Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Se poate anula OP ulterior ?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Caz :
Cumparare apartament cu credit bancar aprobat . Se fac actele la notar apoi se merge cu contractul de v-c la banca , se elibereaza creditul persoanei care cumpara . Apoi acesta persoana face ordin de plata la cumparator si dupa asta se merge la notar si se finalizeaza tranzactia .
Intrebarea e , daca cumparatorul poate anula acel ordin de plata in aceeasi zi sau a doua zi ( dupa ce s-a finalizat contractul ) ?
Tinand cont ca e posibil ca banii sa nu intre in aceeasi zi din cauza ca sunt banci diferite , poate cumparatorul sa faca o " ghidusie " ?
Intreb ca sa nu o patesc , multu !

#2
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Nu poate. Blocarea/anularea unei tranzactii se poate face doar in cazuri motivate (banca cere documente), gen vanzatorul a refuzat sa semneze tranzactia. Altfel nu poate face nicio ghidusie, si chiar daca ar face-o ar fi caz de nulitate absoluta a cvc-ului intocmit la notar.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Baxon, on 16 ianuarie 2019 - 10:31, said:

Intrebarea e , daca cumparatorul poate anula acel ordin de plata in aceeasi zi sau a doua zi ( dupa ce s-a finalizat contractul ) ?
Tinand cont ca e posibil ca banii sa nu intre in aceeasi zi din cauza ca sunt banci diferite , poate cumparatorul sa faca o " ghidusie " ?
Intreb ca sa nu o patesc , multu !

NU

#4
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Da, poate.
Scrie o cifră aiurea, iar banii i se întorc în cont.

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 tomaso, on 16 ianuarie 2019 - 10:41, said:

Da, poate.
Scrie o cifră aiurea, iar banii i se întorc în cont.
Pai nu are cum sa scrie o cifra aiurea ca este verificat de operatorul bancar ,

@ restul : multu !

#6
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Este o țeapă clasică, pe care am luat-o și eu de câteva ori.
Primești copia după op și zici că este ok.  Dar nu verfici să vezi dacă toate datele plății corespund și dai drumul.
Apoi stai și aștepți fără să pricepi de ce nu îți intră banii, pentru că ai văzut op-ul.



#7
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

 Baxon, on 16 ianuarie 2019 - 10:31, said:

Caz :
Cumparare apartament cu credit bancar aprobat . Se fac actele la notar apoi se merge cu contractul de v-c la banca , se elibereaza creditul persoanei care cumpara . Apoi acesta persoana face ordin de plata la cumparator si dupa asta se merge la notar si se finalizeaza tranzactia .

Nu stiu dacă face cumpărătorul ceva. Eu am luat prin Prima Casă si nu am facut nimic, banca a efectuat virarea banilor după semnarea contractului.

#8
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Baxon, on 16 ianuarie 2019 - 10:43, said:

Pai nu are cum sa scrie o cifra aiurea ca este verificat de operatorul bancar ,

Contul unde se duc banii?
Nicidată nu am văzut ca vreun operator să-l verifice.

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Kaffir2018, on 16 ianuarie 2019 - 10:44, said:

banca a efectuat virarea banilor după semnarea contractului.
La banca se merge cu un precontract , nu ? Adica nu cu unul finalizat si transferul de proprietate efectuat !

#10
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
in contract deobicei scrie ca daca contu vanzatorului nu e creditat in X zile contractu e nul sau partile sunt repuse in situatia anterioara vanzarii asa ca e irelevanta modalitatea prin care nu i se vireaza banii

Edited by iulian0512, 16 January 2019 - 10:49.


#11
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Baxon, on 16 ianuarie 2019 - 10:43, said:

Pai nu are cum sa scrie o cifra aiurea ca este verificat de operatorul bancar ,
Operatorul bancar nu verifica daca e completat corect contul destinatarului, ci doar numarul de cifre al contului.

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 tomaso, on 16 ianuarie 2019 - 10:46, said:

Contul unde se duc banii?
Nicidată nu am văzut ca vreun operator să-l verifice.
Operatorul verifica suma " aiurea " de care ziceai mai devreme si vede ca nu exista suma respectiva in contul cumparatorului deci se anuleaza pe loc nu dupa cateva ore/zile - asa cred !

 Hunor_66, on 16 ianuarie 2019 - 10:49, said:

Operatorul bancar nu verifica daca e completat corect contul destinatarului, ci doar numarul de cifre al contului.
In acest caz o sa scriu eu nr de cont Posted Image

 iulian0512, on 16 ianuarie 2019 - 10:49, said:

in contract deobicei scrie ca daca contu vanzatorului nu e creditat in X zile contractu e nul sau partile sunt repuse in situatia anterioara vanzarii asa ca e irelevanta modalitatea prin care nu i se vireaza banii
O sa verific daca scrie asta , multu !

 tomaso, on 16 ianuarie 2019 - 10:44, said:

Este o țeapă clasică, pe care am luat-o și eu de câteva ori.

Poti sa-mi spui cum ai rezolvat ? Ca nu cred ca ai vandut cateva apartamente fara sa primesti banii .

Edited by Baxon, 16 January 2019 - 10:51.


#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Baxon, on 16 ianuarie 2019 - 10:53, said:

Operatorul verifica suma " aiurea " de care ziceai mai devreme si vede ca nu exista suma respectiva in contul cumparatorului deci se anuleaza pe loc nu dupa cateva ore/zile - asa cred !
In acest caz o sa scriu eu nr de cont Posted Image
O sa verific daca scrie asta , multu !
Poti sa-mi spui cum ai rezolvat ? Ca nu cred ca ai vandut cateva apartamente fara sa primesti banii .

Nu mai bateti campii fratilor. Contul vanzatorului e trecut pe contract, OP-ul se verfica de catre operatorul bancar (nu se face prin internet-banking), posibilitatea de eroare este limitata.

 tomaso, on 16 ianuarie 2019 - 10:44, said:

Este o țeapă clasică, pe care am luat-o și eu de câteva ori.
Primești copia după op și zici că este ok.  Dar nu verfici să vezi dacă toate datele plății corespund și dai drumul.

Cum ai putea sa nu verifici daca au intrat sau nu banii?  Astea sunt chestii care se verifica in aceeasi zi.. cel tarziu ziua urmatoare.  Banca isi asuma ca vireaza fix catre contul trecut in acte sau in extrasul de cont cu care vanzatorul vine la banca.

Edited by rosix, 16 January 2019 - 10:59.


#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Si eu sper sa fie asa !

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
îți deschizi cont la aceeași bancă.atunci când mergi la ghișeu operatoarea face pe loc transferul verifică dacă sunt bani în cont pune ștampila băncii și cu asta gata

#16
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Poate, doar poate ai o mică șansă de reușită dacă banca virează banii abia după ce iese extrasul de autentificare de la ANCPI și nu imediat ce a fost semnat contractul de vânzare cumpărare.
Pot trece 2-4 zile de la semnarea contractului și până la virarea efectivă a banilor în situația de mai sus.

Altfel, ai un nou imobil în proprietate.

#17
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
NU - nu se poate.
Tomaso, ai luat tu TEAPA asta la vanzare/ cumparare apartament?
Ma indoiesc!

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Da , m-am gandit si la treaba asta si pare ok .
Insa daca vreau imediat dupa sa transfer banii din acel cont in contul bancii la care am eu deschis de mai multa vreme , pot s-o fac pe loc ( chiar daca banii intra dupa 1 zi ) ?

 sfantu.dracu, on 16 ianuarie 2019 - 11:09, said:

Poate, doar poate ai o mică șansă de reușită dacă banca virează banii abia după ce iese extrasul de autentificare de la ANCPI și nu imediat ce a fost semnat contractul de vânzare cumpărare.
Pot trece 2-4 zile de la semnarea contractului și până la virarea efectivă a banilor în situația de mai sus.

Altfel, ai un nou imobil în proprietate.
Eu vand nu cumpar !

 FronT, on 16 ianuarie 2019 - 11:09, said:


Tomaso, ai luat tu TEAPA asta la vanzare/ cumparare apartament?
Ma indoiesc!
Nici eu nu pot sa cred asa ceva - asteptam detalii cu pataniile dansului , daca is reale si nu povesti Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate