Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

DiscoverEU -

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Cea de-a doua rundă a inițiativei CE DiscoverEU a atras cereri de la aproape 80.000 de tineri din toate statele membre ale Uniunii Europene (UE), pe parcursul unei perioade de două săptămâni care s-a încheiat la 11 decembrie 2018. Dintre aceștia, 14.536 de tineri europeni au fost selectați pe baza criteriilor de atribuire și ținând seama de cota stabilită pentru fiecare stat membru al UE.

SITE https://europa.eu/youth/discovereu_ro
FAQ  http://europa.eu/rap...O-19-324_en.htm

Din Romania au fost acceptati in aceasta a doua runda 551 de tineri. In principiu UE sponsorizeaza transportul cu trenul, te descurci cu mancarea si cazarea. Poti calatori maxim 30 zile, in perioada 15 aprilie - 31 octombrie.

Sunt pe aici si castigatori? In principiu calatoria in grup ar fi mai eficienta economic, prin inchirieri apartamente prin airbnb.

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Exista si un grup de Facebook "oficial" pentru cei care sunt implicati in acest proiect - https://www.facebook...45370079553195/ - asa se poate lua legatura si cu alti tineri din alte tari. Acum chiar imi pare rau ca nu am 18 ani Posted Image

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Fiumeu vrea sa coboare grecia, apoi de acolo cu ferry spre ancona, de acolo roma...
Problema e ca nu prea exista legatura cu tren intre Romania si atena. Am inteles ca vara, in sezon, exista tren direct spre atena?
Si, daca nu reuseste fiumeu sa gaseasca parteneri pentru calatorie incat sa fie cazare prin airbnb, va trebui sa apeleze la varianta hostel. Ce siteuri sunt mai specializate pe asa ceva? Booking o fi el serios, dar oferta pare slaba.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Anul trecut a fost trenul asta: https://www.cfrcalat...o/thessaloniki/ - de acolo ar trebui sa poata lua alt tren spre Atena.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
@slai pentru hostel depinde:

Research pe piața in avans. Multe hosteluri au și website propriu și prețurile diferă

Booking.com e ok pentru research. Dar prețurile uneori sunt nesimțite

Agoda.com mi se pare cel mai ok: multe promoții, prețuri foarte bune, cashback la check out (asta înseamnă ca după vreo 2 cazări poți avea o noapte moca).

HostelWorld e ok-ish dar au comisioane și overall am avut mereu impresia ca prețul total e mai mare la ei (pe tru aceiași cazare)

Dacă are Genius pe booking mai poate avea 10% discount, promoții specifice și alte perks.

Couchsurfing



#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
A inceput noua runda de inscrieri.
Termen 16 mai.
Pentru a fi eligibil, trebuie să te fi născut între 2 iulie 2000 (inclusiv) și 1 iulie 2001 (inclusiv), să ai naționalitatea unui stat membru al Uniunii Europene la data luării deciziei de atribuire și să introduci corect datele din cartea de identitate/pașaport pe formularul de înscriere. După aceea, tot ce trebuie să faci este să răspunzi la un quiz și la întrebarea de departajare. Dacă ești selectat, poți călători pe o perioadă de cel puțin 1 zi și cel mult 30 de zile, între 1 august 2019 și 31 ianuarie 2020.

Se pot inscrie grupuri, daca castiga unul, castiga tot grupul.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
2000-2001? :lol:

Ce am îmbătrânit

#8
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
O alternativa la hosteluri este coughtsurfing, cazarea fiind gratuita dar mai greu de obtinut si trebuie sa fi mai sociabil. Hosteluri personal rezerv de pe booking, dar mai este si hostelworld si hostelbookers. Inainte de a face o rezervare merita sa arunci un ochi pe toate, chiar si pe site-ul propriu al hostelului daca exista. De precizat este si faptul ca daca nu sti engleza ai mari sanse sa te simti destul de nasol in hosteluri, indiferent de tara in care mergi socializarea tot in engleza se face.

Edited by LunaCrystal, 19 May 2019 - 20:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate