Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Alegerea optimă

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011
Salut, sunt în an terminal la facultatea de inginerie electrică și știința calculatoarelor. După vreau să urmez un master în Belgia. Dilema mea este, eu știind cam de un nivel mediu în engleză, care din variantele de mai jos sunt mai accesibile/ușor de obținut?

Attached Files



#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Sa le obtii de unde ?

#3
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011

View PostNaijax, on 17 ianuarie 2019 - 15:06, said:

Sa le obtii de unde ?
Te referi în ce zonă locuiesc? Suceava, dacă da. Dar nu asta e impedimentu, că mai toate de acolo pot fi date in tara. Eu intrebam care limită minimă din lista aia e cea mai usor de ''intrecut''. Si anume 79 toefl , cambridge (CAE) b2, etc.

#4
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019
Probabil se refera la atestatele privind nivelul de cunoastere a limbii engleze.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postp3tqw, on 17 ianuarie 2019 - 15:11, said:

Te referi în ce zonă locuiesc? Suceava, dacă da. Dar nu asta e impedimentu, că mai toate de acolo pot fi date in tara. Eu intrebam care limită minimă din lista aia e cea mai usor de ''intrecut''. Si anume 79 toefl , cambridge (CAE) b2, etc.

Stai ca nu inteleg ce vrei sa intreci
Sa inteleg ca ai nevoie de diploma (atestat) trebuie sa dai examen si vrei sa afli care ar fi mai usor de promovat ?
Cand te-am intrebat  - Sa le obtii de unde ? - ma refer la locatia unde sustii examenul - Belgia ? Romania ? In alta parte

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cel mai ușor e să înveți bine engleza. După care testările ălea sunt așa de formă.

Do you understand, my dear friend?

Edited by waterman, 17 January 2019 - 15:24.


#7
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011

View PostNaijax, on 17 ianuarie 2019 - 15:15, said:



Stai ca nu inteleg ce vrei sa intreci
Sa inteleg ca ai nevoie de diploma (atestat) trebuie sa dai examen si vrei sa afli care ar fi mai usor de promovat ?
Cand te-am intrebat  - Sa le obtii de unde ? - ma refer la locatia unde sustii examenul - Belgia ? Romania ? In alta parte
Am specificat că toate pot fi date in tara ...deci aici vreau să dau. Da, ca sa-mi fie aprobat dosarul, trebuie să dovedesc că dețin o engleză peste minimul impus de ei. Iar minimul impus de ei e 79 puncte din 120 pt toefl sau cambridge  sau etc. Am nevoie de doar una din alea. Si voiam sa aflu care din minimul impus de ei, in functie de metoda de testare, e cel mai usor de indeplinit.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai daca te exprimi in engleza la fel cum te exprimi in romana, recomand ITACE - minimul level B2

Totusi - foarte, foarte curios
Student in an terminal la inginerie electrică și știința calculatoarelor cu nivel mediu in engleza imi cam da cu virgula

#9
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Dă ce poți să termini mai repede, la IELTS și Cambridge durează ceva timp până dai examen și primești certificatul.

Pro tip: certificatele de limbă sunt irelevante pentru selecția studenților. La nivel de master se consideră că te descurci. Cei care fac selecția se uită la foaia matricolă și la CV - dacă astea arată bine ești admis.

#10
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011

View PostNaijax, on 17 ianuarie 2019 - 16:08, said:

Pai daca te exprimi in engleza la fel cum te exprimi in romana, recomand ITACE - minimul level B2

Totusi - foarte, foarte curios
Student in an terminal la inginerie electrică și știința calculatoarelor cu nivel mediu in engleza imi cam da cu virgula
Asa mă autoevaluez eu, ca fiind mediu, avansat considerand persoana care "duce" o conversatie in engleza la acelasi nivel al fluentei comparativ cu cea materna(nu-i cazul meu). Ce-i asa gresit in exprimarea mea...nivelul tau de absorție al subintelesului?

View PostA10Warthog, on 17 ianuarie 2019 - 16:11, said:

Dă ce poți să termini mai repede, la IELTS și Cambridge durează ceva timp până dai examen și primești certificatul.

Pro tip: certificatele de limbă sunt irelevante pentru selecția studenților. La nivel de master se consideră că te descurci. Cei care fac selecția se uită la foaia matricolă și la CV - dacă astea arată bine ești admis.
Vrei sa spui ca...teoretic..daca dau toefl si iau mai putin de 79 puncte..tot exista sanse sa fiu acceptat?

#11
tom1

tom1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.03.2017
TOEFL este cel mai usor. La celelalte ai un test fata in fata cu un examinator.
Succes!

#12
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View Postp3tqw, on 17 ianuarie 2019 - 16:40, said:

Vrei sa spui ca...teoretic..daca dau toefl si iau mai putin de 79 puncte..tot exista sanse sa fiu acceptat?

Tu fă tot posibilul să iei peste 79 de puncte, că nu e greu. Ideea principală era că nu contează ce diplomă pui la dosar, contează să fie. Studenții în zilele noastre pot să facă față cursurilor în engleză, practic în mediul academic nu există probleme de genul. Cazurile izolate se vor adapta în timpul studiilor.

Nu te baza niciodată pe faptul că unele reguli sunt de obicei ignorate fiindcă nu știi cine-ți ia la verificat dosarul. Strategia asta nu-i bună în general.

Menționează undeva în CV sau în scrisoarea de intenție că folosești limba engleză la muncă în fiecare zi. La ce universitate te duci?

#13
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011

View PostA10Warthog, on 17 ianuarie 2019 - 17:35, said:


Tu fă tot posibilul să iei peste 79 de puncte, că nu e greu. Ideea principală era că nu contează ce diplomă pui la dosar, contează să fie. Studenții în zilele noastre pot să facă față cursurilor în engleză, practic în mediul academic nu există probleme de genul. Cazurile izolate se vor adapta în timpul studiilor.

Nu te baza niciodată pe faptul că unele reguli sunt de obicei ignorate fiindcă nu știi cine-ți ia la verificat dosarul. Strategia asta nu-i bună în general.

Menționează undeva în CV sau în scrisoarea de intenție că folosești limba engleză la muncă în fiecare zi. La ce universitate te duci?
Ideea e ca, conversational in situatii tipice ma descurc. Am fost si in SUA cu work and travel, fiind necesare vreo 4 interviuri pana sa pasesc pe meleagurile alea, si n-am avut probleme.  Cat despre universitate, e vorba de Université Libre de Bruxelles (ULB). Initial m-am orientat spre Uk, dar taxele sunt mult mai mari. In Belgia..pentru cei din Ue, taxele anuale sunt doar vreo 1000 de euro. Dar acum m-ai ingrijorat putin cu media, ponderata mea e in jur de 8, iar la examenul de licenta ma astept sa iau cam 9, ca am o lucrare destul de complexa. Cat despre Cv.. am mai participat la elstud, internship la multinationala, doua job-uri prin state. Sa fie suficient pentru a atrage cat de cat atentia?

#14
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View Postp3tqw, on 17 ianuarie 2019 - 17:57, said:

Cat despre universitate, e vorba de Université Libre de Bruxelles (ULB). Initial m-am orientat spre Uk, dar taxele sunt mult mai mari.

E în top 250. Vezi și ce găsești prin Germania, Austria și Finlanda. Studiile sunt gratis și programele de master sunt aproape toate în engleză. Îți sugerez să aplici la cât mai multe universități și s-o alegi pe cea mai bună, după ce filtrezi după resursele materiale disponibile.

Uite aici ce avem la TU München, fix specializarea ta. Salariile după terminarea masterului încep de la 30.000 (detalii aici).

Alternativ, TU Wien. De asemenea foarte, foarte buni pe EE.
Din Finlanda: Tampere University of Technology (link) și Aalto University (link).

View Postp3tqw, on 17 ianuarie 2019 - 17:57, said:

Dar acum m-ai ingrijorat putin cu media, ponderata mea e in jur de 8, iar la examenul de licenta ma astept sa iau cam 9, ca am o lucrare destul de complexa. Cat despre Cv.. am mai participat la elstud, internship la multinationala, doua job-uri prin state. Sa fie suficient pentru a atrage cat de cat atentia?

Omule, e foame de ingineri în Europa. Primim scrisori de la companii, ne cer studenți și n-avem pe cine să recomandăm fiindcă toți sunt deja angajați din anul doi de licență.

Dacă ai chef să-ți cenzurezi toate datele personale din CV pot să mă uit pe el.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate