Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Neprimirea banilor de retur

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
RykerBogdan

RykerBogdan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.11.2018
Salut, acum o saptamana am cumparat niste haine de pe un site oarecum de incredere, hainele erau cu mult diferite de ce aratau in poza, materialul era de slaba calitate si hainele erau uate rau. M-am decis sa le returnez instant si nici pana in ziua de azi nu am primit banii. Ce pot sa fac daca nu imi mai primesc banii si cum le pot face o reclamatie daca nu imi mai returneaza banii pe card in 30 de zile?

Edited by RykerBogdan, 16 January 2019 - 10:13.


#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Ai sunat la ei, ce ti-au zis?

#3
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Vezi ca poate au vreo politica de returnare de 14 zile lucratoare. Sau rahaturi de astea. Citeste conditiile de pe site-ul lor.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Poate sa dureze si 30 de zile pana restituie banii.
Am fost mai demult intr-o situatie similara - ma rog, respectivii nici nu vroiau sa dea banii inapoi - cica sa cumpar altceva de la ei de pe site de banii aia.
Cu ANPC-ul s-a rezolvat dar a trebuit sa astept termenul maxim prevazut de lege - 30 de zile.

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Încă-s în termen:
ARTICOLUL 13
Obligaţiile care revin profesionistului în cazul retragerii
(1) Profesionistul rambursează toate sumele pe care le-a primit drept plată din partea consumatorului, inclusiv, după caz, costurile livrării, fără întârziere nejustificată şi, în orice caz, nu mai târziu de 14 zile de la data la care este informat de decizia de retragere din contract a consumatorului în conformitate cu art. 11.
(2) Profesionistul rambursează sumele menţionate la alin. (1) folosind aceleaşi modalităţi de plată ca şi cele folosite de consumator pentru tranzacţia iniţială, cu excepţia cazului în care consumatorul a fost de acord cu o altă modalitate de plată şi cu condiţia de a nu cădea în sarcina consumatorului plata de comisioane în urma rambursării.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostRykerBogdan, on 16 ianuarie 2019 - 09:49, said:

Salut, acum o saptamana am cumparat niste haine de pe un site oarecum de incredere, hainele erau cu mult diferite de ce aratau in poza, materialul era de slaba calitate si hainele erau uate rau. M-am decis sa le returnez instant si nici pana in ziua de azi nu am primit banii. Ce pot sa fac daca nu imi mai primesc banii si cum le pot face o reclamatie daca nu imi mai returneaza banii pe card in 30 de zile?

Mai ai de asteptat. Dureaza cel putin 14 zile lucratoare din momentul in receptionarii returului.   Daca nu-ti primesti banii in 30 zile trebuie in primul rand sa iei legatura cu ei, apoi ANPC si alte chestii.

#7
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Posteiffel, on 16 ianuarie 2019 - 10:08, said:

Poate sa dureze si 30 de zile pana restituie banii.
Am fost mai demult intr-o situatie similara - ma rog, respectivii nici nu vroiau sa dea banii inapoi - cica sa cumpar altceva de la ei de pe site de banii aia.
Cu ANPC-ul s-a rezolvat dar a trebuit sa astept termenul maxim prevazut de lege - 30 de zile.

Asa este. In tot acest timp produsul "sta la coada" dupa care dureaza reevaluarea lui pentru a se constata starea in care l-ai trimis inapoi. Btw, daca baietii ajung la concluzia ca ai maltratat produsul ti se vor opri din bani. Deci asteapta, o firma serioasa nu te va uita si nici pacali.

#8
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005
Daca ai platit cu cardul de credit, ai si optiunea de a face o cerere de chargeback. Banca va analiza cazul si daca ai dreptate, iti va returna banii.

Vezi si conditiile bancii la chargeback, daca se dovedeste de exemplu ca nu ai avut dreptate, ti se va opri de catre banca o taxa suplimentara.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate