Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Spalare automobil

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
Motorul se spala ? Ca ma batea gandul sa merg la o spalatorie cu fise sa-i dau un jet de spuma si apoi clatire. Se poate intampla ceva ?La vechea dacie acum multi ani acopeream delcoul si bateria. Acum la asta noua nu stiu cum sa procedez. Logan 1.5 dci.

Edited by Pekiasan, 16 January 2019 - 17:59.


#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
doar daca vrei sa schimbi masina.

#21
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

View Postinvest20042001, on 16 ianuarie 2019 - 15:52, said:

spuma aia activa are in compozitie soda caustica, cu cat mai multa soda, cu atat mai activa spuma. Soda caustica ataca multe elemente de pe masina, mai ales pe cele din aluminiu!!!!
Ce mai conteaza, clientul sa fie multumit!Posted Image

#22
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View PostPekiasan, on 16 ianuarie 2019 - 17:58, said:

Motorul se spala ? Ca ma batea gandul sa merg la o spalatorie cu fise sa-i dau un jet de spuma si apoi clatire. Se poate intampla ceva ?La vechea dacie acum multi ani acopeream delcoul si bateria. Acum la asta noua nu stiu cum sa procedez. Logan 1.5 dci.
nu e recomandat sa se spele.

#23
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016

View PostFriskey, on 16 ianuarie 2019 - 16:28, said:

Deci pana la urma care e ingrijorarea? Spuma sau nisipul din jet?
Cred ca amandouaPosted Image

#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002

View PostFriskey, on 16 ianuarie 2019 - 16:28, said:

Deci pana la urma care e ingrijorarea? Spuma sau nisipul din jet?
de la ingrijorari prea multe creste colesterolul. asta-i ingrijorare adevarata...

#25
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

View PostPekiasan, on 16 ianuarie 2019 - 17:58, said:

Motorul se spala ?.
   La spalatorii in general, sunt angajati  mai vechi care stiu ce trebuie sa fereasca (izoleze cu folie).
   Deci se spala!
   In general la spalatul exterior, se greseste de cate un angajat care nu da importanata distantei prea mici a lancei de fata masini, si de cele mai multe ori afecteaza radiatoarele prin indoirea aripioarelor de racire, urmeaza depunerea de praf si alte frunze blocand functionarea aerului conditionat, sau supraincalzirea motorului!
    Spalatul la spalatorii cu spume, chiar pe baza de soda caustica, nu afecteaza culoarea sau lacul doar elementele de ornamente cromate isi pierd luciul.
    Probabil la masini mai vechi unde lacul este compromis.
    La majoritatea masinilor pe care le-am avut a fost afectata culoarea si lacul pe capota fata si bara fata, de la pietricele sarite pe drum, antrenate de celelalte masini!

#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postvasileraz, on 16 ianuarie 2019 - 15:44, said:

Buna! Am si eu o intrebare: In spalatoriile care au aparut tot mai mult pe piata si care folosesc spuma activa, aceasta dauneaza lacului si vopselei de pe caroserie ?, sau aceasta "afectare" nu este importanta. Din ce am mai discutat cu unii, altii, se zice ca, jetul de apa poate contine si particule mici si foarte fine de nisip din sursa de apa si aceasta se comporta si ca un fel de sablare. Va salut!
Mai multi zic ca spuma activa matuieste plasticul de la faruri si alte elemente. Io nu stiu ca nu folosesc .

#27
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
de la ultraviolete se matuieste plasticul farurilor. soare si eventual becuri de proasta calitate care n-au pe ele simbolul UV taiat. si asta cu becurile nu-i banc, mi s-a ars intr-o noapte un bec, am oprit intr-o benzinarie si am cumparat singurul model care-l aveau, l-am inlocuit si am uitat de el. dupa doua luni deja incepuse sa fie afectat farul respectiv. celalalt care functionase cu bec conform n-avea nimic. farurile identice, originale.

Edited by Fane, 16 January 2019 - 20:03.


#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
IMG_20181016_124924.jpg
cand farul este stins e clar, nu se vede nimic.

Edited by arg, 16 January 2019 - 20:08.


#29
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007

View Posttehnics, on 16 ianuarie 2019 - 17:41, said:

Depinde cum iti speli masina.
In primul rand e bine sa folosesti apa calduta + sampon auto si sa lasi un pic sa se inmoaie. Dupa 5 minute eu dau cu o perie prin care trece apa calduta tot timpul si dau grosul jos. Perie nu burete. Buretele are proasta proprietate de a retine mizeria si de a slefui lacul.
Si la final clatire cu apa calduta si apoi folosesc o manusa speciala, absorbanta care sterg picaturile de apa.
Daca vreau protectie mai indelungata, ii dau si cu un strat de ceara..
Ambele sunt la fel de proaste, buretele zgarie, risti zgarieturi iremediabile, peria iin timp iti lasa dungi, multe si fine pana ajungi la matuire. Niciodata perie pe masinile avute in posesie, doar la praguri si roti.
Daca e musai sa o freci, mult mai recomandat o manusa de calitate din microfibra.

#30
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu parchez la munca la incarcator si las cheia la baietii de la spalatoria de acolo (avem o mica spalatorie / atelier de schimbat roti in garajul subteran) ... o scot ei, o spala si o parcheaza la loc. E prea comod ca sa imi mai bat capul cu alte metode.

#31
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006

View PostOctavian___, on 16 ianuarie 2019 - 20:18, said:

...mult mai recomandat o manusa de calitate din microfibra.
Ca o completare/sfat, faceti spalarea cu manusa prin "metoda celor 2 galeti / 2 bucket method" - dupa ce terminati cu un element al masinii, incepand de sus in jos, clatiti mai intai manusa intr-o galeata (eu mi-am cumparat un grilaj din acela pentru rola de zugrav - e in jur de 3 lei si pe acela frec manusa in galeata sa curete resturile de pe manusa) si numai dupa aceea o moi in a doua galeata (cu apa cu sampon) si trec la elementul urmator. O sa fiti uimiti cata mizerie ramane pe manusa, chiar daca masina a fost pre-spalata cu jet inainte, mizerie care actioneaza ca un smirghel.

#32
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
am dat cuiva o remorcă și mi-a dus-o la spălătorie .după o săptămână tot zincul de pe ea s-a coclit și s-a făcut alb-prăfos.am crezut că turb de furie

#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002

View Postarg, on 16 ianuarie 2019 - 20:07, said:


cand farul este stins e clar, nu se vede nimic.
am inteles. ai VW. :)

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
zinc coclit?

#35
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007

View Postro_explorer, on 16 ianuarie 2019 - 20:29, said:

Eu parchez la munca la incarcator si las cheia la baietii de la spalatoria de acolo (avem o mica spalatorie / atelier de schimbat roti in garajul subteran) ... o scot ei, o spala si o parcheaza la loc. E prea comod ca sa imi mai bat capul cu alte metode.
Esti patron.

Niciodata cheia la baieti, si sa stiu ca o spala pe gratis.
Nu las masina nici la cunoscuti sa o mute 5 metri, dar mai sa las la baietii de baieti. Asta si pt ca sunt patit, dat masina la colegu de munca (si prieten) si dintr-o mica eroare de pillotaj mi-a facut fata franjuri (nici 100 metri n-a facut, la colt nu a dat prioritate ).
Pana nu te frigi, nu te inveti.

#36
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
E o masina, nu nevasta ... daca o pocnesc o sa o repare, este si casco. Timpul meu prefer sa il folosesc pentru alte tampenii (chiar si pentru a scrie pe SP) decat sa stau cu galeata si carpa in mana ...

Daca vecinul vine si iti cere un ciocan ca are de batut 3 cuie si al lui e rupt, i-l dai sau nu?
Ei, masina e o unealta, ca ciocanul ala ... doar ca e folosita pentru a-mi muta mirobolantul trup din A in B.

Edited by ro_explorer, 17 January 2019 - 16:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate