Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Nedumerire legata de achizitia componentelor auto

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
Va salut cu respect!
Doresc sa achizitionez cateva componente auto dar recunosc ca nu am experienta in acest sens.
De ex. pentru o piesa cu acelasi producator si cod am gasit diferite preturi:
Magazin online 1: 107 lei
Magazin online 2: 138 lei
Magazin fizic ales la intamplare in drumul spre casa nr. 1: 116 lei
Magazin fizic ales la intamplare in drumul spre casa nr. 2: 125 lei
Magazin fizic ales la intamplare in drumul spre casa nr. 3: 120 lei
Reprezinta aceste diferente de preturi doar smecherii de marketing (adaosuri, etc) sau se reflecta si in calitatea produsului?
Cele mai convenabile preturi le-am gasit la magazinul online Autokarma. Reprezinta acesta un magazin de incredere? Daca dintr-o eroare imi trimit alte piese care nu sunt compatibile cu masina mea, se pot returna? De asemenea daca imi puteti spune care este valoarea cumparaturilor pentru care transportul este gratuit sau in caz contrar ce cost percep.
Cu multa stima!

#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 22.10.2007
Fiecare magazin are pret diferit pt ca asa e orice produs de pe piata, la unii e mai ieftin, la altii mai scump, totul e sa verifici dupa codul produsului sa fie aceeasi piesa.
Autokarma sunt ok, sau cel putin erau pana acum 2 ani cand am avut contact cu ei.
Din cate tin minte toti accepta retururi cat timp piesa nu a fost montata, ba chiar ziceau asta daca ridicai personal piesa.
In rest de ce nu citesti la ei pe site?

Le: parca piesele de origine (OE) nu se pot returna.

Edited by _-livio-_, 17 January 2019 - 08:59.


#3
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Daca e aceasi firma ,atunci e adaosul comercial care difera de la un magazin la altul.
Daca e alta firma ,atunci poate reprezenta calitatea produsului.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Preturile sunt supuse unor termene si conditii. Cel mai probabil la cel mai ieftin nu ai transport inclus (in general asa se intampla).

O alta varianta ar fi fidelizarea pe care o primeste magazinul de la furniorii lui. Poate are contract prin care nu plateste transportul (in cazul in care cere un produs de pe o zi pe alta) sau are discount.

O varianta plauzibila ar fi diferenta de adaosuri practicate.

#5
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

 Swerige, on 17 ianuarie 2019 - 08:43, said:

Va salut cu respect!
Doresc sa achizitionez cateva componente auto dar recunosc ca nu am experienta in acest sens.
De ex. pentru o piesa cu acelasi producator si cod am gasit diferite preturi:
Magazin online 1: 107 lei
Magazin online 2: 138 lei
Magazin fizic ales la intamplare in drumul spre casa nr. 1: 116 lei
Magazin fizic ales la intamplare in drumul spre casa nr. 2: 125 lei
Magazin fizic ales la intamplare in drumul spre casa nr. 3: 120 lei
Reprezinta aceste diferente de preturi doar smecherii de marketing (adaosuri, etc) sau se reflecta si in calitatea produsului?
Cele mai convenabile preturi le-am gasit la magazinul online Autokarma. Reprezinta acesta un magazin de incredere? Daca dintr-o eroare imi trimit alte piese care nu sunt compatibile cu masina mea, se pot returna? De asemenea daca imi puteti spune care este valoarea cumparaturilor pentru care transportul este gratuit sau in caz contrar ce cost percep.
Cu multa stima!

Mergi pe Autokarma.
Daca le-ai dat datele corect din talon....piesa este de acolo.
Poti lua legatura telefonic cu ei pentru lamuriri legate de gratuitate a transportului...functie de valoarea de la comanda....

#6
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014
Vezi ca parerile sunt impartite. Chiar acum 2-3 zile urmaream pe fb o discutie intre cativa baieti care se contraziceau cu privire la calitatea produselor de pe autokarma, epiesa si altii.
Ce spuneau ei e ca poti nimeri produse contrafacute, facute 'pe vapor'. Daca vrei, iti dau link-ul in privat sa urmaresti discutia.

Sa-ti raspund pe subiect, la autokarma iti adaugi in cont modelul masinii, cod motor etc. Cel care te suna sa-ti confirme comanda iti verifica compatibilitatea piesei cu masina ta.

#7
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Tot de la Autokrma cumpar si eu, si cautand dscuri de frana am constatat ca marca ATE are 3 modele, pentru aceeasi masina cu exact aceeasi caracteristica tehnica si evident 3 preturi diferite. Cautand pe net, diferentele sunt doar raportate la calitate. De exemplu , piesa poate fi fabricata in Turcia, Cehia si Germania.

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
N-are nici o legatura "achizitia" (pretul) cu categoria "componentelor auto".
Exact acelasi lucru se intimpla pentru 99.9999999% dintre produse - va avea 10 preturi diferite in 10 magazine diferite.

Calitate si incredere in magazine - la fel, este acelasi lucru pentru orice fel de produs.
Deja ai primit recomandari mai sus, bafta si drum bun :)

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Dqca te uiti pe un site de piese auto, unix, de ex, vei vedea ca uneori, acelasi producator, la aceiai piesa, are mai multe preturi. Probabil, fabrica la diferite calitati, sa aiba si piese scumpe, si ieftine. Cam la fel e si la scule, un pret la scule hoby, alt pret si culoare la cele profi. Cred ca difera si in functie de tara in care au fost facute. Una e o pompa de injectie Bosch facuta in Germania, alta una facuta in Turcia sau Italia.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Swerige, on 17 ianuarie 2019 - 08:43, said:

Cele mai convenabile preturi le-am gasit la magazinul online Autokarma. Reprezinta acesta un magazin de incredere? Daca dintr-o eroare imi trimit alte piese care nu sunt compatibile cu masina mea, se pot returna? De asemenea daca imi puteti spune care este valoarea cumparaturilor pentru care transportul este gratuit sau in caz contrar ce cost percep.
Cu multa stima!

Da, reprezinta smecherii de marketing ca sa platesti mai mut pe acelasi produs.  Autokarma e de incredere.  Piesele se comanda pe coduri, nu iti trimit din eroare altceva dar daca le comanzi gresit te descurci (dupa caz, unele din ele, daca n-au fost montate, murdarite de ulei, etc, se pot returna si lua altele).

Edited by rosix, 17 January 2019 - 10:44.


#11
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010

 george_eu25, on 17 ianuarie 2019 - 08:57, said:

Daca e aceasi firma ,atunci e adaosul comercial care difera de la un magazin la altul.
Sigur, compar aceeasi firma si cod produs
Ma gandeam ca diferenta poate veni de la tara unde a fost fabricata componenta respectiva

 Bersherker, on 17 ianuarie 2019 - 10:09, said:

poti nimeri produse contrafacute, facute 'pe vapor'.
In timpurile pe care le traim se falsifica atatea, nu doar componente auto. Asta mare surpriza, sa cumpar un brand renumit si sa fie contrafacut..

#12
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Daca piesa comandata de tine are calitatea OE atunci nu vad de ce sa ai emotii...

#13
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010

 valecris16, on 17 ianuarie 2019 - 11:01, said:

Daca piesa comandata de tine are calitatea OE atunci nu vad de ce sa ai emotii...
Cum verific lucrul acesta?

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
de obicei toate magazinele fizice sau online vand acealeasi piese, aduse de unicul importator.

#15
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

 Swerige, on 17 ianuarie 2019 - 11:08, said:

Cum verific lucrul acesta?
De exemplu pe site la Autokarma....dupa ce introduci marca/tipul motorizarii/etc...si incepi sa cauti piesa...dupa selectarea acelui tip de piesa langa piesa selectata apare un mic patrat albastri cu litera i in mijloc.
La mutarea+click a cursorului pe aceasta....ai sa vezi informatiile legate de acea piesa....aftermarket....sau OEM.....
Personal prefer OEM.....

#16
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

 Swerige, on 17 ianuarie 2019 - 08:43, said:

Va salut cu respect!
Doresc sa achizitionez cateva componente auto dar recunosc ca nu am experienta in acest sens.
De ex. pentru o piesa cu acelasi producator si cod am gasit diferite preturi:
Magazin online 1: 107 lei
Magazin online 2: 138 lei
Magazin fizic ales la intamplare in drumul spre casa nr. 1: 116 lei
Magazin fizic ales la intamplare in drumul spre casa nr. 2: 125 lei
Magazin fizic ales la intamplare in drumul spre casa nr. 3: 120 lei
Reprezinta aceste diferente de preturi doar smecherii de marketing (adaosuri, etc) sau se reflecta si in calitatea produsului?
Cele mai convenabile preturi le-am gasit la magazinul online Autokarma. Reprezinta acesta un magazin de incredere? Daca dintr-o eroare imi trimit alte piese care nu sunt compatibile cu masina mea, se pot returna? De asemenea daca imi puteti spune care este valoarea cumparaturilor pentru care transportul este gratuit sau in caz contrar ce cost percep.
Cu multa stima!
Partea cu transportul gratuit e diferita de la un comerciant la altul. La unul comanda minima pentru acest serviciu e de 100 de lei, la altul de 1000 de lei.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
si mai sunt aia care la montul librarii te suna si-ti spun ca nu au piesa comandata dar au alta "putin" mai scumpa (si mult mai proasta)

#18
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010

 valecris16, on 17 ianuarie 2019 - 11:31, said:

Personal prefer OEM.....
Dacă tot a venit vorba de calitate,  piese OE se comercializează?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate