Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Schimbare buletin

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Salut! Stiu ca sunt ceva topicuri pe tema asta, dar in acelea nu am gasit ceva relevant pentru "problema" mea.

Am deja 18 ani. Mi-am facut buletinul (primul, cel la 14 ani) in februarie 2015, iar ziua mea de nastere e pe 6 aprilie. Nu mi-am facut atunci chiar la 14 ani, ci cu 2 luni inainte sa implinesc 15 ani. Nicio problema, evident.

Acest buletin imi expira pe 6 aprilie 2019, cand implinesc 19 ani. Deci nu e nevoie de niciun parinte sau cineva care sa ma ia in spatiu?

Dar chestia e ca eu locuiesc in Germania. Si na, pot sta o saptamana, maxim 2 dupa buletin. M-as duce in martie, pe la inceput, ca atunci am o saptamana libera.

Bun... Ce trebuie sa fac mai exact? Adresa ramane cea de pe buletinul vechi?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
E nevoie ca proprietarul spatiului unde ai domiciliu (sau vei avea pe nou buletin) sa fie cu tine prezent + actul de proprietate pe spatiu.

Citeste aici

Sa ai si certificatul de nastere (desigur?), pt ca... asa e legea tampita.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Pasaport CRDS si gata.

#4
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016

View Postketa, on 18 ianuarie 2019 - 10:44, said:

Pasaport CRDS si gata.
Ce e ala?

#5
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 08.12.2009
https://www.mae.ro/node/1428

#6
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Multumesc de clarificare! Meh, nu prea prefer varianta asta.

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Declaratie a proprietarului spatiului in care vei avea domiciliul facuta la consulat daca esti cu parintii in Germania, e gratis. In acea declaratie parintele scrie ca e de acord sa locuiesti in casa lui.
Actul de proprietate a casei, original si copie.
Certif nastere original si copie

In cazul tau te poti adresa Directiei de evidenta populatiei cu sediul in Strada Obcina Mare 2, București 061593, România, le explici la aplicare moticul urgentei, ca nu mai stai in tara si ti-l dau in 5 zile lucratoare.

Mai auzisem de o smecherie ca daca te duci in saptamana dinaintea alegerilor iti fac buletin in 1-2 zile dar nu stiu detalii/procedura. (in Romania)

ps. am fost in aceeasi situatie, doar ca pe mine ma lua sotia in spatiu dar nu am finalizat procedura ptr ca nu am avut certif de nastere in original (o aberatie) insa mi-au dat carte provizorie pentru un an (nu e valabila in afara ro)

Edited by atupi, 18 January 2019 - 12:48.


#8
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Trebuie să am treabă musai cu ambasada/consulatul? Pentru?

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Nu. Trebuie sa duci propitarul casei cu tine, cand iti faci buletinul, daca nu duci procura.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca stai fara contract de inchiriere il iei pe proprietar de manuta si te duci cu el la evidenta populatiei sa declare ca te ia in spatiu.
Daca ai contract de inchiriere pe numele tau te duci singur si se rezolva.

View PostActiON_, on 18 ianuarie 2019 - 14:41, said:

Trebuie să am treabă musai cu ambasada/consulatul? Pentru?
Pentru buletin in plm! Sau crezi ca astea sa cupara de la chiosc.

#11
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Da... Mulțumesc pentru răspunsuri!

#12
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Da, m-am gandit mai bine si imi reinnoiesc buletinul aici, in Germania. Ma duc la Consulatul din Munchen si fac procura.

Dar si-a schimbat cineva buletinul in strainatate, la consulat/ambasada? Cum functioneaza mai exact? Trebuie sa am o programare?

Stiu de site-ul econsulat.ro, se poate face intr-adevar o cerere de procura?


Am decis sa-l fac aici fiindca ma costa foarte mult drumul pana in tara.

#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Ptr procura nu trebuie programare, mergi la inceputul programului totusi sa fii printre primii. Procura e gratuita, probabil in tara imputernicitul va trebui sa plateasca ceva. Nu stiu exact cum e procedura prin imputernicit insa undeva trebuie dovedit ca esti proprietarul casei in care ai domiciliul sau cineva declara ca te ia in spatiu si certif nastere in original. Poate la consulat te vor lamuri. Daca nu e ceva super urgent ca sa trebuiasca sa mergi in Ro fa cu imputernicire.

#14
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016

View Postatupi, on 28 februarie 2019 - 14:45, said:

Ptr procura nu trebuie programare, mergi la inceputul programului totusi sa fii printre primii. Procura e gratuita, probabil in tara imputernicitul va trebui sa plateasca ceva. Nu stiu exact cum e procedura prin imputernicit insa undeva trebuie dovedit ca esti proprietarul casei in care ai domiciliul sau cineva declara ca te ia in spatiu si certif nastere in original. Poate la consulat te vor lamuri. Daca nu e ceva super urgent ca sa trebuiasca sa mergi in Ro fa cu imputernicire.

La 14 ani când am făcut buletinul, termenul de "împuternicit" însemna ca cineva să te ia în spațiu.

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
E cineva din țară care vrea să te primească în spațiu? Dacă da, îi faci lui procură:
https://berlin.mae.ro/node/477
Îi trimiți și certificatul de naștere. Va plăti 7 lei, asta e taxa pentru CI.

Cel căruia vrei să-i faci procura specială are un imobil în proprietate, te poate primi în spațiu sau trebuie să ți-o faci la adresa părinților?

#16
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016

View Postalthea, on 28 februarie 2019 - 17:01, said:

E cineva din țară care vrea să te primească Ă®n spațiu? Dacă da, Ă®i faci lui procură:
https://berlin.mae.ro/node/477
ĂŽi trimiți și certificatul de naștere. Va plăti 7 lei, asta e taxa pentru CI.

Cel căruia vrei să-i faci procura specială are un imobil Ă®n proprietate, te poate primi Ă®n spațiu sau trebuie să ți-o faci la adresa părinților?

Da, am pe cineva care mă va lua în spațiu.

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
Atunci e simplu: citește ce scrie în link-ul pe care ți l-am pus (fă-ți pozele etc.)
Să-ți trimită o poză a cărții de identitate, trebuie trecute pe procură datele din ea.

#18
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Althea ți-a explicat f bine.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate