Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Succesiune cu probleme de executare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Eu nu înțeleg de ce vă bateți capul cu scenarii. Până nu lămurește care-i situația cu apartamentul maică-sii chiar nu e nimic de discutat.

#20
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Nu poate sa ramana apartamentul pe numele mamei ei dupa ce ea decedeaza ?? Il trece cineva automat pe numele lui ?

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu se face asta automat, ci doar dacă se dezbate succesiunea, dar banca/executorul unui moștenitor care nu face nimic în sensul ăsta are posibilitatea să-l oblige s-o facă.

Acţiunea oblică
Art. 1560
Noţiune
(1) Creditorul a cărui creanţă este certă şi exigibilă poate să exercite drepturile şi acţiunile debitorului atunci când acesta, în prejudiciul creditorului, refuză sau neglijează să le exercite.
...

Ne distrăm și noi până vine inițiatorul :)

#22
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 althea, on 16 ianuarie 2019 - 19:34, said:

Ne distrăm și noi până vine inițiatorul Posted Image
Nu mai vine ca l-ati speriat.Cred ca e deja prin Madagascar sau Costa Rica!

#23
azazo9

azazo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.08.2008
Nu stiu ce nu e de inteles in ce am scris si ce legatura logica are ce intrebati de zor aici cu mama, cu intrebarea la care nu a raspuns de fapt nimeni.
Nu, mama nu a murit, doamne fereste.
Eu am intrebat dac aveti iDEE Ce se poate face, NU ce nu se poate face ca asta stiu si eu, multumesc!!!

#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Măi, ai scris asta:

 azazo9, on 16 ianuarie 2019 - 17:51, said:

Mama imi lasa mostenire apartamentul ei. Intrebarea este: cum pot evita sa imi ia banca si apartamentul mamei daca acela va fi pe numele meu?

Moștenirea e averea unei persoane decedate, dacă e vie ce rost are întrebarea ta?
Ce vrei să afli, ce se poate întâmpla după moartea ei dacă încă ai datorii?  Fii mai explicit.

#25
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 althea, on 17 ianuarie 2019 - 13:35, said:

Măi, ai scris asta:


Moștenirea e averea unei persoane decedate, dacă e vie ce rost are întrebarea ta?
Ce vrei să afli, ce se poate întâmpla după moartea ei dacă încă ai datorii?  Fii mai explicit.


El are datorii si vrea sa stie cum sa isi protejeze averea de mana lunga a bancilor, ce este asa greu de inteles? doar ca nu prea se poate face mai nimic, eu cand am facut succesiunea dupa tata, mama i-a spus notarului sa ne treaca totul pe numele nostru, eu si fratele, nici de al dracu nu a vrut, a zis ca dupa ce moare ea venim sa facem alta, si am intepat-o usor, "o sa primim o noua succesiune bonus, sau gratis ? "... acum fiecare intelege ce vrea, dar asta nu a vrut,acum nu stiu cum sunt altii.

#26
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Numai eu văd ca absurdă discuția despre averea mamei, nu a lui?  
Apoi, maică-sa știe ce are în cap? Nu prea cred.

#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
apartamentul îl ia banca  sau poți să-l treci pe un frate sau prieten.ai curaj?

#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 EMPP, on 17 ianuarie 2019 - 15:03, said:

apartamentul îl ia banca  sau poți să-l treci pe un frate sau prieten.
Apartamentul mamei nu e în pericol decât dacă tatăl lui a decedat iar inițiatorul e moștenitor alături de mama, dar nu reiese asta din ce a scris.
Cum am zis, în lipsa detaliilor e pierdere de timp pe-aici pentru cei care ar vrea să-l ajute.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate