Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

problema la impamantare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Am facut instalatia de impamantare ca la carte, cu tarusi de impamantare (de aia in cruce) legati intre ei cu banda. Problema e ca nu am legat cum trebuie firul de impamantare la instalatia din pamant.
Acum, daca pun mana pe capatul de la un cablu USB, de exemplu, ma pisca, sau alte parti metalice ale unor electronice.

Am legat firul (din cupru) la capatul unui tarus, in pamant, cu piulita si saibe. Chestia e ca firul de cupru a oxidat in pamant (trebuia sa ma gandesc la asta), iar oxidarea a patruns sub izolatia lui. Nu stiu cat de adanc sub izolatie e oxidat, am inlaturat aproximativ 7-8 cm de izolatie si era puternic oxidat.
Vreau sa fac conexiunea la instalatia de impamantare aerian, prinsa pe zid, asa cum trebuia de la inceput. Cum ma sfatuiti sa fac conexiunea? Exista vreun fel de conector, doza aeriana, ceva special pentru asta?
Multumesc anticipat.

#2
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009
Sudeaza o bucata de platbanda de priza de pamant existenta,iesi cu ea pe perete si acolo conectezi conductorul cu platbanda prin intermediul unei piese de separatie .

#3
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Pe mine ma curenteaza cand ating tevile de cupru din baie daca pe maini am mici rani . Nu am impamantare la pompa din fantana adica e doar cu doua fire , cred ca din cauza asta , nu ?

Edited by Benderbut, 18 January 2019 - 12:44.


#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,235
  • Înscris: 05.06.2002
peste sudura din pamant n-ar fi rau sa pui niste smoala topita ca fierul pe portiunea aia o sa fie afectat de caldura degajata la sudura si oxideaza mai usor.

in plus ti-a masurat cineca acea priza de pamant? ca nu exista o lungime standard la ca care sa fie ok o asemenea impamantare. dupa ce faci impamantarea o masori si daca nu iese in parametri sapi, prelungesti platbanda, mai bagi taruri pana o aduci in parametri. la firme, cei de la itm cer aviz anual de o firma abilitata pt priza de pamant....

Edited by Fane, 18 January 2019 - 12:46.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Calinuus, on 18 ianuarie 2019 - 12:26, said:

Am facut instalatia de impamantare ca la carte, cu tarusi de impamantare (de aia in cruce) legati intre ei cu banda. Problema e ca nu am legat cum trebuie firul de impamantare la instalatia din pamant.
Acum, daca pun mana pe capatul de la un cablu USB, de exemplu, ma pisca, sau alte parti metalice ale unor electronice.

Toata impamantarea e egala cu zero daca capatul nu face contact cum trebuie cu bara. E ca si cand te-ai fi chinuit degeaba sa sapi santul. Trebuie decopertat curata, sudat ceva acolo si refacuta legatura cum se face.  Nu sunt chestii care se pot carpi in regim amator.  Poti sa te curentezi la o masina de spalat sa te kkci pe tine ...

#6
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Multumesc.

 anaki, on 18 ianuarie 2019 - 12:35, said:

Sudeaza o bucata de platbanda de priza de pamant existenta,iesi cu ea pe perete si acolo conectezi conductorul cu platbanda prin intermediul unei piese de separatie .
Cuma arat o piesa de separatie? O gasesc la magazine gen Dedeman?

Eu locuiesc la tara si as vrea sa stiu exact ce cumpar ca sa nu merg aiurea in oras.

Edited by Calinuus, 18 January 2019 - 12:53.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Calinuus, on 18 ianuarie 2019 - 12:26, said:

Vreau sa fac conexiunea la instalatia de impamantare aerian, prinsa pe zid, asa cum trebuia de la inceput. Cum ma sfatuiti sa fac conexiunea? Exista vreun fel de conector, doza aeriana, ceva special pentru asta?
Multumesc anticipat.
”Eclisă împământare”. De ex: https://www.netvolt....-040500149.html

Au și în Dede: https://www.dedeman....ohuis/p/1049063

Totuși cheamă pe cineva să verifice cât de ”ca la carte” este împământarea. Rezistența ar trebui să fie de maxim 4 ohmi.

Edited by MembruAnonim, 18 January 2019 - 13:05.


#8
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,513
  • Înscris: 18.10.2011

 Calinuus, on 18 ianuarie 2019 - 12:26, said:

Am facut instalatia de impamantare ca la carte, cu tarusi de impamantare (de aia in cruce) legati intre ei cu banda. Problema e ca nu am legat cum trebuie firul de impamantare la instalatia din pamant.
Acum, daca pun mana pe capatul de la un cablu USB, de exemplu, ma pisca, sau alte parti metalice ale unor electronice.

Am legat firul (din cupru) la capatul unui tarus, in pamant, cu piulita si saibe. Chestia e ca firul de cupru a oxidat in pamant (trebuia sa ma gandesc la asta), iar oxidarea a patruns sub izolatia lui. Nu stiu cat de adanc sub izolatie e oxidat, am inlaturat aproximativ 7-8 cm de izolatie si era puternic oxidat.
Vreau sa fac conexiunea la instalatia de impamantare aerian, prinsa pe zid, asa cum trebuia de la inceput. Cum ma sfatuiti sa fac conexiunea? Exista vreun fel de conector, doza aeriana, ceva special pentru asta?
Multumesc anticipat.
S-ar putea sa te piste de la incarcarea electrostatica. Se produce prin frecare, mai ales iarna. Vezi daca nue sti imbracat intr-un material sintetic si incearca altceva.

#9
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009
https://www.dedeman....ohuis/p/1049063

#10
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Acum e clar.
Va multumesc

#11
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009

 Benderbut, on 18 ianuarie 2019 - 12:44, said:

Pe mine ma curenteaza cand ating tevile de cupru din baie daca pe maini am mici rani . Nu am impamantare la pompa din fantana adica e doar cu doua fire , cred ca din cauza asta , nu ?
E posibil sa fie si asta cauza,bine ar fi sa pui un cablu cum trebuie la pompa.
In mod normal toate componentele metalice ale instalatiilor fie ele de apa ,gaz, trebuie legate la impamantare prin intermediul unei bare de echipotentializare,in cazul tau procedeaza asa:
pune un colier din cupru pe cele doua tevi ,leaga un conductor de cupru prin intermediul unui papuc de surubul colierului iar celalat capat leaga-l la impamantare.

Edited by anaki, 18 January 2019 - 13:11.


#12
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,582
  • Înscris: 31.01.2010
La prize de pamint sudura...nu prea, corodeaza dupa citiva ani.
Plarbanda zincata, suruburi zincate si iesire cu platbanda pina la doza de separatie cu platbanda, totul prins in suruburi eventual cu acele cleme dedicate
Doza de separatie usureaza masurarea rezistentei prizei de pamint.
Vrei sa iesi direct din pamint cu un cablu de Cu, nu`i chiar coser dar se poate.
Papuc sertizat, prindere pe bara cu surub zincat sau inox si apoi izolarea perfecta cu banda autosudanta :
http://scoci.ro/3m-s...pe-2228/796.htm
http://scoci.ro/web_...t/pdf/796_2.pdf
Dupa asta se poate acoperi pentru rezistenta mecanica cu banda vinil si apoi acoperit cu pamint.

Edited by Ion_Bumbu, 18 January 2019 - 13:54.


#13
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009
Daca sudura este protejata cu smoala,bitum sau alt material nu va coroda dovada sunt prizele de pamant in parametri realizate acum zeci de ani.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate