Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Alegere smartphone buget 2019

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

View Postsenzanome, on 17 ianuarie 2019 - 21:01, said:

Ca al doilea telefon, Huawei P10 pare destul de ok. Dacă vrei sa ai parte și de update-uri regulate la OS, alege ceva de la Sony sau Motorola.

Xperia Xa2 ultra îmi place cel mai mult. Însă e mai mare și decât xs max sau note. Și sa stau cu amândouă după mine e mai greu :))

#20
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Sony Xperia XA2 Ultra e un Phablet, ecranul ăla de 6 inchi diagonala in format 16:9 este imens pentru un telefon mobil. Daca ai iPhone XS MAX, înseamnă ca ești obișnuit cu telefoanele cu ecrane mari.

Edited by senzanome, 17 January 2019 - 21:47.


#21
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

View Postsenzanome, on 17 ianuarie 2019 - 21:44, said:

Sony Xperia XA2 Ultra e un Phablet, ecranul ăla de 6 inchi diagonala in format 16:9 este imens pentru un telefon mobil. Daca ai iPhone XS MAX, înseamnă ca ești obișnuit cu telefoanele cu ecrane mari.
Pai sunt. Îmi plac telefoanele mari. Însă vor fi doua....

#22
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Nokia 6.1 sau Xperia XA2 (fara ultra).

Edited by breitner, 18 January 2019 - 13:11.


#23
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

View Postbreitner, on 18 ianuarie 2019 - 13:09, said:

Nokia 6.1 sau Xperia XA2 (fara ultra).

La nokia 6.1 mă uitam acum... e 799 momentan la eMAG, Altex etc... specificațiile par ok, cică face parte din programul android one .. singura chestie e ca are doar 3 gb de ram, dar nu cred ca e o problema, nu?

#24
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Fiind folosit ca al II-lea telefon nu vei avea probleme (plus ca ai android one (curat)).

#25
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Mă duc mâine la flanco sa iau nokia 6.1.

#26
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 23.10.2013
La 6.1 aspectul lasa de dorit, arata ca acum 10 ani in comparatie cu noile modele cu margini inguste si ecran cu aspect ratio de 19:9 https://www.gsmarena...2&idPhone3=9246

#27
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

View Postsnapydj, on 17 ianuarie 2019 - 20:49, said:

De Huawei P10 ce spuneti? Am găsit unul nou la 800 lei... din ce văd scorurile din Basemark sunt mult peste p Smart și mate 20 lite și multe altele chiar dacă telefonul are deja 2 ani de când e apărut.

P10 a fost gândit ca un vârf de gamă al lui Huawei, in timp ce P20 Lite și P Smart sunt telefoane de buget. Chit că are ceva vechime pe piata, încă poate fi considerat de top. Singura chestie care nu îmi place la P10 este designul cu ramele mai groase. Nu prea mai sunt la moda. :)
Din ce zici tu, m-aș uita la P10, P Smart sau Sony.

Edited by LauCalin, 19 January 2019 - 09:59.


#28
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Va salut ,
Revin cu păreri privind nokia 6.1 după doua zile de folosire.
Îmi place maxim designul , mai ales spatele telefonului. Nu mă deranjează absolut deloc ca nu are notch sau ecran mai mare. A venit cu android Oreo și a găsit direct update-ul la Pie și ulterior încă unul de securitate. De mers merge bine , nu îl pot compara cu iPhone ca nu e același nivel. Simt uneori intr-adevăr o secunda doua timp de așteptare când intru in unele aplicații , poate chiar și in telefon sau contacte sau mesaje ( când nu sunt deschide deja in background). Se încarcă rapid cu încărcătorul inclus. Camera nu cred ca am deschis-o deloc 😂😂.
Ce nu-mi place la el , bateria ... in sensul ca se descarca prea repede. Scot de exemplu ieri telefonul de la incarcat la 100%. In 30 de minute nu umblu pe el deloc doar dau un telefon 1 minut. Când mă uit la baterie 98%. Am căutat pe net chestia asta și am văzut și pe alții cu problema asta , cică e un bug de soft care spera sa se rezolve. Însă văd ca e de ceva timp și lunar ies update-uri. Nu știu ce sa fac.... sa mai aștept după update sau sa încerc sa îl fac retur sa mai pun niște bani și sa iau Huawei P Smart 2019. Mă cam enervează meniul la huawei , icoanele alea ale lor... a da , și difuzorul se aude încet, e dat la maxim și dacă e putina gălăgie nu prea auzi interlocutorul. Și nokia 7.1 ăla pare interesant însă se poate sa aibă aceeași battery draining și e și prețul mult mai mare ...

#29
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Dacă e sa schimbi cu ceva de la Huawei, părerea mea e sa o faci cu un P10. Cu P Smart cred că vei sari din lac ,in puț. Adică nu sunt mari diferențe față de Nokia 6.1. Cel puțin mie așa mi se pare.

#30
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View Postsnapydj, on 21 ianuarie 2019 - 11:00, said:

Va salut ,
Revin cu păreri privind nokia 6.1 după doua zile de folosire.
Îmi place maxim designul , mai ales spatele telefonului. Nu mă deranjează absolut deloc ca nu are notch sau ecran mai mare. A venit cu android Oreo și a găsit direct update-ul la Pie și ulterior încă unul de securitate. De mers merge bine , nu îl pot compara cu iPhone ca nu e același nivel. Simt uneori intr-adevăr o secunda doua timp de așteptare când intru in unele aplicații , poate chiar și in telefon sau contacte sau mesaje ( când nu sunt deschide deja in background). Se încarcă rapid cu încărcătorul inclus. Camera nu cred ca am deschis-o deloc 😂😂.
Ce nu-mi place la el , bateria ... in sensul ca se descarca prea repede. Scot de exemplu ieri telefonul de la incarcat la 100%. In 30 de minute nu umblu pe el deloc doar dau un telefon 1 minut. Când mă uit la baterie 98%.
Telefoanele cu Android OS au un management deficitar al autonomiei bateriei. Și tine cont ca, Nokia al tău are Android curat. Și pe Sony Xperia X al meu bateria scade peste noapte cu câteva procente de la 100%, chiar dacă nu îl folosesc deloc și îl trec pe modul “avion”. Mai am și iPhone 6S, la care după ce încărc bateria la 100% si îl butonez cca 5-10 minute, procentul rămâne tot 100%. Și mai zic mulți ca, iPhone-urile au autonomie a bateriei slabă.

#31
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,410
  • Înscris: 16.03.2011
Bateria se.calculeaza pe total nu pe 1%.

#32
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View PostNFS01, on 21 ianuarie 2019 - 22:23, said:

Bateria se.calculeaza pe total nu pe 1%.
Tu sau ești pe lângă (subiect) sau ai greșit postarea!

#33
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

View Postsenzanome, on 21 ianuarie 2019 - 22:14, said:


Telefoanele cu Android OS au un management deficitar al autonomiei bateriei. Și tine cont ca, Nokia al tău are Android curat. Și pe Sony Xperia X al meu bateria scade peste noapte cu câteva procente de la 100%, chiar dacă nu îl folosesc deloc și îl trec pe modul “avion”. Mai am și iPhone 6S, la care după ce încărc bateria la 100% si îl butonez cca 5-10 minute, procentul rămâne tot 100%. Și mai zic mulți ca, iPhone-urile au autonomie a bateriei slabă.

Exact. Toate iphone-urile pe care le-am avut. După 30-50 minute de usage începea bateria să scadă sub 100%...

#34
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Da si dupa 30-50 minute scade din start cu cateva procente si cu cat te aproprii mai mult de 0 se accelereaza scaderea in procente a bateriei.
La Android este invers, scade la inceput mai repede si dupa aceea tot mai lent pe cum te aproprii de 0.

Mie imi scade bateria peste noapte cu ~2% cu Wifi si Bluetooth-ul activate. Nu vad care este problema.

Poti sa intri la Developer options si sa cauti optiunea Background Check. De acolo poti dezactiva aplicatii care trezesc telefonul din Deep Sleep(si care poate nu le folosesti foarte des) lucru care poate duce un consum mai ridicat de baterie in Idle. Aplicatii care sunt optimizate pentru Oreo cel putin nu vor aparea in acea lista la Background Check.

Edited by OriOn20, 22 January 2019 - 15:13.


#35
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Am avut in Motorola Atrix 2, la care bateria scădea brusc de la 40% la 20%. Asta cum explici?!

#36
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
senzanome lasa-ne cu aburelile tale.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate