Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Plata paypal gresita ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
gya98

gya98

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.01.2019
Am vandut un produs pe publi23 si cumparatorul mia facut plata in paypal,am primit mail de la paypal ca am primit 385 euro dar cand intru in paypal tot 0 euro am.Am obs ca in mail numele meu e gresit apar Jon Smith,dar adresa e corecta,este posibil asta sa fie cauza?
Eu tb sa ii trimit produsul si sa platesc transp din bani pe care mia trimis prin western union

Attached Files



#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Eu cred ca acel email estephising, nu e ooficial de la PayPal
Paypal iti stie numele adeverat, prina sta stii ca e de la ei, original!

Jon Smith sau John Doe = anonim!

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
la status scrie pending... deci banii sunt pe drum.

Edited by arg, 17 January 2019 - 11:33.


#4
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Verifica adresa de E-mail de la care a fost trimis E-mailul, sa fie aceeasi cu cea originala de la Paypal (Adresa lor de PP), daca orice litera nu este identica cu Email-ul original (PP), este clar ca este o metoda de Phising.

Edited by hwplanet, 17 January 2019 - 11:30.


#5
profil-extrudat

profil-extrudat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 16.01.2019
Uita-te in contul de Paypal , nu la email

#6
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
E posibil sa dureze si 3 zile pana apar banii in cont. Cat timp apare acolo "pending" adica in desfasurare, banii sunt in tranzit. Adica platitorul poate sa-i ceara inapoi daca nu e multumit de produs. E posibil ca initiatorul sa nu-si fi setat numele in cont, si atunci apare anonim "ex John Smith". Si da, mesajul trebuie sa apara si in contul paypal, asa se poate verifica daca este valid. Si dupa adresa de mail se poate verifica.

Edited by 2Unlimited, 17 January 2019 - 11:31.


#7
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 28.11.2001
Vezi vreo diferență între paypaI și paypal ? unul e scris cu i mare și unul cu L mic. Dacă nu îți apare în contul tău nicio tranzacție nu trimiți nimic.

#8
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
@badmania98
La asta nu m-am gandit. E bine de stiut. Multumim de pont. Da, adresa de mail poate fi trunchiata. Mesaj primit in contul de paypal, singura verificare sigura.

#9
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Daca ai accesat „Paypal” din mesajul mail primit, schimbă rapid parola.

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
In functie de cum verifici tu mailul (program, site) - vezi unde iti apare sursa mailului.
Acolo vezi exact daca este de la paypal sau nu.

#11
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 28.11.2001
E cunoscută metoda. Acum o să îl bombardeze cu emailuri că vezi doamne el a plătit dar nu mai poate intra în posesia banilor . Va insista să îi trimiți produsul. Să îmi spui dacă nu e așa.

LE: Eventual o să bage placa că banii sunt blocați până primește el (banca lui) confirmare că ai trimis produsul și că vor intra în contul tău doar în acel moment.

Edited by badmania98, 17 January 2019 - 11:45.


#12
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Este phishing 100%, o tranzactie paypal iti apare in cont imediat. Este veche povestea
Nu ti se pare ciudat ca vinzi in Romania un produs si ti l cumpara cineva din strainatate?
Depinde cat de smecher e, mai pot veni mailuri ca a intrat si FBI pe urma tranzactiei, ca nu vrei sa livrezi produsul de fapt si sa i trimiti banii inapoi prin Western
Deci, daca ai dat clic pe linkul de paypal din email, schimba rapid parola. daca nu stai linistit ca e teapa

Edited by leventebest, 17 January 2019 - 11:48.


#13
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 28.11.2001
E și un românaș implicat aici. Sau unul cu rezidență în România. Eu am fost contactat de pe okazii de o așa zisă tanti care lucrase în România și acum era în Anglia. Îmi oferea triplu pe un GPS (acum vreo 10 ani). Tot așa , că eu să-l trimit în Nigeria (cadou pentru fata ei) și , după confirmare expediției, îmi vor intra banii. Primisem chipurile un email cu tranzacția de la o banca din Anglia. Zici că era original.

Edited by badmania98, 17 January 2019 - 11:52.


#14
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Bineinteles ca e un roman, ca plata se face prin western union. Ne e vb de trimiterea pachetului ci de plata transportului, sau eventual a intregii sume. Depinde de ce emailuri urmeaza

#15
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

 buyonevideo, on 17 ianuarie 2019 - 11:41, said:

In functie de cum verifici tu mailul (program, site) - vezi unde iti apare sursa mailului.
Acolo vezi exact daca este de la paypal sau nu.

Se da click pe link si (FĂRA A INTRODUCE DATE DE AUTENTIFICARE) se verifica daca site-ul are certificat digital valabil
[ https://i.imgflip.com/2rcgik.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Nu l mai invatati sa dea clic pe linkuri de la mailuri de genul asta. Dupa aia veniti si plangeti ca vi s au furat toate parolele
O tranzactie paypal iti apare in cont, ca e in pending sau nu. Punct
Metoda asta de teapa are cel putin 2 ani, asta doar de cand o stiu eu
Tot pe metoda paypal este your account was limited, log in to verify your account, sau you have received 500 euros, log in to claim it,

#17
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
E teapa clasica.
Se da romanul strain si apoi iti trimite el mail care sa para ca e de la paypal ca sa te faca sa trimiti pachetul.
Pana te prinzi tu ca e teapa si mailul e fals el deja intra in posesia produsului si teapa e completa.
Nu stiu de ce inca mai exista oameni care raspund la straini la mesaje, e evident ca sunt tepe, nu sta strainul sa caute pe siteurile romanesti produse pe care le gaseste la el in tara chiar mai ieftin si noi. De multe ori iti dai seama ca englezul nu e englez din cum scrie in engleza, mai prost si decat ar scrie in romana.
De obicei teparii incearca la cei cu anunturi cu produse noi, sigilate si unele mai scumpe, en telefoane, tablete, laptopuri... lucruri care pot fi valorificate rapid si bine dupa ce le primesc.

Daca nu e in contul paypal inseamna ca nu exista si mailul e fals. Nu deschide nici un link din mail ca s-ar putea sa ai si alte surprize.

#18
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

 leventebest, on 17 ianuarie 2019 - 11:59, said:

Nu l mai invatati sa dea clic pe linkuri de la mailuri de genul asta. Dupa aia veniti si plangeti ca vi s au furat toate parolele
Tot pe metoda paypal este your account was limited, log in to verify your account, sau you have received 500 euros, log in to claim it,

Tocmai de aia am zis FARA A INTRODUCE DATE DE AUTENTIFICARE.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate