Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Recomandare firma casco

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alexupb

alexupb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.05.2005
Salut!
Doresc sa inchei o polita casco pentru auto din semnatura. In prezent am casco la Porsche, sunt obligat pentru ca am imprumut auto la ei - vreau sa lichidez imprumutul si sa schimb firma casco ca este cam scump (~2800ron/an cu franciza 450ron).
1) La ce firma recomandati? Am primit oferte de la mai multe firme dar din ce am citit pe forum-uri si diverse articole pe net, m-am cam hotarat la Allianz sau Generali.
Diferenta de pret este sub 150ron/an (Allianz este mai scump). Pretul pentru Allianz este din simulatorul de pe net iar pentru Generali primit pe mail.
Imi puteti spune daca una din cele doua firme este intr-adevar mai buna (avantaje/dezavantaje), sau daca imi recomandati alta firma?
Suma asigurata de Allianz este mai mare, ~9000e fata de ~7000e la Generali.
Diferenta de pret nu ar fi mare, insa fiecare banut conteaza - merita la Allianz mai mult? Evident suma asigurata mai mare este un avntaj dar din cate cred - te ajuta doar in caz de dauna totala (Doamne fereste, dar este mai rar decat restul incidentelor...)
Ce nu am inteles, in simulatorul casco Allianz (de pe site), ori ca selectam casco , ori casco+asigurare persoane+asistenta rutiera rezulta exact acelasi pret - poate sunt incluse oricum...
Si la Generali polita din oferta includea asistenta rutiera (nu cea extinsa-nu stiu care ar fi diferenta) si asigurare persoane transportate.
2) Initial ma gandeam sa fac fara fransiza dar vad ca diferenta de pret intre polite (cu/fara fransiza) este aproximativ valoarea unei fransize. Asa ca ma gandesc sa fac cu fransiza si sper sa am maximum un eveniment pe an (mai ales ca e vorba de cele cu autor necunoscut sau din vina mea). Ce parere aveti?
3) Alt aspect de avut in vedere este unde pot repara masina in caz de accident.
Pot repara decat la service-uri autorizate din lista lor? Pentru Skoda cine are service-uri mai bune in lista: Allianz sau Generali?
Pe polita Allianz, la calculul pretului apare clauza optionala: "Service partener independent (reparatii numai in service partener independent. REPARATIILE IN REPREZENTANTA SUNT EXCLUSE!) -333ron"
Aceasta nu este selectata, sa inteleg ca daca se aplica , scade pretul cu 333ron?
Eu unul, nu prea mai am curaj sa las masina la reparat in service reprezentanta (Skoda) - i-am prins ca au vrut sa schimbe oglinda retrovizoare din interior (cine stie ce or mai fi schimbat si nu este vizibil).

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cauta un broker bun, iti va aduce oferte la care nu ai acces.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Lucreaza cu un broker de asigurari, care iti va da mai multe oferte clare, in fct de masina si gradul dotarilor.

Vezi ca in ultima vreme au tot felul de clauze, pe langa franciza.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,509
  • Înscris: 30.08.2017
1 - Allianz pare mai ok, 150 ron e o suma mica
2 - Aici tine mult de tine, de mediu, masina...de exemplu, daca ai BMW si iti fura des oglinzile, iti dai seama ca iesi in baguba cu fransiza. Vad ca ai Skoda, in cazul asta tine de cum conduci si cat de des iti zgarie vecinii masina
3 - La astea doua poti repara unde vrei, au decontare directa cu toti

Daca mergi pe broker, poti obtine un pret mai bun. Iti recomand Unicredit Insurance Broker...am avut leasing la compania lor si am lucrat bine cu brokerul. Gestioneaza si polite de auto care nu sunt in leasing.

#5
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Votez pentru Allianz. Ei sunt singurii care mi-au oferit o sumă asigurată mare, încă am 11.000 EUR la o maşină de 11 ani.
Am evitat brokerii luând legătura cu un angajat din sediul central (prin formularul de contact de pe site).

Da, preţul scade cu x RON dacă alegi să nu o repari în reprezentanţă, însă e valabil doar pentru poliţa Assist (am avut în 2017 aşa, nu e foarte avantajoasă dacă alegi multe acoperiri). Poliţa Direct nu e foarte customizabilă, dar la asta măcar nu ai franşiză la daune mari, doar la daune sub 7000 RON (100 EUR). Iar asta include (printre altele) asistenţă rutieră şi acoperire în afara ţării dacă ai RCA la ei.

Cel mai bine iei legătura cu asiguratorii pe site-urile lor, îţi vor da toate variantele şi răspunsurile.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Broker de asigurari recomand si eu
Au acces la toate ofertele din piata si, indiscutabil, te scutesc de foarte multe dureri de cap

#7
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Generali si Groupama mi-au dat constant oferte sensibil mai bune decat Allianz, si ca prima, si ca valoare asigurata. Nu am mai fost asigurat la Allianz de peste 10 ani cred, si nu am avut daune la ei. Cel putin nu majore.

La Generali merita Casco Perfecto, care - pentru o diferenta modica - iti asigura inspector dedicat de dauna, deplasarea acestuia pentru constatare dauna etc.

#8
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003
Masina noua, pret 16.100 (in asigurare apare o suma de cca 18.500), asigurare full casco, asistenta in toata Europa, fara fransiza, asigurare RCA 3303 lei (10 rate).
Am solicitat si la brokeri si direct la Generali si Grupama, astept si oferta lor (masina se ridica cand incepe Rabla) dar mi se pare ok pretul de la Allianz (probabil am primit un discount mai mare fiind si client pe Sanaplan - dela firma)

Attached Files


Edited by becali, 16 March 2019 - 22:15.


#9
calincom

calincom

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.12.2019

 Adm, on 16 ianuarie 2019 - 09:44, said:

Lucreaza cu un broker de asigurari, care iti va da mai multe oferte clare, in fct de masina si gradul dotarilor.

Vezi ca in ultima vreme au tot felul de clauze, pe langa franciza.
termenul corect este fransiza . Franciza este altceva

#10
calincom

calincom

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.12.2019
Eu descopar , pe propria piele, ca suma asigurata este un concept periculos si alunecos. Suma asigurata nu reprezinta, de fapt nimic mai mult decat o minciuna. Este o suma teoretica pe care o primesti in caz de dauna totala doar daca asiguratorul vinde epava. In cazul in care nu o vinde , asiguratorul va plati 75% din suma asigurata si fiarele iti vor ramane tie pe cap. Asadar, suma asigurata este , in realitate, un concept mincinos. Pentru ca adevarata suma asigurata este 75% din ceea ce asiguratorii denumesc suma asigurata, pentru ca sa induca in eroare clientii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate