Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Se poate anula OP ulterior ?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Nu poate anula nimeni, nimic, nu mai fiti paranoia. :D

Mai bine ai intreba la banca daca accepta semnarea op-ului cu cererea de intabulare sau asteapta documentul in original .
Sau spune-ne prin ce banca faci tranzactia si daca stim, spunem. :D

#38
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,529
  • Înscris: 01.08.2006
N-are ce sa se intample. Plata se face dupa semnarea contractului de V-C. Functionarul bancar verifica sa fie contul bun, etc.
Sa se anuleze transferul bancar, e nevoie de motive ca lumea, nu ca s-a razgandit omul. Aia nu e treaba bancii.

#39
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postlelali, on 16 ianuarie 2019 - 12:20, said:

Nu poate anula nimeni, nimic, nu mai fiti paranoia. Posted Image

Mai bine ai intreba la banca daca accepta semnarea op-ului cu cererea de intabulare sau asteapta documentul in original .
Sau spune-ne prin ce banca faci tranzactia si daca stim, spunem. Posted Image
Am scris in postul #36 , multu !

#40
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Scuze, nu văzusem, probabil ai postat în timp ce scriam.

Eniuei, da, utilizarea are loc în momentul semnării contractului de credit, nu este necesară intabularea.

#41
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postrex, on 16 ianuarie 2019 - 11:58, said:

iar ca sa incerce o asemenea excrocherie cumparatorul trebuie sa fie extrem de prost, ca risca sa piarda avansul: daca achiztia nu se finalizeaza in termen de X luni pierde avansul.
Just.
Asta daca s-o trecut asa ceva in contract, ca sunt contracte si ... contracte. Unele sunt extrem de prost facute.

Institutia contractului are la unii vreo 5.000 de ani, in Romania doar vreo 30...
Foarte putini in masa mare a populatiei stiu ce inseamna un contract si ce sa puna in el.

#42
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
1. Un OP poate fi anulat, dar cu motivatie clara.
2. In Contractul de V-C se specifica faptul a e nevoie ca vanzatorul sa vina si sa declare ca a primit banii, in termen de X zile de la realizarea platii.

Daca nu vine, cumparatoru  are dreptul sa ceara bancii vazatorului dovada ca banii au intrat.
Daca banii nu au intrat, contractul e nul.

#43
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postlelali, on 16 ianuarie 2019 - 12:20, said:

Nu poate anula nimeni, nimic, nu mai fiti paranoia. Posted Image
Eu as fi mai paranoic ca cumparator, ca s-or mai vazut vanzatori care or vandut acelasi apartament in aceeasi zi la mai multi cumparatori, dupa care or plecat in strainatate.

View PostAdm, on 16 ianuarie 2019 - 13:18, said:

2. In Contractul de V-C se specifica faptul a e nevoie ca vanzatorul sa vina si sa declare ca a primit banii, in termen de X zile de la realizarea platii.

Daca nu vine, cumparatoru  are dreptul sa ceara bancii vazatorului dovada ca banii au intrat.
Daca banii nu au intrat, contractul e nul.
Pai, numa' sa fie sigur ca se specifica asta in contract...

#44
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Cind faci credit si se aproba, primesti banii in cont, dar sint BLOCATI. Cu alte cuvinte nu primesti bani pentru apartament, fraieresti vinzatorul cumva si apoi iti cumperi si doua mertzane :first:

Cind am cumparat eu, am fost la notar si am semnat contractul, dupa care notarul a venit cu mine la banca si am semnat iar si am facut op cu banii aia blocati. Nu poti sa faci nici o "jgmekerie"...

#45
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View Posttomaso, on 16 ianuarie 2019 - 10:46, said:



Contul unde se duc banii?
Nicidată nu am văzut ca vreun operator să-l verifice.
La credit ipotecar verifica. Nu e ca si cand te duci tu cu un op completat acasa.

#46
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,163
  • Înscris: 28.06.2005

View PostFronT, on 16 ianuarie 2019 - 11:27, said:

Da. Notarul vine la banca INTOTDEAUNA. .
Nu intotdeauna.
Poate veni si banca la notar.

#47
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Banca n-are cum. Un om de la banca, da.

#48
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,163
  • Înscris: 28.06.2005

View PostBaxon, on 16 ianuarie 2019 - 12:19, said:

Din fericire Alpha Bank cica vireaza creditul inainte sa iasa CF-ul , doar pe baza contractului v-c , astfel ca transferul banilor de la cumparator la vanzator se poate face pe loc - asta inseamna ca pot sa vad imediat daca au intrat banii in cont fara sa stau sa astept x zile perpelit ca nu intra .

View Postlelali, on 16 ianuarie 2019 - 12:20, said:

Mai bine ai intreba la banca daca accepta semnarea op-ului cu cererea de intabulare sau asteapta documentul in original .
Nu știu cum lucrează AlphaBank, pentru că nu am avut contact cu ea.
Dar în urma tranzacțiilor imobiliare pe care le-am efectuat cu mai multe bănci, îți pot spune că sunt două metode de lucru.
Dacă actul de transfer de proprietate este făcut cu un notar agreat de bancă (colaborator direct), banii pot fi virați fix în momentul semnării contractului, fără a mai aștepta cele câteva zile petru extrasul de autentificare de la ANCPI în care să se stipuleze ipoteca în favoarea băncii.
Dacă notarul nu este colaborator direct al băncii, banii vor fi virați abia după ce ajunge la bancă extrasul de autentificare.

Astea sunt metodele de lucru întâlnite de mine până acum.

De cele mai multe ori vine notarul la bancă, dar nu e obligatoriu.

View PostMosotti, on 16 ianuarie 2019 - 13:51, said:

Banca n-are cum. Un om de la banca, da.
'aidi bre, di ce nu bagi în samă plecăciunea? Posted Image

Edited by sfantu.dracu, 16 January 2019 - 14:10.


#49
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View PostHunor_66, on 16 ianuarie 2019 - 13:23, said:


Eu as fi mai paranoic ca cumparator, ca s-or mai vazut vanzatori care or vandut acelasi apartament in aceeasi zi la mai multi cumparatori, dupa care or plecat in strainatate.


Pai, numa' sa fie sigur ca se specifica asta in contract...
Nu ai cum vinde repetat. Notarul blocheaza cartea funciara pe 10 zile. In acel termen el incheie contractul, linistit ca tu nu poti scoate alt extras sa-l folosesti la alta vanzare.

#50
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postsfantu.dracu, on 16 ianuarie 2019 - 13:55, said:


Nu știu cum lucrează AlphaBank, pentru că nu am avut contact cu ea.
Dar ĂŽn urma tranzacțiilor imobiliare pe care le-am efectuat cu mai multe bănci, ĂŽți pot spune că sunt două metode de lucru.
Dacă actul de transfer de proprietate este făcut cu un notar agreat de bancă (colaborator direct), banii pot fi virați fix ĂŽn momentul semnării contractului, fără a mai aștepta cele câteva zile petru extrasul de autentificare de la ANCPI ĂŽn care să se stipuleze ipoteca ĂŽn favoarea băncii.
Dacă notarul nu este colaborator direct al băncii, banii vor fi virați abia după ce ajunge la bancă extrasul de autentificare.

Astea sunt metodele de lucru ĂŽntâlnite de mine până acum.

De cele mai multe ori vine notarul la bancă, dar nu e obligatoriu.
Am avut contact cu Alpha și op-ul s-a semnat în aceași zi cu contractul. Notarul a fost "recomandarea" mea, a venit în bancă dar, sincer, habar nu am dacă era sau nu agreat de Alpha. (Prefer să lucrez cu 2-3 notari pentru că știu că ulterior nu am probleme, surprize neplăcute și parfumate. :D )

Nu e obligatoriu, însă de preferat. Dacă dl. client alege o sucursală micuță, cu un singur seller, trebuie făcute adevărate mătănii ca să se poată deplasa. :D (pățit și asta).



#51
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
d'aia in franta orice tranzactie imobiliara se face prin agentie. aia se ocupa de tot!

#52
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Extrasul se poate optine imediat. Am semnat contract, am dus pe cineva de la notariat la ancpi, de acolo am plecat la banca sa fac bo

#53
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Si eu am banii in cont (blocati) deoarece astept intabularea. In contract scrie ca banii trebuie livrati in maximum 5 zile lucratoare de la eliberarea acesteia.
La tine in contract ce specificatii ai?

PS: Alpha cred ca e singura banca care da credit pe 35 ani

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate