Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Recomandare caine paza

- - - - -
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#73
Constantin254

Constantin254

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.02.2020
Eu am avut un ciobanesc german care de pui incepuse sa atace pasarile. Din pacate a murit la 2 saptamani dupa ce l-am luat deoarece cel de la care l-am cumparat m-a mintit ca are vaccinirile facute, apoi cainele s-a imbolnavit. Am alergat o zi intreaga pe la toti doctorii veterinari ca sa vad ce are, dar ne-am dat seama prea tarziu ca nu are vaccinurile facute. Dupa am avut o corcitura intre ciobanesc german si ciobanesc caucazian(cred) care mi-a omorat 20 de pui. Ii omora de placere,nu-i manaca, tot crescut de mic printre pasari. De aceea acum vreau un caine care sa nu aiba treaba cu pasarile.

#74
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HH-r_wu1rdY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#75
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am auzit de multi ciobanesti germani care atacau gainile si alte oratanii, deci e ca la loz in plic.

#76
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
@Constantin254: uite o rasa buna de paza si care e toleranta cu copiii.
https://www.animalep...anesc-corb-495/
Fiind caine de stana nu cred ca va ataca animalele din gospodarie dar sa stii ca e mai mare ca un ciobanesc german.

Edited by Freddy12, 04 May 2020 - 20:25.


#77
Constantin254

Constantin254

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.02.2020
Da, am vazut ca este ce trebuie dar se gaseste greu, sau este scump. Caut un caine care sa nu fie cu blana mare,deoarece dupa cum am zis stau la campie si vara sunt 40 de grade si sufera rau de caldura. Corcitura pe care am avut-o suferea cumplit din mai pana in septembrie(era foarte blanos si mare, avea 65kg),desi avea apa rece mereu si umbrar facut;nu-l atingea soarele. Iarna ii era cel mai bine.

#78
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Asta consideri tu scump?
https://m.olx.ro/ofe...QR.html?reason=

#79
Constantin254

Constantin254

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.02.2020
Asta e foarte ok. Eu nu am gasit pe olx. Am cautat pe publi 24 si am gasit pe la 1000 si ceva de lei.

#80
Constantin254

Constantin254

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.02.2020
Am vorbit cu familia si am decis sa luam un pui de ciobanesc corb(dintre cei din link ul recomandat). Acum intrebarea mea este:aceasta rasa devine agresiva cand intra in calduri? Celalalt catel devenea agresiv si vreo 2-3 zile nu te mai intelegeai cu el cand intra in calduri. Daca este asa atunci cred ca o sa-l castrez(nu prea sunt de acord,deoarece are contraindicatii,dar nu mai vreau sa patesc ce am patit cu celalalt). Poate sunt si alte metode.

#81
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Masculii nu intra in calduri. Ei sunt permanent "in calduri"  😄
Masculii devin agitați când au în zona femele in calduri
Oricum castrarea îți aduce doar beneficii. Nu mai umbla aiurea prin sat,sunt mai docili.

Masculii nu intra in calduri. Ei sunt permanent "in calduri"  😄
Masculii devin agitați când au în zona femele in calduri
Oricum castrarea îți aduce doar beneficii. Nu mai umbla aiurea prin sat,sunt mai docili.

#82
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Devine agresiv si cand vrea sa devina alfa ; pe la 8 luni, apoi dupa maturizare (2,5-3 ani) dar si odata cu inaintarea in varsta. daca nu stii sa te impui e urata treaba; recomand dresaj profesional (eu nu i-am facut , cainele are acum 7,5 ani, bucovinean.). Nu s-a atins de gaini, cu toate ca ziua il scot din padoc si il  las cu orele printre gaini.
PS: Cumparat dupa varsta de 8 sapamani (NU mai devreme, pana atunci primeste corectii de la mama) si cu carnet de sanatate +primul vaccin facut. Cand latra tremura tot in jur, sa nu ai probleme cu vecinii. NU legat- faci padoc cu acoperis si pus plasa antiumbrire care sa  depaseasca suprafata acoperisului. Naparleste tot timpul anului; trebuie pieptanat. SOCIALIZAT cat se poate de mult (chiar cu exagerare, sa lasi oamenii sa puna mana pe el , sa-l mangaie) . Sa nu iti faci griji ca la 8 luni nu latra la vecini/necunoscuti si ca se gudura la ei; o sa constati ca dupa maturizare va  face paza asa cum trebuie si isi va arata coltii atunci cand trebuie.
Inainte de a te decide daca cumperi asemenea caine, du-te intai si cauta sa vezi in realitate cum arata ; s-ar putea sa te razgandesti cand o sa vezi cat de masiv este un adult.

Edited by ascu, 06 May 2020 - 10:43.


#83
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Mai bine ti-ai lua o femela: sunt mai istete si mai obediente. Si cel mai important nu marcheaza tot este mai inalt de 5cm. Eu a trebuit sa schimb stalpul de la poarta ca era atat de ruginit incat putea sa cada poarta. Acum trebuie sa schimb stalpul de la portita care face legatura cu zona verde a curtii si nici balustrada de la scari nu mai are zile multe. Si a mai fost si masa pe schelet metalic careia i-au ruginit picioarele.
Daca te intereseaza, uite aici standardul rasei
http://ach.ro/2011/s...rde/corb-ro.pdf
Cand te duci sa iei puiul fa-i si testul Campbell si sa nu-l iei nici pe cel care se ascunde cand vede straini dar nici pe cel care riposteaza cand il pui cu burta-n sus.
http://www.zooland.r...elusul-tau-3978

Edited by Freddy12, 06 May 2020 - 11:23.


#84
Constantin254

Constantin254

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.02.2020
Multumesc pentru informatii! Din pacate vanzatorul a dezactivat anuntul,dar o sa iau legatura oricum cu el pentru viitor. Este bine,deoarece am timp sa-i pregatesc si sa construiesc toate conditiile necesare. Acum sa va povestesc putin ce caine am avut inainte. Este vorba de corcitura acceea intre ciobanesc german si ciobanesc caucazian care a fost cea mai nefasta combinatie. Era un caine masiv,inteligent cu un temperament foarte activ si energic. Insa nu acesta era problema. Problema era ca nu ma asculta si de fiecare data cand scapa omora gaini fara sa aiba treaba de ce ii spun eu. Aveam mari probleme si cu oamenii straini care veneau in curte(un bun exemplu este preotul din sat care avea palpitatii de cand se apropia de casa, efectiv cainele nu-l suporta,si muncitorii care mai veneau la casa). A rupt 2 plase de gard din uluci de lemn(le-a tocat efectiv),l-am bagat in tarc si a sapat pe sub gard si a scapat, a stricat 2 custi(efectiv le-a dezmembrat si le-a rupt in mici aschii),cand scapa strica tot prin curte, nu suporta alti caini chiar daca crescuse de mici cu ei,nu suporta copiii mici,latra si la un fir de praf din aer. Bineinteles asigura o paza perfecta(stiam si daca bate vantul).Concluzia: am avut deja un caine care mi-a provocat multe emotii si nervi si nu as mai vrea unul asa. Deci imi puteti spune, daca stiti din experienta sau citind ce am scris mai sus daca acest caine(ciobanescul corb) este potrivit pentru cerintele mele. Pentru ca nu mai vreau sa mai am probleme si nici sa ma rog de prieteni sa-l adopte(ca sa-l salvez),celalalt a avut mare noroc ca a gasit pe cineva binevoitor care l-a adoptat si a avut posibilitatea sa-l tina intr-o hala(liber,prietenul respectiv avea o firma agricola si a fost perfect pentru paza).
Ideea este ca eu nu stau permanent la tara ca sa il dresez asa cum trebuie. In 60% din timp el va sta cu niste oameni in varsta(parintii mei). Am vazut ca este un caine masiv si puternic(nu ma deranjeaza),dar vreau sa fie ascultator,pentru ca daca ma asculta pe mine(si in general stapanul) restul nu sunt o problema asa mare. Adica mai am un ciobanesc(nu stiu exact ce este) luat de la stana care nu misca, e foarte ascultator,nu a facut absolut nicio prostie sau stricaciune in 6 ani. Sta in cotet cu gainile si nu le face nimic. Si nu am stat cu el de mic. Efectiv nu a fost nevoie sa fie certat, este un caine foarte bun si nimeni nu l-a dresat. Ar fi perfect ca si corbul sa fie asa.

#85
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014

 Constantin254, on 07 mai 2020 - 15:33, said:

Concluzia: am avut deja un caine care mi-a provocat multe emotii si nervi si nu as mai vrea unul asa. Deci imi puteti spune, daca stiti din experienta sau citind ce am scris mai sus daca acest caine(ciobanescul corb) este potrivit pentru cerintele mele. Pentru ca nu mai vreau sa mai am probleme  Ar fi perfect ca si corbul sa fie asa.

Ceea ce doriti (si ne dorim cu totii la un caine ) depinde in mare parte de temperamentul parintilor din care se trage puiul. Apoi mai este importanta (cum v-am spus mai sus) varsta la care luati puiul din cuib (de la parintii lui) NU mai devreme de 8saptamani , ideal 10-12 saptamani deoarece puiul va primii corectii de la mama. Apoi educatia pe care i-o veti da

#86
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Uite ce anunt am gasit. Poate faci o fapta buna si o adopti.
https://www.animalut...269g4685d9.html

#87
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 03.08.2004
Daca viitorul catel o sa stea cu parintii tai uita de ciobanestii romanesti. Sunt caini care se maturizeaza tarziu si au chef de joaca permanent. Ajung la 70kg la 7 luni. Gandeste-te cum este sa se joace cu un batran o matahala de 70kg, fara sa fie agresiv doar dorind atentie. Fara un dresaj profesionist parintii tai or sa iasa cu teama din casa de fiecare data. Si chiar si asa, daca dupa dresaj stapanul nu stie sa se impuna, este degeaba. Daca totusi esti hotarat pentru un caine de talie mare, ia un carpatin, este mai echilibrat. Oricum o sa ai de tras pana pe la trei ani.

#88
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,662
  • Înscris: 24.10.2015
Depinde si de parinti. Mama mea mereu se temea de amstaff-ul pe care l-am avut si apoi de pitul actual. Desi acestea nu au marait o data in viata la vreun membru din familia noastra.

In schimb am avut o catea adusa de mica de la o stana. Era o corcitura cu sange de caucazian si a crescut de vreo 40 de kg. A fost un caine perfect pentru familie! Fara dresaj nimic pazea casa, era extrem de agresiva cu strainii si teritoriala insa ascultatoare si cuminte cu membrii casei. Chiar si fratiorul meu cand avea patru ani se baga la ea sa o dezlege, nici mama nu se temea de ea. O data au intrat 3 indivizi la noi in curte si cereau vin ( aveam de vanzare inainte), mama era singura acasa si nu putea scapa de ei. Nu se dadeau dusi oricate explicatii nu primeau. Cateaua a inceput sa faca urat de tot si a scos din pamant priponul, cu tot cu lant asa sarit peste ei. Le-a tras o tavaleala ca sarmanii nu stiau ce-i cu ei :D . Din fericire nu a ranit pe nimeni, erau imbracati gros, ea sarea peste ei si apuca de haine si-i trantea la pamant. Care voia sa se scoale sarea iar pe el si-l punea jos dar nu le facea nimic altceva, doar ii pazea sa stea toti la pamant :D Incredibil, va repet ca fara gram de dresaj in acest sens. Eu ma mai ocupam cu ea dar comenzi de astea bazice gen sezi, cuminte, vino, pleaca, hotul si cam atat.

Edited by vinciun, 07 May 2020 - 23:51.


#89
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 03.08.2004
Nu are legatura. Eu nu am vorbit de agresivitate ci de joaca normala cum face orice catel. Pitbull-ul cand sare pe tine sa se  joace iti trece de genunchi. Ciobanestii romanesti iti pun labele pe umeri.

#90
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 destrug, on 07 mai 2020 - 23:31, said:

Daca totusi esti hotarat pentru un caine de talie mare, ia un carpatin, este mai echilibrat. Oricum o sa ai de tras pana pe la trei ani.
Carpatinul este mai incapatanat decat corbul. Poate parintii lui nu au 80 de ani ci doar 50-55 si in cazul acesta pot face fata unui caine mare. Daca au 80 de ani, orice caine de peste 15kg ii poate pune jos, in cazul acesta ar trebui sa ia un pekinez, nu ciobanesc. Dar si pekinezul e riscant fiindca te impiedici de el si cazi. Si iar ajung la ideea ca tot schnauzerul standard e cel mai bun. Dar va da iama in gaini, asta e sigur. Imi luasem o rata ca sa manance melcii din gazon si nu stiu cum au facut de au deschis portita. Rata nu era moarta dar era jumulita rau. I-am prins asupra faptului in timp util dar daca nu as fost acasa, as fi gasit-o moarta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate