Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Accident cu tramvai

- - - - -
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

• Grup: Senior Members
e greseala de incepator sa faci stanga sau sa intorci pe linia de tramvai sa nu te uiti daca vine din spate.
daca tramvaiul e in spate astepti frumos pe banda, cu semnal, pana trece.
din punct de vedere legal ti-o furai.

Edited by _-livio-_, 15 February 2024 - 01:30.

koss14

koss14

Member

• Grup: Members
Vatmanii care dau în intersecții în mașinii blocate cu intenție deși aveau tot timpul din lume, chiar tot timpul din galaxie să oprească.. la TENTATIVĂ de OMOR direct băgați.. FĂRĂ DISCUȚIE !!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xxcPa5JKCC8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

gabrieln2016

gabrieln2016

Senior Member

Din păcate nu ești singurul care susții asta. Ai parte de o companie selectă. Nici nu mai contează mentalitatea.
"La rându-i, Mircea Lucescu a susținut că este nevinovat. ”Tramvaiul putea evita coliziunea. L-am zărit la zeci de metri distanţă şi mi-am imaginat că va frâna. Avea timp suficient. Să mă ierte Dumnezeu, dar vatmanul parcă a vrut să dea peste mine!”, a spus, atunci, Mircea Lucescu."

Galacticul

Galacticul

Senior Member

Si in Arad am patit de multe ori aici: https://www.google.c...i8192?entry=ttu

Acolo la ora de varf vin masini non stop, stai si mai bine de 1 minut pana ai loc sa treci. Timp in care tramvaiul care era departe cand te-ai bagat, vine si te claxoneaza non stop de parca ai putea lua masina in spate sa o treci pe zebra eventual. Daca nu te bagi pana pe linii, nu vezi din cauza stalpilor si a gardului din statia de tramvai. Acolo e o prostie din partea autoritatilor, cat timp functionau semafoarele era foarte lejer si pentru cei care faceau stanga. Dupa ce le-au oprit, stai cu anii. Tocmai din cauza asta mi-am schimbat traseul.

Deci da, unii vatmani sunt disperati. Sa nu mai zic ca unul circula de cativa ani de zile cu goarna de politie pe tramvai si nu ii facea nimeni nimic. A ajuns si in presa cazul, nu stiu daca s-au luat masuri pana la urma, era neam cu primarul.

DannyHuwe

DannyHuwe

Active Member

View Postkoss14, on 15 februarie 2024 - 02:13, said:

Vatmanii care dau în intersecții în mașinii blocate cu intenție deși aveau tot timpul din lume, chiar tot timpul din galaxie să oprească.. la TENTATIVĂ de OMOR direct băgați.. FĂRĂ DISCUȚIE !!
Era pe maxi taxi Auchan un mos dinasta pensionar recalcitrant, care intra voit cu masina in aia din fata sau cine vroia din lateral sa intre pe banda lui, isi facea dreptate singur. Pana au vazut politistii camerele video dupa masinile lovite de el si i s-a retinut lui permisul.
Avea timp berechet sa opreasca dar nu vroia . Nici ptr completat amiabila nu vroia, nici sa stea in trafic nu vroia sa stea cu cel pe care il lovise (se dadea el ocupat, cica sa il caute la capatul traseului in parcare :))) gen cum faceau soferii de autobuz =)))

koss14

koss14

Member

Să faci accidente cu pagube altora în trafic pentru că poți și vrei când puteai foarte ușor să eviți înseamnă să fii cârnat de om, indiferent cât ar fi ăla în care dai de retardat.
Să fii și vatman sau șofer de autobuz și să faci din astea e și mai grav.

Nu vorbesc de cazurile în care îți taie unul fața .. și nu mai ai ce să faci.. vorbesc de cazurile în care nesimțirea unora este extremă și aveau tot timpul din lume să evite accidentul.

Eu unul n-am făcut niciun accident de când am permisul, em evitat tot ce a fost posibil. Singurele bușituri și zgârieturi la mașină le-am avut/ am că m-au julit alții (din vina lor).. dar nici alea grave.

Edited by koss14, 17 February 2024 - 21:29.

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

View Postgabrieln2016, on 15 februarie 2024 - 10:18, said:

Din păcate nu ești singurul care susții asta. Ai parte de o companie selectă. Nici nu mai contează mentalitatea.
"La rându-i, Mircea Lucescu a susținut că este nevinovat. ”Tramvaiul putea evita coliziunea. L-am zărit la zeci de metri distanță și mi-am imaginat că va frâna. Avea timp suficient. Să mă ierte Dumnezeu, dar vatmanul parcă a vrut să dea peste mine!”, a spus, atunci, Mircea Lucescu."
numa la socrii mei in fata casei parcase unul pe sine si a stat tramvaiul ca fraierul pana s-a intors proprietarul cu o saorma in brate.  (S-a dat drumul duminica la tramvaie dupa ce a fost doi ani de santier).

gabrieln2016

gabrieln2016

Senior Member

Vatmanul cel rau nu a vrut in ruptul capului sa ia curba mai larg. Sa-l bage la tentativa de distrugere a unui MB si sa-l faca "viețaș".

Attached Files

Edited by gabrieln2016, 22 February 2024 - 11:19.

titoo

titoo

Senior Member

View Postrazzvann, on 17 ianuarie 2019 - 20:42, said:

Salutare,
mai pe scurt sotia mea a facut accident cu tramvaiul pe un scuar (cred ca asa se numeste locul unde poti schimba sensul de mers).
Vatmanul sustine ca sotia nu l-a vazut si s-a bagat fix in fata lui si nu a avut timp sa franeze.
Sotia sustine ca ea a stat cateva secunde pe scuar pe loc, a auzit claxonul de tramvai si apoi dupa cateva secunde impactul.
Cum se procedeaza in astfel de cazuri ? Ancheta e in derulare pentru ca sotia la momentul actual este internata la spital.

Astept pareri poate s-a mai confruntat cineva cu situatia asta, no hate please Posted Image
Era pe scuar, a vrut sa se urce cu masina in tramvai ? Sa zicem ca tu poate n-ai permis, dar sotia ar trebui sa stie legislatia si regulile de circulatie, astfel ar fi stiut ca ea e vinovata, pentru ca avea obligatia sa elibereze calea tramvaiului.

cristiany

cristiany

Senior Member

Iti dai seama ca ai raspuns la o postare de acum 5 ani ?

titoo

titoo

Senior Member

View Postrazzvann, on 17 ianuarie 2019 - 21:06, said:

De fapt intrebarea e alta: daca un tramvai te prinde intre sensuri in locul unde poti intoarce legal iar tu nu poti sa te inscrii pe banda de langa linie din cauza traficului excesiv ce trebuie sa faca vatmanul in cazul asta?
A: sa dea flashuri si claxoane pana zbori de pe linia lui
B: sa te astepte sa intri pe banda
C: intra in tine
Nu ce trebuie sa faca vatmanul, ci ce trebuie sa faca ala care sta pe linia tramvaiului. Daca nu se poate inscrie  pe banda sau nu poate executa virajul, merge frumos inainte pana ce traficul ii permite sa execute una din manevre.

View Postcristiany, on 13 martie 2024 - 16:38, said:

Iti dai seama ca ai raspuns la o postare de acum 5 ani ?

Nu m-am uitat la data si oricum e o chestie la ordinea zilei, ba sunt mai multi idioti pe soselele patriei ca acum 5 ani.

View Postkoss14, on 17 februarie 2024 - 21:28, said:

Să faci accidente cu pagube altora în trafic pentru că poți și vrei când puteai foarte ușor să eviți înseamnă să fii cârnat de om, indiferent cât ar fi ăla în care dai de retardat.
Să fii și vatman sau șofer de autobuz și să faci din astea e și mai grav.

Nu vorbesc de cazurile în care îți taie unul fața .. și nu mai ai ce să faci.. vorbesc de cazurile în care nesimțirea unora este extremă și aveau tot timpul din lume să evite accidentul.

Eu unul n-am făcut niciun accident de când am permisul, em evitat tot ce a fost posibil. Singurele bușituri și zgârieturi la mașină le-am avut/ am că m-au julit alții (din vina lor).. dar nici alea grave.

N-ai avut niciun accident dar nici vatman sau sofer STB nu esti, garantat te-ar fi lasat nervii la cati imbecili intalneai zilnic in trafic.

titoo

titoo

Senior Member

View Postkoss14, on 15 februarie 2024 - 00:29, said:

Am avut o situație asemânătoare astăzi la Craiova cu un vatman retardat de tramvai. Am vrut să întorc stânga pe la McDonalds Craiova, ca să întorci acolo stânga trebuie să dai prioritate la ceilalți de pe sensul opus.

https://www.google.r...i8192?entry=ttu

Eram fix unde e nissanul ăla numai că mașina mea fiind mult mai lunga ca aia cipueam din linia de tramvai spre Bucuresti.
M-am băgat să întorc în intersecție.. doar că fiind trafic am rămas blocat acolo.. 20-30 de secunde..
Eu fiind atent la prioritatea mea de dreapta că doar nu am ochi la spate.. vine un cârnat de vatman retardat care a claxona fix cu 5 metri înainte de mine.. cât bă să fi atât de vatman împuțit și prost.. să faci așa ceva..

Eu din punct de vedere LEGAL, eram deja în intersecție, m-am asigurat că nu deranjez niciun tramvai, m-am băgat.. acum nu poți în astfel de intersecții să lași linia de tramvai liberă că n-ai cum.. nu ești la drifturi și la formula 1 să te te bagi direct să întorci fără să oprești între scuaruri.

Dacă dadea în mine vinovat era vatmanul retardat 100% la faza asta.. Îi mai făceam și plângere pentru tentativă de omor. Așa ar merita băgați toți nenorociții ăștia de vatmani care fac așa ceva la tentativă de omor.

Attachment intersectie mec craiova.png

Asta e parerea ta, in realitate ai fi fost scos vinovat. De ce nu ti-ai continuat deplasarea pe linia tramvaiului daca ai vazut ca vine tramvaiul ? Si nu ai ochi la spate dar ai oglinzi, in care ar trebui sa te uiti, sa vezi daca cumva nu vine tramvaiul din spate.

koss14

koss14

Member

View Posttitoo, on 13 martie 2024 - 16:42, said:

N-ai avut niciun accident dar nici vatman sau sofer STB nu esti, garantat te-ar fi lasat nervii la cati imbecili intalneai zilnic in trafic.
Să-și găsească alt job nene, nu să fie nervoși..
În ISRAEL spre exemplu șoferi pe transportul public în comun erau foști militari gradați, testați psihologic cu rezistență la stress și responsabili  nu toți ciolfângarii cocalari retardați ca la noi ori că e vorba de transport în comun pe autobuz, troilebuz sau tramvai.
Din experiența mea personală de viață și din interacțiunile mele șoferii de autobuz sunt mult mai disciplinați ca vatmanii.. și ar trebui să fie invers că vatmanii merg doar drept în puii mei..

Am un vecin vatman care stă la 3 case de mine.. cred că de 3 sau 4 ori a avut permisul suspendat. L-a luat radarul de 2x cu tramvaiul.. așa ceva incredibil... cum să te ia radarul cu tramvaiul..

Merge bine mersi și pe tramvaiele noi poloneze de la pess.. le dă în gură la săracele tramvaie de le leșină. N-are rost să pun filmulețe recente cu el.

View Posttitoo, on 13 martie 2024 - 17:33, said:

Asta e parerea ta, in realitate ai fi fost scos vinovat. De ce nu ti-ai continuat deplasarea pe linia tramvaiului daca ai vazut ca vine tramvaiul ? Si nu ai ochi la spate dar ai oglinzi, in care ar trebui sa te uiti, sa vezi daca cumva nu vine tramvaiul din spate.

Dacă mi se întampla ceva nevinovat în situația data până venea miliția sau salvarea și daca nu ieșeam șifonat rău.. vatmanul ăla garantat își gasea altă meserie în viața de după data evenimentului meu de pe dvr.

titoo

titoo

Senior Member

@koss14
La cat esti de inversunat vatmanii aia cred ca sunt calmi comparativ cu tine. Deci tu nu respecti legea si vatmanii sunt idioti. Crezi ca in Israel sau in alte tari civilizate vezi in trafic ce vezi in Romania ? Eu zic sa ai grija ce-ti doresti, ca daca ar fi fosti ofiteri gradati trecuti in rezerva si la noi, s-ar putea sa-ti iei si bataie daca faci scandal si ii jignesti.
Inainte de Revolutie erau soferi de taxi cei mai buni soferi ITB, toti erau la costum si te simteai in siguranta in taxi, pentru ca erau un exemplu de contuita si de respectarea regulilor de circulatie. Azi orice carutas se poate face taximetrist si vedem in trafic ca majoritatea sunt "meseriasi", care nu au nicio treaba cu sofatul.
Vad ca scrii "militia" in loc de "politia" si te crezi nevinovat, cand vina iti apartine, pentru ca e interzis sa blochezi linia tramvaiului cand acesta vrea sa treaca. Despre visele tale umede, cum ca vatmanul isi gasea alta meserie si ce mai indrugi, daca intra in tine erai bun de plata. In concluzie iti doresti ca soferii de pe transportul in comun sa fie foarte calmi si posesorii de permis care nu respecta regulile de circulatie sa faca ce doresc, sa nu respecte nicio regula, ca si-au cumparat si strada odata cu masina.

koss14

koss14

Member

Ceea ce am zis nu sunt deloc vise umede. Sunt doar niste liste mentale pe care mi le-am facut cu ce sa fac RAPID in viata intr-o anumita situatie eventuala si in anumite circumstante date fara sa stau pe ganduri.
Zic cuvantul militie pentru ca asa este miilite. Romania este stat militienesc de la revolutie incoace, nu s-a schimbat nimic, poate doar aspectul gaborilor care mai nou sunt feminizati, tatuati, pensati, drogati in rand si la moda cu altii de generatia lor si care conduc in loc de Dacia volswagenuri si bmwuri.

VATMANII SA STEA ACASA SA-SI GASEASCA ALT JOB DACA SUNT NERVOSI si fac arogante in trafic, nu pot sa fie calmi indiferent de circumstantele din trafic. Ei sunt protejati de mastodont de tabla si fier pe toate partile, transporta sute/mii de calatori zilnic.. trebuie SA FIE RESPONSABILI NU COCALARI IMBECILI (autocrezandu-se justitiarii din trafic) TOT TIMPUL NERVOSI.

VATMANII NERVOSI SI INCONSTIENTI JUSTITIARI SA STEA ACASA>> ori sa-si schimbe JOBUL sa se duca pe santier si sa conduca cel mult ROABA.. desi si acolo daca sunt tot timpul nervosi ii da patronul afara chiar si conducand ROABA ca poate dau cu roaba peste unul de ii rup picioare ca nu s-a dat din calea lor.

titoo

titoo

Senior Member

@koss14
Modul asta de gandire si reactia conform primului impuls iti pot ruina viata, sau mai grav, ti-o poti pierde. Am inteles, vatmanii nervosi sa stea acasa sau sa-si gaseasca alt serviciu, dar si cei care nu respecta regulile de circulatie ar trebui sa fie simpli pietoni. Ori intre vatman si tine, tu esti cel care a incalcat legea si in astfel de cazuri, militienii (cum ii numesti tu) ar trebui sa-si faca datoria si sa-l sanctioneze pe cel care incalca legea. Probabil ca nu esti la prima abatere si pe buna dreptate ai mai fost sanctionat, de aceea ii numesti "militieni". Ar trebui sa-i multumesti vatmanului ala, ca n-a intrat in tine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate