Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Boxe magnat si receiver Denon

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Sa stii ca muzica stereo se aude foarte bine si din boxe de raft. Dupa cum poti sa vezi mai sus i-am dat link pentru un set cu 802 daca vrea boxe de podea si nu de raft intr-un set care sa se incadreze in bugetul lui.

Edited by Mr. Incredible, 19 January 2019 - 10:48.


#20
jeejack

jeejack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.04.2010

View PostMr. Incredible, on 19 ianuarie 2019 - 10:44, said:

Sa stii ca muzica stereo se aude foarte bine si din boxe de raft. Dupa cum poti sa vezi mai sus i-am dat link pentru un set cu 802 daca vrea boxe de podea si nu de raft intr-un set care sa se incadreze in bugetul lui.
Corect! Doar ca eu as merge cu 1002 sau 2002 în loc de 802. Oricum pentru bugetul pe care îl are sunt foarte ok cele doua configurații.

#21
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007

View Postjeejack, on 19 ianuarie 2019 - 10:53, said:

Corect! Doar ca eu as merge cu 1002 sau 2002 în loc de 802. Oricum pentru bugetul pe care îl are sunt foarte ok cele doua configurații.
Nu stiu daca tu ai avut sistemu asta, eu il am si Mr.Incredible l-a avut, amundoi stim despre ce este vorba, daca asculti muzica oricum ai subwoofer-ul care tine loc de front-uri mari

Dar daca stau si ma gandesc, si eu cand l-am luat nu as fi crezut pe nimeni sa iau niste front-uri mai mici, am vrut totu la maxim, este alegerea voastra, noi dam exemple din propie experienta

Uite ce inseamna 202 pe spate, sunt imense, 102 e suficient
20180823_134453.jpg 20180825_095557.jpg

Daca as face din nou sistemu, as alege boxe de raft pentru front, dar ceva mult mai finut decat Magnat

#22
GabrielDrG

GabrielDrG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.01.2019
Salutare tuturor , am facut o selectie de 3 receivere cu impendanta minima de 4 ohm
1. https://www.avstore....non-avr-x2500h/
2. https://www.avstore....ioneer-vsx-932/
3. https://www.avstore....nkyo-tx-nr575e/
Voi care l-ati alege ? Denonul mi se pare foarte stufos in setari, e umpic greu sa ii dai de cap, de restu nu stiu ca nu m-am uitat pe la review-uri, Momentan configuratia ramane asa cum e in pachetul acela numai ca voi scoate subwooferul , cred ca e suficient ce scot boxele fara subwoofer , mentionez ca locuiesc la casa, ceva mai mare e binevenit , camera unde vor fi boxele si celelalte are ~20mp ,boxele vor mai fi si din cand in cand scoase in curte, mai un gratar una alta, intelegeti voi.
M-am uitat si pe la yamaha putin pana in 2500 de lei ca atat sunt dispus sa dau pe receiver, impendanta minima e de 6 ohm, Sony la fel , ar mai fi https://www.avstore....marantz-nr1509/ dar are o putere mai mica din cele 3 deja selectate.
Legat de vizita in magazine specializate, nu stiu un magazin numai cu boxe in Timisoara, am tot fost pe la media galaxy, flanco, altex, tot ce am vazut sunt boxe de genu https://www.emag.ro/...-Section=search care consuma cam 100w de la prinza si scot "2000w" nu ma fascineaza asemenea sisteme :)) , deci o recomandare de magazin audio in Timisoara, Mersi !

Edited by GabrielDrG, 19 January 2019 - 12:55.


#23
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
La un home cinema nu trebuie sa lipseasca subwoofer-ul, ca sa scoti bass din front-uri vei pierde medii si inalte, nu te lua dupa cineva care nu are sistemu respectiv.

#24
GabrielDrG

GabrielDrG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.01.2019
Tu îl ai? :))

#25
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007

View PostGabrielDrG, on 19 ianuarie 2019 - 13:39, said:

Tu îl ai? Posted Image)

Se pare ca citesti pe sarite.
20181210_110526.jpg

Edited by FloriN_83, 19 January 2019 - 13:54.


#26
GabrielDrG

GabrielDrG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.01.2019

View PostFloriN_83, on 19 ianuarie 2019 - 13:53, said:



Se pare ca citesti pe sarite.
Cum e? Se aude bine? Vad ca tu ai doua subwoofere

Edited by GabrielDrG, 19 January 2019 - 14:27.


#27
xerxes_ultimate

xerxes_ultimate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.05.2008
Testat 7.0 cu boxe front 802 setate pe "Large" si taiat sub 302A - nici o diferenta in minus la basi vibratii pe sunete surround
Testat azi 2.1 cu boxe front 802 setate pe "Small" - nici o diferenta fata 2.0 cu 802 setate pe "Large"
Deci o sa fac retur subwoofer pare inutil in conditiile camerei mele.

Cei care scriu pe aici si care au Denon seriile X2500 in sus cum afiseaza interfata de control pe TV? Urata si pixelata?
Onkyo / Pioneer / Yamaha cum afiseaza interfata?

@GabrielDrG -> Denon nu-ti recomand, nu mi se pare ok, am batai de cap cu el.
575 si 932 sunt modele 2017 -> modele 2018 sunt Pioneer VSX-933 sau echivalentul Onkyo TX-NX686.
Ca boxe cred ca 2x802 + 252 + 2x102 sunt suficiente pt o camera obisnuita.
Vezi ca 802 au bass reflex pe spate trebuie sa le pui ceva mai departe de perete nu lipite.

#28
GabrielDrG

GabrielDrG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.01.2019
Nu ii problemă de bass reflex o sa ne pun încât sa fie ok, problema e la receiver nu știu ce sa iau, vreau sa am opțiuni de a da medii joase înalte mai tare, mai încet, și alte setări, la Denon știu ca sunt, dar e complicat meniul

#29
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Ce ti se pare asa de complicat si in comparatie cu ce este complicat? Eu am receiver Denon si setarile mi se par foarte ok, am avut si Onkyo inainte si meniul la Denon imi place mai mult.

#30
GabrielDrG

GabrielDrG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.01.2019
Mi se pare ca sunt multe setări, ajustări și tot felu de chestii de care unii nu se folosesc

#31
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,661
  • Înscris: 23.10.2006
De obicei setarile se fac o data, in functie de preferinte sau daca esti pretentios il calibrezi cu ajutorul unei persoane care are cunostintele si aparatura necesara. Joasele si inaltele de obicei se tin pe 0 si nu te joci la ele la fiecare melodie, pe vremuri era necasar sa folosesti un eq din cauza calitatii inregistrarilor, dar acum cand gasesti muzica pe toate drumurile la ce calitate a sunetului doresti.. dar fiecare asculta cum vrea...

#32
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
GabrielDrG eu sunt foarte multumit de sistem pe partea de filme, pe partea de muzica sunt eu mai pretentios iar Magnat-urile nu sunt pe gustu meu, pana in 30 de ani ar fi fost, vroiam bas sa zgudui blocu, am doua sub-uri pentru ca la filme conteaza, nu mai am pierderi asa mari in unele zone, acum totul e mult mai uniform, front-urile le tin pe small si se aud foarte bine, receiver-ul este un Denon x2400h iar meniu-l este foarte usor, vine cu microfon de calibrat

Am deschis un topic cu sistemu, Dolby Atmos 5.2.2 de la 0, acolo gasesti tot ce am facut si multe sfaturi utile de la colegii de pe forum
Cand am intrat pe aria audio cumparasem deja boxele, daca intram pana sa le cumpar sigur as fi luat altceva, asculta-i pe cei cu experienta de aici, sunt baieti care au avut multe sisteme la viata lor.
Pe youtube daca te uiti o sa vezi ca nu exiata sistem home cinema fara subwoofer, chiar daca au camere mici subwoofer-ul e acolo

#33
jeejack

jeejack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.04.2010

View PostFloriN_83, on 19 ianuarie 2019 - 12:15, said:


Nu stiu daca tu ai avut sistemu asta, eu il am si Mr.Incredible l-a avut, amundoi stim despre ce este vorba, daca asculti muzica oricum ai subwoofer-ul care tine loc de front-uri mari

Dar daca stau si ma gandesc, si eu cand l-am luat nu as fi crezut pe nimeni sa iau niste front-uri mai mici, am vrut totu la maxim, este alegerea voastra, noi dam exemple din propie experienta

Uite ce inseamna 202 pe spate, sunt imense, 102 e suficient


Daca as face din nou sistemu, as alege boxe de raft pentru front, dar ceva mult mai finut decat Magnat

Ai perfecta dreptate!!! Gabriel însă sta la casa și e greu sa te plimbi cu toate boxele prin curte... Asa cu 2 fronturi de podea și amplificatorul parca te mai riști la vreun grătar, cu toate ca merge și cu un sistem 2.1 de la logitech pt asta. Păcat de ele sa le fâțâi de colo/colo toată vara. Eu asa procedez. 2.1 plus un adaptor bluetooth de la Philips care rămân pana da frigul în foișor

Când vedem un film? Ca tare bine arata 😉

Edited by jeejack, 19 January 2019 - 23:03.


#34
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Si eu stau la casa, dar sincer nu as scoate boxele afara :)), pentru gratar sunt destule variante active

#35
GabrielDrG

GabrielDrG

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.01.2019
Nu stau sa ma plimb cu toate boxele prin curte :)) eventual una mica sa se audă puțin și afara, Curtea fiind destul de mica fata de casa care are ~aprox 100mp deocamdată rămâne pachetu 5.1 care l-am selectat și denon x2500h. Mulțumesc pentru răspunsuri!

#36
xerxes_ultimate

xerxes_ultimate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.05.2008
@Florin83 -> ai  cumva link la topicul tau despre Dolby Atmos?
Chiar nu deranjeaza pe nimeni meniul medieval afisat pe TV de la Denon?
E ca si cum ai avea iPhone X cu rezolutie 320x240 pixeli

Edited by xerxes_ultimate, 19 January 2019 - 23:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate