Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Recomandare caine paza

- - - - -
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#37
Many

Many

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.04.2004

 flaviuf, on 15 ianuarie 2019 - 15:41, said:

Scuze, dar ce inseamna asta? Posted Image


Scuze, dar mai caută şi tu, mai întreabă!
Dacă îţi explic eu, pot să par subiectiv.
Aşa că, ar trebui să te documentezi puţin singur.
Succes!
Să faci alegerea corectă!

#38
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 05.09.2007

 Many, on 15 ianuarie 2019 - 16:01, said:

Scuze, dar mai caută şi tu, mai întreabă!
Dacă îţi explic eu, pot să par subiectiv.
Aşa că, ar trebui să te documentezi puţin singur.
Succes!
Să faci alegerea corectă!
Am cautat pe google si nu am gasit nimic concret. Ce am inteles e ca ar putea fi un fel de pedigree, o anumita calitate genetica sau un pachet de dresaj, dar nu sunt sigur.
Ma rog, intr-un final voi afla.

Edited by flaviuf, 15 January 2019 - 16:04.


#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 flaviuf, on 15 ianuarie 2019 - 11:17, said:

...Multumesc anticipat!
maidanezi
ceva de talie mica pe rol se sonerie + ceva de talie medie-mare pentru "forta de reactie rapida" si intimidare

Edited by arg, 15 January 2019 - 16:05.


#40
Many

Many

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.04.2004
Sigur nu eşti sigur.
Ciobanesc german, linie de LUCRU şi linie de SHOW.
Mai încearcă!
Vei găsi diferenţele.
NU e vorba de pedigree.

Repet, nu vreau să par subiectiv.

Aşa cum ai spus, eşti începător, ai multe de învăţat.
Îţi garantez că satisfacţiile vor fi pe măsură!

Încearcă!

Edited by Many, 15 January 2019 - 16:15.


#41
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

 r3dstar, on 15 ianuarie 2019 - 13:30, said:

Si de ce nu un ciobanesc carpatin? Sunt niste exemplare superbe in Bucovina, caine romanesc adevarat.
Eu un caine mai idiot ca ciobanescul carpatin n-am vazut. Prost gramada. Ce paza, habar n-are cainele ala pe ce lume traieste. De joaca e bun , de altceva nu.

Edited by Testosteron, 15 January 2019 - 16:16.


#42
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Omul vrea pentru intimidarea hotilor marunti care nu vin sa fure in mod profi, ci mai mult la gainareala mica, o scula prin curte, o bicileta, ce mai lasi pe afara. Hotul serios care iti stie programul si vine sa plece incarcat iti otraveste prima data cainele, apoi iti scoate siguranta la curent de te-ai pisat pe toate camerele si apoi se apuca de treaba.

#43
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 03.04.2005
Așa cum am recomandat în primul post, și eu subscriu : linie de lucru la ciobănesc german. Asta nu înseamnă că restul sunt prosti sau nu țin la stăpâni, toți sunt suflete care tânjesc pentru iubirea și atenția noastră.
Freddy12 are experiență mult mai mare în ceea ce privește acești prieteni ai omului. Și eu aș dori pe viitor să îmi iau un ciobănesc corb. Sau un ciobănesc german linie de lucru negru cu părul lung. Era cât pe aici să iau acum 2 ani unul dar deja avea 4 luni, m-am trezit prea târziu și între timp se vindeau puii dintr-un cuib cu părinți foarte buni, și am luat gri. Totuși mi-a rămas inima la cel negru...

#44
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca vrei o paza eficienta, cauta-ti un maidanez tanar de talie mare-mijlocie. De la un adapost de animale. Acela nu va fi pretentios la mancare/intretinere, iti va iubi toata famila si isi va pazi cat se poate de constiincios "mosia" si pe proprietarii ei.

#45
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu stiu daca s-a scris sau nu ( nu am citit tot ) , parerea mea este sa iei o vizsla maghiara , este usor de dresat , foarte iubitor cu membrii familiei si se preteaza si la paza . Poti sa lasi copiii fara griji cu o vizsla !

Edited by Baxon, 15 January 2019 - 17:50.


#46
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ciobanesc caucazian. Pe langa faptul ca sunt mari ca ursii e si cea mai agresiva rasa de caini.

#47
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
la sfarsit de februarie o sa am puiuti de ciobanesc german negru complet linie de munca
e clar ce iti recomand Posted Image Posted Image

#48
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 Friskey, on 15 ianuarie 2019 - 18:43, said:

Ciobanesc caucazian. Pe langa faptul ca sunt mari ca ursii e si cea mai agresiva rasa de caini.
Si nu prea docilă, dominanta, hai, zi tot. De ce recomanzi tu o rasa dificila cuiva care nu a mai avut caini?

 Baxon, on 15 ianuarie 2019 - 17:48, said:

Nu stiu daca s-a scris sau nu ( nu am citit tot ) , parerea mea este sa iei o vizsla maghiara , este usor de dresat , foarte iubitor cu membrii familiei si se preteaza si la paza . Poti sa lasi copiii fara griji cu o vizsla !
Are parul lins, nu suporta sa stea iarna in curte.

#49
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 01.05.2006
Lup cehoslovac are cineva sau stie cineva ceva concret?
Sunt si eu exact in situatia initiatorului si facand sapaturi am dat de aceasta rasa care e destul de laudata dar si destul de rara.
Arata super in poze ca in realitate inca n-am avut ocazia sa vad, de asta intreb.

#50
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Am citit eu undeva despre el. Ziceau ca nu e pentru oricine si ca tinde sa devina membru alfa. Dificil de dresat.

#51
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006
Am doi maidanezi . Veniti de pe strada , relativ tineri , cand au venit la mine , in interval de un an .
Cainele s-a facut mare si fioros dar nu sare la oameni , este pentru intimidare .
Catelusa am sterilizat-o si pot spune ca este o comoara . De talie medie dar foarte inteligena , sanatoasa si rezistenta la frig .
Nu as lua caine de rasa , sufletul este de rasa . Am uitat , nu sunt in lant . Lantul prosteste .
Sa fiu sincer nici eu nu am sange albastru si sunt bun pentru societate .

#52
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Clar ca ciobanescul german este alegerea cea mai simpla ,o alegere corecta,asa cum recomanda colegii,sa fie linie de lucru,cel de show o sa prezinte moda prin curte :)
Din experienta (a fratelui meu) iti recomad si schnauzer urias,un caine docil cu familia dar care va speria cu siguranta pe cei ce se apropie de curtea ta.


#53
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 silviu03, on 15 ianuarie 2019 - 22:16, said:

Clar ca ciobanescul german este alegerea cea mai simpla ,o alegere corecta,asa cum recomanda colegii,sa fie linie de lucru,cel de show o sa prezinte moda prin curte :)
Din experienta (a fratelui meu) iti recomad si schnauzer urias,un caine docil cu familia dar care va speria cu siguranta pe cei ce se apropie de curtea ta.
I-am sugerat si eu dar locuinta e undeva departe, la tara si va fi greu sa transporte schnauzerul la cabinet pentru a fi tuns. Tinand cont de asta, ar fi bun un caine rustic, cu putine probleme de sanatate, de aceea propuneam un ciobanesc corb sau carpatin care nu se Ă®mbolnăvește des. Si ar fi mai bine sa ia o femela decat un mascul fiindca sunt mai docile si nici nu marchează tot ce e mai Ă®nalt de 5 cm.
Eu am schnauzer mijlociu si este excepțional pentru paza dar nu e singur, mai sunt inca trei din care o catea rea foc, adunata de pe strada si care dupa un an am descoperit ca e identică cu si fizic si la caracter cu rasa Barak Bulgaresc, o rasa in curs de omologare.

Edited by Freddy12, 16 January 2019 - 00:59.


#54
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
El cred ca doreste un caine de talie mare,sa sperie in primul rand prin marime.
Asa si eu am shar pei care este un paznic foarte bun,dar marimea si parul scurt nu il recomanda pentru ceea ce cauta initiatorul.
Probabil ca se va orienta catre un ciobanesc german,ceea ce este foarte ok.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate