Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Spalare automobil

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016
Buna! Am si eu o intrebare: In spalatoriile care au aparut tot mai mult pe piata si care folosesc spuma activa, aceasta dauneaza lacului si vopselei de pe caroserie ?, sau aceasta "afectare" nu este importanta. Din ce am mai discutat cu unii, altii, se zice ca, jetul de apa poate contine si particule mici si foarte fine de nisip din sursa de apa si aceasta se comporta si ca un fel de sablare. Va salut!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da și da.

Plus praful angrenat de cârpele profi utilizate.

+ procentul de spumă activă vs apă la preparea spumei...

#3
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
spuma aia activa are in compozitie soda caustica, cu cat mai multa soda, cu atat mai activa spuma. Soda caustica ataca multe elemente de pe masina, mai ales pe cele din aluminiu!!!!

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Bineinteles ca dauneaza foarte grav iar singura solutie ar fi sa nu mai speli masina deloc

Ce probleme existentiale au cate unii Posted Image

#5
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Spal-o cu furtunul cu apa si dupa sterge-o cu o carpa si este ca noua Posted Image

Edited by diegodanny, 16 January 2019 - 16:04.


#6
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View PostNaijax, on 16 ianuarie 2019 - 15:54, said:

Bineinteles ca dauneaza foarte grav iar singura solutie ar fi sa nu mai speli masina deloc

Ce probleme existentiale au cate unii Posted Image

La 2-3 ani o spal.E ca noua daca o spal acum.E ca-n povestea aia, cand pupi broscoiul se transforma intr-un print, daca-l pupi intruna , intr-un final ii iei lacul cu tot cu vopsea .

Edited by ionutz_joe2009, 16 January 2019 - 16:21.


#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
eu spal la fise...
1/2 din prima fisa bag clatire ca sa dau grosul de jeg jos
restul din prima fisa bag spuma activa
pauza de dat masina cu matura (cea mai buna solutie de frecat si desprins jegul)
1 fisa clatire
1 fisa clatire cu osmoza.
pe urma scot masina din zona de spalre si sterg zonele de pe la usi unde a intrat apa.

in interior doar sterg scamele de pe plastice cu un pamatuf de unica folosinta si la cateva luni vede aspiratorul.

p.s. vede spalatoria doar cand se face ca purcelul...

Edited by arg, 16 January 2019 - 16:23.


#8
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
mie mi-a povestit un distribuitor auto ca majoritatea spalatoriilor sunt "economice" si nu cumpara toate solutiile care trebuie sau doar o fractie. cica sunt si spalatorii care prepara soda aia caustica in cada, deci ce procente corecte, ce eco, ce safe etc..d-zeu cu mila..

Edited by 41ex, 16 January 2019 - 16:26.


#9
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
da, spuma activa afecteaza lacul si vopseaua. e ca si cum ai pune acid pe vopsea.

eu masinile le-am spalat in general acasa cu furtunul, detergent auto si peria. iarna cand era prea frig mergeam la spalatorie, dar in general le spal eu.
am o masina din 2006 cumparata in 2008 care are lacul in stare mai buna si arata mai bine decat a unui vecin care si-a luat aceeasi marca de masina in 2011 noua din reprezentanta si a spalat-o numai la spalatorie.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postvasileraz, on 16 ianuarie 2019 - 15:44, said:

Buna! Am si eu o intrebare: In spalatoriile care au aparut tot mai mult pe piata si care folosesc spuma activa, aceasta dauneaza lacului si vopselei de pe caroserie ?, sau aceasta "afectare" nu este importanta. Din ce am mai discutat cu unii, altii, se zice ca, jetul de apa poate contine si particule mici si foarte fine de nisip din sursa de apa si aceasta se comporta si ca un fel de sablare. Va salut!
Deci pana la urma care e ingrijorarea? Spuma sau nisipul din jet?

#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postarg, on 16 ianuarie 2019 - 16:19, said:

pauza de dat masina cu matura (cea mai buna solutie de frecat si desprins jegul)
:D Ia sa incerci cu lopata, sa vezi ca e si mai bine. Posted Image

Baieti, murdaria pe masina distruge vopseaua, nu o protejeaza. Posted Image Daca o vreti protejata trebuie sa o duceti la detaileri.

#12
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ca sa nu te doara capu, iti iei masina cu vopsea de culoarea jegului.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
asta e ok?

sange.jpg

Edited by arg, 16 January 2019 - 16:34.


#14
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu e buna culoarea.Tancu are  cam 2 culori pe el.Eu n-am vazut tanc alb Posted Image

Edited by ionutz_joe2009, 16 January 2019 - 16:46.


#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002

View Postrex, on 16 ianuarie 2019 - 16:27, said:

da, spuma activa afecteaza lacul si vopseaua. e ca si cum ai pune acid pe vopsea.

eu masinile le-am spalat in general acasa cu furtunul, detergent auto si peria. iarna cand era prea frig mergeam la spalatorie, dar in general le spal eu.
am o masina din 2006 cumparata in 2008 care are lacul in stare mai buna si arata mai bine decat a unui vecin care si-a luat aceeasi marca de masina in 2011 noua din reprezentanta si a spalat-o numai la spalatorie.
Politia rutiera, la locul accidentului, explica intr-un interviu TV despre importanta purtarii centurii de siguranta:
- Uitati-va la acest om care nu a purtat centura: capul rupt, intestinele pe parbriz, ochii in pom, fara maini. In schimb, uitati-va si la cel care a purtat centura: parca-i viu!

daca n-ai invatat pana acu: masina-i un mare consumabil si-i facuta sa-ti faca tie viata mai usoara, nu sa muncesti tu sa i-o faci pe a ei.

#16
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
1. Stati linistiti ca nu depasesc doza de detergent activ la spalatorii. Ca e scump..
2.  Daca o spalati cu peria acasa...e clar. Smirghel..
3. Daca o lasati asa..cu jeg pe ea..e cel mai rau.
Are 10 ani de spalatorii unul din agregate si n-a patit nimic de la spuma. Nici macar elementele cromate.

Acu' mi-am luat scule si o fac acasa fara sa pun mana pe ea..  De relaxare.

Edited by mariovrs, 16 January 2019 - 16:50.


#17
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postmariovrs, on 16 ianuarie 2019 - 16:48, said:

3. Daca o lasati asa..cu jeg pe ea..e cel mai rau.

Cu siguranta n-ai vazut masina de 10 ani spalata din 2 in 2 ani.Nu se intampla nimic, lasa ce scrie prin carti, alea-s doar ca sa nu ti-o repare in caz ca are pbl inainte de termenul de garantie.Ba chiar mai rau ii faci daca o speli cu nisip, iar apoi cand o sa te uiti din unele pozitii o sa vezi isprava.

Mai periculos e gainatul de pasare, dar ...daca ai strat de jeg pe ea...te-ai scos!

Edited by ionutz_joe2009, 16 January 2019 - 17:20.


#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Depinde cum iti speli masina.
In primul rand e bine sa folosesti apa calduta + sampon auto si sa lasi un pic sa se inmoaie. Dupa 5 minute eu dau cu o perie prin care trece apa calduta tot timpul si dau grosul jos. Perie nu burete. Buretele are proasta proprietate de a retine mizeria si de a slefui lacul.
Si la final clatire cu apa calduta si apoi folosesc o manusa speciala, absorbanta care sterg picaturile de apa.
Daca vreau protectie mai indelungata, ii dau si cu un strat de ceara..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate