Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Nevoie de Meditații MATEMATICĂ pentru Bacalaureat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
sunsray

sunsray

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.02.2010
Bună ziua!
O mamă singură cu doi copii, care locuiește cu chirie în București, din cauza unor conjuncturi nefavorabile nu a susținut examenul de bacalaureat după admiterea liceului, dar s-a hotărât să afacă acest lucru acum. Nu are posibilitatea din punct de vedere financiar să plătească un meditator.
Are nevoie de o persoană care să o ajute cu explicații la matematică, nivelul M2.
Dacă sunt printre dvs.persoane care au cunoștințe și pricepere în a explica în acest domeniu, sau cunoașteți alte persoane dornice să ajute, vă rog să mă contactați în privat pentru a vă da datele de contact ale persoanei în cauză.

Edited by sunsray, 16 January 2019 - 11:55.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
In cel mai rau caz: https://www.profesor...matematica.aspx

https://www.youtube....uldemate/videos

Edited by Bursul, 16 January 2019 - 11:53.


#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
De remarcat diacriticile in postare.

Lnk-ul de youbute l-am mai vazut cu ceva timp in urma (nu mai stiu cu ce oazie) si par sa fie ok

#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Pololica, on 16 ianuarie 2019 - 11:56, said:

De remarcat diacriticile in postare.
Mi le baga si mie automat daca scriu de pe telefonul mobil, la computer  nu ma obosesc cu ele.

#5
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nevoie de meditator au nevoie doar adolescentii care nu au chef sa invete matematica deoarece nu au varsta la care sa constientizeze nevoia de o diploma care sa-ti certifice anumite abilitati. Un adult care stie pentru ce invata poate face asta singur fara mare probleme.
In primul rand intra pe edu.ro si isi descarca variantele pentru matematica, nivel M2. Mai are nevoie de manualele de liceu pe care le gaseste la librarie, de putina rabdare si sa aloce o ora in fiecare zi pentru asa ceva. Subiectele la bac nu sunt un baubau, doar ca trebuie parcursa materia si asimilate cateva metode de rezolvare pentru problemele specifice.
Meditatiile nu ajuta cu absolut nimic, lumea trimite copii la meditatie doar pentru ca acolo sunt nevoiti sa lucreze macar doua ore pe saptamana, altel nici macar nu ar citi din manual. Un adult care invata pentru bac si stie pentru ce face asta nu are nici o problema sa se pregateasca doar cat sa ia bacalaureatul la matematica, o ora pe zi alocata este suficienta, nici un meditator nu poate depasi asta.

#6
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
In resursa foarte buna, gratis: http://math-pdr.com/

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Spooky51, sper a vorbesti din experienta. Un adolescent, intr-adevar, nu stie sa-si prioritizeze stilul de invatare, dar un adult are si alte griji si sigur poate avea scapari (inconstiente). Ma gandesc ca are nevoie de un anumit sprijin de a intelege. Nu stim exact care este timpul pauzei (intre clasa a XII-a si prezent) si sa ne dam cu presupusul e cam greu. Poate e mama tanara (pana in 25 de ani), poate e mai la varsta mijlocie (35-40 de ani).

Deci hai s-o ajutam, daca putem. Nu inteleg de ce o tragi de urechi ("nevoia de meditator o au doar adolescentii care nu au chef sa invete"). E bun sfatul tau (sa ia programa de bac si manualele), dar banii sunt limitati (citeste prima postare).

#8
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 spooky51, on 16 ianuarie 2019 - 15:26, said:

Meditatiile nu ajuta cu absolut nimic, lumea trimite copii la meditatie doar pentru ca acolo sunt nevoiti sa lucreze macar doua ore pe saptamana, altel nici macar nu ar citi din manual. Un adult care invata pentru bac si stie pentru ce face asta nu are nici o problema sa se pregateasca doar cat sa ia bacalaureatul la matematica, o ora pe zi alocata este suficienta, nici un meditator nu poate depasi asta.
Manualele romanesti de matematica NU SUNT GANDITE sa fie utilizate FARA PROFESOR! Din pacate trebuie alte resurse... ori manuale straine(pentru cine stie o limba straina, in special engleza) ori alte resurse de la noi(site-ul math-pdr e decent, probabil sunt si altele), ori meditatii...

Edited by TruthHurts, 16 January 2019 - 16:45.


#9
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005
Un meditator te ajuta atunci cand te blochezi, sa nu creada ca va face minuni si nu-i va scurta prea mult "chinul". Cel mai bine ar fi sa urmeze sfatul cu manualele si subiectele, vede ce-si mai aminteste, ce mai intelege, ce nu-i iese sub nicio forma si dupa aia se duce la meditatii. Domnule, nu inteleg inversa unei matrici orice as face.  Mai sunt si filme pe youtube cu chestii punctuale daca ii place stilul asta explicativo-auditiv. Adica nu mai stiu puteri. Citeste intai teoria,  se uita la niste filmulete cu puteri, citeste niste exemple.

Manualele de matematica romanesti sunt foarte bune si poti sa inveti singur. Cele de fizica asa-si-asa, in schimb, cele  de chimie, clar NU. Eu eram praf la matematica, faceam cu un individ venit din postul de inspector, care ne punea sa scriem toate teoremele si formulele pe o foaie si cand ne asculta ne spunea 34, 55 etc. si noi trebuia sa spunem formula/teorema de la nr. ala. Bataie de joc. Si m-am apucat de invatat in vacanta de vara, am luat manualele si cel din anul anterior si cel ce urma si am inteles tot. Sunt foarte clare. Din alea de chimie in schimb nu se intelege aproape nimic care sa te ajute in rezolvarea unei probleme. Haos.

Edited by ptap, 16 January 2019 - 21:19.


#10
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 ptap, on 16 ianuarie 2019 - 21:19, said:

Manualele de matematica romanesti sunt foarte bune si poti sa inveti singur.
Doar pentru tocilarii care pot memora un cacalau de formule fara a le intelege. Si nici acolo nu-s sigur, ca mai toti tocilarii lucreaza cu material aditional...

#11
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 Pololica, on 16 ianuarie 2019 - 16:20, said:

Deci hai s-o ajutam, daca putem. Nu inteleg de ce o tragi de urechi ("nevoia de meditator o au doar adolescentii care nu au chef sa invete"). E bun sfatul tau (sa ia programa de bac si manualele), dar banii sunt limitati (citeste prima postare).
In nici un caz nu intentionez asta, am vrut sa spun doar ca asta cu meditatiile sunt un obicei impamantenit. Regula e ca un profesor are in clasa 30 de elevi, dintre care doar 5 sunt interesati de materie. In aceste conditii nu are cum sa predea, ba din contra, ar trebui sa fie tembel sa nu sesizeze oportunitatea. Ii lasa in pace pe copii, deci clientul e multumit. Face meditatii acasa pentru bac, e si el multumit. Clientul ia bacul, e multumit. Iata sistemul perfect in care toata lumea e multumita. Singura persoana in pierdere este parintele, insa el merita asta deoarece este un idiot care considera ca daca trimiti copilul la scoala acolo i se introduc date in creier ca in calculator si nu mai e nevoie sa vorbeasca el cu copilul, fiind mult prea obosit, fiind mai comod sa cumpere un telefon pentru copil si un televizor pentru parinti. Dupa aceea se plange ca sistemul de invatamant e dat peste cap :)

Edited by spooky51, 17 January 2019 - 08:27.


#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003

 spooky51, on 16 ianuarie 2019 - 15:26, said:

Meditatiile nu ajuta cu absolut nimic, lumea trimite copii la meditatie doar pentru ca acolo sunt nevoiti sa lucreze macar doua ore pe saptamana, altel nici macar nu ar citi din manual. Un adult care invata pentru bac si stie pentru ce face asta nu are nici o problema sa se pregateasca doar cat sa ia bacalaureatul la matematica, o ora pe zi alocata este suficienta, nici un meditator nu poate depasi asta.
Total gresit. Eu am recuperat in 5 luni toti cei 4 ani pierduti in liceu la matematica. Si asta pentru ca explicatille meditatorilor erau simple si nu se gaseau in manuale sau in alte carti.
Daca nu intelegi o teorie, iti mai explica o data pentru prosti, daca nici atunci, iti mai explica o data ca pentru prostul prostilor, dar la sfarsit pleci acasa cu teoria inteleasa.
Lucrul asta poti, poate, sa faci singur sau cu Youtube, dar cat timp iti ia sa gasesti explicatia pe care sa o intelegi? Iar timpul e un lux pe care multi nu si-l pot permite.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 spooky51, on 17 ianuarie 2019 - 08:24, said:

In nici un caz nu intentionez asta, am vrut sa spun doar ca asta cu meditatiile sunt un obicei impamantenit. Regula e ca un profesor are in clasa 30 de elevi, dintre care doar 5 sunt interesati de materie. In aceste conditii nu are cum sa predea, ba din contra, ar trebui sa fie tembel sa nu sesizeze oportunitatea. Ii lasa in pace pe copii, deci clientul e multumit. Face meditatii acasa pentru bac, e si el multumit. Clientul ia bacul, e multumit. Iata sistemul perfect in care toata lumea e multumita. Singura persoana in pierdere este parintele, insa el merita asta deoarece este un idiot care considera ca daca trimiti copilul la scoala acolo i se introduc date in creier ca in calculator si nu mai e nevoie sa vorbeasca el cu copilul, fiind mult prea obosit, fiind mai comod sa cumpere un telefon pentru copil si un televizor pentru parinti. Dupa aceea se plange ca sistemul de invatamant e dat peste cap Posted Image


Aici nu mai sunt de acord cu tine :) A ramas impamantenita mica ciupeala si nu e bine. Daca asa crezi ca e bine sa se intample, inseamna ca sistemul isi face treaba. Eu incerc sa limitez actiunile astea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate