Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Cum poti naviga anonim pe internet?

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#19
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 gumball3000, on 17 ianuarie 2019 - 19:49, said:

Well, good luck with that, dar asta nu te scapa de browser fingerprinting


Acolo zice ca nu-ti poate determina identitatea numele,adresa doar pe ce site-uri ai navigat si ce obiceiuri ai pentru spionaj la reclame.

#20
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 ionutz_joe2009, on 17 ianuarie 2019 - 19:57, said:

Total anonim poti fi cu cartela noua plus telefon nou.Asta doar daca excludem triangulatia.
Ai si acolo IMEI, pe baza IMEI-ului se poate identifica cel putin marca telefonului, daca nu cumva si modelul.

 Kean, on 17 ianuarie 2019 - 19:58, said:

Acolo zice ca nu-ti poate determina identitatea numele,adresa doar pe ce site-uri ai navigat si ce obiceiuri ai pentru spionaj la reclame.
anonim pe internet nu inseamna "doar sa nu stie cum ma cheama"

Te duci de 3 ori in acelasi supermarket, exista camere acolo, daca magazinul pastreaza adresele MAC pt scopuri de marketing (la noi in tara nu am auzit sa existe asa ceva), poti fi usor identificat.

Edited by gumball3000, 17 January 2019 - 20:02.


#21
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 gumball3000, on 17 ianuarie 2019 - 19:59, said:

Ai si acolo IMEI, pe baza IMEI-ului se poate identifica cel putin marca telefonului, daca nu cumva si modelul.


Da, stiu, telefon cumparat fara acte.Cartela fara acte.

Edited by ionutz_joe2009, 17 January 2019 - 20:01.


#22
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

VPN-urile, cel putin astea de le gasesti de cumparat pe net numai anonime nu sunt  Posted Image
gandeste logic: ce garantie ai ca ala care iti ofera VPN-ul nu te da in gat? absolut nici una.
Tor e bun, dar problema e ca exiturile sunt publice si oricine te poate bloca.
plus ca nici acolo nu ai garantia ca nu nimeresti un exit node pus la dispozitie de secu`.. dar macar ai avantajul ca exitul vede doar traficul, nu si originea... asta daca nu ii nimeresti si pe restul lantului tot pe ei Posted Image
daca vrei anonimitate la modul serios trebuie sa inveti la greu programare, cum functioneaza retelele samd.
dupa ce le stapanesti, poti incepe sa compromiti alte sisteme si instala propriile aplicatii acolo cu care le controlezi, sa rutezi traficul tau prin ele etc.
daca o faci dintr-un loc public, iti trebuie ceva machiaj ca e pin de camere peste tot

Daca te depisteaza Tor-ul, atunci ei vor vedea IP-ul VPN-ului, si nu IP-ul tau real. Pentru un utilizator obisnuit este de ajuns de stiut doar de TOR si Vpn, asta in caz ca nu ai activitati suspecte care te-ar putea afecta pe viitor (daca cumperi ceva produse ilegale) sau afecta pe altii cum ar fi anumite secrete de stat, chestii din astea, iti dai seama ca nu o sa te te lase aia in libertate pentru asa ceva.

Edited by hwplanet, 17 January 2019 - 20:08.


#23
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 gumball3000, on 17 ianuarie 2019 - 19:49, said:

Well, good luck with that, dar asta nu te scapa de browser fingerprinting

Am testat cateva metode si eu unul nu am reusit sa evit identificare pe baza de B F, nici macar cu Brave Browser setat corespunzator nu am reusit.
brave  browser folosesc  si eu si  m-am  lovit exact de chestia asta cu browser fingerprinting

#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Iti schimbi numele in Popescu :)

#25
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
A mai fost un topic asemanator: https://forum.softpe...el-ce-vorbeste/
Multi pe aici ziceau ca nu te prinde daca faci x si y, realitatea e ca daca te cauta guvernul american nu poti sa te ascuzi prea usor

#26
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

 pacaliciosu01, on 17 ianuarie 2019 - 19:33, said:

anonim fata de cine ...fata de nevasta/ prietena ...anoonim fata de statul paralel....da si tu detalii
Posted Image

#27
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Mai fratilor stati o lecuta sa stabilim,sa luam un caz concret,o tableta second sau noua conectata la un hot spot.Ce poa sa identifice in afara ca navighezi pe nus ce siteuri si sa identifice locul IP ului?

#28
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 gumball3000, on 17 ianuarie 2019 - 19:51, said:

Asta clar, de google tot nu scapi, trimite date in prostie in background.
Ai insa la indemana aplicatii de firewall (root+Af Firewall), dai acces doar browserului pe care-l folosesti, nu am testat insa TOR pe android si nu stiu cum se descurca cu browser fingerprinting.
incearca duck duck go motor de cautare  anonim  ....si dezaboneaza-te de la google....cauta si tu pe  net anonymous email...astea sunt  solutiile...inlocuieste facebook cu  minds network ...poate browser fingerprinting este evitat asa....
sa cautam  pe  net dupa "get  rid  of  browser fingerprinting"  sau  "escape browser fingerprinting".....poate gasim rezultate

#29
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
un patern al setarilor, unul al obiceiurilor de browsing , al locatiei ,....etc

#30
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Kean, on 17 ianuarie 2019 - 20:07, said:

Mai fratilor stati o lecuta sa stabilim,sa luam un caz concret,o tableta second sau noua conectata la un hot spot.Ce poa sa identifice in afara ca navighezi pe nus ce siteuri si sa identifice locul IP ului?
Ip-ul  n-are treaba cu locul are treaba cu device-ul de pe care scrii....
pentru a evita geolocatia ca la asta  te referi exista tehnici....numai ca internetul fix nu poate fi ascuns la fel de usor
la asta  te referi tu
te referi la triangulatia semnalului

 ionutz_joe2009, on 17 ianuarie 2019 - 20:00, said:

Da, stiu, telefon cumparat fara acte.Cartela fara acte.
exista backdoor-uri in orice telefon  ...prin faptul ca CIA si  NSA au contracte secrete cu producatorii de telefoane pentru a construi aparatele cu scapari...

asa incat aparatele alea transmit pe furis date
nu exista  solutii decat cazul in care expertii in securitate identifica flaws-ul si il fac  public....

Edited by karax, 17 January 2019 - 20:13.


#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Nu exista anonim decat asa pentru unii care nu stiu detalii tehnice. VPN-ul iti schimba IP-ul dar cand vine solicitare de la judecator, iti dau aia de gazduiesc IP sursa altfel o incurca rau.

#32
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 karax, on 17 ianuarie 2019 - 20:12, said:

exista backdoor-uri in orice telefon  ...prin faptul ca CIA si  NSA au contracte secrete cu producatorii de telefoane pentru a construi aparatele cu scapari...

asa incat aparatele alea transmit pe furis date

Foarte posibil, nici eu nu cred altfel, dar unu care se vrea anonim nu foloseste o luna asa ceva.Si nici pe unde-s camere, poate doar din satelit sa-l vada/identifice  cumva dupa.

Edited by ionutz_joe2009, 17 January 2019 - 20:20.


#33
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

 hwplanet, on 17 ianuarie 2019 - 20:05, said:

Daca te depisteaza Tor-ul, atunci ei vor vedea IP-ul VPN-ului, si nu IP-ul tau real. Pentru un utilizator obisnuit este de ajuns de stiut doar de TOR si Vpn, asta in caz ca nu ai activitati suspecte care te-ar putea afecta pe viitor sau afecta pe altii.

pt un utilizator obisnuit ajunge si modul incognito din orice browser.

pt aia neobisnuiti care au nevoie de anonimitate pe bune, nu mai merg astea.
btw reteaua Tor e probabil acaparata de servicii secrete, de aia nici nu s-au obosit baietii sa o interzica, ca e honeypotul ideal :)

#34
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

 neagu_laurentiu, on 17 ianuarie 2019 - 20:14, said:

Nu exista anonim decat asa pentru unii care nu stiu detalii tehnice. VPN-ul iti schimba IP-ul dar cand vine solicitare de la judecator, iti dau aia de gazduiesc IP sursa altfel o incurca rau.

Daca stau 4 persoane intr-o incapere si intra toti pe acelasi dispozitiv, cum afla aia care a fost ala' care a facut lucruri ilegale? Ca a fost Gigel, sau ca a fost Popescu? Posted Image

Quote

btw reteaua TOR e probabil acaparata de servicii secrete, de aia nici nu s-au obosit baietii sa o interzica, ca e honeypotul ideal

Daca te informezi cum functioneaza reteaua Tor, nu este chiar asa, este cel mai folosit serviciu de anonimitate. Dovada ca site-urile inca mai sunt functionale si in ziua de azi, nu sa inchis nimic, poate decat site-urile foarte periculoase dar marea majoritate a site-urilor a ramas stabile. Si serviciile de E-mail sunt stabile si cum spun ei asigura anonimitate mai ales ca se poate proteja printr-o parola, iar doar cu parola vei avea acces la acel E-mail. Uita-te pe Youtube sa vezi cate astfel de clipuri exista, cu persoane care cerceteaza Tor-ul pentru a descoperi diferite site-uri... poate cine stie, da peste ceva important... :D

Edited by hwplanet, 17 January 2019 - 20:23.


#35
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

 hwplanet, on 17 ianuarie 2019 - 19:38, said:

Folosesti TOR si un serviciu de E-mail de pe acolo, si obligatoriu si un VPN. Ai secrete importante de stat de transmis? Intru si eu sa-mi dai un E-mail daca este, promit ca nu spun la nimeni.
TOR si sistemul de operare Tails sunt compromise, intre timp NSA a exploatat bresele de securitate.

#36
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Nu există anonimitate pe internet, pe internet ești ca și cum ai fi în piața publică în curul gol. Și cu cât încerci să te ascunzi mai mult (Tor, VPN, etc) este ca și cum ai desena o țintă pe tine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate