Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

"reparat" ssd

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
salut

am un ssd Adata vechi de 3-4 ani si cand dau error scan cu hd tune pro, merge cu 270 Mb/s iar uneori scade pe la 3-4 Mb/s
evident are niste celule cu ceva dificultati ...

exista vreun tool care sa scoata aceste celule din uz?

#2
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Eu am un SSD Samsung Evo 840 de 128 din 2014 , care merge ca in prima zi, e 100%, desi am instalat pe el si dezinstalat windowsu de 30 de ori minim. Windows-Linux-Windows-Linux etc.

Morala: nu mai cumparati petarde, nu merita. Samsung sau Intel, am si un Intel din 2015 pe alt laptop, aceeasi poveste.

Si Samsung si Intel au software care optimizeaza SSD-ul, realocheaza/muta datele etc. ADATA nu au?

Edited by burkina, 17 January 2019 - 22:32.


#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,217
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am o petarda noname de multi ani, merge si acum. Face aproape 10 ani, are cam 15GB, l-am bagat in leptopul unei nepotele.

#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postburkina, on 17 ianuarie 2019 - 22:24, said:

Eu am un SSD Samsung Evo 840 de 128 din 2014 , care merge ca in prima zi, e 100%, desi am instalat pe el si dezinstalat windowsu de 30 de ori minim. Windows-Linux-Windows-Linux etc.

Morala: nu mai cumparati petarde, nu merita. Samsung sau Intel, am si un Intel din 2015 pe alt laptop, aceeasi poveste.

Si Samsung si Intel au software care optimizeaza SSD-ul, realocheaza/muta datele etc. ADATA nu au?
daca taceai filozof ramaneai...

personal am avut doar intel si samsung si da, sunt mai ok.
am recomandat la multi care nu au atatia bani de dat kingston si altele si merg bine si alea.

asta... a venit cineva cu un laptop, am avut probleme cand am instalat windows si l-am retinut pt teste / eventual "reparat"

daca dadai si matale o solutie pe langa carcoteala ar fi fost bine.

intre timp am luat hard disk sentinel si i-am dat reinitialize disk surface... se chinue de juma de ora si mai are o ora jumate (minim)

daca mai stiti si altceva, va rog nu ezitati sa scrieti

#5
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
SMART-ul ce raportează? Încearcă un secure erase, de preferință cu utilitarul producătorului. Dacă o faci manual, ai grijă să nu-l blochezi.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postmaccip, on 17 ianuarie 2019 - 22:37, said:

Eu am o petarda noname de multi ani, merge si acum. Face aproape 10 ani, are cam 15GB, l-am bagat in leptopul unei nepotele.

     Si nepoata implineste 3 ani la anu.

#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
am rezolvat cu Hard Disk Sentinel (cel putin la prima vedere).
i-am dat scan iar cu hd tune pro si a mers cu viteza mare si constanta.

Attached File  WhatsApp Image 2019-01-18 at 00.48.57.jpeg   339.94K   90 downloads

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,217
  • Înscris: 06.01.2007

View Postcspot, on 18 ianuarie 2019 - 00:42, said:

Si nepoata implineste 3 ani la anu.
3 ani de scoala.
Da bre. Problema cea mai mare pe care o aveau leptopurile pentru mine a fost HDDurile. Se stricau repede din cauza ca le tranteam, le foloseam(si le folosesc) pe camp, le aruncam pe bancheta din spate in timp ce functionau, etc..
Cand am auzit de SSD, am vrut sa-mi iau, insa cand au aparut primele modele se spuneau tot felul de chestii nasoale, ca crapa, ca nu se poate scrie de multe ori ..etc.
Pe mine ma interesa sa nu crape la socuri. Dar mai aveam o problema, leptopul Thinkpad R50 nu avea SATA, la noi nu se gaseau modele de SSD fara SATA.
Pe okazii insa erau cateva, dar nu aveam incredere.
Dupa o vreme, din cauza ca leptopul mi se jerpelise, am inceput sa caut pe okazii sa-mi iau unul identic dar mai bine intretinut sa-i schimb carcasa, era rupta in multe locuri.
Si cand am ajuns la vanzator acasa, m-am agatat si de un SSD pe ATA. Nu ma asteptam sa tina prea mult.

Intentionam sa-l folosesc pentru date, de frica sa nu le pierd, insa in final am instalat windowsul pe el cand am vazut cat de mare-i diferenta.
Am schimbat tarziu acel R50e, a fost un leptop exceptional, se misca mai bine decat multe leptopuri noi.
In final a ajuns la mama cu tot cu SSD, apoi fiindca mama il forja pe feisbuc, de fapt avea nevoie de un calculator mai puternic ca mine, i-am luat altul (de fapt i l-am dat pe-al meu si eu am luat altul)
R50e a stat pe bara vreo 2 ani, dar in final a ajuns la o nepoata de-a mea mai saracuta. Taica-su apoi a mutat SSDul intr-un nou leptop printr-un adaptor si.. uite-l ca merge si acum.
Nu mai stiu ce firma era, dar era ceva noname.

#9
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017

View Postmaccip, on 17 ianuarie 2019 - 22:37, said:

Eu am o petarda noname de multi ani, merge si acum. Face aproape 10 ani, are cam 15GB, l-am bagat in leptopul unei nepotele.

Alea enterprise-grade de acu' 10 ani se facau sa tina. Uita-te mai bine, pun pariu ca nu e petarda si nici no name.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
De obicei, producatorii au utilitare dedicate.
In cazul acesta vorbim despre Adata SSD Toolbox

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Utilitarele dedicate nu prea mai fac nimic.
La inceputuri iti permiteau sa configurezi sistemul si sa setezi TRIM-ul daca aveai XP. Acum mai mult iti indica starea SSD-ului si cam atat.
La Samsung iti mai permite sa mai dai si un Rapid Mode, dar au scos toate celelalte setari din tool, ptr ca acum sunt incluse in Windows 10.

Quote

am rezolvat cu Hard Disk Sentinel (cel putin la prima vedere).
i-am dat scan iar cu hd tune pro si a mers cu viteza mare si constanta.
Ma mira, mai ales ca tool-ul e facut ptr HDD-uri. Au adaugat ei ceva facilitati si ptr SSD, dar nu de genul reparare.
In general nu se pot repara. In afara de a forta un Trim nu prea ai ce face.

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostAdm, on 18 ianuarie 2019 - 07:29, said:

De obicei, producatorii au utilitare dedicate.
In cazul acesta vorbim despre Adata SSD Toolbox
am incercat. e cel mai inutil tool.
singurul lucru util pe care l-a facut a fost sa-mi spuna ca are ultimul firmware Posted Image)

si da, eiffel are dreptate. n-a rezolvat mare lucru.
idea era sa vada unde sunt celule bulite si sa le forteze sa fie marcate ca atare (din ce am inteles firmware face asta automat cand vede ca nu poate citi / scrie)

dar evident setup-ul de windows e prea retardat si tot nu-i convine ceva (desi spatiu este unpartitioned)

pana la urma am instalat windows pe HDD si acum se cloneaza pe ssd. poate poate o merge...

Edited by shmu, 18 January 2019 - 11:05.


#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nici asa nu vrea. ssd-u ala e FUBAR.

si tool-ul lui zice ca perfect health.

HD Sentinel zice 78%

dar merge mai incet ca un HDD.

asa ca RIP si sa-si ia altu

#14
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 01.11.2004
Foloseste DiskFresh pentru rescrierea tuturor sectoarelor , l-am folosit cu succes pe vremuri pentru 840 EVO cand Samsung nu produsese firmare fix pentru scaderea vitezei de acces la datele vechi. Are acum aprope 30K ore de functionare fara probleme.
Attached File  Snipaste_2019-01-19_20-42-54.png   44.37K   11 downloads

Pentru mai multe informatii poti folosi GSmartControl (interfata grafica pentru smartmontools) din ce am testat pana acuma e singurul care afiseaza SMART Extended Comprehensive Error Log.
Attached File  Snipaste_2019-01-19_21-32-40.png   66.87K   11 downloads

Parerea mea e ca rescrierea si rularea testelor SMART Short si Extended ar trebui sa activeze relocarea sectorelor defecte daca ele exista.

#15
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostArthos, on 19 ianuarie 2019 - 21:36, said:

Parerea mea e ca rescrierea si rularea testelor SMART Short si Extended ar trebui sa activeze relocarea sectorelor defecte daca ele exista.
asta a facut hard disk sentinel.
a mers apoi error scan repede, dar cumva cumva lu windows tot nu-i convenea ceva...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate