Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring
 achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1
 Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...
 La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?

Cunoaste cineva metoda de semideg...

E-M1X

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
369 replies to this topic

mihnearau1

mihnearau1

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostReactor2015, on 24 ianuarie 2019 - 14:24, said:

O sa fie ca o puță in față anumite obiective Posted Image

una chinezesca pentru prime-uri! Posted Image

Edited by mihnearau1, 24 January 2019 - 16:30.

katran

katran

Senior Member

@Crok

Uite aici un exemplu de ND emulat cu PS-ul in care se lipesc mai multe cadre:
https://www.cpburrow...filter-effects/

La Olympus lipirea se face direct in camera - vezi inca de la fata locului cum a iesit poza.
Este un fel de "pixel pitch", doar ca se foloseste un alt algoritm de lipire.

Edited by katran, 24 January 2019 - 16:47.

edri

edri

Senior Member

La Pentax, tehnologia asta e implementata de pe vremea lui K10 parca, banuiesc ca exista si la altii. Am folosit o singura data, acum cativa ani cand nu am gasit in rucsac NDul adevarat.
Ma simt bine ca pe camerele mele am implementata tehnologia asta "noua" la un pret ceva mai bun ;)

StefanSC

StefanSC

Senior Member

Un articol interesant despre E-M1X:
https://www.sansmirr...uces-pro-e.html

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Asta este si mai interesant si de sezon :D
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JmrjI0-9KJs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

edri

edri

Senior Member

Ce mic e FFul  ala.

bv01

bv01

Senior Member

Doar body-ul, dacă mai pui și obiectiv pe el nu mai e chiar așa mic. :)

View PostReactor2015, on 24 ianuarie 2019 - 21:33, said:

Asta este si mai interesant si de sezon :D
Pentru că da, fix așa se folosește o cameră foto. 😀😀😀

Edited by bv01, 24 January 2019 - 22:11.

katran

katran

Senior Member

Punctul de vedere a lui Olympus referitor la marime...

Ambasadorii Olympus au declarat ca E-M1X este doar un pic mai mare decat un E-M1 MK II + grip.

Cu alte cuvinte e o camera pentru cei care oricum puneau gripul pe E-M1 MK II, in timp ce actualul E-M1 MK II ar ramane ca varianta usoara pentru cei care vor o camera relativ mica.

Dpreview a postat o prezentare video de vreo 25 de minute cu noua camera:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xy_Z2-VjNH8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by katran, 24 January 2019 - 23:12.

katran

katran

Senior Member

Am inteles din prezentarea de mai sus ca Olympus ar fi recunoscut ca:
-modul C-AF + tracking este cel de pe E-M1 MK II, neschimbat;
-modul C-AF fara tracking are imbunatatiri majore fata de E-M1 MKII.

Cred ca high-res-ul din mana este similar cu pixel-pitch-ul de la Pentax.
La high-res-ul din mana se fac 16 poze care se reasambleaza.

Edited by katran, 24 January 2019 - 23:50.

idaho333

idaho333

Senior Member

Un review axat pe video.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MmLgqllqx8Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si inca unul:
https://www.eoshd.co...-it-worth-3000/

Se pare ca pentru video, pentru m43, GH5 ramane varianta cea mai buna, urmata de G9.

Mi se pare ca Oly asta e facut pentru excursii dure, in delta dupa pasari sau in munti cu rucsacul in spate. Acolo in conditii grele isi arata valorea. Corp rezistent, obiective mai mici, stabilizare etc.

Edited by idaho333, 25 January 2019 - 10:30.

katran

katran

Senior Member

Tony Northup a testat high-res-ul din mana a lui Olympus in lumina putina, l-a comparat cu high-res-ul lui Sony, si a ajuns la concluzia ca Olympus e mai bun (imaginea finala are mai putin zgomot).

Olympus lipeste 16 imagini, in timp ce Sony lipeste doar 4.  Aici probabil este diferenta.

Si atunci E-M1X este o camera excelenta pentru peisaje.  In mod ironic, o camera promovata ca si camera sport, straluceste acolo unde te astepti cel mai putin.
Din ce-am vazut, high-res-ul lui E-M1X este mult peste ce scoate acum E-M1 MKII. Sunt mai sharp imaginile, au mai multe detalii.

Ar fi frumos daca acel high-res din mana ar fi implementat cu un firmware si pe E-M1 MK II. Probabil ca nu se va intampla, mai ales ca E-M1 MK II nu are puterea de procesare a lui E-M1X. Pe mine nu m-ar deranja daca as astepta de 2-3 ori mai mult ca aparatul meu sa lipeasca acele 16 imagini.

Edited by katran, 25 January 2019 - 11:27.

mircea812

mircea812

Senior Member

Orice camera este buna pentru peisaje cu un trepied rezonabil.  Nu trebuie sa dai 3000 de euro pe ea :)

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Notiunea de hi-res nu e cumva incompatibila cu pozatul din mana si iso mare?

katran

katran

Senior Member

View Postmircea812, on 25 ianuarie 2019 - 11:59, said:

Orice camera este buna pentru peisaje cu un trepied rezonabil.  Nu trebuie sa dai 3000 de euro pe ea Posted Image

Pe vremea cand nu exista modul asta pe camerele Olympus, nu se putea face peisaj decat cu D800....D850 sau Canon 5DS (adica FF-uri care au 36...50 de Mp si care costa 3000...5000$).

Sau mai tarziu...cand Olympus a scos prima versiune de high-res, era o problema uriasa ca trebuia pusa camera pe trepied. Posted Image

Acum dupa ce s-au rezolvat toate "problemele", realizam ca se poate face peisaj cu orice camera.  Ce-ar mai fi de spus ?

Altfel....eu sunt de acord cu ce ai spus acum. Peisaje se pot face si cu telefonul mobil, daca se tine cont de limitari si se aleg conditii bune.

View Postcrokodilu, on 25 ianuarie 2019 - 12:03, said:

Notiunea de hi-res nu e cumva incompatibila cu pozatul din mana si iso mare?

Tu ai citit ce s-a scris mai sus ?

E-M1X face high-res din mana (fara trepied).  Este un high-res pe care putem sa-l numim dinamic si lipeste 16 poze.

La high-res-ul clasic, limita era ISO-1600. La asta nou nu stiu daca mai e vreo limita. Oricum la peisaje se foloseste ISO mic.

Edited by katran, 25 January 2019 - 13:08.

edri

edri

Senior Member

View Postidaho333, on 25 ianuarie 2019 - 10:13, said:

............
Mi se pare ca Oly asta e facut pentru excursii dure, in delta dupa pasari sau in munti cu rucsacul in spate. Acolo in conditii grele isi arata valorea. Corp rezistent, obiective mai mici, stabilizare etc.

Pai daca mergi la munte si pui in rucsac 12-100/4 plus Oly asta cel valoros, trusa foto va fi mai grea si va ocupa mai mult loc decat tot echipamentul de campare.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Eu o interpretez în altă cheie.

Când nu ești foarte bun în a face un cadru suficient de bun dintr-o singură captură inventezi hires ăsta ca să compensezi alte probleme provenite în special din dimensiunea senzorului comparându-te cu ceilalți de pe piață încercând să amăgești utilizatorii cum că mărimea nu contează :P

Mie nu-mi trebuie hires. 24mp sunt arhisuficienți pentru printurile pe care le fac. Nu sunt genul căruia să-i trebuiască rezoluția mai mult deât aș avea nevoie de un crop bun din acel cadru pentru print care să fie cum trebuie.  

Oricum, văd că încă nu a explicat nimeni de ce trebuie să pui într-o cameră atât de mare nu senzor de 4 ori mai mic decât ar trebui să fie și viceversa, de ce pentru un senzor atât de mic faci o cameră atât de mare? Aha, păi trebuie să o faci mare că na, este vorba și de baterie și de modul cum ții în mână acea cameră.

Eu de exemplu îi înțeleg pe cei cu mâini mari ca Sony A sunt prea mici și le rămân degetele pe afară. Dar da, se poate pune grip... Măcar cei de la Sony au senzor ff.

După toate discuțiile un singur lucru se poate spune despre această nouă cameră de la Olympus - este deja, foarte controversată.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

View Postkatran, on 25 ianuarie 2019 - 11:15, said:

T..si a ajuns la concluzia ca Olympus e mai bun (imaginea finala are mai putin zgomot).
Olympus lipeste 16 imagini, ..
Hires poate fi privit si ca un NR eficient, defapt eu asta vad marele avantaj.

Tu ai citit ce s-a scris mai sus ?
Nu conteaza, doar comentam ideea de hires din mana, si de zgomot de imagine. Adica vrei rezolutie la nivel de subpixel dar pozezi din mana probabil la iso mai mare ca sa nu iasa miscate.. Stabilizarea merge in timpul celor 16 cadre hires, adica poti poza cu expuneri lungi?

View PostReactor2015, on 25 ianuarie 2019 - 13:13, said:

Mie nu-mi trebuie hires. 24mp sunt arhisuficienți pentru printurile pe care le fac. ..
Din fericire nu te obliga nimeni sa cumperi oly.

Edited by crokodilu, 25 January 2019 - 13:26.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

După toate discuțiile un singur lucru se poate spune despre această nouă cameră de la Olympus - este deja, foarte controversată.

Ca de obicei cu camerele m43. Cauta topicul de lansare a lui E-M1II, sa vezi acolo distractie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate