Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Bancile care dau credit altor cetateni

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#37
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008
Este trist faptul ca, la 3 decenii dupa revenirea la o economie capitalista, in Romania inca nu este inteles mecanismul de intermediere financiara.
In esenta, bancile utilizeaza fonduri proprii (banii actionarilor) + fonduri atrase (de la persoane fizice/juridice, alte institutii financiare etc.) pe care le plaseaza in principal sub forma de credite si depozite.
Evident, dobanzile pasive (cele platite deponentilor) sunt mai mici decat cele active (aferente fructificarilor).
Reglementarile actuale (BNR + ECB + EBA + IFRS + altele) impun bancilor tot felul de limite, incadrarea in anumite praguri si respectarea unor standarde de raportare (e vorba de aspecte legate de lichiditate, solvabilitate, benzi de scadenta, RMO, IFRS9, Basel III, MIFID II, COREP, FINREP etc.) - aici sunt lucruri complicate, nu intru in amanunte, atrag doar atentia ca indivizii aia cu salarii mari se ocupa cu chestiuni de acest fel, nu sunt cei pe care ii intalnim la ghiseu.
Esentiala este increderea : deponentii au incredere in banci ca isi vor putea retrage sumele + dobanda (repet, discutam principial, nu despre cat de mare/mic e procentul de dobanda, cat sunt comisioanele etc.), iar bancile au incredere ca vor recupera creditele acordate.
Cei care apeleaza la credite o fac din doua motive principale :
* dorinta de a obtine rapid ceva (un bun, o excursie, o casa etc.) = a nu astepta pana cand va fi disponibila suma necesara prin acumulare
* oportunitate (estimez ca ce vreau eu va fi mai scump mai tarziu, am sansa de a da o "lovitura" etc.).
Cat de mare poate fi un credit (caz particular pentru o PF) ? Depinde de produs (exista o limita max. prevazuta in reglementarile interne ale bancii, aprobate de BNR) si de capacitatea de rambursare a clientului.
Cineva amintea de un credit de nevoi personale de EUR 105 mii; nu e nimic neobisnuit aici, poate fi pe 25 de ani, ceea ce ar insemna o rata lunara de vreo EUR 700, perfect sustenabila pentru un venit corespunzator de sa zicem EUR 1.500/luna (sunt zeci de mii de persoane care au salarii mai mari de atat + alte zeci de mii care au alte venituri din alte surse mai mari de atat - aici e un aspect important, ar trebui intotdeauna sa ne referim la venituri, nu la salarii).
"Sarac", "bogat" sunt termeni relativi; eu sunt simultan "bogat" fata de o persoana care abia isi duce traiul si sarac fata de o alta persoana care isi cumpara un yacht, un jet privat sau investeste in obiecte de arta de mare valoare. E important sa ducem un trai decent si mai ales variat, sa rezonam la o piesa muzicala, sa citim, sa descoperim opere de arta, sa facem sport, sa ne ingrijim sanatatea etc. Bogatia nu e neaparat un obiectiv grozav si oricum nu trebuie sa ne limitam la aspecte financiare.

Edited by sdrc, 18 January 2019 - 14:02.


#38
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,057
  • Înscris: 30.07.2006
Omul sta acasa,pe banii parintilor.
Cu ceva trebuie sa-si ocupe timpul :)

#39
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Da' pe bune, citi oameni care au credit la banca ai interogat tu ?!
Stii tu ce procent din creditle date de o banca sint de la 100.00 in sus ?
Vorbesti numai lucruri despre care habar nu ai absolut nimic !!!!!

Refuzi sa imi dai exemple concrete despre oameni saraci, care au facut astfel de credite uriase. Sa imi arati si dovezi care nu pot fi contestate. Asa din gura si eu pot sa spun ca am facut credit de 200 de k de coco, Gura rea, inimă rea.

Edited by hwplanet, 18 January 2019 - 13:59.


#40
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Posthwplanet, on 18 ianuarie 2019 - 12:35, said:

Dacă e să credem pe cuvĂąnt ce spun bancherii, cetățenii Ăźși depun economiile la bănci, iar apoi, din acești bani, băncile dau credite altor cetățeni. Păi, dacă banii vin de la cetățeni, atunci de ce mai trebuie ca cetățenii să se Ăźmprumute la bănci? În cel mai rău caz, cetățenii ar trebui să se Ăźmprumute Ăźntre ei.

Nu spun bancherii asta, poate ai citit tu prin cartile de desenat.

Mecanismul se numeste rezerva fractionara, dupa cum s-a mai zis.

#41
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018

View Posttehnics, on 18 ianuarie 2019 - 13:11, said:

Atunci te poti duce la IFN-uri, ca alea nu sunt sisteme bancare, gen KRUK, Provident, iCredit. In reclamele lor vad numai oameni fericiti care au scapat de griji.

haha, inteleg ironia si recomand reportajul '' In premiera. Datori pe viata. '' In rest nu am mare lucru de spus pe subiect doar ca un imprumut bancar facut legal la o banca este reglementat de asa natura incat cel care se imprumuta sa fie oarecum protejat, se mai poate reesalona, refinanta, in schimb la un IFN sau la un camatar este foarte riscant

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8U7okK0a9Cc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Posthwplanet, on 18 ianuarie 2019 - 13:56, said:

Refuzi sa imi dai exemple concrete despre oameni saraci, care au facut astfel de credite uriase. Sa imi arati si dovezi care nu pot fi contestate. Asa din gura si eu pot sa spun ca am facut credit de 200 de k de coco, Gura rea, inimă rea.
Cum pana mea sa-ti dau EU exempla mha fratuca ?
Sint EU cumva banca ?
Nu, nu sint, iti spun eu, sa te linistesti.
TU tot dai exemple, dar, ca de obicei, NEGATIVE.
Adica: daca TU stii 10 oameni care au credit de 1000 de lei, pentru TINE este clar ca NU exista oameni care au credit de 100.000 d lei.
Eh, nu e asa. Rationamentul logic nu functioneaza asa. Si nici cel statistic.

Si, te tine cineva sa spui din gura ca ai credit de 200.000 de heuroi ?!
Crezi ca ne palim, crezi ca o sa lesine femeile cind or auzi ?!

#43
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Cum pana mea sa-ti dau EU exempla mha fratuca ?
Sint EU cumva banca ?
Nu, nu sint, iti spun eu, sa te linistesti.
TU tot dai exemple, dar, ca de obicei, NEGATIVE.
Adica: daca TU stii 10 oameni care au credit de 1000 de lei, pentru TINE este clar ca NU exista oameni care au credit de 100.000 d lei.

Pai atunci de ce dai exemple, daca nici tu nu stii astfel de persoane care au facut imprumut de 100.000 de lei. (Si era vorba de 100.000 de E - adica undeva la 450.000 de lei) Aici trebuie sa stii sigur, nu merge sa dam cu presupusul. De ce toti saracii la ora actuala nu au facut imprumut de 100 de mii de credit, si sunt la fel de saraci, si au ramas la fel de saraci, cum au fost si in prima lor zi de munca. Eu daca eram in locul lor faceam imediat credit. Ramane doar la stadiul de ceva fictiv atunci, ceva imaginar, cum cineva ar face un astfel de credit, nu se aplica pentru cei saraci, intelegem? Rationamentul se aplica tot pentru ala care are, si ala care are, nu are nevoie sa faca credit, pentru ca are. Cineva care nu are si este sarac, nu-i da nimeni credit, pentru ca nu are si nu are de unde sa returneze creditul.

Edited by hwplanet, 18 January 2019 - 14:15.


#44
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005

View Posthwplanet, on 18 ianuarie 2019 - 13:56, said:

Refuzi sa imi dai exemple concrete despre oameni saraci, care au facut astfel de credite uriase. Sa imi arati si dovezi care nu pot fi contestate. Asa din gura si eu pot sa spun ca am facut credit de 200 de k de coco, Gura rea, inimă rea.
Nu prea se poate, din cauza garanţiilor necesare. Dacă ai, nu mai eşti sărac.
Doar indivizi gen Ilie Alexandru sau ăia de pe la Dacia Felix de pe vremuri mai luau credite cu garanţii fictive.

#45
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Nu te pune nimeni sa nu imprumuti bani la altii. Doar ca se numeste camatarie si e ilegala. Ca sa imprumute legal, oamenii se asociaza si deschid companii. Companii care se numesc (surpiza!) banci sau IFN... Explicatii ca pentru copii de clasa I.

Bancile, cu banii din depozite, fie depun si ele la randul lor acei bani in depozite la banci mari, fie investesc in ceva, fie imprumuta alti oameni. De aceea, rata de dobanda la creditare e in corelatie si cu rata de dobanda la imprumuturi.

#46
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Posthwplanet, on 18 ianuarie 2019 - 12:35, said:

Dacă e să credem pe cuvânt ce spun bancherii, cetățenii își depun economiile la bănci, iar apoi, din acești bani, băncile dau credite altor cetățeni. Păi, dacă banii vin de la cetățeni, atunci de ce mai trebuie ca cetățenii să se împrumute la bănci? În cel mai rău caz, cetățenii ar trebui să se împrumute între ei.
Pai asta se si intampla, bancile doar usureaza mecanismul asta. Bineinteles ca nu gratis dar nu asta-i problema.

#47
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă nu ar fi băncile şi plăţile între persoane fizice sau juridice ar fi mai dificilă. Mecanismul conturilor facilitează tranzacţiile (şi urmărirea lor).

Edited by mihaicozac, 18 January 2019 - 14:18.


#48
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postsdrc, on 18 ianuarie 2019 - 13:53, said:

Evident, dobanzile pasive (cele platite deponentilor) sunt mai mici decat cele active (aferente fructificarilor).

Ar fi si culmea. :)

View Postsdrc, on 18 ianuarie 2019 - 13:53, said:

Cei care apeleaza la credite o fac din doua motive principale :
* dorinta de a obtine rapid ceva (un bun, o excursie, o casa etc.) = a nu astepta pana cand va fi disponibila suma necesara prin acumulare
* oportunitate (estimez ca ce vreau eu va fi mai scump mai tarziu, am sansa de a da o "lovitura" etc.).
Nu doar, uneori esti constrans.

De exemplu daca ai o firma si concurenta face o investitie mare intr-o linie de productie care mareste productivitatea si reduce cheltuielile, ai de ales intre a inchide sau a te moderniza. Si daca nu ai capitalul necesar, te indebitezi.

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View Posthwplanet, on 18 ianuarie 2019 - 12:35, said:

În cel mai rău caz, cetățenii ar trebui să se împrumute între ei.

Stai c-ai descoperit ca apa e uda

Tu ai imprumutat cu bani vreodata un necunoscut?
Daca nu, hai la lectie.
Vino si cu €1,000 si ti=i dau in 2 ani inapoi

#50
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
mi-am adus aminte de bancul ala:

"- facem o afacere?
- ce afacere?
- eu iti dau m...e  si tu o vinzi!"

#51
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posthwplanet, on 18 ianuarie 2019 - 12:35, said:

Dacă e să credem pe cuvânt ce spun bancherii, cetățenii își depun economiile la bănci, iar apoi, din acești bani, băncile dau credite altor cetățeni. Păi, dacă banii vin de la cetățeni, atunci de ce mai trebuie ca cetățenii să se împrumute la bănci? În cel mai rău caz, cetățenii ar trebui să se împrumute între ei.

Exact. Dupa doctrina asta se ghideaza si alde Valcov si Teodorovici cand emit bonuri de tezaur cu 4.5% dobanda.  De cat sa imprumutam de la banci, nu e mai bine sa imprumutam direct de la populatie? Macar la populatie, ce le dam azi ca dobanda, le putem lua maine ca impozit, crescand taxele.

Edited by rosix, 18 January 2019 - 14:22.


#52
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Posthwplanet, on 18 ianuarie 2019 - 14:05, said:

Pai atunci de ce dai exemple, daca nici tu nu stii astfel de persoane care au facut imprumut de 100.000 de lei. (Si era vorba de 100.000 de E - adica undeva la 450.000 de lei) Aici trebuie sa stii sigur, nu merge sa dam cu presupusul. De ce toti saracii la ora actuala nu au facut imprumut de 100 de mii de credit, si sunt la fel de saraci, si au ramas la fel de saraci, cum au fost si in prima lor zi de munca. Eu daca eram in locul lor faceam imediat credit. Ramane doar la stadiul de ceva fictiv atunci, ceva imaginar, cum cineva ar face un astfel de credit, nu se aplica pentru cei saraci, intelegem? Rationamentul se aplica tot pentru ala care are, si ala care are, nu are nevoie sa faca credit, pentru ca are. Cineva care nu are si este sarac, nu-i da nimeni credit, pentru ca nu are si nu are de unde sa returneze creditul.
N-am dat exemplu.
Am spus ca sint sigur ca exista persoane fizice cu credit de 100.000 sau mai mult. EURO. Am scris CLAR EURO.
Adica, ar fi imposibil sa nu existe.
Altfel nu ar exista oferta la banci, nu ?!
Altfel, s-ar inchide bancile, nu ?!
Si uite, un coleg mai sus a spus ca el are credit de peste 100.00 euro.
Happy now ?!

Probleme tale nu sint doar cu bancile.
Ci si cu societatea in general, cu saracii, cu angajatii, cu toate la un loc.
Adica ai multe frustrari acumulate, corect ?! ;)
Eu te las pe capul colegilor, sa-i mai enervezi si pe ei nitel.
Bafta si vezi sa nu-ti plezneasca vreo vena la creer ;)

#53
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postrosix, on 18 ianuarie 2019 - 14:22, said:

Exact. Dupa doctrina asta se ghideaza si alde Valcov si Teodorovici cand emit bonuri de tezaur cu 4.5% dobanda.  De cat sa imprumutam de la banci, nu e mai bine sa imprumutam direct de la populatie? Macar la populatie, ce le dam azi ca dobanda, le putem lua maine ca impozit, crescand taxele.
Chestia asta e un fel de a lua de la saraci si a da la bogati. Fiindca taxe iei de la toti (inclusiv saraci) dar dobanda la titluri platesti doar bogatilor (cei care le-au cumparat) dar na, nu poate fi totul just. Atata doar ca ca saracii nu se tavalesc pe jos pt asta cum fac unii cand e vorba de pensiile sociale. :)

#54
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View PostPaz, on 18 ianuarie 2019 - 14:33, said:

Chestia asta e un fel de a lua de la saraci si a da la bogati. Fiindca taxe iei de la toti (inclusiv saraci) dar dobanda la titluri platesti doar bogatilor (cei care le-au cumparat) dar na, nu poate fi totul just. Atata doar ca ca saracii nu se tavalesc pe jos pt asta cum fac unii cand e vorba de pensiile sociale. Posted Image
De la saraci nu se iau taxe, sunt scutiti de taxe. Saracii incaseaza bani de la stat, nu platesc bani la stat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate