Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Pierdut diplomele de liceu

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
grc9sx

grc9sx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.01.2019
Buna seara,
Am o lucrare de licenta   de sustinut la facultate  in februarie pe care tocmai am finalizat-o   si pana saptamana viitoare trebuie sa ma inscriu.
Problema e ca am pierdut diploma de BAC si diploma de absolvire chiar acum trei zile cand am fost plecat cu ele  undeva  unde le-am uitat din neglijenta  si nu le-am mai putut gasi. Probabil furate ca nu m-a sunat nimeni, fiind si un CV acolo cu nr. de telefon, fie gasite de cineva si aruncate la gunoi  nevrand sa faca o fapta buna si sa le lase la politie la obiecte pierdute.  
Pentru inscriere imi trebuie nu originalele, ci  doar copie simpla dupa ambele.
Dupa  cea de absolvire am copie, dar dupa cea de BAC nu am.
Am inteles ca trebuie sa fac drum pana la liceu si monitorul oficial ca sa mi se faca duplicate dupa diplome  , sa  platesc 50 lei taxa si dureaza 30 de zile pana imi fac  duplicate, ca asa-i  birocratia in Romania.
Nu m-ar putea ajuta cei de la secretariat prin a-mi face copie dupa copia legalizata lasata la ei din momentul in care m-am inscris in facultate pentru ca sa sustin licenta pana imi elibereaza duplicate  monitorul oficial ?  
Sau este considerat ilegal sa sustin licenta pe baza unor copii nemaiavand diplomele originale  si   va trebui sa  aman sustinerea licentei in iunie , ca  pana atunci sa-mi fac duplicate dupa diplome?








In caz ca vor veni carcotasi pe aici sa ma critice pentru ca sunt un iresponsabil, nu, va asigur ca nu o sa ma angajez vreodata  la stat la vreun ghiseu sau intr-o firma  ce implica gestionarea actelor ca-i clar ca nu sunt facut pentru hartogareli.

Edited by grc9sx, 18 January 2019 - 01:03.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Te-ai intors prin locurile pe unde ai umblat (si posibil sa fi perdut actele respective) ca sa faci o intrebare ?
Am vazut de multe ori CI sau legitimatii, buletine puse in geam prin diferite locatii in loc sa fie predate la politie.

Edited by keta, 18 January 2019 - 01:06.


#3
grc9sx

grc9sx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.01.2019

 keta, on 18 ianuarie 2019 - 01:04, said:

Te-ai intors prin locurile pe unde ai umblat (si posibil sa fi perdut actele respective) ca sa faci o intrebare ?
Da.
Mi s-a spus ca n-au gasit nimic la lucruri pierdute.
De aia ma gandesc daca nu cumva le-am luat si le-am pierdut pe drum sau mi le-a furat cineva in autobuz, atunci fiind aglomeratie.  Fie mi-au scapat.  Dar prefer sa nu fac  presupuneri nefondate.  
Oricum, sunt pierdute!

Iar eu pana saptamana viitoare trebuie sa am copie simpla dupa ambele diplome ca sa ma pot inscrie la sustinerea licentei.
De aia intreb daca secretariatul ma poate ajuta fiindca am niste copii legalizate lasate acolo si intreb daca e LEGAL sa-mi sustin licenta nemaiavand diplomele originale si daca secretarele imi pot face copie dupa copiile legalizate lasate acolo.

Ca monitorul oficial imi da duplicatele peste 30 de zile si chiar maine ma voi duce sa le declar pierdute.

Edited by grc9sx, 18 January 2019 - 01:08.


#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cu o mica atentie la secretariatul facultatii si expunerea problemei sunt sigur ca se rezolva.

#5
grc9sx

grc9sx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.01.2019

 keta, on 18 ianuarie 2019 - 01:04, said:

Am vazut de multe ori CI sau legitimatii, buletine puse in geam prin diferite locatii in loc sa fie predate la politie.
Pai nimeni nu se complica ca vorba aia,   daca gasesti acte pierdute si vrei sa-l faci pe binevoitorul in tara asta ,  trebuie sa dai declaratii la politist, si poti sa fii acuzat ca tu l-ai furat, ca trebuie sa semnezi ca n-ai insusit nimic in numele posesorului de acte ,  ca n-ai memorat datele cu caracter personal,  prea multe intrebari incomode de care majoritatea n-au chef,   mai e si legea noua GDPR  cu  datele cu caracter personal.  
Vorba aia, fie mi-au furat diplomele ca sa le puna la vanzare, fie le-au aruncat ca sa nu se complice cu ele.

Daca erau binevoitori, ma sunau ca aveam si un CV cu numarul meu de telefon .  

 keta, on 18 ianuarie 2019 - 01:09, said:

Cu o mica atentie la secretariatul facultatii si expunerea problemei sunt sigur ca se rezolva.
Sper sa fie intelegatoare.
Desi nu stiu ce spune legea, daca mai pot sustine lucrarea de licenta daca am diplomele originale de liceu pierdute.

Edited by grc9sx, 18 January 2019 - 01:16.


#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Este perfect legal sa-ti sustii licenta in cazul tau. Acele diplome sunt doar pierdute nu anulate.

Daca-mi pierd carnetul de conducere nu mai conduc ? Voi primi o amenda pentru ca nu pot prezenta documentul , dar se poate verifica existenta acestuia.

Edited by keta, 18 January 2019 - 01:16.


#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
un telefon direct la secretariatul facultatii este cel mai bun lucru care il poti face in situatia ta. ei sunt singurii care pot spune daca accepta sau nu targul propus de tine. nu noi decidem acest lucru

#8
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Te duci la liceu și îți vor da un formular ce trebuie completat.
Atenție! Diploma în original nu o vei mai primi niciodată!!!

#9
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Nu pierde vremea pe la liceu pt că durează mult mai mult, nu 30 de zile și n au ce copie să ți facă, la ei a rămas doar cotorul.
@Kykykyky nu are dreptate, vei primi un duplicat care se poate considera original, dar trebuie să aprobe nu știu ce consiliu, dracu sa i ia, durează câteva luni.
La facultate la secretariat e șansa ta.

#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Din partea mea nici nu ar mai trebui sa fie acte de acest gen. Se ofera o serie unica usor de identificat si GATA....
Vrei istoricul meu de studii, nici o problema, ai CNP-ul meu, mai ramane doar sa apesi doua butoane ...

#11
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Din partea mea găsesc că e stupid ca facultatea sa ceară copie după diploma de bac in condițiile in care fără ea nu puteai urma cursurile acelei facultăți.
Adică nu e că și cum ar expira sau ar trebui vizată anual...

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001
Diploma de bac tre sa fie la facultate in original pana termini.

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

 laffin, on 18 ianuarie 2019 - 07:57, said:

la cat de bune sunt fetele de liceu din ziua de azi, mi-as pierde si eu diploma...
Vezi sa nu ajungi tu pe urma fetita pentru niste "ceafalata" tatuati, ce fac intre 5 si 10 ani de "facultate".

 irulan_corrino, on 18 ianuarie 2019 - 02:41, said:

Din partea mea găsesc că e stupid ca facultatea sa ceară copie după diploma de bac in condițiile in care fără ea nu puteai urma cursurile acelei facultăți.
Adică nu e că și cum ar expira sau ar trebui vizată anual...
Stupid sau nu, astea sunt regulile. Nu uita ca traim in Romania, tara unde buletinul are si in anul 2019 un format non-standard pentru care trebuie uneori sa-ti cauti portofel pana inebunesti, nu se accepta sa te identifici doar cu permisul de conducere, iar multe dintre institutiile statului nu au nici acum baze de date comune.
Si sa nu uitam, tara in care daca platesti o amenda trebuie sa tii chitanta si 5 ani, ca nu cumva sa "piarda" cei de la primarie copia si pe urma sa fii nevoit sa o platesti a doua sau chiar si a treia oara.

Edited by Hider141, 18 January 2019 - 08:16.


#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cum zice Dorin, originalul diplomei de Bac ar trebui sa fie la dosarul din facultate (unde se studiaza licenta). Mai insista putin acolo. Si mie mi-au cerut sa fac dosar separat (am avut 4 dosare: un dosar, cu diploma de Bac in original, cat am studiat in facultate, un dosar, cu o copie, pentru examenul de licenta, un dosar, cu originalul, la master, si un dosar (cu copie) la disertatie).

@Hider: permisul de conducere nu este act de identitate (cum este la americani), ci este un document de atestare (conform acceptiunii generale).

Probabil o sa motivezi ca in SUA se legitimeaza cu carnetul de conducere, dar pentru cei care nu au acel permis ("licenta de sofat") scrie fizic pe acel document ca "nu este o licenta de sofat" ("not driving license", daca am retinut bine).

#15
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 keta, on 18 ianuarie 2019 - 01:14, said:

Este perfect legal sa-ti sustii licenta in cazul tau. Acele diplome sunt doar pierdute nu anulate.

Daca-mi pierd carnetul de conducere nu mai conduc ? Voi primi o amenda pentru ca nu pot prezenta documentul , dar se poate verifica existenta acestuia.

Pe principiul asta pot merge in Canada Cu pasaportul pierdut. E pierdut nu si anulat, nu? Se poate verifica. E putin fortata comparatia dar cum verifici diploma? Suna aia de la secretariat la liceu sa verifice? Pe bune?

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La soferie e alta mancare de peste. La controlul politiei, se verifica mai multe documente (carnet, buletin, talon, RCA) si se verifica fiecare CNP in parte (daca soferul e unul si masina e a altuia).

Intr-adevar, la diplome se elibereaza adeverinta, apoi diploma "princeps" si ulterior copii conforme.

#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
1. Ce e aia diploma de absolvire? Absolvire de ce?
2. Ce mama dracu facultate e aia de iti cere diploma de bac la licenta? Diploma de bac se cere la admitere, nu la licenta.
3. Daca ati pierdut vreo diploma ati pus-o. Cunosc persoane care au trecut prin asta. Recent o verisoara care acum doi ani a trebuit sa isi recupereze diploma de bac pierduta: un an de zile a durat, au pus-o sa umble dupa acte prin orase in care n-a fost in viata ei si a costat aproximativ 10.000 lei.

 dorin_2k, on 18 ianuarie 2019 - 07:09, said:

Diploma de bac tre sa fie la facultate in original pana termini.
In nici un caz. E chiar ilegal, conform legii nu ai voie sa lasi acte in posesia unor terte persoane si primesti chiar amenda. Si daca aia ti-o pierd ai belit-o cum am spus mai sus.
De aia s-au inventat copiile legalizate la notariat.
Stiu ca unele universitati din RO fac asta (sunt patit) dar fac un abuz.

Sfat personal: faceti-va cel putin 15-20 de copii legalizate la notariat (nu costa mult) si tineti-le in locuri diferite pentru ca nu se stie ce se intampla si dati de dracu asa cum am spus mai sus.
E mai simplu/ieftin/rapid sa dai bacul din nou decat sa te zbati sa recupezi diploma.

#18
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 Friskey, on 18 ianuarie 2019 - 17:39, said:

In nici un caz. E chiar ilegal, conform legii nu ai voie sa lasi acte in posesia unor terte persoane si primesti chiar amenda.
Da, serios? Si-atunci de ce in ordinul de ministru nr. 6102/2016 din 15 decembrie 2016 pentru aprobarea Metodologiei-cadru privind organizarea admiterii în ciclurile de studii universitare de licenţă,de master şi de doctorat, scrie astfel:

Quote

(3) În vederea înmatriculării, candidaţii admişi au obligaţia să depună  în  original,  până  la  data  stabilită  prin  metodologia  proprie  de  admitere,  diploma/atestatul  de
recunoaştere a diplomei/adeverinţa de bacalaureat/licenţă/disertaţie la secretariatul facultăţii/departamentului.
Adeverinţa este valabilă doar pentru candidaţii care au promovat examenul de bacalaureat/licenţă/master în
sesiunile anului şcolar/universitar curent.
(4)  Neprezentarea  diplomei  de  bacalaureat/licenţă/disertaţie/atestatului  de  recunoaştere  a  diplomei  sau  a
adeverinţei, în original, din vina exclusivă a candidatului declarat admis, în termenul stabilit prin metodologia
proprie de admitere, duce la pierderea locului.
De altfel nu știu de unde aberația că o universitate ar fi o "terță persoană" căreia îi lași diploma. Cred că ar fi ideal dacă aici ar scrie cei care au absolvit studii superioare. Altfel se propagă idei greșite precum cele de mai sus.

 Friskey, on 18 ianuarie 2019 - 17:39, said:

De aia s-au inventat copiile legalizate la notariat.
Altă aberație. Suntem în anul 2019, și conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 41/2016 privind stabilirea  unor  măsuri  de  simplificare  la  nivelul  administraţiei  publice  centrale  şi  pentru  modificarea  şi completarea  unor  acte  normative,  se  elimină  cerinţa  de  depunere  a  copiilor  legalizate  ale  documentelor, înlocuindu-le  cu  certificarea  conformităţii  cu  originalul,  de  către  persoana/persoanele  care  are/au  atribuţii desemnate în acest sens.

Edited by Lipsum, 18 January 2019 - 18:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate