Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

DJI Osmo Pocket

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
gabytro

gabytro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.08.2008
Salutare, tot caut de cateva zile ceva pareri despre acest "nou" gadget dar nu gasesc absolut nimic. Pe youtube e plin de reviewuri platite si nu gasesc nimic relevant.

Intre timp mi am cumparat camera de la F64 (1700 ron), dar ma gandesc foarte serios s o duc inapoi.
Partile bune sunt clare. Dimensiunea este incredibila, calitatea filmarii 4K este WOW, pozele sunt decente. Din pacate insa are niste probleme peste care eu unu nu cred ca pot trece si care nu s au rezolvat se pare nici la ultimul update.

1. Autofocus ul este DEZASTRU. Daca aduc ceva in prim plan, si nu zic de un pix sau un alt obiect mic, efectiv nu l vede chiar daca aduc acel obiect aproape de camera si umple imaginea ..nu reuseste sa focalizeze pana nu apas eu pe ecranul minuscul si focalizez "manual"

2. Activ tracking este la fel de prost. Pe modul de vlog/selfie iti taie capul astfel incat parul nu prea se mai vede. Un avantaj al lui era ca teoretic poti face niste filmari interesante alegand sa urmareasca un obiect si inconjurandu l..ei bine, practic este un dezastru. Oricat s ar chinui nu reuseste sa tina in mijloc subiectul si de aici rezulta miscari bruste ale camerei si cadre pe care nu le poti folosi.
Cum naiba reusesc aia pe youtube sa faca acele filmari cu el..nu pot sa mi dau seama. Si nu,nu are al meu o problema pt ca l am inlocuit din prima zi, insa se pare ca si asta e la fel.

Astea sunt cele doua mari probleme de care m am lovit, insa mai sunt si altele..

Are cineva aceasta camera, cum vi se pare?

Seara buna

Edited by gabytro, 17 January 2019 - 01:18.


#2
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001
permite-mi o întrebare: în ce scop l-ai luat?

#3
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Am inteles ca erau ceva probleme cu el la inceput si s-au mai rezolvat prin niste update-uri de firmware. I-ai facut update?

#4
gabytro

gabytro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.08.2008

 vali, on 17 ianuarie 2019 - 05:35, said:

permite-mi o întrebare: în ce scop l-ai luat?
Irelevant. In orice scop l ai lua nu este inregula! De ce naiba n au facut infinity focus sau cum se cheama, daca n au putut sa faca un AF calumea. Pentru ce as putea sa l iau decat pt filmari ocazionale in concediu, acasa etc. Nu fac bani din asta..daca la asta te referi

 MusafirulCreativ, on 17 ianuarie 2019 - 10:21, said:

Am inteles ca erau ceva probleme cu el la inceput si s-au mai rezolvat prin niste update-uri de firmware. I-ai facut update?
Le am facut, sigur!

#5
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Si pe mine ma batea gandul sa-mi iau un Pocket pentru concedii, insa mi-am dat seama ca poate un Osmo Mobile 2 la 500 lei + al meu Galaxy S8+ ar face echipa mai buna. Intr-un final n-am mai luat niciunul :)

#6
gabytro

gabytro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.08.2008

 MusafirulCreativ, on 17 ianuarie 2019 - 18:04, said:

Si pe mine ma batea gandul sa-mi iau un Pocket pentru concedii, insa mi-am dat seama ca poate un Osmo Mobile 2 la 500 lei + al meu Galaxy S8+ ar face echipa mai buna. Intr-un final n-am mai luat niciunul Posted Image
Bine stai putin ca totusi nu se compara cu S8 si nici macar cu S9. Pun un video dar na e pe youtube, nu se vede chiar cum ar trebui.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wesz9WL3hSY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Stiu despre ce vorbesti, eu am un Mavic Air (drona) de la DJI care, din cate am inteles, are aceeasi camera de pe Pocket. Sunt situatii in care DJI castiga, dar si situatii in care S8-ul scoate cadre mai bune (de exemplu in lumina slaba/apus). Plus ca S8-ul poate filma cu HDR (e drept, doar la 1080p), ceea ce Mavic-ul nu poate.

Edited by MusafirulCreativ, 17 January 2019 - 19:07.


#8
gabytro

gabytro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.08.2008
nu stiu de mavic (eu am phantom) dar iti garantez ca pocketul e mult peste s8 la orice (nu vb din povesti). In primul rand S8 nu filmeaza 4K

#9
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Filmeaza 4K/30 fps cu stabilizare optica + electronica :)

#10
gabytro

gabytro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.08.2008

 MusafirulCreativ, on 18 ianuarie 2019 - 11:29, said:

Filmeaza 4K/30 fps cu stabilizare optica + electronica Posted Image
inseamna ca nu stii ce inseamna rezolutie 4k. intra te rog in meniul telefonului si pune aici o poza cu rezolutia de care spui tu ca e 4k :)

#11
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Hai ca ma amuzi deja Posted Image

Poftim screenshot.

P.S. era suficient sa cauti pe net specificatiile telefonului

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate