Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Antigel in solutia pentru spalare parbriz

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
Rallu1980

Rallu1980

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.01.2019
Da, antigelul roz este. Stiu ce am cumparat si e nasoala treaba.
Va rog sa nu mai radeti si, daca puteti, sa ma ajutati cu un sfat.


#20
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007

 Rallu1980, on 16 ianuarie 2019 - 20:22, said:

Nu am mai dat deloc pe geamuri.

Deci pot sa il scot prin instalatie? Adica sa stropesc pana nu mai e deloc? Sau trebuie sa merg la service sa goleasca rezervorul?

Multumesc pt sfaturi!

daca chiar e antigel pui un prosop sau o carpa mai mare pe tasnitori si dai cu zeama pana golesti rezervorul, il umpli cu lichid de parbriz de iarna cu cea mai mica temperatura (ala are mai mult alcool) ca sa se curete, il golesti si pe ala si abia apoi pui zeama ta preferata.

#21
Rallu1980

Rallu1980

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.01.2019
Ok.Incerc maine sa il scot prin instalatie.
Multumesc inca o data.

Seara buna!

#22
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Antigelul e dulce, dar nu e recomandat sa ingerezi, ca nu prea se impaca bine cu rinichii! :peacefingers:

Pune ceva in fata stropitorilor, goleste din pompa / maneta (poti sa o lasi sa respire un picut, fa-o in cateva reprize, sa nu se prajeasca aia aiurea), apoi baga un parbrizol, ceva de iarna (de preferat! :peacefingers: ), -30 / -40 grade, si o sticla de Mona (de-aia de 1 l, suficient) si mai fa o spalare. Vezi cum se comporta apoi pe geam, daca ramane curat, e ok, daca nu - repeta ultima parte cu parbrizol si Mona.

[ https://www.cugetliber.ro/imagini/mari/mona-1547024355.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Ce dracu mai contează că stropește pe geam dacă deja raul e făcut ? Să stropească până se golește rezervorul. Cu pauze, că pompita aia nu e făcută pt utilizare intensă.
Apoi completează cu orice lichid de parbriz și stropește iar.
Apoi spală parbrizul și eventual luneta cu ceva pt geamuri. Și curăță și ștergătoarele cu aceeași soluție. Și va fi totul bine.


#24
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
E iarna, printesa, e nasol antigelul ala pe parbriz. Cu cat pui mai mult, cu atat e mai scarbos.

#25
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 28.08.2008
Ce masina ai?
In functie de unde e pozitionata, poti sa scoti pompa din rezervor si o sa iti curga tot lichidul, pui pompa la loc si gata. In general pompa se scoate usor, doar tragi de ea.

Edited by cristyz, 16 January 2019 - 20:45.


#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ai acces direct la furtunul ce duce la duze?
Sa nu mai stropești parbrizul și sa ungi și ștergătoarele.
Dai pe stropire și umpli un bidon direct.

#27
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
E solubil in apa, nu lasa nimic pe parbriz. E din grupa alcoolilor cu multe grupari -OH hidrofile, ai invatat la chimie in cls IX. Bine ca nu ti-a pus lichid de frana.

#28
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
E femeie, oamenilor !!!
Nu are cine știe ce aptitudini tehnice.
Dar se poate descurca ok la un spălat de geam.
Ce tot o puneți sa desfacă furtune și alte aiureli ?  
Îl dă tot pe geam, umple cu lichid de parbriz și apoi spală parbrizul cu ceva de geamuri, chestii de alea cu puf puf, nu știu cum le zice.

#29
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

 Tyby, on 16 ianuarie 2019 - 20:31, said:

Antigelul e dulce, dar nu e recomandat sa ingerezi, ca nu prea se impaca bine cu rinichii! Posted Image

Nu mai e, boss. Tot asta vandut in UE e denaturat cu o chestie asa de amara ca iti vomiti si creierii de la cat umezesti varful degetului, daca te mananca sa iti atingi limba. Chiar si ala de 3 lei, pentru ca e aditivat la producator. Si cred ca si lichidul de parbriz care nu are alcool etilic la fel.

#30
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
ai putea folosi o seringa de 100 ml pentru a scoate lichidul. se mai gasesc pe la famaciile veterinare.

 sebulbus, on 16 ianuarie 2019 - 20:50, said:

Tot asta vandut in UE e denaturat cu o chestie asa de amara ca iti vomiti si creierii
asta e si scopul, sa il vomiti, in caz de ingerare. au fost suficiente cazuri de cretini care l-au baut, nu intotdeauna din greseala.
deci, initiator, sub nici o forma nu pune limba pe el.

Edited by strongsss, 16 January 2019 - 20:57.


#31
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
eu dupa vreo 3 sticle de vin, la 40 de grade in soare, pe garla la peste....nu mai aveam apa si muream de sete si am baut un kil de antigel...bine, diluat asa ca pt dacie, au trecut vreo 20 de ani de atunci, la rinichi n-am nimic....a fost mai bun ca apa :))))

Edited by xcit, 16 January 2019 - 20:58.


#32
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013

 Rallu1980, on 16 ianuarie 2019 - 20:31, said:

Ok.Incerc maine sa il scot prin instalatie.
Multumesc inca o data.

Seara buna!

Ai sa omori pompa!
Rezervorul se goleste cu ajutorul unui furtun, se spala cu apa si se reintroduce lichid de spalat.
Toate operatiile ar fi indicat sa le faci la aceeasi spalatorie pentru ca au tot ce le trebuie.

#33
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
E mai simplu sa faci sifon, ca la tras vin din damingeana. Bine, exista si trucuri: bagi furtunul plin cu apa, astupat la un capat, il apleci sub nivelul rezervorului si iei degetul.

#34
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
e solubil in apa (glicol).

Partea buna e ca nu mai ingheata parbrizul. Partea proasta e ca nici nu prea o sa se vada prin el.

ATENTIE: Antigelul este TOXIC pentru o varietate larga de vietati (inclusiv caine, pisica, om etc). Avand gust dulceag, s-ar putea sa atraga animalele, si le omoara. Trebuie aruncat cu simtul raspunderii, NU pe strada!

PS: nu stiam ca l-au facut amar, ca nu prea am obiceiul sa gust! :) Lichid de parbriz am gustat ca n-am avut ce face, si e amar, intr-adevar. Cel putin un soi mai de calitate.

#35
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013

 Tyby, on 16 ianuarie 2019 - 21:07, said:

Trebuie aruncat cu simtul raspunderii, NU pe strada!

Asta-i motivul pentru care am indrumat-o spre spalatorie.
@panda, exact la procedura aia ma refeream, atata doar ca n-am descris-o.

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
si aluneca ca bine stergatoarele, nu or sa mai scartaie.

Edited by arg, 16 January 2019 - 21:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate