Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Schimbare buletin

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Mulțumesc pentru ajutor! :)

#20
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Și mai am o întrebare: în procedura cu ambasada/consulatul, cât durează schimbarea buletinului? Dacă știe cineva, bineînțeles.

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Nu poți să ți-l schimbi prin consulat, acolo se face doar procura specială.
Calculează tu, începând de când ai procura:
- trebuie trimisă în țară
- după ce o primește, cel căruia i-ai făcut-o trebuie să meargă să depună cererea
- durează în medie o săptămână
- trebuie să-l ridice și să ți-l trimită
Minim o lună, aș zice.

Ai grijă ce scrii la obiectul procurii, trebuie să fie trecute toate obiectele mandatului. Uite aici modelul:
http://depabd.mai.go..._identitate.pdf

Împuternicesc pe X ........................ să mă reprezinte în faţa autorităţilor române competente în legătură cu depunerea cererii pentru eliberarea actului de identitate şi ridicarea actului de identitate ca urmare a expirării și a schimbării domiciliului.  

View PostActiON_, on 18 ianuarie 2019 - 09:34, said:

Acest buletin imi expira pe 6 aprilie 2019, cand implinesc 19 ani.
Grăbește-te, dacă îți expiră nu mai poți face procura specială.

Edited by althea, 10 March 2019 - 12:55.


#22
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Mulțumesc pentru modelul de procură și pentru răspuns!



#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Pentru puțin :)
Model nu-ți trebuie că au la consulat, ți l-am pus doar ca să înțelegi mai ușor despre ce e vorba :)

#24
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Păi și așa aveam nevoie de o idee ceva cu procura asta. :) Mersi fain!

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Posted Image

#26
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Am sunat mai devreme la Call-Center-ul consular (sau ceva de genul) de la București și am cerut câteva informații suplimentare despre reînnoirea buletinului în străinătate.

De exemplu, dacă buletinul e expirat și nu aveți un alt act de identitate valabil (asta fiind o condiție pentru procură), puteți face acea procură pe baza titlului de călătorie, care se eliberează la consulat în aceeași zi. Ei bine, eu nu știam de asta. Practic, titlul de călătorie e echivalentul a unui act de identitate valabil și se poate face procura fără nicio problemă.

#27
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Am rezolvat azi treaba. Am fost azi la Consulatul din München, am făcut procura specială (dar nu înainte să fac titlul de călătorie).
Apropo: nu veniți (cel puțin la München) cu poze făcute la studiouri normale. Nu merge. Pe toți ne-a trimis la Rewe, la vreo 300-400 metri distanță, și acolo este un studio foto. Eu am așteptat vreo 40 de minute (așteptare, prelucrarea pozelor), fiindcă era plin de români acolo.
Așa.
Am făcut titlul de călătorie, după am fost la alt ghișeu să fac o cerere pentru procura (apropo, e foarte simplă cererea aia, fiindcă procura în sine e luată după un model, funcționarii de acolo doar schimbând datele personale) și după am așteptat încă 2 ore (până la ora 13) pentru a-mi putea ridica procura specială (pe procură e lipită o poză de a dvs.)
De procură e capsat un plic sigilat cu pozele pentru buletin. Consulul de acolo mi-a spus că de acum trebuie să trimit în țară (la împuternicit, bănuiesc) un plic cu procura (+plicul capsat), certificatul de naștere în original (la asta am zis "wtf", dar ok) și buletinul expirat. De acum așteptăm.

Mulțumesc tuturor pentru ajutor! Oricum, dacă mai am întrebări, pun aici.

#28
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Mai am o întrebare: cât poate dura eliberarea buletinului? Oare faptul că se apropie alegerile nu ar accelera procesul?

#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,989
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAdm, on 18 ianuarie 2019 - 09:37, said:

E nevoie ca proprietarul spatiului unde ai domiciliu (sau vei avea pe nou buletin) sa fie cu tine prezent + actul de proprietate pe spatiu.

Citeste aici

Sa ai si certificatul de nastere (desigur?), pt ca... asa e legea tampita.
si daca nu ai nimic si pe nimeni care sa te ia in spatiu?  Sa zicem un bosketar, cum isi face buletin? Sau un orfan proaspat aruncat in strada din orfelinat?

Edited by tfmercedez, 05 May 2019 - 15:30.


#30
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Statul roman e idiot si asta e o mare problema. Iti faci card de identitate provizoriu...

Au ei impresia ca daca ai o adresa fixa in buletin, te gasesc usor, in caz de ceva.

Mentalitate comunistoida, specifica Romaniei.

#31
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View PostActiON_, on 05 mai 2019 - 14:32, said:

Mai am o întrebare: cât poate dura eliberarea buletinului? Oare faptul că se apropie alegerile nu ar accelera procesul?
Da, îl primești obligatoriu înainte de alegeri

#32
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Azi s-a cam rezolvat treaba. În maxim 10 zile (sau mai repede) e gata buletinul. Și după trebuie să mi-l trimită mie.
Mulțumesc pentru ajutor!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate