Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Accident cu tramvai

- - - - -
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

#37
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 razzvann, on 17 ianuarie 2019 - 21:54, said:

nu foloseste ca nu era interesctie e pur si simplu un loc unde poti sa intorci de exemplu pe Bd Timisoara sunt zeci de astfel de locuri
Si care-i diferenta intre  un drum care intersecteaza linia si un scuar care trece peste linie?
Daca intorci in intersectie se aplica alte legi decat la intoarcerea pe scuar?
Parca n-as crede.
Banuiesc ca era o situatia asemanatoare, dar fara al doilea automobil, nu?
Attached File  ttramvai2.JPG   38K   52 downloads

Edited by myshyk, 17 January 2019 - 22:11.


#38
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
Cine are permis stie ca se poate intampla si cazul, clasic in Bucuresti, cand pleci de la semafor si faci stanga, ramanand pe linia de tramvai ca sa dai prioritate. Apoi, dupa un timp pleaca sa tramvaiul din statie dar nu poate trece de tine. Probabil asta a invocat si Lucescu la vremea respectiva. Vatmanii de obicei sunt toleranti cu situatiile astea, dar cred ca mai sunt si sandilai printre ei. Totusi, spre deosebire de unii dinaintea mea, n-am darul viziunii si nu pot sti ce s-a intamplat, doar mentionam si aceasta posibilitate.

#39
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 ceanu1980, on 17 ianuarie 2019 - 22:05, said:

omu are nevasta in spital,lasati caterinca,nu a venit cu gura mare,cere o parere atata tot

Pai la ce se poate astepta?Sotia lui a fost de vina, i se va suspenda permisul pt neacordare de prioritate.Mai mult eu nu vad ce poate face.Trebuia sa lase sa treaca tramvaiul, apoi sa inceapa manevra pt a face viraj la stanga.Semnal stanga plus asteptare sa treaca tramvaiul.Asa stiu eu.

Edited by ionutz_joe2009, 17 January 2019 - 22:18.


#40
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Uite inca ceva care cred  ca se aplica in acest caz:
"Art. 59. (1) În intersecţiile cu circulaţie nedirijată, conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere vehiculelor care circulă pe şine. Acestea pierd prioritatea de trecere când efectuează virajul spre stânga sau când semnalizarea rutieră din acea zonă stabileşte o altă regulă de circulaţie."
Ori nu cred ca la intersectia cu scuarul tramvaiul avea vreun indicator care sa-l oblige sa reduca viteza.

#41
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 ionutz_joe2009, on 17 ianuarie 2019 - 22:17, said:

Pai la ce se poate astepta?Sotia lui a fost de vina, i se va suspenda permisul pt neacordare de prioritate.Mai mult eu nu vad ce poate face.Trebuia sa lase sa treaca tramvaiul, apoi sa inceapa manevra pt a face viraj la stanga.Semnal stanga plus asteptare sa treaca tramvaiul.Asa stiu eu.
si daca nu-i nici un tramvai prin zona, ce te faci? pentru ca asta e de fapt intrebarea.
sotia lui razzvann sustine ca:

 razzvann, on 17 ianuarie 2019 - 20:42, said:

a stat cateva secunde pe scuar pe loc, a auzit claxonul de tramvai si apoi dupa cateva secunde impactul.
e posibil sa fie subiectiva si sa nu fi retinut corect duratele. dar daca are dreptate, atunci vatmanul e vinovat.

#42
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu stiu, eu nu ma bag in fata tramvaiului ca sa mai am 4-5 secunde pana intra-n mine caci decid subit sa fac la stanga...Nu doar pt ca e mare.

Edited by ionutz_joe2009, 17 January 2019 - 22:46.


#43
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
pai "daca nu-i nici un tramvai prin zona", e destul de greu sa te loveasca un tramvai in 4-5 secunde, nu?
chestiile astea circula in medie cu ~15km/h si la intersectii franeaza pana la 4-5 km/h, deci 4-5 secunde inseamna intre 7-8m si 20-30m.

#44
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Si in max 20-30 de metri decizi sa-i iei prioritatea.Adica n-ai vazut ca era la 30 de metri de tine, tu stiind ca are prioritate 2(1 salvare, pomiperi, politie).

Edited by ionutz_joe2009, 17 January 2019 - 22:59.


#45
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 07.01.2006
Oricare va fi rezultatul anchetei il voi posta aici, am cautat o ora azi in zona niste camere video din pacate nu sunt.
El zice ca a plecat lansat din statie si ca a vazut-o semnalizand dar nu a avut timp sa franeze si ca are martori tot vagonul.

We'll see :D

#46
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 _Smiley_, on 17 ianuarie 2019 - 22:52, said:

pai "daca nu-i nici un tramvai prin zona", e destul de greu sa te loveasca un tramvai in 4-5 secunde, nu?
chestiile astea circula in medie cu ~15km/h si la intersectii franeaza pana la 4-5 km/h, deci 4-5 secunde inseamna intre 7-8m si 20-30m.
Uneori merg si mai repede.

Daca a fost pe Bd Timisoara, sunt portiuni unde pot merge si cu 40-50+. Statiile sunt lungi. Ma rog, nu suficient de lungi, dar unii mai merg asa. Posted Image Daca scuarul e la 300 de metri de statie, ai toate sansele sa atinga viteza aia, si mai mult chiar.

Pe unde mai stau eu, vizavi de bloc, exista un astfel de scuar. Am observat (fara intentie) ca, de multe ori, atunci cand vine tramvaiul cu viteza si se baga cate o masina (asa se intampa de multe ori), aud din apartament patina, semn ca tramvaiul este oprit fortat (nu numai din frana reostatica).

Am avut discutia mai acum cateva luni, si exact asta era motivul invocat pentru care,  totusi, un tramvai nu  poate merge cu viteza asta, ca e risc ca o masina  sa se bage in fata.

In practica,  din graba, soferii asta fac: forteaza, bagandu-se in fata tramvaiului care vine,  si pe care-l obliga astfel sa franeze. Nu ca ar avea voie. Problema e ca uneori tramvaiul merge repede, e plin, si de la 45 km/h la 0 nu ajungi chiar repede.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MBZ4v6ZA9ik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca asta e cazul: sofer bagat pe scuar pe linia de tramvai, atunci soferul e vinovat, zic eu.

Edited by aaaa4567, 17 January 2019 - 23:10.


#47
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
14 km/h e viteza medie. si da, circula in mod curent si cu 30-35 km/h (mai rar peste, pentru ca statiile sunt apropiate).
pe de alta parte, daca tramvaiul tocmai plecase din statie (cum spune razzvann), atunci nu avea cand sa atinga o viteza prea mare.

oricum, si varianta vatmanului e destul de plauzibila, dar ar insemna ca sotia lui razzvann n-a retinut corect duratele (o chestie comuna in astfel de situatii).

Edited by _Smiley_, 17 January 2019 - 23:07.


#48
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu am o banuiala, cred ca vatmanul s-a grabit si el, la plecare cred se uita in oglinzi in timp ce demara.Si nu cred c-a vazut-o in oglizi si pe ea(cel putin de la inceput).

Edited by ionutz_joe2009, 17 January 2019 - 23:12.


#49
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 29.07.2017

 razzvann, on 17 ianuarie 2019 - 22:59, said:

Oricare va fi rezultatul anchetei il voi posta aici, am cautat o ora azi in zona niste camere video din pacate nu sunt.
El zice ca a plecat lansat din statie si ca a vazut-o semnalizand dar nu a avut timp sa franeze si ca are martori tot vagonul.

We'll see Posted Image

De obicei vatmanii asteapta eliberarea liniilor. Dac cum sunt si ei oameni poti avea nesansa sa intalnesti idioti.

https://www.wowbiz.r...masina-18233622

#50
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 _Smiley_, on 17 ianuarie 2019 - 21:31, said:

din ce mai tin eu minte de prin codul rutier, au prioritate vehiculele care sunt deja in intersectie (fata de cele care vor sa patrunda in intersectie). deci tramvaiul trebuie sa astepte.

problema e ca deseori vatmanii sunt foarte agresivi, vin pana langa tine (astfel iti limiteaza atat spatiul de manevra cat si vizibilitatea) si te claxoneaza cu soneria aia enervanta a lor (chestia aia stresanta te poate determina sa comiti greseli). dar nu prea te lovesc intentionat.
Si tu zici ca ai permis ? Daca raspunsul este "da"....e grav !

 Fantasio, on 17 ianuarie 2019 - 21:39, said:

Cate benzi pe sens are strada in acel loc?
Ce relevanta are ?

#51
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Ce idee, eu cand trec bulevardul, ca pieton, daca nu e linistit, nu il trec pe oriunde, ca baietii. Si ma asigur de 2 ori. Daca e iarna, noapte etc, numai pe la trecere. Ca stiu ce le poate pielea, si ca daca nu apuc sa trec, ma poate lua in bot unul d'asta.

#52
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 razzvann, on 17 ianuarie 2019 - 22:59, said:

Oricare va fi rezultatul anchetei il voi posta aici, am cautat o ora azi in zona niste camere video din pacate nu sunt.
El zice ca a plecat lansat din statie si ca a vazut-o semnalizand dar nu a avut timp sa franeze si ca are martori tot vagonul.

We'll see Posted Image
In ce parte e lovita masina ?

#53
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,816
  • Înscris: 26.02.2010
Vatmanii nu mai au voie sa intre în mașini ca acu câțiva ani, ca răspund penal. În București, au murit mulți șoferi vatmanii intrat intenționat in ei. Și în acest caz se va face ancheta, sunt tare curios cum se va termina.

Dacă vad tramvaiul de la distanta și cred ca nu o sa am timp sa fac stânga peste linii, aștept sa treacă și apoi traversez, chit ca da flash sau claxon cel din spate.

#54
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Intentionat nu are voie nimeni.Regula preventiei.Daca vatmanul a intrat intentionat, a belit-o grav.Cred ca intra la tentativa de omor.

Edited by ionutz_joe2009, 17 January 2019 - 23:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate