Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Reconditionat/vopsit mobilier din PAL/MDF pentru baie

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
Salut. Am un suport lavoar pe care sta o chiuveta rotunda. Altfel spus un fel de dulap cu 2 usi, prins in perete pe care este atasata o chiuveta. E realizat din PAL sau MDF (nu stiu sigur ca nu l-am taiat sa-l vad pe interior), e laminat si lucios. Cel mai probabil e din MDF ca asta e recomandat la bai si umezeala. Ideea este ca am renovat baia si culoarea veche nu se mai potriveste deloc. Eu l-as pastra, dar trebuie sa il reconditionez sa ma pot folosi in continuare de el mai ales ca un astfel de model care pare simplu si banal, fiind de baie, costa cam 900 - 1000 Ron !!!. Fiind material gen MDF lucios, nu stiu ce sa-i fac. Eu l-as vopsi daca as stii ca vopseaua va tine la umeazeala si as incerca sa-l dau la pistol sau spray, nu cu pensula. Credeti ca tine vopseaua pe el? Exista vreo vopsea mai speciala care sa tina si la umezeala? Astept raspunsuri dar si alte pareri.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Autocolant ?

Sau șmirghel fin peste tot, primer, vopsea + lac.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
Dai jos laminatul de pe mobila, dupaia smirghel de 150-180, cureti si aplici un strat de grund. Dupa ce se usuca dai cu smirgel de 400 si cureti din nou. La sfarsit dai cu vopsea din pistol, vezi ca exista si vopsele pentru camere cu umiditate mai ridicata. Daca te pricepi iese bine de tot.

Edited by business11, 16 January 2019 - 14:21.


#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
Vopsea care să reziste la umezeală există, treaba e să facă priză bună pe MDF.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 business11, on 16 ianuarie 2019 - 14:20, said:

Dai jos laminatul de pe mobila, dupaia smirghel de 150-180, cureti si aplici un strat de grund. Dupa ce se usuca dai cu smirgel de 400 si cureti din nou. La sfarsit dai cu vopsea din pistol, vezi ca exista si vopsele pentru camere cu umiditate mai ridicata. Daca te pricepi iese bine de tot.
N-ai cum să dai jos laminatul că rămâne urât. Rumegușul ăla presat.

#6
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007

 waterman, on 16 ianuarie 2019 - 14:17, said:

Autocolant ?

Sau șmirghel fin peste tot, primer, vopsea + lac.

Autocolant pica din start. Nu e bun la umezeala si nu mi-ar placea cum arata finisajul la colturi

 business11, on 16 ianuarie 2019 - 14:20, said:

Dai jos laminatul de pe mobila, dupaia smirghel de 150-180, cureti si aplici un strat de grund. Dupa ce se usuca dai cu smirgel de 400 si cureti din nou. La sfarsit dai cu vopsea din pistol, vezi ca exista si vopsele pentru camere cu umiditate mai ridicata. Daca te pricepi iese bine de tot.

Nu pot sa dau jos ca se vede si urat si muncesc si mult dupa. Dar un smirghel peste as putea da sa aiba priza vopseaua. Daca stiu ca vopseaua se prinde bine si pe suprafata lucioasa as da direct peste, ca ar iesi mult mai bine finisata suprafata.

Stiti vopsea care sa faca priza buna si sa fie pentru umezeala?

Edited by zerillos, 16 January 2019 - 14:28.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Vezi aici ce si cum
http://gabiralea.ro/...mobila-din-pal/

#8
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
Sau ma gandeam daca pot sa aplic o vopsea, apoi un lac transparent durabil si bun la umezeala. Nu prea cunosc vopselurile pentru lemn, de care si ce proprietati au.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 zerillos, on 16 ianuarie 2019 - 14:25, said:

Autocolant pica din start. Nu e bun la umezeala si nu mi-ar placea cum arata finisajul la colturi



Nu pot sa dau jos ca se vede si urat si muncesc si mult dupa. Dar un smirghel peste as putea da sa aiba priza vopseaua. Daca stiu ca vopseaua se prinde bine si pe suprafata lucioasa as da direct peste, ca ar iesi mult mai bine finisata suprafata.

Stiti vopsea care sa faca priza buna si sa fie pentru umezeala?

spray cu vopsea auto sau pentru electrocasnice ?
dar cred ca ar trebui sa incerci pentru inceput intr-o mica zona a mobilierului, undeva ascuns vederii. sa vezi daca face priza si ce aspect capata dupa ce se usuca. pe interiorul dulapiorului cum este suprafata, tot lucioasa ?
daca nu esti multumit de rezultat, inseamna ca suprafata mobilierului trebuie pregatita in asa fel incat noua vopsea sa aiba aderenta si finisaj lucios.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Il vopsesti cu vopsea epoxy.

#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Daca e MDF, il vopsesti. Daca e PAL, nu ramane decat sa il tolerezi asa cum e. Vezi in vreo taietura sau gaura daca e una sau alta. Sau scoate o balama sau vreun surub de pe unde poti si te lamuresti acolo.

#12
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
ia altul gasesti si pe la 300 , sau dul la vopsit

#13
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019
Asta cu vopsit MDF-ul e ca si reconditionat emailul ciobit de la cazile de baie, niciodata nu mai iese ca de nou. Mai bine cumperi alta noua. Am patit-o si eu.

#14
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007

 vdesigns, on 16 ianuarie 2019 - 17:52, said:

ia altul gasesti si pe la 300 , sau dul la vopsit

Unde gasesti la 300? Ca un dulap+blat ajunge la 700-900 ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate