Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Accident cu tramvai

- - - - -
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

#235
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,837
  • Înscris: 26.02.2010
Asta de unde ai mai scos-o?

#236
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pai... ai obligatia sa lasi calea tramvaiului libera. Asa ca nu mai stai sa dai prioritate celor care vin din fata, ca asta poate insemna sa tii tramvaiul inca o tura la rosu.
Sau... da-l in ma-sa de tramvai si calatori, tu esti mai miez ca el.
Tu alegi.

#237
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,837
  • Înscris: 26.02.2010
De exemplu, strada 11 iunie cu Regina Maria, când se face la stânga, de pe linia de tramvai se aștepta, inclusiv tramvaiul, acu după logica ta, ar trebui sa mergi 2 km ca să întorci, eventual sa stai la coada 20 de minute și sa poți face apoi la dreapta. Sunt situații în care și tramvaiul trebuie sa stea, numai vorbesc de cei care parchează pe b1 și te obliga sa mergi doar pe linia de tramvai, ca să își ia odraslele de la grădiniță.

#238
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Logica MEA? La abecedar scrie ca trebuie sa lasi linia libera. Nu poti? Nu exista "nu pot", exista doar "sunt prea nesimtit ca sa pot". Da, domnu' aris, ai ales confortul masinii proprii, atunci mergi 2 km ca sa intorci si iti asumi toate blocajele din trafic. Ai AC, radio, facebook, tot confortul. Pentru ca tu poti alege, pe cand tramvaiul SI CALATORII nu au alternativa.
Sau mergi pe varianta "pentru ca pot" sa blochez tramvaiul si il dai dracului de obraz, ca nu tine de foame.

#239
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,837
  • Înscris: 26.02.2010
Pai asa procedează și autobuzul 232 și cu polițist în intersecție, nu știu de ce tot susții ceva ce nu te lovești de situație.
Dupa logica ta și autobuzul trebuie sa parcurgă 2 km.

Edited by aris86, 05 February 2019 - 20:33.


#240
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,027
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdanvlas, on 05 februarie 2019 - 19:08, said:

Cand se pune verde, daca ai masini care-ti vin din fata, pleci inainte. Daca nu-ti vin masini din fata, virezi la stanga. Asta trebuie sa faci.

epic :)

stimate domn, indicatorul ala te obliga sa mergi sau inainte, sau la stanga, dupa cum doresti tu. nu te obliga sa mergi inainte daca tu vrei la stanga, sau invers.

#241
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Asta spun, stimabile. E alegerea ta daca-ti bati joc de timpul unor oameni sau nu, tinand cont ca ai obligatia sa nu fii acolo. Mie mi-ar fi jena, sincer sa fiu.
Edit: obligatia e sa eliberezi drumul Posted Image
Inca o editare: daca in intersectie ar fi un politai rutier care ar aplica legea la sange si v-ar face semn sa mergeti inainte cand voi semnalizati stanga, ati mai comenta? Nu prea cred.

Edited by danvlas, 05 February 2019 - 20:49.


#242
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,837
  • Înscris: 26.02.2010
Aici nu e vorba de jena, e vorba de respectarea regulilor de circulație, sau nu se mai pune în acest caz. Pai ori suntem mai catolici decât papa, ori nu suntem. Vezi, asta e diferența, mereu alegem sa respectam doar jumătate de lege și apoi ne scoatem ochii unii la ceilalți. Evident ca e de preferat sa nu blochezi tramvaiul, dar dacă fiecare are merge în fata câte 2 km sa întoarcă, ar crea congestie pe celalalt sens, caz în care s-ar bloca din nou linia de tramvai, ca e doar 1 banda și linia de tramvai, deci cum o dai tot nu e bine. Pe calea Călărași, exista poțiuni de drum care se circula exclusiv pe șină de tramvai, și în acest caz se așteaptă pana se face la stânga, astea sunt condițiile, cu astea defilam.

#243
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ba conteaza foarte mult jena, mai ales ca aici e dublata de prevederi legale. Jena e ceea ce incepe sa dispara din Romania si nu e bine deloc. De ce ne e jena sa blocam tramvaiul/autobuzul in Viena/Praga/Varsovia/Amsterdam/Berlin/[insert city name here], dar in Bucuresti ni se pare normal?
Daca va doriti etichete de cocalari... macar sa stiti de ce nu aveti motive sa va plangeti cand le primiti. Succes.

#244
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,837
  • Înscris: 26.02.2010
Nu e vorba de cocalari, ci de reguli de circulație. Mai degrabă as blama pe cei care blochează intersecția, vad ca e blocat în fata și se tot baga, și apoi dacă pe celalalt sens e liber, nu poți sa faci la stânga liniștit, ca ăștia sunt toți aliniați în coloana, ia sa se oprească fiecare înainte de intersecție, toți ar trece și nu s-ar mai bloca nici sinele de tramvai.

#245
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Adica vrei sa se respecte regulile? Super.
La catastif scrie ca n-ai voie sa blochezi intersectia.
Eu incerc sa duc o lupta imposibila. Motto-ul e " Noblesse oblige". Daca dreptul tau de vehicul liber impiedica dreptul unui vehicul captiv (tramvaiul, trenul, troleibuzul, monoraiul), atunci e cazul sa renunti la dreptul tau. Vei castiga infinit mai mult respect decat daca zici "eu vreau sa virez la stanga AICI, asa ca stai dreacu' si asteapta, tu si cu aia 100 de fraieri din vagoane".
Astea sunt scrise in alt cod, nu cel rutier. Dar in mod sigur nu incalca regulile de circulatie.

#246
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postcosmindaniel12, on 05 februarie 2019 - 18:17, said:

Ajungi în intersecția din imaginea atașată. Vrei să mergi înainte sau la stânga. Te așezi la semafor și vine tramvaiul. Ce faci? Pleci pe roșu? Sau respecți marcajele de obligare și stă tramvaiul civilizat în spatele tău?
Ce nu vrei tu să înțelegi nici în ruptul capului este că în situația asta linia de tramvai a fost amenajată pe banda 2. Linia de tramvai este pe carosabil, nu în afara carosabilului.
Vorbești despre persoane "competente" în țara în care Veorica are "competența" de a conduce Guvernul...
Asta e singura exceptie in care e marcata o banda de circulatie pe linia tramvaiului si in astfel de situatii tramvaiul sta in rand cu ceilalti participanti la trafic. Dar de aici si pana la banda dedicata tramvaiului si iti e interzis sa folosesti linia ca se termina carosabilul, e cale lunga. Poate citesti si definitia carosabilului din legislatie, ti-am pus si desen dar e degeaba, poate vrei sa le dai lectii si politistilor de la rutiera.

View Postaris86, on 05 februarie 2019 - 20:14, said:

De exemplu, strada 11 iunie cu Regina Maria, când se face la stânga, de pe linia de tramvai se aștepta, inclusiv tramvaiul, acu după logica ta, ar trebui sa mergi 2 km ca să întorci, eventual sa stai la coada 20 de minute și sa poți face apoi la dreapta. Sunt situații în care și tramvaiul trebuie sa stea, numai vorbesc de cei care parchează pe b1 și te obliga sa mergi doar pe linia de tramvai, ca să își ia odraslele de la grădiniță.
Din cate stiu 11 iunie e marcata cu linie de delimitare a partii carosabile, ai voie sa folosesti linia drept banda de circulatie dar esti obligat sa-i eliberezi calea daca il vezi ca vine.

Edited by titoo, 05 February 2019 - 21:54.


#247
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pai n-auzi ca nu poate? Ca trebuie sa le dea prioritate alora de vin din fata? Daca nu poate, nu poate. Cum sa mearga inainte, daca el vrea la stanga?
Obligatiile E pentru fraeri, DECAT drepturile conteaza.

Edited by danvlas, 05 February 2019 - 22:04.


#248
cosmindaniel12

cosmindaniel12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 16.07.2013

View Posttitoo, on 05 februarie 2019 - 21:59, said:

Asta e singura exceptie in care e marcata o banda de circulatie pe linia tramvaiului si in astfel de situatii tramvaiul sta in rand cu ceilalti participanti la trafic. Dar de aici si pana la banda dedicata tramvaiului si iti e interzis sa folosesti linia ca se termina carosabilul, e cale lunga. Poate citesti si definitia carosabilului din legislatie, ti-am pus si desen dar e degeaba, poate vrei sa le dai lectii si politistilor de la rutiera.
Singura excepție, nu? Ți-am mai arătat încă o "singură excepție" acu' vreo două pagini. Și dacă ai fi avut vreo fărâmă de bun simț, îți mai arătăm câteva "singure excepții".
Dacă ai ști gramatică cât un copil de clasa a 7-a, ai fi capabil să împarți fraza articolului 103 din regulament în propoziții, ca să o înțelegi corect.
Acum vreo 10 ani cineva a trimis o petiție la BPR întrebând dacă este legal să circuli pe linia de tramvai din București. La petiția respectivă a răspuns un polițist care nu știa gramatică de clasa a 7-a, și a interpretat art. 103 așa, ca tine. Nu a răspuns cineva cu studii juridice, care să înțeleagă o lege, sau măcar o frază complexă.
Cum ăla a fost un răspuns oficial, acum nu se mai pot răzgândi, așa că trebuie Primăria să monteze garduri și stâlpișori. Vorba aia, un prost aruncă piatra în lac....
Ulterior, mai multe "publicații" gen "4tuning" și "antena 3", pline de "jurnaliști" au preluat răspunsul și au devenit toți brusc experți în legislație rutieră.
Lecții i-am dat unui polițist de la rutieră astă primăvară. Încerca să se strecoare pe jumătate de bandă, printre mine și niște mașini parcate. Zbiera la mine că sunt obligat să circul cât mai aproape de axul drumului. Cam atâta legislație știa el!

Edited by cosmindaniel12, 06 February 2019 - 00:45.


#249
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Imi permiti sa nu te cred la faza cu politaiul rutier? Nu de alta, dar e prea gogonata ;)

#250
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postcosmindaniel12, on 06 februarie 2019 - 00:42, said:

Singura excepție, nu? Ți-am mai arătat încă o "singură excepție" acu' vreo două pagini. Și dacă ai fi avut vreo fărâmă de bun simț, îți mai arătăm câteva "singure excepții".
Dacă ai ști gramatică cât un copil de clasa a 7-a, ai fi capabil să împarți fraza articolului 103 din regulament în propoziții, ca să o înțelegi corect.
Acum vreo 10 ani cineva a trimis o petiție la BPR întrebând dacă este legal să circuli pe linia de tramvai din București. La petiția respectivă a răspuns un polițist care nu știa gramatică de clasa a 7-a, și a interpretat art. 103 așa, ca tine. Nu a răspuns cineva cu studii juridice, care să înțeleagă o lege, sau măcar o frază complexă.
Cum ăla a fost un răspuns oficial, acum nu se mai pot răzgândi, așa că trebuie Primăria să monteze garduri și stâlpișori. Vorba aia, un prost aruncă piatra în lac....
Ulterior, mai multe "publicații" gen "4tuning" și "antena 3", pline de "jurnaliști" au preluat răspunsul și au devenit toți brusc experți în legislație rutieră.
Lecții i-am dat unui polițist de la rutieră astă primăvară. Încerca să se strecoare pe jumătate de bandă, printre mine și niște mașini parcate. Zbiera la mine că sunt obligat să circul cât mai aproape de axul drumului. Cam atâta legislație știa el!
De ce spui ca nu am bun simt, pentru ca nu sunt de acord cu faptul ca interpretezi eronat articole din legislatie, ce vrei, sa te recunosc drept guru?
Daca tot o tii langa cu gramatica, fa-ti cont pe pagina academiei romane si analiza pe text pe care o faci nu te ajuta. Politistul ala nu stia gramatica, cel din linkul postat de bumpocbum ,nu stia nici el gramatica , eu nu stiu gramatica...concluzia, tu esti destept si toti ceilalti sunt prosti . Sau cauti sa faci pe desteptul pentru ca orgoliul nu te lasa sa recunosti ca ai gresit ?!
Si daca tot iti place sa faci analiza pe text si sa desparti frazele in propozitii (sic) . Ia definitia benzii de circulatie si fa asta, dupa care vezi daca linia de tramvai poate fi considerata banda de circulatie si in cazul in care dupa banda 1 sau 2 e marcaj de delimitare a partii carosabile. Daca reusesti sa intelegi corect definitia aia poti sa treci la definitia partii carosabile si poate asa pricepi si tu articolul ala in mod corect, nu facand analize pe text care in mintea ta dau cu - (minus). Iar in final ia articolul din legislatie care face referire la circulatia pe linia tramvaiului si pune-l in corelatie cu cele 2 definitii...nu-i asa ca se invart prea multe lucruri in capul tau si te doare ? Faptul ca te-ai contrat cu un politist local nu serveste ca argument ca stii si intelegi legislatia.
Cat despre argumentul "Cum ăla a fost un răspuns oficial, acum nu se mai pot răzgândi..." ,incepi sa devii ilar , asta nu e neaparat un lucru rau, ca mai faci lumea sa rada .

View Postdanvlas, on 06 februarie 2019 - 04:12, said:

Imi permiti sa nu te cred la faza cu politaiul rutier? Nu de alta, dar e prea gogonata Posted Image
Daca e ruda sau prieten cu Dragnea, nu te mira, ca astia au tupeu maxim , au impresia ca stiu tot si cauta sa invarta lumea pe degete. Fac si interpreteaza legile asa cum vor...in favoarea lor.

Edited by titoo, 06 February 2019 - 11:17.


#251
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Acum am vazut topicul, si spiritele incinse! Chill down!

Nu am avut rabdare sa citesc tot, dar vreau sa aduc o singura si minima contributie topicului: aia cu

Quote

Art 107(3) din ROUG: Daca in intersectie circula si tramvaie

NU inseamna "daca circula tramvaie la momentul t, ci daca - in general - circula si tramvaie, adica exista sina de tramvai (LE: activa as adauga)". Tramvaiul poate sa vina, sau poate nu, sina trebuie lasata libera. Cei care interpretati / sustinei altfel, gresiti! Pe onoarea mea!

Posted Image

Edited by Tyby, 21 February 2020 - 10:47.


#252
koss14

koss14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2023
Am avut o situație asemânătoare astăzi la Craiova cu un vatman retardat de tramvai. Am vrut să întorc stânga pe la McDonalds Craiova, ca să întorci acolo stânga trebuie să dai prioritate la ceilalți de pe sensul opus.

https://www.google.r...i8192?entry=ttu

Eram fix unde e nissanul ăla numai că mașina mea fiind mult mai lunga ca aia cipueam din linia de tramvai spre Bucuresti.
M-am băgat să întorc în intersecție.. doar că fiind trafic am rămas blocat acolo.. 20-30 de secunde..
Eu fiind atent la prioritatea mea de dreapta că doar nu am ochi la spate.. vine un cârnat de vatman retardat care a claxona fix cu 5 metri înainte de mine.. cât bă să fi atât de vatman împuțit și prost.. să faci așa ceva..

Eu din punct de vedere LEGAL, eram deja în intersecție, m-am asigurat că nu deranjez niciun tramvai, m-am băgat.. acum nu poți în astfel de intersecții să lași linia de tramvai liberă că n-ai cum.. nu ești la drifturi și la formula 1 să te te bagi direct să întorci fără să oprești între scuaruri.

Dacă dadea în mine vinovat era vatmanul retardat 100% la faza asta.. Îi mai făceam și plângere pentru tentativă de omor. Așa ar merita băgați toți nenorociții ăștia de vatmani care fac așa ceva la tentativă de omor.

Attached File  intersectie mec craiova.png   1.78MB   37 downloads

Edited by koss14, 15 February 2024 - 00:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate