Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Sfaturi casa

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
beuzozel

beuzozel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.08.2006
Salutare,

Am vrea sa incepem constructia unei case. In acest scop am creat o schita si o randare 3D la nivel amator in Planner5D.
Am vrea sa comentati pe baza schitei si a randarii eventualele defecte ale casei pe care dorim sa o construim.

Deasemenea, daca aveti recomandari de arhitecti, constructori, ingineri de instalatii, elecrtice, sanitare , dirginti de santier pentru orasul Cluj Napoca am aprecia daca ii puteti numi sau da niste date de contact.

Va multumim pentru criticile care vor urma. Speram sa ne ajute in a proiecta o casa cat mai placuta.
Orice lucru defectuos indicat este apreciat.

Iulian & Roxana

Attached Files



#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
incearca sa o faci cat mai patrata, cat mai simpla...

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
o prima observatie : la parter, nu mi se pare foarte practic sa intri in spalatorie prin baie. baia poate fi ocupata uneori, si nu este comod sa ai de deschis 2 usi, cu cosul de rufe sau rufele in brate, pentru a duce/lua rufele la spalat sau de la uscat.
mai bine desfiintezi dulapul din hol, de pe partea dreapta, si pui o usa de acces direct in spalatorie/uscatorie.
mult mai practic si mai util mi s-ar parea sa amplasezi spalatoria la etaj, daca nu aveti de gand sa uscati rufele afara in curte. oricum la etaj se afla toate spatiile de depozitare pentru imbracaminte/lenjerii/prosoape, tot la etaj va imbracati/dezbracati, deci rufele murdare dar si cele curate vor exista in principiu la etaj, nu la parter. si la o adica ai si balcon la etaj, daca vrei totusi sa pui ceva la uscat afara, pe un uscator pliabil de exemplu.
nu are nici-un haz sa plimbi rufele de 2 ori, o data le cobori de la etaj sa le pui la spalat/uscat, apoi sa le duci inapoi la etaj, pentru a fi puse in dulap/dressing.

si cred ca ar fi util un mic spatiu de depozitare in bucatarie, gen camara. sau o insula, care sa aiba spatii de depozitare sub blat ?

incalzirea casei cum o vei face, unde va fi amplasata centrala ?

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,430
  • Înscris: 30.08.2017
Sustin si eu ideea cu patrata si simpla. Cu cat e mai pretentioasa, cu atat ai nevoie de executanti mai buni. Iar la noi mesterii capabili s-au cam carat afara, au mai ramas doar Doreii si, culmea, sunt chiar mai scumpi. Eu am cam respectat proiectul, dar au fost si modificari, de exemplu cand a venit Conu sa ia masurile de termopane. Deci, un sfat, cauta un arhitect ancorat in realitate care sa-ti zica ce implica fiecare briz briz din proiect. Ca te trezesti cu sf-uri care te indoaie la costuri.

#5
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Ca si punct de plecare nu arata rau schita parterului....la etaj mai este mult de munca. Spatiile sunt destul de generoase si totusi lipsesc unele spatii de depozitare (gen camara cum a mentionat deja altcineva).
Ar fi indicat ca peretele biroului sa fie in drept cu peretele holului - astfel reduci din deschiderea grinzii ce o sa apara inevitabil in living, dupa cum bine se poate observa orice colt iesit inafara inseamna bani in plus la structura, intrarea in baie eu zic ca merge din spatiul de depozitare care ar putea avea rolul de spalatorie, iar intrarea din spatiul de depozitare (cel alipit garajului) se poate face pe sub rampa scarilor. Ceva nu se leaga la coborarea in subsol dar ma gandesc ca se mai regleaza una, alta.
Deocamdata cam atat.

Attached Files



#6
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Mno, zic și eu două lucruri.
Nu trei metri lățime pentru fiecare autoturism, ci minim 3.5m.
În plus, aș cere proiectantului să îmi pună țevile pentru sistem central de aspirare.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Vizioneaza cateva sute de planuri de case pe net si alege 2-3 care-ti plac si-ti convin ca spatii.
Cu alea te duci la un arhitect si ti le adapteaza.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Mult prea complicata si mult prea multe briz-brizuri inutile
Va fi un cosmar construirea ei iar pretul final se poate ridica la cer
Lipsa de imaginatie este evidenta iar practicabilitatea este aproape nula
Ce cauta dormitoarele alea la etaj dispuse bou-vagon ? Asta se purta acum vreo 50 de ani
Tot la etaj - doua bai mari una langa alta ? WTF !
Este o risipa de spatiu absolut inutila
Cel mai bun sfat in momentul de fata ar fi - apelati cu incredere la un architect profesionist si mai taiati din pretentii (a se citi fitze) altmiteri, un alt kitch o sa apara pe stada

Scuze dar ai zis ca accepti critici
Spor

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,430
  • Înscris: 30.08.2017
De curiozitate, cati intentionati sa stai acolo si care este bugetul?

#10
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 Naijax, on 17 ianuarie 2019 - 12:01, said:

...Tot la etaj - doua bai mari una langa alta ? WTF !...
Zice clar că una-i a părinților și una o împart copiii.
Corect în opinia mea, numai coadă la budă/duș n-aș pofti vreodată să fac...

#11
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

 scaiba, on 17 ianuarie 2019 - 11:17, said:

Mno, zic și eu două lucruri.
Nu trei metri lățime pentru fiecare autoturism, ci minim 3.5m.
În plus, aș cere proiectantului să îmi pună țevile pentru sistem central de aspirare.
Si sifon de pardoseala la garaj.

Edited by r3dstar, 17 January 2019 - 12:37.


#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Proiectul asta nu e bine gandit deloc , facut la repezeala , ma rog , io zic sa apelati la unu care se pricepe sa faca in functie de nevoile voastre .

 scaiba, on 17 ianuarie 2019 - 12:26, said:

Zice clar că una-i a părinților și una o împart copiii.

Nu vad unde a scris asta dar daca e asa atunci dpmdv toata casa e gandita gresit de la bun inceput : eu nu as sta in aceeasi sufragerie zi de zi cu parintii/socrii , nici mort . As face un soi de duplex cu comunicare intre , o parte mai mare pt familia sot, sotie , copii si o parte mai mica pt parinti/ socrii . ( iti vin musafiri si ce faci cu parintii , ii trimiti in camera lor desi acestoa vor sa stea in sufragerie ? ) .O usa intre zidul despartitor insa obligatoriu bucatarii si sufragerii si bai separate ; iar la dormitoare nu as face pereti comuni intre ele - nasol cand unu sforaie ca porcu si restul nu reusesc sa adoarma ( poate nu se intampla acum dar in timp ... ) .
Ce zona din Cj N ? Daca nu e secret Posted Image

Edited by Baxon, 17 January 2019 - 14:25.


#13
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Sfatul meu este ca inainte de a alege un tip de casa sa studiati temeinic cerintele exprimate in PUZ.
Si eu urmeaza sa incep constructia unei case intr-o zona limitrofa Clujului. Dupa ce mai bine de 3 ani, timp in care am scos si PUZ si in care impreuna cu arhitectul am ajuns la o forma finala constructiei, la pregatirea documentelor pt AC sa constatam ca datorita faptului ca incepand cu luna august 2018 odata cu schimbarea legislatiei, recomandarile din PUZ facute de catre Apele Romane devin obligatorii trebuie sa ridicam cota 0 la +150 cm (385.10 mdMN) de CTN deoarece cica zona in care urmeaza sa construim se afla in zona de inundabilitate a unui parau existand 1% (!) posibilitatea ca acesta sa ajunga la +140cm (385.09 mdMN).

Edited by danwd, 17 January 2019 - 14:28.


#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
eu am inteles ca este vorba despre o familie formata din 2 adulti si 2 copii (2 masini, 4 biciclete), de unde au aparut parintii/socrii ? :-)))

nici mie nu mi se pare foarte ok amplasarea spatiilor la etaj. mai bine ar muta dormitorul din mijloc in locul baii din stanga + dressing, baia in locul dormitorului din mijloc, in acest fel dormitorul matrimonial va fi separat de zona dedicata copiilor.
daca holul era mai lat, se putea pune baia intre dormitoarele copiilor, chiar cu acces dublu (din fiecare dormitor).
iar la dormitorul matrimonial as inversa intre ele zonele, sa fie zona de odihna in coltul din dreapta-jos, iar zona de living in dreapta-sus, accesul in baie facandu-se direct din zona de dormit.
apropos, copiii exista deja sau sunt prevazuti in viitorul apropiat ? daca exista, ce varste au ?

inca un detaliu : daca vin prieteni/rude in vizita si sunt nevoiti sa ramana peste noapte, unde vor dormi ? ca nu vad nici-o zona gen camera de oaspeti. ar trebui luata in calcul o canapea extensibila in biroul de la parter, just in case.

#15
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 15.06.2009
N-am sa inteleg niciodata de ce o masina trebuie sa beneficieze de un spatiu de parcare inglobat in casa, care costa 400-500 euro/mp... E un fier care poate sa stea si sub o aplecatoare...

#16
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Fiarele ( masinile ) sunt scumpe in ziua de azi..si cam ai grija lor. Eu de exemplu nu inteleg cum unii baga 10.000 de euro intrun beci, sa tina muraturi si cartofi..
Proiectul din topic e horror..  Alegeti un proiect de pe net ca sunt milioane..
Buget??

Edited by mariovrs, 17 January 2019 - 18:24.


#17
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 Baxon, on 17 ianuarie 2019 - 14:18, said:

...Nu vad unde a scris asta...
Mărește planul etajului și vei vedea de două ori ChildRoom și bedroom.

 kesarion111, on 17 ianuarie 2019 - 17:58, said:

...de ce o masina trebuie sa beneficieze de un spatiu de parcare inglobat in casa...
Nu-i pentru autoturism acel spațiu, ci pentru tine.
Dacă tot îți permiți o casă, ce sens are să te plouă de la mașină până la intrare?
Da' cumpărăturile, tot prin ploaie le cari ori cumperi numai în zilele însorite?
Dacă cumperi și ceva congelat, transferi direct în congelatorul din garaj.
Care șade și el într-un colț, uitat, până ai nevoie.

Costă, da, da' dacă nu pentru a ne fi mai bine facem banii, atunci pentru ce?

#18
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 15.06.2009
Scaiba, aminteam de o aplecatoare...care rezolva cam toate "inconvenientele"de care amintesti...oameni si oameni... Chiar nu am remarcat in zeci de ani vreun impediment in lipsa garajului de acasa. Mi-e suficient cel de la job :-) Nu mai zic ca urateste groaznic fatada unei case.
  Sa mai amintesc de majoritatea garajelor devenite loc de pus troace si masina tot pe strada sau in curte ? Sau in care abia mai incape masina si e numar de circ urcatul si coboratul din ea?
   Si cel mai important, ca amintesti si de bani, daca nu-i cheltui nu trebuie sa-i faci...mai mare boierie ca asta nu exista.

Edited by kesarion111, 17 January 2019 - 19:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate