Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Cum poti naviga anonim pe internet?

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#163
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Exact asta se intmpla acum.Ce-i anormal?Cu o singura observatie, exista optimizare  pana la maturitate.Nu te obliga nimeni sa dai click pe  o reclama.Iar la tv , schimbi postul.Si-n online, daca un site te sacaie cu reclamele, nu-l folosesti/il schimbi.Ai alternativa, nu obliga nimeni pe nimeni la nimic.

Edited by ionutz_joe2009, 18 January 2019 - 21:43.


#164
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
cu exceptia faptului ca acum se stie personal preferintele fiecarei persoane

#165
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu.Doar companiile mari de telefonie sau furnizorii de internet pot sti selectiv(adica fix tu), altfel vezi un ip cu raza de 30 de km.


Iar pe astia mari a si picat gdpr.Astia plus google si fb.Google vede si el tot un ip, poate face statistica, dar sa-ti cunoasca numele, nu.E vb de statistica la nivel mare, personal, vizat tu direct...pai  esti fiu de presedinte macar?Vizatii au fost in mod special providerii de internet, care oricum  clar iti stiu si ip cat si date de identificare.

Edited by ionutz_joe2009, 18 January 2019 - 22:07.


#166
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
cati isi pun numele real in contul de google?

#167
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu nu vad ce poate face Google cu un nume si un nr de telefon.Il ajuta doar varsta, locatia cu aproximatie si sexul in statistica.Atat.

Iar astea le stii cand faci o campanie.Pt a tinti cat mai bine cu reclama, trebuie sa le stii.

Doar nu vrei sa-i dai reclama unuia din China cand tu vinzi in Ro.

Edited by ionutz_joe2009, 18 January 2019 - 22:12.


#168
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
dreptul la  intimitate pune si problema ce ar putea sa faca ,  nu neaparat ca  face...spre exemplu ar  putea vinde baza de date ...sau ar putea fi  hackerita si astfel  cineva  interesat ar afla chestii pe care le poate vinde guvernelor , partidelor, si etc....cum a fost cazul cambridge analitica

#169
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu...  acum e stipulat clar.Cu vanzare de baza de date...S-a facut putina curatenie, se va mai face, e insa un proces de ceva mai lunga durata.

Acum iti trebuie bifa la inregistrare , din cate am inteles plus dovada in baza.Iar la cap asta...inca nu am facut(eu personal).Dar ce am vazut in rest, eu macar chiar nu-i dau Google de ex daca nu vrea.

Dar , cum vad eu, intr-un final, daca vrei sa afli ceva sau sa cumperi, te fac sa dai bifa.Ca si utilizatorul are nevoie.

Iar portite sunt cu gramada pt cine vrea sa evite.Astea, din punctul meu de vedere, in mare parte sunt in primul rand pt marile, uriasele corpratii.

Edited by ionutz_joe2009, 18 January 2019 - 22:25.


#170
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Este exagerata oricum toata treaba ...vor sa stie absolut tot de zici ca stai cu big bro in buzunar .
Nici nu mai poti sa sa-i dai o cinstita la baie pe faianta ca deja ala stie ...a tremurat tf de 10 ...da-i deva de potenta ...de 30 ..da-i alifie sa nu faca bataturi ...plm...exagerat

#171
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ai citit termenii,politicile?Baga bifa, sunt doar 30 de pagini.Ce ai inteles de acolo?A... te-ai razgandit, sterge-ti singur contul.Esti anonim, si p-asta am pus-o la dispozitie.Ca sa faci altu dupa 5 ore.Esti "nou", nu prea poti face ce vrei, n-ai nici oferta, din start gandesc ca te tii de prostii.

Nu se poate!

Edited by ionutz_joe2009, 18 January 2019 - 22:49.


#172
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ar trebui ca cel ce ofera serviciul sa aiba  obligatia sa  simplifice setarile si alegerile ..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate