Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Sfat achizitie ciocan rotopercutor.

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

View Posteditielimitata, on 16 ianuarie 2019 - 06:58, said:

corect. asa este tehnologia gauririi fara a folosi masina de frezat gauri cu avans automat
si care costa 6-10.000 EUR..

hilti dd xxx gasesti pe olx de la 2000 de lei.
si carota cu 2-300, 400 noua

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postvalecris16, on 15 ianuarie 2019 - 23:20, said:

Salut,

Am de gaurit un perete (exterior) de la bucatarie....diametrul necesar ar fi de 40mm.

Ai nevoie de o percutoare serioasa de gaurit pereti cu diametru mare (in niciun caz cea din poza) ci genul de percutoare cu care dau gauri cei cu aerul conditionat.
Un astfel de echipament se gaseste de inchiriat prin magazinele de bricolaj (ex: Dedeman) dar nu stiu sa-ti spun cat costa.   Ar fi cea mai eleganta solutie sa poti rezolva gaura aceea corect, fara sa arunci bani pe fereastra.

#21
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
Cea mai eleganta metoda e sa cauti o firma care se ocupa de asta ("gauri hote"), dai 100 de lei (more or less) si scapi de toata tevatura.
Sa fie cu carota, nu cu burghiu.

Ce vrei tu sa faci dureaza cateva ore, f mult zgomot, praf, nevi ca ai nimerit in armatura si ai stricat burghiul, etc.

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrosix, on 16 ianuarie 2019 - 10:21, said:



Un astfel de echipament se gaseste de inchiriat prin magazinele de bricolaj (ex: Dedeman) dar nu stiu sa-ti spun cat costa.   Ar fi cea mai eleganta solutie sa poti rezolva gaura aceea corect, fara sa arunci bani pe fereastra.
Nu merita sa inchiriezi ca nu poti inchiria o ora sau 2 ore si costa cat iti iei tu o scula si burghiu !

View PostAlice, on 16 ianuarie 2019 - 10:32, said:



Ce vrei tu sa faci dureaza cateva ore,
Nici vorba , intr-o ora ai gatat cu tot cu pauza de tigara , 3 gauri

View Postvalecris16, on 16 ianuarie 2019 - 08:31, said:


Pentru gaura aceea de 40mm trebuie sa dau 2-3 gauri de 15mm in acel perete. Grosimea peretelui din beton armat ,cred ca este de 220.mm.Azi
Trebuie sa dai 2-3 gauri sau una ?

#23
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

View PostBaxon, on 16 ianuarie 2019 - 10:39, said:

Nu merita sa inchiriezi ca nu poti inchiria o ora sau 2 ore si costa cat iti iei tu o scula si burghiu !


Nici vorba , intr-o ora ai gatat cu tot cu pauza de tigara , 3 gauri


Trebuie sa dai 2-3 gauri sau una ?
ma gandeam sa dau 3 gauri de 15mm in triunghi...apoi ciocan+dalta/spit ...ca sa iasa o gaura de ~40.....
Sambata sau duminica,functie de cat de obosit ma simt dupa saptamana asta de kkt....
Revin eu cu amanunte....

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postvalecris16, on 16 ianuarie 2019 - 10:53, said:

ma gandeam sa dau 3 gauri de 15mm in triunghi......
N-o sa reusesti sa le dai drept ! Parerea mea este sa chemi unu de pe olepix sa faca direct o gaura , curat , frumos pt 100 de lei !

#25
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Nu stiu daca a observat cineva ca e beton armat de 22 cm. In mod normal cu orice panarama de rotopercutor cu percutie pneumatica ce le gasesti in magazine de bricolaj in gama 2-300 ron, ai putea da 3 gauri cu burghiu de 12 mm mai lung in sa zicem o ora daca nu dai de armatura. Cred ca mai ai de treaba inca 5 ore ca sa unesti cele 3 gauri si sa faci una mare de 40 mm, asta fiind cea mai fericita varianta. Am zis 5 ca e foarte dificil sa nu fuga burghiul de pe gaurile deja facute pe adancimea de 22 cm, dar e probabil sa trebuiasca alt burghiu mai mare cu prindere sds max cum ziceau colegii, deci alta masina, sau sa zicem chin cu dalta si burghiu cu prindere normala sds.

Attached File  Ciocan rotopercutor Einhell TE-RH 38 E, 1050 W, 500 RPM, 9 J-500x500.jpg   40.1K   2 downloadsAttached File  ciocan-rotopercutor-heinner-1500w-roh87.jpg   13.13K   2 downloadsAttached File  ciocan-rotopercutor-kra950w.jpg   23.43K   2 downloadsAttached File  ciocan-rotopercutor-sds-plus-rdp-hd31-1100-w-4-2-j-raider-power-tools_1467.jpg   51.93K   13 downloads

Trecem la partea nasoala, armatura. Se lasa cu burghie blocate, rupte si luat la rand toti sfintii in repetate randuri. Avand in vedere ce vrei tu are percutie mecanica si nu pneumatica, as zice ca daca esti insistent ai putea termina in cateva zile de munca asidua sa tai armatura cu burghie de proasta calitate. Varianta cea mai buna e sa chemi pe cineva cu scule profi si carota diamantata sa dea gaura cu 100-200 ron, dar poti sa cheltui si tu 2-300 pe o porcarie de bormasina si alte 3-400 pe burghie rupte plus o saptamana de munca sa te simti barbat in casa.

Tin minte ca acum vreo 25 de ani am montat centrala termica in apartament si a trebuit data gaura pentru cosul de gaze prin perete la bloc, erau 2 placi armate de 14 cm cu gol de zgura de 10 cm intre ele. Am prins 4 randuri de armatura si cu un ciocan imprumutat, am muncit vreo 10 zile doi oameni sa dam o gaura. Acum avem ciocane demolatoare profi in atelier, cu care sparg trotuare la casa, dar tot as avea ceva emotii la o gaura verticala de 40 mm in perete armat de 22 cm.
Attached File  rotary-hammer-with-sds-max-gbh-11-de-24959-0611245703.png   163.7K   13 downloads

Edited by danutlupu, 16 January 2019 - 11:25.


#26
gya98

gya98

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.01.2019
10 zile ca sa dai o gaura??
Vaisamar de scula ta

Edited by anaki, 16 January 2019 - 21:39.


#27
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postvalecris16, on 16 ianuarie 2019 - 10:53, said:

ma gandeam sa dau 3 gauri de 15mm in triunghi...apoi ciocan+dalta/spit ...ca sa iasa o gaura de ~40.....
Sambata sau duminica,functie de cat de obosit ma simt dupa saptamana asta de kkt....
Revin eu cu amanunte....
gaurile de 10-15 mm le dai intr-o jumatate de ora sau 1 ora, dar apoi spargi cateva ore cu dalta sa unesti gaurile.

ptr o gaura de 5 cm diametru nu ai neaparat nevoie de carota.
cand am bagat aer conditionat instalatorii au venit cu un rotopercutor cat toate zilele (il tineau 2 persoane) cu burghiu sds-max si au dat o gaura de 50 mm diametru.
in cateva minute au dat gaura, dar mai intai au verificat cu un detector de metale ca nu exista ceva armatura unde vor sa dea ei gaura.

Edited by rex, 16 January 2019 - 12:16.


#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postvalecris16, on 16 ianuarie 2019 - 10:53, said:

ma gandeam sa dau 3 gauri de 15mm in triunghi...apoi ciocan+dalta/spit ...ca sa iasa o gaura de ~40.....

Te mananca in fund copile. Cauta o scula profesionala, ca nu e atat de usor pe cat pare, mai ales daca vrei sa iasa o gaura curata si la dimensiunea dorita.
Crede-ma ca nu e o chestie la care sa merite sa te koyesti de bani.

Edited by rosix, 16 January 2019 - 12:13.


#29
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
sau sa plateasca pe cineva cu scula profesionala si care se pricepe sa dea gauri.

#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Carotă tată, carotă, sau cu măgăoaie de găurit, cu spiral.
Ambele le găsești la echipe specializate.
La mine, la aer, au dat cu baritai" măgăoaia.

Edited by crisstonne, 16 January 2019 - 18:34.


#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Merge si cu percutor mare, demolator gen Makita care are si burghiu pe masura, nu trebuie musai carota. Eu as suna la o firma de aer conditionat ca aia dau in mod curent astfel de gauri.

#32
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008

View Postgya98, on 16 ianuarie 2019 - 11:40, said:

10 zile ca sa dai o gaura??
Vaisamar de scula ta



Acu 25 de ani mai rar percutia pneumatica, era vorba tot de o pocnitoare cu percutie mecanica care abia batea ca era uzata. Nu stiu cum sa zic sa intelegi, ca la desen nu ma pricep, era vorba de beton armat cu 4 randuri de plase ce trebuau taiate intr-o gaura cu diametru de vreo 13 cm si lunga de vreo 40 cm in care nu puteam baga nimic gen cleste si nici scule tip dremel nu erau pe vremea aia.

Edited by anaki, 16 January 2019 - 21:40.


#33
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Multam fain pentru sfaturi.
Am o saptamana de tot rahatul si de abia apuc sa mai vad ce si cum pe aici.
Sambata daca ma simt ok...incerc o gaura....sa vad cum este ...am spirale+dornuri /pe lungimi/grosimi...am si o carota de 35mm diamantata dar nu am mai folosit si nu cred ca ma bag poate fac una nefacuta....
Daca merge....dau in continuare....daca nu apas stop joc si chemam oamenii de la minolta cu pikamerele lor si aia e...
Scula ramane in casa oricum....pentru un novice in ale bricolajului prin casa este ok.

Revin sambata-duminica cu amanunte legat de cat de capabila este ''scula''.....

#34
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am bănuit de la început, ca îti place unealta si vrei sa o cumperi.
A, este primită, sau o ai, sau nu o ai dar o sa fie buna, daca o cumperi :lol:
În fine...
Cu aia nu faci treaba de care zici, dar alte treburi prin ogradă, da.

View Postvalecris16, on 16 ianuarie 2019 - 21:49, said:

Multam fain pentru sfaturi.
..............
....pentru un novice in ale bricolajului prin casa este ok.

Pentru un novice, nu prea :D

Edited by crisstonne, 16 January 2019 - 22:43.


#35
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Am promis ca revin cu amanunte dupa....

Deci....
Sambata am executat operatiunea.gaurit...a durat aproximativ 1 ora...la 3-4 minute de scandal luam o mica pauza.(aspirator...etc..)
Am dat 3 gauri...intr-o forma de triunghi si cu ajutorul a altor 2 scule cu prindere SDS, respectiv un dorn si o dalta am spart  betonul intre cele 3 gauri.
A mai durat circa 30 minute spartul....a mers relativ usor/repede.
Am avut 2 burghie Diager Booster Plus pentru armatura,de 12/14mm si 260 lungime utila...
Dornul si dalta ambele HILTI....
Per ansamblu destul de capabila rotopercutanta pentru homme-edition.......chiar aveam indoieli in privinta ei....

Acum daca ar fi sa mai dau eu gaura.....nu cred ca mai am chef...prefer sa dau banii cuiva care are si cu ce(scule profesionale.....),dar mai si face asa ceva zilnic....

#36
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Dovada, cum zicea Leana, unde este dovada ?
Poze ?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate