Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Tocanita

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#37
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004

 rosix, on 15 ianuarie 2019 - 20:09, said:


Toate legumele tale vor clocoti o venicie pana se va fierbe carnea odata cu ele... In final nu vor mai avea niciun gust.   Carnea se fierbe separat.
Hai, pe bune..
Daca carnea nu e de la o vita de varsta a 3-a cum zice cineva mai sus, fierbe de n-are treaba, stai chill. Pe incercate, vin eu cu tocanita, tu aduci vinul! ;)

#38
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,250
  • Înscris: 06.01.2007

 Laberta, on 15 ianuarie 2019 - 19:35, said:

Bai, fii atenta aicea.
Eu sunt bâta la gatit, dar iți spun un secret, colegii care stiu i-as ruga sa confirme.
Vrei carne de vita autohtona buna? Cumpara rasol de vita. Are mult os, dar garantez ca nu iese nici atoasa, nici nimic.
Poti s-o faci si tocanita daca asta ti-e scopul.
Sau la cuptor, cu un minim de condimente. Sigur piper, probabil si sare, nu stiu, mai intreaba si tu la baietii astia care se pricep.

Dar garantez eu ca e buna tare. E cel mai bun produs de vita autohtona care se gaseste pe la noi, de-aia de paste pe camp, nush cum sa explic.
Oala de lut e sigur buna. Nu stiu daca iese la fel in celelalte oale, dar te asigur ca in oala de lut iese bestial.

#39
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007

 rosix, on 15 ianuarie 2019 - 20:12, said:

In magazin insa, aia se grabesc ca naiba s-o scoata cat mai fresh la vanzare, n-au timp de maturare.  

aloooo, va rog frumos, putina decentza in afirmatii .. pai ce? vrei sa iasa tot profitolul din carne prin maturare?
pentru necunoscatori, formula chimica a profitolului este H2O ... Posted Image

 maccip, on 15 ianuarie 2019 - 20:15, said:

Oala de lut e sigur buna. Nu stiu daca iese la fel in celelalte oale, dar te asigur ca in oala de lut iese bestial.
te asigur ca-i prieste si in vas de fonta smaltuita ;) totul este sa se faca inceeeettttt, inceeeetttttttt ;)

Edited by r_murphy, 15 January 2019 - 20:18.


#40
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Karhu, on 15 ianuarie 2019 - 20:11, said:

Incearca la cuptor, cum am zis.
In oala cu presiune  se ating doar 120 grade, nu 175.

Nu oala cu presiune. Cea mai buna e din sticla sau vitroceramica.. ovala, cu capac, sa incapa un pui grill intreg in ea.

 Klaudio, on 15 ianuarie 2019 - 20:14, said:

Hai, pe bune..
Daca carnea nu e de la o vita de varsta a 3-a cum zice cineva mai sus, fierbe de n-are treaba, stai chill. Pe incercate, vin eu cu tocanita, tu aduci vinul! Posted Image

Cea mai intelectuala vita Iti ia minim o ora de fierbere, si o sa clocotesti odata cu carnea legume care fierb in 15 min.

 maccip, on 15 ianuarie 2019 - 20:15, said:

Oala de lut e sigur buna. Nu stiu daca iese la fel in celelalte oale, dar te asigur ca in oala de lut iese bestial.

E cam groasa, si fierbe greu acolo, dar o poti fierbe in apa, in oala normala (te alegi si cu zeama pentru o supa) si o pui in final in oala de lut.
Eu recomand vitroceramic (materialul ala care e un fel de sticla mata alba)  - vasele alea facute de Pyrex dar nu numai... au conductivitate termica mai buna.

#41
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Karhu, on 15 ianuarie 2019 - 20:11, said:

Incearca la cuptor, cum am zis.
In oala cu presiune  se ating doar 120 grade, nu 175.
Atata timp cat e apa pe acolo, temperatura nu poate depasi 100 grade (in cuptor). Daca nu e apa si nici gasime suficienta, se usuca.
Temperatura ideala ar fi undeva pe la 87 grade si fiarta 6 ore, daca vita e moarta... de batranete.

#42
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 maccip, on 15 ianuarie 2019 - 20:15, said:

dar te asigur ca in oala de lut iese bestial.

Poate daca o fierbi cine stie cat, ca acolo temperatura atinge doar 100 grade.
Gulasul unguresc la ceaun, bun, se face in minim 3½ ore.

#43
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Karhu, on 15 ianuarie 2019 - 20:23, said:

Gulasul unguresc la ceaun, bun, se face in minim 3½ ore.
Cam asta e secretul.

#44
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 pasilla, on 15 ianuarie 2019 - 20:22, said:

Atata timp cat e apa pe acolo, temperatura nu poate depasi 100 grade (in cuptor). Daca nu e apa si nici gasime suficienta, se usuca.
Pai da, carnea e grasa, si se acopera cu capac din sticla, sa nu se usuce si sa o poti supraveghea.
Si in cuptor in mod sigur se fac mai mult de 100 grade, eu am facut sauna la 107 grade, si sunt unele saune unde se ating spre 130 grade.

#45
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,250
  • Înscris: 06.01.2007

 r_murphy, on 15 ianuarie 2019 - 20:15, said:

te asigur ca-i prieste si in vas de fonta smaltuita Posted Image totul este sa se faca inceeeettttt, inceeeetttttttt Posted Image
I-auzi!
Deci totul sade in proprietatile remarcabile ale acestui miraculos rasol de vita.

Altfel, de vita poti lua congelata de prin Metro, SelGros and stuff. Dar e scumpa cu draci, e de prin argentina sau noua zeelanda. Probabil ca mananca canepa sau nustiu ce-i dau sa manance uratii aia, dar carnea in sine e foarte buna si n-ai cum s-o ratezi. Pana si mie mia iesit. Mai e si muschiul de vita autohton, dar mie nu-miiese calumea.
Mai e si antricotul maturat de pe la arabeti, nu stiu de unde dracu provine, poate de pe la ei. Sau o fi chestie de maturare. Ala tine mult fara sa se strice si e tot asa, bun si n-ai cum sa-l ratezi.

In rest, am mai mancat pe la restaurante carne de vita buna.
Nu stiu de ce nu-ti iese moale la oala sub presiune, sincer. La mine se dezintegreaza in ciorba. Si la tocanita tot asa, o fierbe in ciorba sau nu stiu ce mama naibii iii face nevasta-mea, dar de cand avem oala sub presiune, iese buna si moale, o mananca si copiii, inainte nu se atingeau de ea.

#46
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 Laberta, on 15 ianuarie 2019 - 18:48, said:

Cred ca multi stiu sa mermeleasca o tocanita , dar am vazut ca cei care postati pe aria asta sunteti mai buni decat aia "multi" si v-as ruga sa-mi dati si mie niste retete facute de voi (adica ceva wow).
Preferabil de totcarnita.


O tocanita buna, se gateste, nu se " mermeleste ", se face cu suflet si cu pofta ! ...  Posted Image

Posted Image

Sorry ! ...

Nu am o reteta anume, gasesti pe net, mii.
Cred ca cele mai bune tocanite, le faceau bunicile si mamele noastre...Posted Image

Din cate ma pricep eu, tocanita e o denumire generica.
A fost scandal mare, acu', recent, la " Chefi la cutite ", pe tema asta.
S-au certat, acolo, chefii mari, mai sa se ia la bataie.

So... e greu de stabilit, ce si cum.
Exista retete consacrate, exista si improvizatii, functie de imaginatie.

Daca o faci din pui, iese un fel de papricas traditional.

Din vita ... se duce spre gulyas-ul unguresc, cu paprika multa ( boia, iute sau dulce, in functie de ficat si stomac ) si chimen. E atoasa ? Nu-i vita, buna, sau n-o fierbi destul.
Daca e vita batrana, de pe la noi, porcarie romaneaca, manzat and shit, o fierbi cel putin trei ore pe focul minim pe care ti-l poate da ochiul, daca nu chiar patru, daca o faci pe aragaz clasic.
Se va topi in masele...

Daca faci in kukta / cuptor, nu stiu...

Din porc iese bun, dar e putin cam gras. Daca suporti / suporta, e ok.

Acu' ... din experienta mea:

- Anyway - orice vei face, se pune multa ceapa. Nu stiu pentru cate persoane faci si ce cantitati ai, dar trebuie 2-3 cepe, cel putin. Albe, nu rosii. Ceapa ii da dulceata si consistenta. Sosul se va ingrosa, de la ceapa, multa. Si usturoi.

In rest, " ad líbitum " - dupa voie si plac: poti pune rosii ( bulion sau pasta, ori natur ), morcov ( si asta indulceste, putin ), unii mai pun ciuperci, poti pune dafin si vin, daca o vrei mai mediteraneeana, asa, etc.

Legumele se pun dupa ce s-a inmuiat carnea, daca e vita tare.

Daca nu, se pun mai devreme - de ex. puiul se face mai repede.

Condimente ? Sare, piper ( normal ! ), boia, eventual chimen...

Deasupra, verdeata: patrunjel tocat.

Mai poti pune cartofi, sa fiarba impreuna, sa se cunoasca ( amidonul din cartofi iti va ingrosa sosul ) sau galuste din faina, daca o duci spre gulyas.
Depinde cum va place. In Oltenia mai poti pune praz tocat, why not ?... Posted Image

In mare, cam asta este.
Si variatiuni, pe tema, la liber...  Posted Image

Edited by sylvius, 15 January 2019 - 20:57.


#47
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007

 maccip, on 15 ianuarie 2019 - 20:27, said:

I-auzi!
Deci totul sade in proprietatile remarcabile ale acestui miraculos rasol de vita.

indooooobitaaaaabil!!
si-a dat nevasta-mea doctoratul in osso buco cu niste cotonoage luate de la o macelarie de cartier .. care se respecta Posted Image ah! si porcariile din poza, tot de acolo sunt.

 sylvius, on 15 ianuarie 2019 - 20:28, said:

Condimente ? Sare, piper ( normal ! ), boia, eventual chimen...
ti-o spune unul care-i certat rau cu chimenul, rau de tot, pina am mincat la cineva. de atunci am devenit dependent .. la tocanitze, desigur, pentru ca in rest ..

Edited by r_murphy, 15 January 2019 - 20:39.


#48
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,250
  • Înscris: 06.01.2007
Hai ca a renuntat google sa-mi faca reclama la bocanci, a trecut la ciorba de chiftelute de la Hanul lui Manuc.
Deci... am facut impresie buna la google de cand am inceput sa scriu pe topicul asta.
:D

#49
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 rosix, on 15 ianuarie 2019 - 19:50, said:

Rosu inchis si, pe cat posibil sa nu fie omogena (ca o bucata de muschi) ci sa aiba aspect un pic amestecat (cam cum arata ceafa de porc).  Sau cumperi direct ceafa daca nu gasesti spata de porc cum trebuie

Asa arata ceafa

https://s.iw.ro/gate...yMWE4.thumb.jpg

Asa arata spata de tocanita (poti lua eventual si carne de lucru mixta)

http://www.despreman...la-cuptor-1.jpg

Aceasta spata de porc, din ultima poza, e buna de mancare dar e incorect, insuficient, maturata. Ea ar trebui lasata in aer liber sau in frigider la 2-3 grade sa mai stea o zi si ar capata un aspect mai rosiatic si ar fi mai gustoasa la mancare. Daca ai posibilitatea sa o lasi undeva afara sa zaca la aer min 6 ore ea se imbunatateste calitativ.  Si in frigider se poate lasa, numai ca frigiderul are o problema - in el sunt mai multe tipuri de bacterii, nu toate sunt favorabile carnii... Cel mai bine se matureaza in aer liber si rece sau intr-o incapere inchisa unde e rece (-2 pana la +3 grade)


Adica daca o lasi la maturat o sa fie mai moale? Si vara sau primavara nu face viermi?

 maccip, on 15 ianuarie 2019 - 20:15, said:

Oala de lut e sigur buna. Nu stiu daca iese la fel in celelalte oale, dar te asigur ca in oala de lut iese bestial.

Aia are o tona goala, darmite plina.

 sylvius, on 15 ianuarie 2019 - 20:28, said:

A fost scandal mare, acu', recent, la " Chefi la cutite ", pe tema asta.
S-au certat, acolo, chefii mari, mai sa se ia la bataie.



Si tu te uiti la chefi la cutite? Posted Image

Nu prea imi vine sa dau un sac de bani pe vita argentiniana si sa nu stiu s-o fac, nu am talent la bucatarie.  Prefer s-o mananc la restaurant, daca tot e sa dau banii.

Eu cred ca sunt anumite portiuni de carne din anatomia vacii care, oricat o fierbi, tot atoasa e, chiar daca e moale.

Edited by Laberta, 15 January 2019 - 21:19.


#50
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 Laberta, on 15 ianuarie 2019 - 21:17, said:

Si tu te uiti la chefi la cutite? Posted Image

Nu prea imi vine sa dau un sac de bani pe vita argentiniana si sa nu stiu s-o fac, nu am talent la bucatarie.  Prefer s-o mananc la restaurant, daca tot e sa dau banii.

Eu cred ca sunt anumite portiuni de carne din anatomia vacii care, oricat o fierbi, tot atoasa e, chiar daca e moale.


Da, ma uit, cand am timp.
( Vezi ca si-acum este )

Vita argentiniana nu se face tocanita.
E pacat si nici nu cred ca se face bine.

N-am incercat - mi se pare o blasfemie !

E ca si cum ti-ai lua Rolls sau Ferrari, sa mergi cu el la piata, sau la Kaufland.
E o blasfemie, imho, sa faci tocanita din vita argentiniana, din Angus, sau altele.

Nu mai vorbesc de ... Kobe ! Posted Image

Aia, arjentiniana, buna pentru steak - T-bone, sirloin, rumpsteak, rib-eye - mie imi place rare ( sa curga sanjele din ea ), cel mult, medium-rare !

Marmorata, moale, cu vinisoare de grasime, numai bune...

Gratar ! - 30 de secunde pe-o parte, treij' pe alta...
Maxim 1 minut !

Edited by sylvius, 15 January 2019 - 21:33.


#51
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 sylvius, on 15 ianuarie 2019 - 21:27, said:

Da, ma uit, cand am timp.

Vita argentiniana nu se face tocanita.
E pacat si nici nu cred ca se face bine.

E ca si cum ti-ai lua Rolls sau Ferrari, sa mergi cu el la piata, sau la Kaufland.
E o blasfemie, imho, sa faci tocanita din vita argentiniana, din Angus, sau altele.

Nu mai vorbesc de ... Kobe ! Posted Image

Aia, arjentiniana, buna pentru steak - T-bone, sirloin, rumpsteak - mie imi place rare ( sa curga sanjele din ea ), cel mult, medium-rare !

Marmorata, moale, cu vinisoare de grasime, numai bune...


Cu cine tii?

Nici n-aveam intentia sa fac tocanita din aia, iar steakul ii las pe altii sa faca. Eu sunt mai modesta. :D

#52
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Eu ii apreciez pe toti trei.

Mai simpatici imi sunt Scarlatescu si Dumitrescu.

In ordinea asta...

Dar de apreciat, ii apreciez pe toti trei.
Si Bontea imi place, pentru ca-i un tip serios, poate prea sobru, desi de multe ori, se prosteste...

Si-mi plac pentru ca stiu meserie, dincolo de show-ul de pe ecran.

( Si-s toba, de teorie si cultura culinara -ok - sunt oameni umblati in toata lumea, pe vapoare, etc...)

Ca e prea putin cooking si prea mult show si circ.
Dar... asta e formatul - joaca si ei, un teatru ieftin.

Mai bine ne-ar arata ce stiu - am avea, cu totii, enorm de invatat.

Edited by sylvius, 15 January 2019 - 21:44.


#53
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006

 Laberta, on 15 ianuarie 2019 - 19:25, said:




Pot s-o fierb si o suta de ani, tot atoasa imi iese mie. Si-mi intra printre dinti. :(
Poate ca nu stiu ce carne sa cumpar.

Dacă o faci la ceaun, nu contează ce carne e. Trebuie sa iasă moale, doar ca se poate întâmpla sa dureze mai mult.

#54
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Zi-i, Cardinale, da-i un sfat, Labertei, ca esti profesionist si meserias !...  
Nu te zgarci, cu sfaturile !

Mai invatam si noi, de la 'ai buni ! Posted Image


Uff ! Posted Image

Am uitat, din graba, ardeiu' !
Trebe', neaparat...

Langa ceapa sticloasa, trebuie si ardei, in tocana.
Io' pun... ii da gust bun.

Edited by sylvius, 15 January 2019 - 22:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate