Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Recomandare caine paza

- - - - -
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#55
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

View PostFreddy12, on 15 ianuarie 2019 - 19:55, said:


Si nu prea docilă, dominanta, hai, zi tot. De ce recomanzi tu o rasa dificila cuiva care nu a mai avut caini?


Nu prea docilăăă ???  
Încăpățânați peste fire și trebuiți ținut în scurt de mici ! Dar scurt, scurt !
Omorâți rău cu bătaia când fac figuri în perioada de independenta a lor.
Totuși, dacă ai trecut cu brio peste astea, cei mai buni câini de pază :)
Am 3 btw :D
Nu recomand totuși. Prea căpoși, deși devotați până la moarte.

Ia un carpatin sau un mioritic. Sunt mai ok pt un amator.

Edited by irulan_corrino, 16 January 2019 - 01:52.


#56
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postirulan_corrino, on 16 ianuarie 2019 - 01:43, said:


Omorâți rău cu bătaia când fac figuri ...
Tipic ...

#57
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

View PostBaxon, on 16 ianuarie 2019 - 01:53, said:


Tipic ...

Baxoane.
Tu ești conștient că vb de câini care vor avea 90 de kg la maturitate ?
Tu ești normal, fi ți ar corectitudinea politică a dracu sa ți fie... ?
Câinele ăla trebuie sa asculte de stăpân că de Dumnezeu, sa nu miste când stăpânul a zis NU.
Dar tu știi mai bine, te ai uitat la Milan când dresa labradori.
Tipic, zici tu ? Gândești și tu mai departe de vârful nasului ? Te rugăm frumos.

#58
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 05.09.2007
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. 90% ramane un ciobanesc german, oricum era in lista mea. In plus e posibil ca prin primavara sa pot lua pui de la cumnatul meu. Daca nu, voi cauta ceea ce mi-ati recomandat.

Eu nu as avea probleme si as lua si un maidanez, in ideea ca salvez un suflet. Singura chestie care m-ar opri e ca nu stiu cat de mare creste. Cand sunt mici toti sunt draguti, dar nu as vrea ca la maturitatea sa ma aleg cu un caine mic. Cum iti poti da seama ca va fi un caine mare la maturitate?

#59
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Dupa greutate. La 2 luni trebuie sa aiba peste 5kg si sa aiba labe groase. Ca exemplu ti-l dau pe schnauzerul meu care avea 4,5 kg iar acum are 20-22kg si 50cm la greaban. Setterul avea 7 kg la 3 luni cand l-am luat( era extrem de slab, ar fi trebuit sa aiba vreo 9-10kg) si acum are peste 30 si 65 cm la greaban. Am vrut sa-mi iau un pui de Dog de Bordeaux, avea 14,5 kg băiețelul si fetița avea 12kg la varsta de 2 luni si jumatate. Aceasta rasa ajunge la peste 60kg. Deci un catel de la 2luni pana la maturitate creste in greutate cam de 4-5 ori. Si repet: ia o fetița, sunt mai ascultatoare, mai inteligente, mult mai dispuse sa faca pe plac stăpânului. Dupa sterilizare le creste agresivitatea. Cel mai bine ar fi sa ai doi caini. Unul mare si unul mic sau daca au aceeasi dimensiune, sa fie de sexe diferite. Tine cont ca nu vor face paza serioasă pana pe la 2 ani, asa ca sa nu ai așteptări cat sunt sub varsta asta. Sunt si excepții dar cam asta e regula.

Edited by Freddy12, 16 January 2019 - 12:18.


#60
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007

View Postflaviuf, on 16 ianuarie 2019 - 09:30, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. 90% ramane un ciobanesc german, oricum era in lista mea. In plus e posibil ca prin primavara sa pot lua pui de la cumnatul meu. Daca nu, voi cauta ceea ce mi-ati recomandat.

Eu nu as avea probleme si as lua si un maidanez, in ideea ca salvez un suflet. Singura chestie care m-ar opri e ca nu stiu cat de mare creste. Cand sunt mici toti sunt draguti, dar nu as vrea ca la maturitatea sa ma aleg cu un caine mic. Cum iti poti da seama ca va fi un caine mare la maturitate?

Sfatul meu e sa alegi Leonberger, sunt mari si intimideaza pe oricine fara sa fie agresivi. Abilitatea lor de a face paza e superioara majoritatii ciobanescilor germani "moderni" si au , de obicei, mai putine probleme cu sanatatea. C.G. linie de lucru, nu e un caine comod, nu e de lasat de capul lui si poate fi enervant de inteligent. E un caine care te testeaza permanent si nu-ti iarta nicio greseala.

Leonberger nu este dominat fata de familie, e foarte rabdator si docil, in plus te poate insoti oriunde fara sa ridice probleme.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cyE1AmK17pQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


cam asa arata liniile europene:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0vULNPH3d0c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bullterrorist, 20 January 2019 - 18:57.


#61
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Wow, frumos caine dar trebuie sa-l perii pana faci scurta la mana.

#62
Bogu96

Bogu96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.01.2019
Salut, am un Rottweiler de talie mare, are 10 luni, e jucăuș și activ doar o problema, nu latră deloc. Recomandări ceva?

#63
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostBogu96, on 25 ianuarie 2019 - 10:32, said:

Salut, am un Rottweiler de talie mare, are 10 luni, e jucăuș și activ doar o problema, nu latră deloc. Recomandări ceva?
He, he, il vreau eu. Iti dau la schimb doi care latra la tot ce misca😁😁
Acum, vorbind serios, rottweilerul e un caine de talie mare, implicit se maturizează mai tarziu. La 8 luni e inca puiuț, ai răbdare sa treaca de un an si jumatate. Daca vrei neaparat, poate ar trebui sa-l Ă®nveți, sa-i arati cum sa latre😄

Edited by Freddy12, 25 January 2019 - 11:16.


#64
Bogu96

Bogu96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.01.2019
Am înțeles, mersii mult. Desigur am sa stau în 4 labe și latru la el, îl și mușc de urechi😂😂😂

#65
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostBogu96, on 25 ianuarie 2019 - 17:08, said:

Am înțeles, mersii mult. Desigur am sa stau în 4 labe și latru la el, îl și mușc de urechi😂😂😂
Succes si sa filmezi, sa vedem si noi !

#66
Crazy-Cat

Crazy-Cat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 15.01.2019

View PostBogu96, on 25 ianuarie 2019 - 17:08, said:

Am înțeles, mersii mult. Desigur am sa stau în 4 labe și latru la el, îl și mușc de urechi������

Mai bine miauni...

#67
all-for-all

all-for-all

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.02.2019
Am un Ciobănesc Belgian, femela. După cat timp O pot da la monta?

#68
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012
1,5/2 ani

#69
adi2010

adi2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.07.2005

View PostBaxon, on 16 ianuarie 2019 - 01:53, said:

Tipic ...
Are sechele din copilarie....cred ca i-au dat parintii la greu

Edited by adi2010, 25 March 2020 - 11:31.


#70
Constantin254

Constantin254

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.02.2020
Buna ziua! Scriu aici ca sa nu mai deschid alt topic. Am nevoie de niste recomandari in privinta achizitionarii unui caine de paza(pui) care sa fie obisnuit cu pasarile domestice (gaini,rate,etc), sa nu le omoare,sa nu fie foarte agresiv, sa fie prietenos cu copiii si cu batranii(il vor ingriji parintii mei), pentru o gospodarie la tara in zona de campie. Ma gandeam la un ciobanesc german sau un ciobanesc carpatin.

#71
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
O rasa care nu ataca animalele din gospodarie ar fi border collie. Nu stiu cum e la partea cu paza. Uite aici descrierea rasei, are punctaj maxim la paza dar la protectie are 3 puncte din 5.
https://pentruanimal...-border-collie/
Si alta sursa
https://ro.petmark.org/border-collie

Edited by Freddy12, 03 May 2020 - 19:07.


#72
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Orice ciobanesc poate convetui bine cu animalele din curte daca e crescut de mic printre ele si educat sa nu le atace. Am vazut la prieteni si rottweiler, eu am pitbull. Un ciobanesc german nu are de ce sa puna probleme particulare

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate