Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Infidelitate

* * * - - 12 votes
  • Please log in to reply
2154 replies to this topic

#37
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006

View PostPlatonX, on 15 ianuarie 2019 - 13:31, said:

Doi oameni care se iubesc nu se insala, e clar ca nu e te mai iubeste.

Nu stiu cum va gasiti asemena parteneri, voi nu va dati seama de la inceput ce fel de oameni sunt, nu va dati seama de la inceput ca omul nu te iubeste asa cum esti cu defecte si calitati ? Auzi, mai vin unii so zic ca ai si tu partea ta de vina, pai daca tu l-ai iubit si nu l-ai inselat, ce parte de vina sa ai ?

Mai devreme sau mai tarziu copiii isi vor dea seama ca intre voi nu mai este nimic si atunci ce sens are sa stai intr-o astfel de relatie, asta nu mai e casnicie.

Doi oameni care se iubesc isi respecta nevoile reciproc si nu uita de ei. Este usor sa dam cu pietre, mai ales intr-o societate in care ne ghidam numai dupa reguli si nu dupa ceea ce simtim, parca suntem roboti. Ni se spune cum sa iubim, ni se spune cum sa facem sex, ni se spune cum sa mancam.. samd. Nu trebuie sa-mi spuna nimeni cum sa traiesc, am totul scris in ADN-ul meu iar, de cele mai multe ori, tocmai regulile astea scrise/nescrise fac mai mult rau decat bine.

La baza suntem tot niste animale si noi, nu? Mult mai evoluate, ce-i drept. Dar, "instinctul animalic" exista in fiecare dintre noi. La unii ramane in stare latenta pana la sfasitul vietii, la altii se elibereaza uneori.

Spune-mi sincer, ai intalnit vreodata in viata ta o persoana de care pur si simplu te-ai simtit atras(a)(fizic vorbind) fara sa intelegi de ce? Te-ai simtit vreodata vinovat(a) ca ai simtit asa ceva tinand cont de faptul ca esti intr-o relatie si iubesti? Eu, personal, iti spun ca, da. Am simtit asta. Nu am mers mai departe pentru ca .. nu sunt in cazul domnului de mai sus, nu ma simt neapreciat, nu ma simt nedorit, nebagat in seama..samd. Dar oare daca eu si doamna eram doar colegi de apartament/casa, oare ce as fi facut? Sa fiu ipocrit sa spun ca as fi stat in banca mea? Nu pot spune asta, m-as minti pe mine. Unii oameni isi urmeaza instinctele, altii, incastrati fiind in "regulile societatii" ajung niste nefericiti incurabili. De ce sa-mi fac viata mizerabila doar pentru ca pe duduia de langa mine n-o mai intereseaza persoana mea dar eu trebuie sa dau bine in fata societarii? Nu traiesc cu societatea, traiesc cu EA. Nu am mai multe vieti, am una singura.

Femeile, in general uita o chestie elementara. Cum lor le place sa se simta importante/apreciate/dorite, asa suntem si noi, nu suntem diferiti aici. In momentul in care nu te mai simti asa, incep sa apara frustrarile si.. mai este doar un pas pana la a te arunca in bratele unui altui om capabil sa-ti ofere ce iti doresti. Asta se aplica ambelor sexe.

View PostMagicwisewolf, on 15 ianuarie 2019 - 13:43, said:

Oare chiar sunt prostii ? Eu nu cred. Greseala, e, in cel mai bun caz a amandurora. Exceptand cazul in care el este un curvar desavarsit si atunci nu ai ce sa ii faci, pentru restul situatiilor sunt de vina clar 2 persoane, nu doar una, adica doar Jerry.

Total de acord, in momentul in care el/ea pur si simplu sunt dereglati sexual (ca sa ma exprim mai plastic), atunci vorbim de altceva. Atunci nu are sens sa mai stai cu un asftel de om si nu neaparat ca ar fi vina lui(asa este programat de "smecher") ci pentru ca pur si simplu sunteti incompatibili sufleteste.

Edited by JohnnyUSA, 15 January 2019 - 13:56.


#38
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View PostPlatonX, on 15 ianuarie 2019 - 13:31, said:

Doi oameni care se iubesc nu se insala, e clar ca nu e te mai iubeste.

Nu stiu cum va gasiti asemena parteneri, voi nu va dati seama de la inceput ce fel de oameni sunt, nu va dati seama de la inceput ca omul nu te iubeste asa cum esti cu defecte si calitati ? Auzi, mai vin unii so zic ca ai si tu partea ta de vina, pai daca tu l-ai iubit si nu l-ai inselat, ce parte de vina sa ai ?

Mai devreme sau mai tarziu copiii isi vor dea seama ca intre voi nu mai este nimic si atunci ce sens are sa stai intr-o astfel de relatie, asta nu mai e casnicie.
Crezi ca e de ajuns sa il fi iubit si sa nu il fi inselat ? Degeaba il iubeste "platonic" si nu il inseala. Cand ti-e foame si nu ai ce manca in casa, nu cumva te duci prin alta parte sa cauti sau sa cumperi ? E simplu, e vorba de nevoi. Si asta e, barbatii au nevoi sexuale mai puternice decat femeile, sta scris in ADN-ul lor, in constructia genetica. Cine neaga sau contrazice acest lucru, traieste in alta lume sau e dobitoc si nu prea intelege cum stau lucrurile pe lumea asta.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar inițiatoarea își recunoaște partea ei de vină. Problema ei este că nu poate trece peste infidelitatea lui.

#40
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
initiatoarea daca are onoare sa îl lase si cu viitorul, sa nu se mai culce pe o ureche. eu daca as fi in locul ei, întâi as gasi viitorul partener apoi l as lasa.

#41
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006

View PostMagicwisewolf, on 15 ianuarie 2019 - 13:53, said:

Crezi ca e de ajuns sa il fi iubit si sa nu il fi inselat ? Degeaba il iubeste "platonic" si nu il inseala. Cand ti-e foame si nu ai ce manca in casa, nu cumva te duci prin alta parte sa cauti sau sa cumperi ? E simplu, e vorba de nevoi. Si asta e, barbatii au nevoi sexuale mai puternice decat femeile, sta scris in ADN-ul lor, in constructia genetica. Cine neaga sau contrazice acest lucru, traieste in alta lume sau e dobitoc si nu prea intelege cum stau lucrurile pe lumea asta.

Unii spun, "Sexul nu conteaza asa de mult intr-o relatie" - de acord, nu conteaza asa de mult intr-o relatie atunci cand nu sunt probleme de natura sexuala in acea relatie. Sa vezi ce importanta covarsitoare are sexul pentru sanatatea unei relatii din gura unora care sufera de astfel de probleme. Multi o simt, putini au curajul s-o spuna public.

#42
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Eu nu vad nici o vina la ea daca nu l-a inselat. Voi incercat sa-i gasiti lui scuze, cu siguranta daca el ar fi simtit nevoia fata de ea ar fi luat-o deoparte si ar fi stat de vorba cu ea, nu ar fi inselat-o.

Eu nu contest ca barbatul nu a avut nevoi sexuale, contest modul cum a rezolvat problema: nu o mai iubesti, perfect - divortezi si te casatoresti cu alta, nu e nici o problema. Problema este cand esti mintit, barbatul a mintit-o continuu, daca era sincer si ii spunea ca o inseala si ca nu o mai iubeste nu aveam nimic de obiectat. Eu nu obiectez nevoile lui sexuale obiectez miciunile lui:

View Postthebestversionofmyself, on 15 ianuarie 2019 - 11:37, said:

A durat foarte mult timp relatia respectiva, eu fiind mintita foarte mult in proces, iar el indragostindu-se foarte tare de persoana respectiva.

Procesul a fost in felul urmator: relatia s-a racit, el in loc sa discute problema a inselat-o si a mintit-o. Daca ar fi iubit-o ar fi discutat cu ea, sau daca ar fi fost om corect i-ar fi spus adevarul.

Edited by PlatonX, 15 January 2019 - 14:05.


#43
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Era fain un topic de genu'cate femei seimpaca cu gandul ca sunt inselate,ca marea majoritate
sunt si stiu, nu ca ele ar fi usa de biserica.

#44
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
Crezi ca este asa de usor sa recunosti un asemenea lucru? Crezi ca el la un moment dat nu a simtit rusine? Totodata, te mai simti la fel de deschis in fata unui om care s-a racit de tine? Este usor sa scriem "pe hartie" despre asta. Dam verdicte din punctul nostru de vedere, uitand de fiecare data de faptul ca, diferiti fiind, adevarul nostru absolut nu se aplica si altora de multe ori.

Putine lucruri sunt batute in cuie pe lumea asta. Relatia dintre doi oameni cu siguranta nu face parte din aceasta categorie. Ceea ce la inceput "in saptamana oarba", poate parea floare la ureche, in timp, pe unii ii darama pentru ca pur si simplu, in timp, lucrurile nu mai sunt la fel de ... "focuri de artificii" intre cei doi. Focul se mai mistuie, doar de noi AMANDOI depinde daca mentinem aprinsa flacara sa turnam si apa peste jarul focului de odinioara.

@PlatonX, ca in orice expunere in public a propriilor trairi, uneori evitam sa dam mai multe amanunte si in general(prin natura umana) ne place sa ne victimizam aruncand mare parte din vina pe "nenorocitul(a)" care ne-a tras-o. Sau.. ne recunoastem parte din greseli, neuitand sa subliniem gravitatea faptelor partenerului care paleste in fata greselilor noastre.

Noi stim doar ce autoarea topicului a vrut sa ne spuna. Cu siguranta mai sunt si altele pe acolo pe care numai ei le stiu si poate ca nenorocitul ala nu-i asa de nenorocit. Ai fi surprins sa realizezi uneori cum sunt portretizati unii oameni atunci cand noi, cei care-i portretizam, suntem profund raniti de catre ei. Intotdeauna, durerea noastra primeaza si rareori stam si facem analize amanuntite.

Edited by JohnnyUSA, 15 January 2019 - 14:15.


#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPlatonX, on 15 ianuarie 2019 - 14:05, said:

Eu nu vad nici o vina la ea daca nu l-a inselat. Voi incercat sa-i gasiti lui scuze, cu siguranta daca el ar fi simtit nevoia fata de ea ar fi luat-o deoparte si ar fi stat de vorba cu ea, nu ar fi inselat-o.

Eu nu contest ca barbatul nu a avut nevoi sexuale, contest modul cum a rezolvat problema: nu o mai iubesti, perfect - divortezi si te casatoresti cu alta, nu e nici o problema. Problema este cand esti mintit, barbatul a mintit-o continuu, daca era sincer si ii spunea ca o inseala si ca nu o mai iubeste nu aveam nimic de obiectat. Eu nu obiectez nevoile lui sexuale obiectez miciunile lui:



Procesul a fost in felul urmator: relatia s-a racit, el in loc sa discute problema a inselat-o si a mintit-o. Daca ar fi iubit-o ar fi discutat cu ea, sau daca ar fi fost om corect i-ar fi spus adevarul.


Bărbații, prin definiție, sunt lași. :lol:

Nici macar nu are curajul să divorțeze și să și trăiască iubirea.

View PostUn-ZeU, on 15 ianuarie 2019 - 14:05, said:

Era fain un topic de genu'cate femei seimpaca cu gandul ca sunt inselate,ca marea majoritate
sunt si stiu, nu ca ele ar fi usa de biserica.

Paradoxul este că alea care nu considera fidelitatea un bun garantat nu s înșelate.

#46
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
@Yseult, stiu.

Lasi, porci, misogini. Doamne, daca ai stii cat ma enerveaza cand aud/vad chestiile astea Posted Image

Edited by JohnnyUSA, 15 January 2019 - 14:26.


#47
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostJohnnyUSA, on 15 ianuarie 2019 - 14:11, said:

Crezi ca este asa de usor sa recunosti un asemenea lucru? Crezi ca el la un moment dat nu a simtit rusine? Totodata, te mai simti la fel de deschis in fata unui om care s-a racit de tine? Este usor sa scriem "pe hartie" despre asta. Dam verdicte din punctul nostru de vedere, uitand de fiecare data de faptul ca, diferiti fiind, adevarul nostru absolut nu se aplica si altora de multe ori.
Deci, daca ti se pare ca femeia nu mai e cum a fost dicuti cu ea, ce este asa de greu: adica a a refuzat sa faca sex cu el sau cum s-a racit relatia asta ? Faptul ca s-a jucat mai mult cu copiii in loc sa se joace cu el inseamna ca a fost rea vointa din partea ei, sau asa e cand ai copii ?

Adica ea a vrut sa se distanteze de el, a putut sa petreaca mai mult timp cu el daca erau copiii ? Intreb si eu, poate ii era mai greu femeii sa isi distribie sentimentele fata de 3 persoane fata de una singura.

View PostJohnnyUSA, on 15 ianuarie 2019 - 14:17, said:

Lasi, porci, misogini. Doamne, daca ai stii cand ma enerveaza cand aud/vad chestiile astea :)
Tu cum numesti un om care minte ?

Edited by PlatonX, 15 January 2019 - 14:21.


#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJohnnyUSA, on 15 ianuarie 2019 - 14:17, said:

@Yseult, stiu.

Lasi, porci, misogini. Doamne, daca ai stii cand ma enerveaza cand aud/vad chestiile astea :)

Eh, și noi putem fi vite, misandre. Dar nu lașe. :D

#49
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
Nu-ti pot raspunde intrebarilor pentru ca doamna nu a dat amanunte. Raceala asta poate insemna multe. Sunt multe elemente care lipsesc pentru a ne face o imagine cat mai buna de ansamblu.

Psihologiile difera, de aceea imi iau marja de eroare de fiecare data si evit sa dau verdicte, prefer sa vorbesc la modul general.

Pot spune doar ca ceea ce pentru tine poate parea o prostie, pentru altii poate parea un capat de tara. Dont blame me, blame our Maker.

View PostMembruAnonim, on 15 ianuarie 2019 - 14:22, said:

Eh, și noi putem fi vite, misandre. Dar nu lașe. :D

Una dintre chestiile care pentru mine ramane batuta in cuie: "Niciodata sa nu spui niciodata". Al dracu de corecta chestia asta :)

Edited by JohnnyUSA, 15 January 2019 - 14:25.


#50
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View PostJohnnyUSA, on 15 ianuarie 2019 - 14:17, said:

@Yseult, stiu.

Lasi, porci, misogini. Doamne, daca ai stii cat ma enerveaza cand aud/vad chestiile astea Posted Image
Pai e mai simplu sa fie doar ei lasi, porci, neintelegatori, ipocriti, neatenti cu celalalt... Invers nu se intampla niciodata...

#51
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
cel mai mult imi place atunci cand initiatorul scrie un articol si dupaia nu mai raspunde, 3 pagini si nu a dat un raspuns ceva sa stim ca traieste.

#52
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View Postbusiness11, on 15 ianuarie 2019 - 14:30, said:

cel mai mult imi place atunci cand initiatorul scrie un articol si dupaia nu mai raspunde, 3 pagini si nu a dat un raspuns ceva sa stim ca traieste.
E deja clasica treaba.
I-o scoate ochii "porcului" cu ce am scris noi pe aici, citesc impreuna. Sau, dimpotriva, s-o impaca cu el in vreo camera, cat dorm copiii :P

#53
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Pai insamna ca sfaturile noastre au fost eficiente, deja a rezolvat problema si nu mai are nevoie de noi.
:D

#54
thebestversionofmyself

thebestversionofmyself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.01.2019
As vrea sa lamuresc niste lucruri: am fost mereu foarte compatibili sexual si nu au fost probleme in sensul asta, cu toate ca, avand 2 copii mici, evident ca frecventa a scazut. Pe de alta parte, gestul lui a fost cumva... in urma exemplului unui coleg de munca. A fost invidios pe acel coleg, si-a dorit acel fior pe care o noua relatie il aduce in noi, fior cu care o relatie veche nu poate concura. Evident a avut un comportament copilaresc si deloc integru tinand cont ca a ales sa ma minta ca sa isi pastreze toate privilegiile intacte acasa. Si evident ca si eu as fi putut sa fac mai mult, dar sa nu credeti ca e usor sa cresti copii, sunt atatea intrebari si atatea greutati care vin la pachet incat... trebuie sa fii acolo. In special la inceput. Ar fi trebuit poate sa il implic mai mult si pe el, ca pe un copil, dar am fost clar si eu la randul meu copil. Asa ne facem mari, asa invatam.
Problema este ce se intampla acum. Ma simt la o distanta perfect egala atat de parerea invechita cum ca familia conteaza mai mult decat o infidelitate, si parerea moderna ca in secunda doi dupa ce ai aflat cum stau lucrurile trebuie sa iesi pe usa. Imi place sa inteleg lucrurile. Si as vrea sa dau o valoare reala situatiei mele.
Pe de alta parte financiar m-as descurca decent as spune, dar asta ar depinde si de el. Si ii cer divortul pentru ca as vrea sa imi scutesc copiii si chiar si pe noi de o lupta indelungata. As fi vrut sa ne intelegem altfel. Dar el este hotarat sa ramanem impreuna - nu am fost deloc o sotie de lasat, am fost doar prea indulgenta si nu am stiut sa imi ofer si mie -, iar eu nu pot sa trec peste furia pe care o simt datorita nedreptatii. Si sincer, e usor de spus fa asa, dar nu e usor de trecut prin asta. Ma simt blocata si de aceea am si ales sa scriu aici. Si va multumesc pentru idei si sfaturi. Si pentru dezbatere in sine.

P.S. Eram ocupata sa citesc ce ati scris Posted Image

Edited by thebestversionofmyself, 15 January 2019 - 14:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate