Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cumparare masina de la un intermediar

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Sebalaurul

Sebalaurul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.10.2018
Va salut dragi tovarăși. Azi am fost sa vad o masina, mie mi-a placut, probleme minore, pusă pe soft, nimic grav. O vreau, pe scurt. Întrebat de acte, liber si deschis, vezi ca le ai într-un dosar în torpedou. Mă uit, tot, dar toate actele necesare, dar, niciunul pe numele lui. Toate, pe un tip din București, inclusiv masina inmatroculata pe Bucuresti, cu număr personalizat. Acum, întrebarea mea, cum se face, ce se face, eu o vreau, dar nu sa o si inmatriculez pe numele meu, ci sa o las cu ce are deja. Ce trebuie sa fac, pur si simplu dau banii si ma duc fericit cu masina si fara nicio grija, sau. A mai trecut cineva prin asta? Nu stiu cat de clar am scris si daca mi s-a facut clară situatia, dar nici pentru mine nu e clar. Ce stiu e ca vreau masina, ce trebuie sa fac sa nu stau cu grija ca atunci cand ma opreste polița, nu e ceva ok, sau cand merg sa fac ITP-ul, ca si asa expira in mai, totul e ok? Pot sa îl fac? Va multumesc

Edited by Sebalaurul, 15 January 2019 - 22:10.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca iti ia politia certificatul de inmatriculare, cum il mai obtii inapoi ?
Daca vrei sa iesi din tara cu masina, cum faci ?
Daca ai accindent, cum iti recuperezi paguba ?

Edited by pasilla, 15 January 2019 - 22:22.


#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca pe contractul de vanzare cumparare ( ala din torpedou ) , este trecuta si viza de la finantele fostului proprietar ...in 90 de zile de la data intocmirii contractului nu mai este inmatriculata , indiferent de ce doresti tu . Daca nu are viza , contractul de vanzare cumparare este nul , adica te poti trezi ca proprietarul din acte o da furata si politia te opreste si te aresteaza pentru furt . S-a schimbat legislatia . La punerea vizei pe un contract , fiscul vanzatorului stie unde trebuie sa ajunga masina ( adica la fiscul cumparatorului ) .
Daca masina nu are contract de vanzare cumparare ... ce cumperi si de la cine ? Hai ca ti-o vand eu ...pe aia care iti place . Trimite-mi banii prin posta si ai binecuvantarea mea sa o iei si sa te plimbi cu ea. Ai inteles ( sper ) ideea !

Edited by JurasikMan, 15 January 2019 - 22:21.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Cînd vrei ceva, cu orice preț, iei :D

#5
Sebalaurul

Sebalaurul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.10.2018
Nu vreau sa ies din țară. Masina asta va sta maxim la mine 1 an, poate 2, si voi circula numai in Ro. În schimb, de aia am facut topicul, vreau si eu raspuns la intrebarile mele de la cineva care a trecut prin asta sau a cumpărat o masina deja inmatriculata pe altcineva si o foloseste.

#6
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
daca nu vrei s'o treci pe numele tau, macar sa fie cat mai ieftina.
cu dosarul penal te descurci tu!

#7
marius0707

marius0707

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 22.11.2007

 Sebalaurul, on 15 ianuarie 2019 - 22:23, said:

Nu vreau sa ies din țară. Masina asta va sta maxim la mine 1 an, poate 2, si voi circula numai in Ro.

Si dupa aia ce faci cu ea? Crezi ca gasesti cumparator asa ca tine?

Nu te incurca cu masina daca nu e proprietar

#8
Sebalaurul

Sebalaurul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.10.2018

 JurasikMan, on 15 ianuarie 2019 - 22:21, said:

Daca pe contractul de vanzare cumparare ( ala din torpedou ) , este trecuta si viza de la finantele fostului proprietar ...in 90 de zile de la data intocmirii contractului nu mai este inmatriculata , indiferent de ce doresti tu . Daca nu are viza , contractul de vanzare cumparare este nul , adica te poti trezi ca proprietarul din acte o da furata si politia te opreste si te aresteaza pentru furt . S-a schimbat legislatia . La punerea vizei pe un contract , fiscul vanzatorului stie unde trebuie sa ajunga masina ( adica la fiscul cumparatorului ) .
Daca masina nu are contract de vanzare cumparare ... ce cumperi si de la cine ? Hai ca ti-o vand eu ...pe aia care iti place . Trimite-mi banii prin posta si ai binecuvantarea mea sa o iei si sa te plimbi cu ea. Ai inteles ( sper ) ideea !

Am inteles ideea. Voi întreba de v-c maine. Oricum, situația e delicată. Masina are actele valabile, asta e curios. Sa nu fie deja cu ideea facuta.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Cf legii romanesti, cel care vinde masina, trebuie intai sa o inscrie la fisc.
Intermediarul este de fapt un samsar, care fenteaza fiscul.

Fara sa ai dovada scoaterii de la impozit de catre proprietarul din acte, nu o poti inmatricula pe numele tau.

Cine stie ce surprize te mai asteapta.

Calmeaza-te!

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Din prima postare reiese ca nici nu ar dori sa o inmatriculeze pe numele lui .

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
cum adica vrei sa cumperi o masina, dar nu vrei sa o inmatriculezi pe numele tau? astea merg numai impreuna, nu ai cum sa faci una fara cealalta. deci, ce vrei, pana la urma?

#12
Sebalaurul

Sebalaurul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.10.2018
Stiu oameni care au luat masina fara fiscal, si circula cu ea, adică masina e pe numele fostului proprietar, dar ei o folosesc. Nu stiu exact cum merge, nu ma pricep. De asta am întrebat.
Mai clar, masina are un proprietar, din București, actele, sunt toate in regula, ITP valabil, asigurare valabilă, tot valabil pe ea. Eu o vreau, dar nu stiu ce sa fac. Nu stiu daca asta daca o vinde are acte făcute cu proprietarul, daca nu, habar nu am.

#13
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Ia vezi tu sa nu patesti ca asta:
https://forum.softpe...zare-cumparare/

Pana mea, mai aruncati si voi un ochi pe forum, asa...la "shto", ca poate mai e careva care
a facut sau a trecut prin ce vrei tu sa faci. Macar un search daca dai si tot e ceva. In fine,
ia de citeste acolo si baga la cap. Iar in caz ca nu pricepi, iti traduce fratili tau: da-o dreacu'
de masina daca nu ai absolut toate actele in regula, da' toate-toate, fara nici o exceptie
!!!

Edited by dygey, 15 January 2019 - 22:44.


#14
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Ai o fuga de idei... de ce naiba ai vrea sa cumperi ceva si sa vrei cu tot dinadinsul sa fie pe numele altcuiva?

#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 JurasikMan, on 15 ianuarie 2019 - 22:21, said:

Hai ca ti-o vand eu ...pe aia care iti place . Trimite-mi banii prin posta si ai binecuvantarea mea sa o iei si sa te plimbi cu ea. Ai inteles ( sper ) ideea !
lasa exagerarile astea... ii dai masina si cheile? el asta primeste. Ce sens are postul tau?

 Sebalaurul, on 15 ianuarie 2019 - 22:37, said:

Stiu oameni care au luat masina fara fiscal, si circula cu ea, adică masina e pe numele fostului proprietar, dar ei o folosesc. Nu stiu exact cum merge, nu ma pricep. De asta am întrebat.
Mai clar, masina are un proprietar, din București, actele, sunt toate in regula, ITP valabil, asigurare valabilă, tot valabil pe ea. Eu o vreau, dar nu stiu ce sa fac. Nu stiu daca asta daca o vinde are acte făcute cu proprietarul, daca nu, habar nu am.
te duci la orice birou care face acte auto (sint o gramada) si te lamuresc ei.

#16
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
A mai facut cineva RCA la o masina care e inmatriculata pe numele altei persoane (fostului proprietar)?

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 born2lose, on 15 ianuarie 2019 - 22:32, said:

cum adica vrei sa cumperi o masina, dar nu vrei sa o inmatriculezi pe numele tau? astea merg numai impreuna, nu ai cum sa faci una fara cealalta. deci, ce vrei, pana la urma?
Se putea mai demult sa cumperi asa o masina si sa n-o mai transcrii si nici s-o declari la impozit . Problema nu era ca nu plateste impozit ci daca avea accident  , pagubitul nu-si recupera paguba niciodata .
Acuma , ca norocu ca s-or desteptat astia de la fisc si dupa ce pun stampila de certificat fiscal pe contractul de v-c ,  inregistreaza ( daca cumparatorul figureaza in acelasi judet cu resedinta ) sau trimit informatia la fiscul din judetul unde domiciliaza cumparatorul astfel ca in decurs de 90 de zile daca acesta nu si-o declara sa fie somat prin scrisoare sa  declare masina la impozit .
Nu mai scapi .

 dicdobre, on 16 ianuarie 2019 - 00:16, said:

A mai facut cineva RCA la o masina care e inmatriculata pe numele altei persoane (fostului proprietar)?
E foarte simplu s-o faci ! De ce intrebi ?
Problema apare in caz de accident cum am scris mai sus

Edited by Baxon, 16 January 2019 - 00:20.


#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Omul vrea masina dar nu vrea sa plateasca ITP, Fisc,Asigurare.... misto asa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate