Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Romanii au recreat "praf stelar" in laborator.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostGreasy-Man, on 15 ianuarie 2019 - 13:57, said:

Citesc din articolul tau :
"O echipă de cercetare a creat în laborator un praf din carbon care, analizat, pare aproape identic cu materia organică aflată la zeci de mii de ani lumină, în spațiul îndepărtat."
In cercetare si stiinta  a parea =  cu totul altceva decat se dorea dar nu se stie ce

Asadar corectam:
Universitate din Romania a obtinut ceva ce seamna cu praf de stele dar nu se stie in realitate cam ce e.

Problema este ca americanii stiu cu exactitatea ce au obtinut si pt asta iti trebuie cam 200 milioane de dolari

#20
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

View Postionutz_joe2009, on 15 ianuarie 2019 - 17:58, said:

Si daca americanii ar fi tot atat de prosi si morti de foame ca chinezii , acum n-am mai exista.Prosti mai mari ca estia n-am vazut, ma intreb...de ce n-ar clona si moneda?Dragi chinezi , mai aveti putin, putin, vom manca toti sobolani.Viitorul e in fata, hai sa clonam ce avem mai scump si ce ne tine in balans.Sa vedem care mai scapa.
Înainte să-i faci pe alții proști ai grijă ce spui...
have turned cheap copper into a new material “almost identical” to gold
Important aici e - almost identical nu e totuna cu identic. Deci nu au fabricat aur ci ceva care are unele proprietăți ale aurului. Deci poți sta liniștit că aurul adevărat rămîne cum era.

#21
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
@BraviaAmpero, esti total incoerent si duci incoerenta mai departe.

Colegul a citat o stire scrisa de fatucele din presa, care au ciupit cateva cuvinte din stirea originala, apoi ai venit si tu aici cu neadevaruri si divagatii.

Mai omule, intelege, universitarii din Iasi stiu ce au obtinut, au publicat rezultatele in cea mai prestigiosa publicatie stiintifica de profil din lume, si au confirmarea colegilor americani.  Succesul lor nu a fost o intamplare, cercetarea a fost de la inceput planificata si cu scop precis, s-a stiut unde trebuie sa se ajunga, la ce parametri finali ai substantei.

#22
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostAnca12, on 16 ianuarie 2019 - 11:50, said:

Mai omule, intelege, universitarii din Iasi stiu ce au obtinut, au publicat rezultatele in cea mai prestigiosa...
Aceste publicatii nu conteaza doarece sunt catalogate drept stiri si atata tot.
In cercetarea de varf exista o singura regula : cine investeste cel mai repede , bani cu excavatorul castiga.
Romanii nu au cum sa fie primii in cercetarea de varf doarece nu au bani, si absolut nicidecum nu pot inventa sau descoperi inaintea altora.
Poate au obtinut praful , dupa ce au primit o parte din reteta de la americani, doar asa ca sa vada si ei romanii cu ce se mananca.

#23
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View PostGreasy-Man, on 15 ianuarie 2019 - 17:39, said:

In timp ce noi ne ocupam cu praful stelar, chinezii transforma alte metale in aur! Posted Image

Chinese scientists turn copper into ‘gold’ | South China Morning Post
HA, ha, ha, ce inapoiati. rromii nostri faceau asta inca din "vremurile de aur". Nu am avut o calatorie cu trenul fara macar doi vanzatori ambulanti de verighete si inele de "aur". :)

#24
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Inainte sa dai cu perla asta, ai citit ce scrie acolo ? Posted Image


Process in which copper is blasted with argon gas creates particles with similar properties to gold.
The new material cannot be turned into fake gold coins but could reduce use of precious metals in manufacturing.

#25
Greasy-Man

Greasy-Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.01.2019
Eram ironic.
Ce, credeai ca aurul  made in China  e si autentic?


Aveti cam  multe pretentii.

#26
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postradunic, on 16 ianuarie 2019 - 11:40, said:

Înainte să-i faci pe alții proști ai grijă ce spui...
have turned cheap copper into a new material “almost identical” to gold
Important aici e - almost identical nu e totuna cu identic. Deci nu au fabricat aur ci ceva care are unele proprietăți ale aurului. Deci poți sta liniștit că aurul adevărat rămîne cum era.

Stiu ce am spus, am citit articolul.Stiu ca orice copie scade valoarea originalului si ca unii chiar muncesc, rezulta ca nu le poti scade valoarea peste noapte.Consider ca porcaria lor inventata nu trebuia comparata cu aurul(aproape identic).


The new material cannot be turned into fake gold coins but could reduce use of precious metals in manufacturing.

Iar aurul e aur, ne raportam prea mult la cantitatile din visterii.aur=moneda=>devalorizare

Edited by ionutz_joe2009, 17 January 2019 - 17:46.


#27
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostPaz, on 16 ianuarie 2019 - 14:40, said:

Inainte sa dai cu perla asta, ai citit ce scrie acolo ? Posted Image
Process in which copper is blasted with argon gas creates particles with similar properties to gold.
The new material cannot be turned into fake gold coins but could reduce use of precious metals in manufacturing.

Este si mai bine, nu se va mai folosi aur in microelectronica ci doar cupru dopat cu argon, este bine pentru toata lumea, mai putin pentru aur care va stagna ca pret o perioada anume.

#28
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Da, este un lucru foarte bun pt toti dar trollii gasesc intotdeauna un pretext sa scuipe pe orice. Pe urma sustin ca "aia n-au inventat nimic". Camionagii din SUA ii compara cu rrrrrromii.

#29
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu n-am vazut un procesor in poza din articolul ala, am vazut niste lingouri din aur cu caractere chinezesti pe ele.Si sper ca de acum sa nu vad toti stalpii galbeni.

Attached Files


Edited by ionutz_joe2009, 18 January 2019 - 14:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate