Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

daca omul ar gasi nemurirea

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostOriginalCopy, on 16 ianuarie 2019 - 11:53, said:

Daca am rezolva problema imbatranirii, oamenii ar fi mult mai incurajati sa rezolve problemele societatii, in loc sa le puna in bratele generatiei urmatoare (inclusiv politicienii).

Nu cred. Daca nu s-ar mai muri de foame sau de boli, n-ar mai munci nici drku pentru capitalisti, omul ar freca-o in cazinouri, la curve si in alte vicii pe termen nelimitat...
Nemurirea nu ajuta cu absolut nimic la mantuirea omului, asta nu inteleg majoritatea celor care aspira la nemurire.

#20
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postlegit10, on 16 ianuarie 2019 - 11:18, said:

daca ar fi posibila calatoria in timp si oamenii ar gasi nemurirea, ...
Este posibila calatoria in timp si oamenii or gasit nemurirea de la inceput.
Numa' ca este a sufletului si nu a materiei biologice, care se recicleaza.

#21
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005

View Postlegit10, on 16 ianuarie 2019 - 11:18, said:


daca [...] oamenii ar gasi nemurirea
N-au cum.
N-am pierdut-o.

#22
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postrosix, on 16 ianuarie 2019 - 13:31, said:


Nu cred. Daca nu s-ar mai muri de foame sau de boli, n-ar mai munci nici drku pentru capitalisti, omul ar freca-o in cazinouri, la curve si in alte vicii pe termen nelimitat...
Nemurirea nu ajuta cu absolut nimic la mantuirea omului, asta nu inteleg majoritatea celor care aspira la nemurire.
Eu zic problema imbatranirii, tu alegi sa imi raspunzi despre altceva. Obisnuiesti sa vorbesti singur?

#23
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
Este un serial cu un punct de vedere indedit despre acest subiect pe Netflix, Altered carbon .

https://www.imdb.com/title/tt2261227/

Posibil ca in viitor sa se ajunga la o anumita forma de nemurire, chiar si numai de prelungire cu cateva zeci sau chiar sute de ani a perioadei de viata.
Daca vom parasi planeta in numar mare, colonizând spatiul problema suprapopularii Pamantului nu s-ar mai pune, deci durata mai mare de viata ar fi un avantaj enorm .

Edited by bog4u, 16 January 2019 - 13:41.


#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postr3dstar, on 16 ianuarie 2019 - 13:27, said:

Ce dreaq sa faci cu nemurirea, te plictisesti la un moment dat?!
sa zicem ca ar exista o interventie chirurgicala neuronala sau ceva pastila , care te-ar face sa uiti anumite pasaje din trecut astfel incat sa eliberezi din  memorie si  orice experienta repetata sa fie traita ca noua....astfel nu te-ar mai apuca cheful de sinucidere.... cand vrei sa uiti pac ,  pastila....

View Postrosix, on 16 ianuarie 2019 - 13:31, said:


Nu cred. Daca nu s-ar mai muri de foame sau de boli, n-ar mai munci nici drku pentru capitalisti, omul ar freca-o in cazinouri, la curve si in alte vicii pe termen nelimitat...
Nemurirea nu ajuta cu absolut nimic la mantuirea omului, asta nu inteleg majoritatea celor care aspira la nemurire.
ba nu...tocmai neimplinirile sunt sursa raului....timpul le-ar da sansa sa se simta impliniti deci impacati...

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostOriginalCopy, on 16 ianuarie 2019 - 13:40, said:

Eu zic problema imbatranirii, tu alegi sa imi raspunzi despre altceva. Obisnuiesti sa vorbesti singur?

Pai.. imbatranirea tocmai de asta e facuta, ca omul sa n-o arda dubios o viata, sa stie ca se apropie sfarsitul si sa vada semnele in oglinda cand se uita cum arata...
Stai linistit ca problema e mult mai complexa decat crezi, imbatranirea nu-i un simplu fenomen fizic, antreneaza toate consecintele psihologice ale depresiei existentiale cu care orice om se confrunta.

Daca toti am putea s-o frecam cum vrem in aceasta viata (adica sa avem un liber arbitru real) nemurirea n-ar fi o problema dar, tocmai asta e scopul jocului.. sa te impotmolesti intr-o mocirla dupa ce treci de 4 nivele.

Think about it !

View Postkarax, on 16 ianuarie 2019 - 13:46, said:

ba nu...tocmai neimplinirile sunt sursa raului....timpul le-ar da sansa sa se simta impliniti deci impacati...

Te iluzionezi copile - timpul este o variabila nemeritata, o constrangere, pentru omul care orbecaie in aceasta viata.... Jocul pe care il ai de jucat e, tocmai, sa rezolvi tot ce ai de rezolvat in aceasta viata, cat e ea.

Edited by rosix, 16 January 2019 - 14:14.


#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postrepublicall, on 16 ianuarie 2019 - 11:28, said:

M-am intrebat si eu ceva asemanator. As putea sa imi explic gandurile dar de fapt se rezuma la o singura intrebare. Daca un crestin adevarat e injectat miseleste cu un ser care il face nemuritor, si traieste asa 1000 de ani, la un moment dat se va sinucide ca sa ajunga in rai?
Mai simplu.

Insistă și tot insistă și tot încearcă să convertească un ateu.
Acesta cedează psihic și îl omoară.

Credinciosul ajunge în rai, ateul în iad.
WIN WIN.

Edited by waterman, 16 January 2019 - 14:04.


#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View Postr3dstar, on 16 ianuarie 2019 - 13:27, said:

Ce dreaq sa faci cu nemurirea, te plictisesti la un moment dat?!

Nu exista asa ceva

#28
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
M-ar apuca depresia dacă aș fi nemuritor.
Nici să mori și să nu mai exiști la infinit nu-i distracție ce-i drept.
Nici să trăiești infinit în Rai.

Cel mai bine au nimerit-o budiștii/hinduiștii cu reîncarnarea, ai mai multe vieți finite dar nu știi de ele.

#29
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012

View PostpexCom, on 16 ianuarie 2019 - 14:46, said:

Cel mai bine au nimerit-o budiștii/hinduiștii cu reîncarnarea, ai mai multe vieți finite dar nu știi de ele.

Ideea asta imi place si mie ... ar fi si mai fain daca ti-ai aminti macar o parte din viata anterioara sau macar greselile

Edited by Andreysc7, 16 January 2019 - 15:06.


#30
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View Postdanyel61, on 16 ianuarie 2019 - 11:40, said:


Totul e ca acel 1 singur sa nu fie dracnea, ca am dat-o de tot in bara.
acolo e Iliescu ! :)))

#31
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005

View PostOriginalCopy, on 16 ianuarie 2019 - 12:27, said:

BS!

Cresterea populatiei:

1. inseamna progres tehnologic; cu cat suntem mai multi, cu atat putem rezolva mai multe probleme; avem nevoie de oameni multi, si educati
2. pe masura ce populatia educata creste, cresterea populatiei stagneaza; daca vrei sa te informezi, citeste: http://www.spiegel.d...u-a-795479.html

Ce sa ma informez? Ca e tot mai usor sa solutionezi probleme, cu un numar de oameni ce tinde spre infinit, pe o suprafata finita cu resurse finite?

Prefer sa raman dezinformat. Posted Image

Edited by Phobos, 16 January 2019 - 16:17.


#32
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postlegit10, on 16 ianuarie 2019 - 11:18, said:


dupa acesta postare vor aparea cei care vin de obicei pe un topic nou, sa arunce cu noroi, sa va faca sa credeti in evolutie, nu ii ascultati

Postarea imi aduce aminte de bancul urmator :
- dispeceratul Politiei da prin radio .... : cine este pe autostrada 16 sa verifice ca un nebun merge pe contra-sens "
La care , un politist raspunde :
- nu este doar unul ...sunt sute ....sute ....

#33
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostOriginalCopy, on 16 ianuarie 2019 - 12:27, said:

2. pe masura ce populatia educata creste, cresterea populatiei stagneaza
asta e o minciuna, o smecherie din partea celui care fiind mai puternic, a furat si felia celui mai slab de langa el.

NU educatia stagneaza natalitatea ci prosperitatea.
Ce-au facut puterile colonialiste westice? Secole la rand au jefuit si furat bunastarea celui mai slab de langa el, ajungand astazi la un asa nivel de prosperitate nemaiintalnit in istoria omenirii. Nivelu 6 se numeste in spiritualitate(nivelu 7 e rezervat pentru preminanti din partea lu DumnezeuPosted Image ). Acesta este motivul real pentru care populatiile lor sunt mai batrane, avand natalitate de cele mai multe ori negativa...
si asta se vede si la noi: nu suntem mai educati, dar am apucat si noi o farama de prosperitate cazuta de la masa lor, fara insa ca educatia sa fie emblematica pentru poporu nostru. Efectul e imediat vizibil: oamenii fac copii tot mai tarziu si tot mai putini, natalitatea scade si incet trece in domeniu negativ. Posted Image

Asta e si smecheria pentru care suprapopularea nu va fi o problema in Imparatia cerurilor ce va fi instaurata. Posted Image

View PostHunor_66, on 16 ianuarie 2019 - 13:38, said:

Numa' ca este a sufletului si nu a materiei biologice
asta ar fi un soi de frectie la picioru de lemn. Posted Image

viata este biologica, iar sufletu nu exista fara un trup biologic. Posted Image Ar fi ca si cum ai spune ca avand curent electric, ai deja lumina fara hardware-ul care o produce(becu/lampa)

Edited by Dude_2nd, 16 January 2019 - 16:44.


#34
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

cum va imaginati sa traim la nesfarsit? Adica sa nu imbatranim si sa ramanem la varsta de 18 ani in permanenta sau cum? Sau sa imbatranim si de la 80-90 in sus sa traim sute de ani cu dureri, boli si alte greutati?

Nemurirea este o scapare - sau evadare, cum vreti sa spuneti, pentru unii oameni. Daca nu ai mai muri, ar trebui sa suporti sistemul actual sclavagist, ar insemna a trai vesnic in chinuri, sau vesnic intr-o placere absoluta daca ai fi fiul lui Tiriac, sau nepotul lui Halep. Unde-i corectitudinea? Vedeti ca totul este bine pus si construit, incat nimeni nu poate sa isi puna Intrebari legat de antiteza care se regaseste in lumea noastra (Noapte-zi, femeie-barbat, viata-moarte, inger-demon,etc) - este absolut absurd sa spui ca suntem niste neinsemnati, iar asta face si mai mult sa iti pierzi credinta, insa daca iti dai seama ca totul este o minciuna iar daca intri mai departe in aceste minciuni, este cam greu sa scapi, intri in aceste gauri, unde iti dai seama ca pur si simplu nu are logica si sens, astfel daca evadezi te apropii mai mult de Dumnezeu.

Edited by hwplanet, 16 January 2019 - 16:42.


#35
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postlegit10, on 16 ianuarie 2019 - 11:18, said:

in ziua de azi sunt multi hitleristi oriunde pe pamant

Da, asa e, dar daca l-ati impujkat pe Ceausescu, si in ziua in care sarbatorim Nasterea lui Mos Craciun!!! eu ce sa va fac, ce po sa va fac eo, zi si tu acuma...
Era mai bine pe vremea lu Ceausescu...

Edited by criztu, 16 January 2019 - 16:36.


#36
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008

View PostOriginalCopy, on 16 ianuarie 2019 - 11:53, said:

Daca am rezolva problema imbatranirii, oamenii ar fi mult mai vanitosi.

Sacalii capitalisti ar fi si mai aprigi, politicienii si-ar face planuri personale pe termen mult mai lung.

Imagineaza-ti un politician care stie ca va trai, sa zicem, 600 de ani, stagnand la varsta biologica de 30 de ani. Ce fel de decizii va lua acesta?

Oamenii in general ar fi mai avari.

Iti dai seama ca filmele "The Purge" ar deveni realitate...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate