Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

"transpira" abundent rezervorul de apa de la WC

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Buna ziua,

WC-ul se gaseste intr-o baie fara aerisire, situata intr-un apartament dintr-un bloc construit in 1983. Spun ca e fara aerisire pt ca, desi am un ventilator montat pe coloana de aerisire, aceasta e blocata la etajele superioare.

Indiferent ca fac baie sau nu, rezervorul de apa de la WC transpira foarte mult. Apa din rezervor este mai rece comparativ cu temperatura din baie, se creaza vapori pe marginea vasului, se transforma in picaturi de apa care curg pe gresie. Apare astfel o balta. Situatia asta are loc si in timpul noptii, cand, teoretic, nu face nimeni baie, dar dimineata tot gasesc o mica balta.

Exista vreo solutie pentru a stopa acest fenomen? De multe ori tin usa de la baie deschisa, pt a fi aceeasi temperatura ca in restul apartamentului, dar nu observ o diferenta prea mare.  

Nu cred ca un dezumidificator ar face fata plus ca nu am nicio priza de curent in baie (si nici spatiu pt a putea instala un dezumidificator).

Aveti vreun sfat?

later edit: bazinul este din material ceramic, este inlocuit in urma cu vreo 6 ani, cand m-am mutat

Multumesc,

Edited by kimi_ro, 15 January 2019 - 13:29.


#2
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
schimba bazinul (cel mai probabil metalic si de o varsta cu apartamentul) cu unul din plastic.
astea noi au polistiren pe dinauntru. iar pentru aerisirea aia blocata, pune mana si fa ceva,
ca nu e normal. discuti cu asociatia, te duci si-i dai in gat la primarie/ISC pe aia care-s de
vina, etc.

Edited by dygey, 15 January 2019 - 13:19.


#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Fa cald in baie,aeriseste des pe unde poti.

Edited by arab, 15 January 2019 - 13:19.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

 arab, on 15 ianuarie 2019 - 13:19, said:

Fa cald in baie,aeriseste des pe unde poti.
Nop. Sa faca RECE in baie sa nu faca condens pe vasul WC.
Insa va face condens pe peretii reci.

On: schimba vasul WC cu unul izolat.
Sau... (mai greu asa) alimenteaza vasul cu apa calda. ;) Insa e mai scump.

Aerisire obligatorie. Desfundati aerisirea. Nu e ok asa.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 kimi_ro, on 15 ianuarie 2019 - 13:08, said:

.... desi am un ventilator montat pe coloana de aerisire, aceasta e blocata la etajele superioare.....
iti anunti vecinii sa rezolve problema coloanei de aerisire...
daca nu si nu, le explici ca e la fel de importanta precum coloanele de apa. ei opresc sus tu opresti jos.

#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu poti face rece in baie...! In curte e si mai frig sigur!

 dorin_2k, on 15 ianuarie 2019 - 13:24, said:

Nop. Sa faca RECE in baie sa nu faca condens pe vasul WC.
Insa va face condens pe peretii reci.

On: schimba vasul WC cu unul izolat.
Sau... (mai greu asa) alimenteaza vasul cu apa calda. Posted Image Insa e mai scump.

Aerisire obligatorie. Desfundati aerisirea. Nu e ok asa.

Edited by arab, 15 January 2019 - 13:32.


#7
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
E foarte bine că vaporii de apă se depun de bazinul de la WC și nu pe pereți. Problema e că aerul din casă e umed, trebuie să aerisești bine zilnic și să încălzești aerul rece și uscat după ce intră în casă. Poți să folosești un dezumidificator, dar nu văd sensul. Să nu usuci haine în casă.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
un dezumidificator il poate ajuta, dar tot trebuie aerisita baia.

#9
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Nu e umezeaza in restul apartamentului. Din contra, abia reusesc sa o aduc la 45-50% cu un umidificator. Am 2 higrometre si ambele indica aceeasi umiditate.

Cum pot verifica daca aerisirea e blocata? Ca sa merg din apartament in apartament nu am nicio sansa, pe vecini ii doare in c..r orice problema a altuia. Administratorul a oferit doar solutia cu flacara.

Locuiesc la etajul 1.

Edited by kimi_ro, 15 January 2019 - 13:40.


#10
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 11.07.2006
Sa sti ca ai rezolva problema cu un dezumidificator,mai ales acuma iarna degeaba aerisesti mult cand afara umiditatea e de peste 70% ca tot vei avea condens.Eu am avut aceasi problema pe la vas,geamuri termopan si la coltul exterior de camera.De cand folosesc dezumidificator problem solved.
Citeste unpic pe aici si ai sa vezi.
https://forum.softpe...cator__st__1620

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 kimi_ro, on 15 ianuarie 2019 - 13:38, said:

Nu e umezeaza in restul apartamentului. Din contra, abia reusesc sa o aduc la 45-50% cu un umidificator. Am 2 higrometre si ambele indica aceeasi umiditate.

Cum pot verifica daca aerisirea e blocata? Ca sa merg din apartament in apartament nu am nicio sansa, pe vecini ii doare in c..r orice problema a altuia. Administratorul a oferit doar solutia cu flacara.

Locuiesc la etajul 1.
pai acum daca pui o coala de hatie pe grila de ventilatie trebuie sa stea lipita din cauza vidului creat de diferenta de temperatura, dar sa deschizi si un geam pentru a compensa aerul ce iese pe aerisire.

alta solutie e sa pui un ventilator cu turbina (centrifugal) capabil sa faca presiune... o sa impingi aerul chiar si la vecinii de jos.

Edited by arg, 15 January 2019 - 13:43.


#12
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

 arg, on 15 ianuarie 2019 - 13:30, said:

iti anunti vecinii sa rezolve problema coloanei de aerisire...
daca nu si nu, le explici ca e la fel de importanta precum coloanele de apa. ei opresc sus tu opresti jos.
Corect, totul e din cauza lipsei de aerisire. Vreun destept a obturat probabil coloana de aerisire. Verifica si pune-l sa refaca coloana, altminteri te vei chinui oricate artificii ai face.

#13
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Ok, verific diseara cum stau cu aerisirea. Mie nu mi se pare ca e functionala dar poate gresesc. Daca functioneaza, probabil ca o sa inlocuiesc bazinul cu unul de plastic.
Revin.
Multumesc tuturor,

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
acu geamul ala nu trebuie deschis larg ci acolo un pic de batant + usile pana la el.

#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Transpiratia aia se numeste condens. Apa rece care intra in rezervor e rece si raceste peretii de ceramica, umiditatea din aerul exterior se condenseaza si se face "transpiratia" aia de zici tu. Nu trebuie sa faci baie, orice aer are umiditatea lui, chiar si ala de afara.
N-ai ce face, asa face toate. Sunt doua solutii. Una e sa incalzesti apa din vas. A doua sa te obisnuiesti cu ideea.
Si la mine se intampla exact aceeasi chestie. Ma doare undeva, nu imi e teama ca o sa mor inecat in casa.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
si la mine condeseaza un pic pe rezervor cand facem baie dar in 5-10 min e uscat.

#17
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
@Friskey, nu e vorba ca mor inecat in casa Posted Image)  E doar o chestie care ma deranjeaza si incerc sa caut o solutie sa o rezolv

@arg, poti sa imi dai un exemplu de ventilator?

Edited by kimi_ro, 15 January 2019 - 13:51.


#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
schimba rezervorul ceramic, cu unul din plastic, care sa aiba pe interior un strat de polistiren. asta ar trebui sa-ti rezolve problema.
du-te la presedintele asociatiei de locatari, discuta cu el si solicita rezolvarea problemei coloanei de aerisire infundate. daca ea a fost gandita si pusa acolo cu un rost, asa trebuie sa ramana.
cine si de ce a infundat aerisirea, la ce etaj crezi ca este obturatia ? cate etaje are blocul si tu la ce etaj locuiesti ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate