Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...
 Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...
 Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !
 faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?

E-M1X

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
369 replies to this topic

schnupe

schnupe

Member

• Grup: Members
Cum am spus si inainte de lansare: ramane problema pentru ISO mare, senzorul este depasit total. Bokehul este varza, nu e vorba strict de aparatul asta ci de formatul in sine.

Este un aparat cu dedicatie pentru profesionisti sport/wildlife, trebuie judecat in comparatie cu the big boys de la concurenta. Nu i-au invitat la fotografie de peisaj ca sa testeze modul highres si stabilizarea de 5-10 secunde, i-au dus la motocross, NASCAR si fotbal american, este clara destinatia lui. Foto la viteze mari si foarte mari, ISO mare, diafragma maxima. Rezultatul e modest...elegant spus. De aia am spus, poti sa ai si mama autofocusului cuplat cu o rafala fabuloasa, daca imaginea finala e slabuta calitativ, e cam degeaba.

Se pare ca Olympus a incercat o patrundere in zona pro, dar au fost mult prea optimisti.

edri

edri

Senior Member

• Grup: Senior Members
Au vazut ca le-a mers cu EM1_2, senzor mic la pret mai mare decat unele FFuri, asa ca de ce sa nu incerce sa vanda acelasi aparat cu alta palarie la 3000 usd/euro? Daca treaba merge urmatorul va fi un m43 la pret de MF. Daca pot, bravo lor!

katran

katran

Senior Member

View Postschnupe, on 24 ianuarie 2019 - 09:05, said:

Toni, cum ti se pare?

E-M1X este un E-M1 MARK II tunat:
-stabilizare mai buna (1 stop in plus);
-sistem de focalizare inteligent, aparent mai bun (ramane sa vedem testele finale);
-filtru ND;
-autonomie, ergonomie mai bune;
-"high-res" din mana. Au reusit in sfarsit. Asta este o functie interesanta.
-vad ca raw-urile au 14 biti, fata de E-M1 MKII care aveau 12 biti. Diferenta aici este oricum greu sesizabila.

Cred ca va conta foarte mult cu cat este mai bun sistemul de focalizare de pe E-M1X.
S-ar putea sa fie oameni care sa aprecieze aceasta diferenta si sa fie dispusi sa plateasca pentru asta.

Pentru cei mai multi insa, E-M1 MK II ramane o varianta mai buna : mai ieftin, mai usor si destul de aproape de E-M1X ca si performanta.

Eu ma asteptam la mai mult de la o camera care costa 3000$, sau pot sa spun si altfel - ar fi fost OK asa cum e daca costa mai putin.

Edited by katran, 24 January 2019 - 14:26.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Deci cum functioneaza ND-ul?

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Inevitabil primul aparat foto cu care trebuie facuta comparatia este Oly M1 MKII.
Senzorul, acelasi. In rest, niste functii noi pe care nu le foloseste mai nimeni.
Nu am am avut niciodata nevoie de hires din mana. Sistemul de focalizare este modest din punctul meu de vedere cu sisteme similare la alte marci. Si nu ma refer doar ca numar de puncte de focalizare.
Filtru ND? Pe bune? Posted Image

Puteau sa spuna ca au facut un M1.2 cu grip integrat si bonus niste functii in plus si gata.

La Sony, din cauza ca este FF obiectivele luminoase par mari pe un body asa de mic. La Olympus o sa fie invers, obiective mici pe un body mare. O sa fie ca o puță in față anumite obiective :D

Edited by Reactor2015, 24 January 2019 - 14:26.

katran

katran

Senior Member

View Postcrokodilu, on 24 ianuarie 2019 - 14:09, said:

Deci cum functioneaza ND-ul?

Din cate am inteles, face mai multe fotografii pe care le lipeste.
In felul asta simuleaza un timp mai lung de expunere.

Se poate face si cu PS-ul. O rafala...apoi lipesti pozele in PS.

Daca ai functia in camera, vezi acolo, la fata locului, daca a iesit poza sau nu.

Edited by katran, 24 January 2019 - 14:37.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

Am si eu o intrebare:

Cum de au ajuns la 7.5 stopuri de stabilizare? Ca la lansarea lui E-M1.2 se bateau cu pumnul.in piept ca 6 stopuri e limita fizica la care se poate ajunge?

mircea812

mircea812

Senior Member

Pe hârtie! :)

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Din pix... am vrut sa spun si eu :D

katran

katran

Senior Member

View PostStefanSC, on 24 ianuarie 2019 - 14:50, said:

Am si eu o intrebare:

Cum de au ajuns la 7.5 stopuri de stabilizare? Ca la lansarea lui E-M1.2 se bateau cu pumnul.in piept ca 6 stopuri e limita fizica la care se poate ajunge?

Nu.
E-M1 MKII are 6.5 stopuri eficienta la IS. Este vorba de IS-ul combinat - senzor + obiectiv.  Din cate imi amintesc, se bateau cu pumnul in piept ca este cea mai tare stabilizare din lume la momentul ala - lucru dovedit cu varf si indesat in teste.

E-M1X vine cu un 1 stop in plus care se pare ca este castigat de senzor - probabil are mai mult spatiu in care poate sa se miste. Sunt convins ca testele vor confirma aceste 7.5 stopuri.

Bine, sunt si limitari : marimea monturii, marimea carcasei camerei.
Din cate stiu Sony are ceva probleme aici, in special la marimea monturii.

Edited by katran, 24 January 2019 - 15:17.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

View Postkatran, on 24 ianuarie 2019 - 14:36, said:

Din cate am inteles, face mai multe fotografii pe care le lipeste.
In felul asta simuleaza un timp mai lung de expunere.
Acopera jumate de problema, de ex daca vrei sa pozezi aparatul de sudura tot iti trebuie un filtru care taie efectiv lumina.

bv01

bv01

Senior Member

Păi e vorba de maxim 5 stopuri... Se specifică asta destul de clar.

katran

katran

Senior Member

View Postcrokodilu, on 24 ianuarie 2019 - 15:09, said:

Acopera jumate de problema, de ex daca vrei sa pozezi aparatul de sudura tot iti trebuie un filtru care taie efectiv lumina.

Cred ca n-ai inteles ideea. Sau poate eu nu am inteles ce ai vrut sa spui tu.

Expunerea fotografiei finale o sa fie aceeasi cu expunerea oricarei poze din seria aia.
Camera doar "lipeste" pixelii si acolo unde exista miscare, va aparea efectul ala de blur.

Am observat un efect similar si in modul high-res unde se lipesc 8 poze - practic se simuleaza un timp de expunere de 8 ori mai lung.

Edited by katran, 24 January 2019 - 15:19.

bv01

bv01

Senior Member

Ieșirea senzorului se poate manipula în orice fel cu DSP-urile moderne. Să ținem cont că M1X are totuși două procesoare, deci destulă putere de calcul pentru așa ceva.

katran

katran

Senior Member

Si cam asa arata un E-M1X cu 150-400mm F/4.5 montat pe el:

Attached File  oly_150-400_is.jpg   54.52K   22 downloads

Am mai gasit o poza pe net in care apare si un Panasonic 100-400mm pentru comparatie:
Attached File  8040441756.jpg   287.81K   19 downloads

Edited by katran, 24 January 2019 - 15:33.

bv01

bv01

Senior Member

Mititel...😂

bv01

bv01

Senior Member

Pe lângă M1X, Olympus a mai lansat și Olympus Workspace.

http://app.olympus-i...usworkspace/en/

crokodilu

crokodilu

Guru Member

View Postbv01, on 24 ianuarie 2019 - 15:21, said:

Ieșirea senzorului se poate manipula Ă®n orice fel cu DSP-urile moderne. Să ținem cont că M1X are totuși două procesoare, deci destulă putere de calcul pentru așa ceva.
Daca ai saturat pixelii nu prea mai poti face ceva, de aceea ND veritabil e de neinlocuit in acest caz, in rest de acord, mai putin in cazul cand ai lumini miscatoare, ies intrerupte?

Edited by crokodilu, 24 January 2019 - 16:24.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate