Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Nu am reusit sa am un bebe pana acum

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
ladybird29

ladybird29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.01.2019

View Postmaccip, on 15 ianuarie 2019 - 14:44, said:


Asa este. La 50 de ani, dar incepand cu 40.
hahahhaah

Avem amandoi varsta pana in 35 de ani. Lucram 10-12 ore pe zi... viata de cacao

#38
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,058
  • Înscris: 17.01.2012
și acum fără mișto:
știu un cuplu care s-au nimerit UN EL ȘI-O EA!
astfel, el avea viteză mică la spermatozoizi, iar ea avea un traseu încâlcit spre ovare („două coturi duble la 90*...”, după spusele doctorului)
...s-au resemnat...

dacă tu zici că ai menstruații fără ovul, iar dacă și el are ceva ce n-ați detectat, nașpa...
răbdare, acțiune-n draci, alimente adecvate, job-uri fără stres, interdicții de vizite ale soacrelor...
succes!

#39
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
ladybird, trebuie sa ajungi la un medic bun specializat pe infertilitate. este clar ca la voi in cuplu exista aceasta problema. cauta asadar informatii si referinte despre medicii buni in acest domeniu.
primul indiciu ar fi faptul ca nu ai o menstruatie regulata si ca uneori nici nu ovulezi.
in al doilea rand sa stii ca exista infectii gen chalmydia sau ureaplasma, care nu au simptome evidente/deranjante, dar iti produc infertilitate.
am o fosta colega care s-a chinuit ani in sir cu analize, monitorizari hormonale, tratamente, mers la bai la sovata, etc.
un singur medic a fost capabil sa determine ca ea avea o infectie, destul de greu de depistat la analizele uzuale. dupa ce si-a tratat infectia, a ramas imediat insarcinata si peste cativa ani a mai facut un copil.

apoi, stresul cotidian si stilul de viata nesanatos, isi spun si ele cuvantul.
bine ca medicina a evoluat suficient de mult incat sa existe acum fertilizarea in vitro sau alte tehnici de reproducere asistata. in ultima instanta poti chiar apela la o mama-surogat, am inteles ca in ucraina e mai usor si mai ieftin de solutionat.

important este sa nu ajungeti la disperare si dorinta de a avea un copil sa se transforme in zile si ore fixe de facut sex, fara pasiune, ci din datorie/obligatie.

#40
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Fratilor, la 2 ori pe saptamana trebuie sa fii de prasila si tu si el :) Probabilistic vorbind sansele sunt super mici la 2 ori pe saptamana. Pleaca intr-o vacanta care sa coincida cu perioada de ovulatie, lasati plimbarile si activitatile extracuriculare rupeti patu in doua timp de o saptamana. Sa vezi surpriza :)

#41
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Cum adica de 2 ori pe saptamana ?
Este la misto sau cum ?

Repet - am 3 baieti si am muncit din greu
De 2 ori pe noapte
Asa se fac copii Posted Image

#42
ladybird29

ladybird29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.01.2019
Ok. Hai sa inchidem topicul pt ca nu este ceea ce caut. Multumesc pentru raspunsuri!

#43
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
La dracu.. problemele medicale nu se rezolva pe forum.
N-are nimeni glob de cristal sa stie care-i problema si cum se poate rezolva.
De aia se fac analize medicale.
Sfaturile pe care ti le-am dat, au fost cele in care cred. Desi nu sunt de natura medicala, sunt foarte bune in opinia mea.
Recapitulez:
1) mai incearca o vreme. Nu-i o tragedie. Evident, tine aproape si de medici, ei pot sa vina cu o solutie. Intre timp poti incerca sa te impaci cu ideea ca nu vei putea avea copii. Si sa te impaci cu ideea altor solutii.
2) nu-ti axa viata pe problema asta. Te va distruge daca nu vei reusi. Sunt si alte variante, nu-i o tragedie sa nu poti face copii.
3) infiaza. Sunt multi copii fara noroc care au nevoie de dragostea parinteasca. Si sunt frumosi, ajung sa va si semene in ochiii celorlalti. E un soi de mimetism care functioneaza. Dureaza un pic procedura, dar nici procedura facerii nu-i chiar asa de simpla dupa cum vezi.
4. Un sut in cur la mâța sau la caine. N-ai nevoie de asa ceva. E foarte important.

#44
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postladybird29, on 15 ianuarie 2019 - 15:29, said:

Hai sa inchidem topicul pt ca nu este ceea ce caut.
pai in mod clar pe forum n-o sa gasesti ce vrei, eventual plod facut via https. sincer, la ce te asteptai?
in primul rand, chiar daca vine user-ul X sau Y si iti zice "ba pisi, uite eu am facut asta si ailalta", nu e
nici o garantie ca se va aplica si la tine!! oameni diferiti, situatii diferite, probleme? ai ghicit, tot diferite.
in cazul tau, raspunsurile n-o sa le gasesti "pa internete" sau pe feisbuc, le gasesti la unu' care-i medic.
sau, si mai bine, doctor!

in al doilea rand, se vede de la o posta disperarea. da, o mai zic odata: se vede disperarea!! nu dai
aproape nici un fel de detaliu, dar vrei! ce vrei? plod, dar ai gresit adresa. dupa care, vii cu chestii babesti,
gen "smantana cucului", "branca ursului" (macar scrie corect) si despicat bilibistrocizelul in paispe. nu se
face si nu se rezolva asa. nu zic ca plantele naturiste n-or fi bune, dar pana acolo...analize clare si medic.
nu dupa ureche.

in al treilea rand, sa nu-ti treaca prin cap sa pui problema asta pe forumurile de laptarese, adica alea care
vorbesc cu "azi am facut caca moale si apoi am mers si noi la un nani mic" si alte formulari de genul. acolo
pericolul proastei informari si al babismelor e aproape garantat. aici nu a fost decat o mistocareala, dar si
aia numai pe alocuri. acolo, pe forumurile alea o sa dai sigur peste semianalfabete, sfertodocte si cretinopate
si daca o sa faci prostia sa te iei dupa ele...

stiu ca am fost caustic si ca posibil nici asta nu te va trezi la realitate, dar na...

Edited by dygey, 15 January 2019 - 15:58.


#45
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
LadyB.,macar ai citit Pm?

#46
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Stresul are mare legatura cu infertilitatea, de aia ti-am spus sa va luati vacanta nu la misto. Stiu cazuri unde au spart zeci de milioane pe analize si cand si-a schimbat omul jobul sa nu mai munceasca pana la 8-9 seara a aparut copilul fara nici o pregatire sau tratament.

#47
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

View Postladybird29, on 15 ianuarie 2019 - 12:09, said:

Ati avut si voi problema asta? Analize hormonale ok, la sot ok, ba am chisturi pe ovare ba nu am, nu s-au decis exact, ciclu mentrual neregulat. Ce ati facut in acest caz?
E la misto? Ciclu neregulat=imposibil analize hormonale OK.  Raportul LH/FSH in z3 cat e? Trebuie sa fie 1. Daca e mai mare, posibil sa ai PCOS.
HSG ai facut?
Intreaba dr. , ia vouchere de la Firea pentru FIV daca esti din Bucuresti.
Timpul trece, dr. freaca menta si te duc cu presul.

#48
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmaccip, on 15 ianuarie 2019 - 12:16, said:

Daca vezi ca nu poti face, infiezi. Viata e de rahat fara copii.

Iar cu copii infiati s-ar putea sa fie si mai de rahat,cu tot regretul.

#49
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

View Postadisz, on 15 ianuarie 2019 - 18:38, said:


Iar cu copii infiati s-ar putea sa fie si mai de rahat,cu tot regretul.
Pai si cu ai tai poa sa fie la fel cand tre sa te duci saptamanal la dezintoxicare de etnobotanice.
Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa-ti doresti copii.
In principiu copiii sunt o bucurie.

#50
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cand iti doresti ceva cu ardoare , nu se arata . problema e ca v-ati apucat cam tarziu de facut copii si sansele de reusita sunt foarte scazute ( copiii se fac pana in 30 ).
In vitro nu ati incercat ? La Sibiu e o clinica renumita cu rata mare de succes ! Daca toate analizele sunt OK la ambii soti , insa ceva nu spui ( ori sotul ii are lenti/putini/ majoritatea morti, ori tu ai o problemuta ... ) .

View PostNaijax, on 15 ianuarie 2019 - 15:24, said:



Repet - am 3 baieti si am muncit din greu
De 2 ori pe noapte
Asa se fac copii Posted Image
Vezi daca seamana cu tine sau cu ...postasu !

Edited by Baxon, 15 January 2019 - 19:08.


#51
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postcaiuscorneliu, on 15 ianuarie 2019 - 12:56, said:

Păi eu am spus un adevăr până la urmă. Idioată e chestia asta: "Va veni când va dori". Cine? Copilul? Da' ce? Îl aduce barza? Așa vă mai place să dați o aură mistică la toate rahaturile..

Eu sper ca linia ta genetica, se termina la tine. O pata de ADN, prin vreo groapa. Intelegi ce vreau sa spun? Nu, nu inteligi.

#52
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
ești prea grasă sau prea slabă-ațoasă?îți cade bine sexul?trebuie să simți ce n-ai mai simțit niciodată după un număr.atunci da vor apărea și copii

pe bărbat trebuiea să-l învețe cineva să facă sex până la însurătoare. după aceea merge acasă la nevastă

fumatul interzis

#53
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
ai spus vreodată waw ce super a fost?ai simțit?sau pac pac și mergi după test de sarcină?

de asta simți că ,,te deranjează,, topicul

sport cât de cât mișcare

afarăîn pădure nu ,,la sală,,

#54
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

View PostYOUR_GOD, on 15 ianuarie 2019 - 19:19, said:



Eu sper ca linia ta genetica, se termina la tine. O pata de ADN, prin vreo groapa. Intelegi ce vreau sa spun? Nu, nu inteligi.

Nu sări calul și nu jigni. Speranțele tale tu au nicio relevanță în ceea ce mă privește. Bine că-ți duci tu adeneul mai departe. Dar, finalmente, tot într-o groapă ajunge (sau mai multe). Ce sari așa? Ai vreo frustrare latentă? Cine a început cu etichetările postărilor? Am făcut vreo eroare de logică în ce am postat?

Edited by caiuscorneliu, 16 January 2019 - 14:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate