Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

Ip dinamic Nextgen

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Hai ma fratilor ca nu-s chiar asa de prost sa confund IP-ul cu Mac-ul.
Ce nu pricepeti ca trebuie intodeauna sa-mi configurez manual placa de retea si sa-i schimb mac-ul ca sa am net ?

Sau poate ca sint :D

Ma duc in Control Panel / Network and Internet / NetworkConnectons si fac clik dreapta pe pleaca de retea si aleg Proprietati. Dupa dau Configure. Dupaia selectez tabul Advanced si ma duc la Network Adress, bifez Value si introduc manual mac-ul pe care la avut placa de retea ce o aveam in urma cu foarte multi ani. Dau ok si am net

Edited by florin71_skoda, 18 January 2019 - 16:53.


#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
ZI-ne - poate si un print screen unde pui tu mac-ul. - sa tai in paint sau ceva de genul mac-ul saiu ma rog, cifrele care apar acolo.

Insa daca e ceva de genul 192.168.1.121 e IP. Daca e de genul 00:0a:95:9d:68:16.ala e MAC.

Pai in mod normal daca schimbi palca de retea si ai blocaj pe MAC mai bine suni la ei decat sa schimbi mac-ul placii.

#21
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Am editat si am scris unde pun mac-ul pe care-l aveam in 1900 toamna.

De sunat nu sun, ca am impresia ca nu-i chiar legal sa am 2 mac-uri. Cu foarte multi ani in urma am tot chemat "servis-ul" ca nu-mi mergea nicicum netu bine, si din povesti si dupa ce a dat servisantul 1 telefon, m-am trezit ca au alocat 2 mac-uri doar ca sa tac din gura. Asa ca stau cuminte in banca mea si prefer sa-mi schimb manual mac-ul.

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Ma rog... La mine nu exista Network Adress in acel Tab.

Oricum nu asta e problema initiatorului si nu are rost sa mai deviem.

#23
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Io la tote placile de retea pe care le-am avut, peste 7-8 la numar, fie on bord, fie dinalea pe PCI, am avut adresa respectiva.
Daca am dreptate, atunci are legatura cu problema initiatorului, in sensul ca el nu are cum sa aiba IP dinamic. Are mac fix si ip generat in functie de recunoasterea mac-ului respectiv.

Pun si un print screen, in idea ca poate nu stiu eu sa ma exprim bine. Mi se pare ciudat ca-mi spui ca tu nu-ti poti schimba mac-ul la placa de retea.
( Adica stiu eu care am ramas la 4.86 si windows 3,1 , maxim win 98, dar nu sti tu cum se face :D )

Attached File  Untitled.png   106.23K   19 downloads

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
N-am zis ca nu pot sa-mi schimb mac-ul. Doar ca la mine nu apare optiunea cu numele asta. In schimb am mult mai multe setari.
De obicei Network Adreess se refera la IP - asa ca... confuzie. Dupa continutul casutei pare mai curand a mac dar fara ":"

Attached Files



#25
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Posteiffel, on 19 ianuarie 2019 - 12:12, said:

Dupa continutul casutei pare mai curand a mac dar fara ":"

Da, ase este. Acolo bag mac-ul, dar fara sa mai pun si acele doua puncte, dintre 2 caractere. Exact cum ai spus.

#26
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Exista jde programe gratuite care arata.schimba mac.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate