Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Visurile

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016
Oare ce s-ar intampla daca oamenii ar putea sa-ti controleze visele, sau daca este posibil cum pot face asta? Inca o intrebare interesanta sau ciudata in acelasi timp, ce s-ar intampla, daca oamenii ar putea intra in visurile persoanelor iubite, a prietenilor, etc... pentru a interactiona cu ele? Ar fi mai usor pentru unele persoane sa o faca in vise, decat in viata reala?

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostMunst, on 15 ianuarie 2019 - 01:09, said:

Oare ce s-ar intampla daca oamenii ar putea sa-ti controleze visele, sau daca este posibil cum pot face asta? Inca o intrebare interesanta sau ciudata in acelasi timp, ce s-ar intampla, daca oamenii ar putea intra in visurile persoanelor iubite, a prietenilor, etc... pentru a interactiona cu ele? Ar fi mai usor pentru unele persoane sa o faca in vise, decat in viata reala?
Sa faca ce anume? Sex?
La ce bun?
Tu te rezumi la a manca doar in vis?

De obicei cand te saturi de laba, incepi sa visezi la visuri cu sex.

Edited by dan1980_25, 15 January 2019 - 01:33.


#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
În filmul Inception încercau niște unii să intre în visele altuia ca să-l determine să ia o anumită decizie când se trezește. Mai avem multe de aflat despre creierul uman, să avem răbdare :)

#4
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016

View Postdan1980_25, on 15 ianuarie 2019 - 01:28, said:

Sa faca ce anume? Sex?
La ce bun?
Tu te rezumi la a manca doar in vis?

De obicei cand te saturi de laba, incepi sa visezi la visuri cu sex.

De ce te rezumi doar la sex, vorbeam in general, poate unii oameni nu sunt in stare sa faca ceva in realitate, iar in "lumea viselor" ar fi cu totul altceva.

#5
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Au fost cazuri cand doi oameni au visat acelasi lucru sau s-au visat unii pe altii,deci putem spune aici ca a intrat fiecare in visul celuilalt,nu?

#6
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016

View Postvalirex, on 15 ianuarie 2019 - 01:43, said:

Au fost cazuri cand doi oameni au visat acelasi lucru sau s-au visat unii pe altii,deci putem spune aici ca a intrat fiecare in visul celuilalt,nu?


Aceste vise simultane, in care 2 oameni pot avea acelasi vis, in care pot comunica si sa se intalneasca exact ca in viata reala, zic eu ca ii cam imposibil. Ce ar fi daca am putea noi ca oameni, daca am avea sa zic eu asa  "o putere", in care chiar am putea intra in visul oricarei persoane.

Edited by Munst, 15 January 2019 - 01:52.


#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Chiar, ce ar fi?

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
din pacate, observ o carenta foarte grava a stapanirii termenilor din limba romana.

visele - sunt acele trairi, imagini ce le avem noaptea in somn

visurile - sunt aspiratiile, dorintele ce le are fiecare pt sine in viitor

asadar, nu mai folositi aiurea termenii, nu mai are nici o noima discutia daca se scrie doar pt a fi scris si-n necunostinta de cauza.

#9
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Experimentul asta il faceau americanii cu ceva zeci de ani in urma. Din cate se aude, chiar au reusit !

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,503
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMunst, on 15 ianuarie 2019 - 01:38, said:


De ce te rezumi doar la sex, vorbeam in general, poate unii oameni nu sunt in stare sa faca ceva in realitate, iar in "lumea viselor" ar fi cu totul altceva.

Hai ma, daca ar fi sa-mi controlez visele, as baga sex non stop. Ce altceva ar putea sa produca o placere mai mare? Si asa nici nu m-ar acuza nevasta ca umblu cu altele.

#11
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Visele sunt color sau alb-negru?

#12
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

View Postgeorge_alexandru, on 15 ianuarie 2019 - 07:52, said:



Hai ma, daca ar fi sa-mi controlez visele, as baga sex non stop. Ce altceva ar putea sa produca o placere mai mare? Si asa nici nu m-ar acuza nevasta ca umblu cu altele.

Nevasta găsește sigur un motiv de ceartă. Va deveni geloasă pe alea din vis, că-mi închipui că nu vei face sex tot cu ea și-n somn.

#13
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

View PostMunst, on 15 ianuarie 2019 - 01:09, said:

Oare ce s-ar intampla daca oamenii ar putea sa-ti controleze visele, sau daca este posibil cum pot face asta? Inca o intrebare interesanta sau ciudata in acelasi timp, ce s-ar intampla, daca oamenii ar putea intra in visurile persoanelor iubite, a prietenilor, etc... pentru a interactiona cu ele? Ar fi mai usor pentru unele persoane sa o faca in vise, decat in viata reala?
Vise sau visuri? Sau e aceeasi dilema cu subiectul momentului din politica: complete sau completuri(in justitie)?

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,610
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMunst, on 15 ianuarie 2019 - 01:09, said:

Oare ce s-ar intampla daca oamenii ar putea sa-ti controleze visele, sau daca este posibil cum pot face asta? Inca o intrebare interesanta sau ciudata in acelasi timp
Interesant, ciudat nu. Cand realizezi ca visele sunt reiteratii ale memoriei in subconstient, parte a proceselor de amplificare sau transfer dintr-o anumita parte a perioadei somnului, ai vedea ca restul intrebarii nu are sens, nu ai ce sa controlezi, e un proces automatizat. Prin vis in sensul amintit mai devreme se exprima de multe ori temerile interioare, starile si chiar sanatatea dar nu e controlabil altfel n-ar fi vis ci ar fi constienta.
Toate imaginile din vis sunt proiectii in cortexul vizual, sunetele in cortexul auditiv etc...

Edited by andreic, 15 January 2019 - 11:02.


#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMunst, on 15 ianuarie 2019 - 01:09, said:

Oare ce s-ar intampla daca oamenii ar putea sa-ti controleze visele, sau daca este posibil cum pot face asta? Inca o intrebare interesanta sau ciudata in acelasi timp, ce s-ar intampla, daca oamenii ar putea intra in visurile persoanelor iubite, a prietenilor, etc... pentru a interactiona cu ele? Ar fi mai usor pentru unele persoane sa o faca in vise, decat in viata reala?

Nu s-ar intampla nimic pentru ca visurile la fel ca si destinul omului sunt legate by-default de inexistenta liberului arbitru.  Omul nu-si controleaza voluntar gandurile, starile psihice, visele, impulsurile, etc. - toate acestea sunt date, omul se confrunta cu ele, tin de destin de jocul pe care omul trebuie sa-l joace in aceasta viata.  
Nu mai vorbesc de a interactiona cu visurile altor persoane - acest lucru ar fi ipotetic posibil doar in cazul in care cele doua persoane sunt legate la nivel de destin (rudele nu sunt neaparat legate intre ele decat superficial la nivel de destin).

In timpul visului, psihicul ruleaza, reia niste programe, niste linii de cod deja existente in creier si le combina intr-un anumit mod ca sa rezulte ceva.  Ceea ce rezulta este de multe ori surprinzator pentru omul care viseaza, tocmai pentru ca sunt amestecate mere cu pere intr-un mod ilogic, astfel incat sa te surprinda, sa ramai cu gura cascata si sa nu ai solutii din cele clasice pe care le stii deja si le-ai mai aplicat.

Edited by rosix, 15 January 2019 - 11:18.


#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,610
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrosix, on 15 ianuarie 2019 - 11:16, said:

In timpul visului, psihicul ruleaza, reia niste programe, niste linii de cod deja existente in creier si le combina intr-un anumit mod ca sa rezulte ceva.
In vis informatia din memorie e citita (prin distrugerea celulei), trimisa in cortexul vizual unde sufera eventuale modificari dupa cum sugerai si in final e rescrisa in memorie. Daca procesul e complet iti amintesti visul... daca se intrerupe sau e partial nu ti-l amintesti. Visele intaresc unele informatii astfel. O informatie reamintita este distrusa si recreata astfel se mentine proaspata si protejata de uitare. Ritmul cicardian e diferit in somn/vis astfel ca apare diferenta temporala specifica oricarui vis, perioada in care se viseaza in cursul somnului e scurta, 30 min, o ora... insa visul mare oki sau oricum lung Posted Image
Starile organismului afecteaza modul de reiterare in cortex astfel ca anumite stari determina predominante in vis, se exemplu probleme respiratorii duc la impozitilitatea de a alerga in vis sau alergi dar nu te misti si alte chestii interesante, toate efecte ale prelucrarii in cortex.

Edited by andreic, 15 January 2019 - 11:28.


#17
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Va zic eu o chestie ciudata intamplata zilele astea.

Acu patru luni am pierdut un pui de pisica pe nume Vanila (avea 5 luni), pcica comuna vargata pe maroniu, foarte lipicioasa si dulce, regula e daca un animal nu mai vine acasa ori l-a luat cineva ori i sa intamplat ceva, joia trecuta am visat pisica si dimineata tot imi trecea prin cap intrebarea "Oare ce mai face Vanila?", duminica am lucrat pana seara tarziu si am ajuns acasa pe la ora 23 vad o pisica ca trece prin fata masini, obiceiul asta il are motanul meu si daca las portiera deschisa cand inchid si deschid poarta se furiseaza in masina si ma gandeam ca ii el, bag masina in curte, inchid poarta si ma uit sa vad cine e, fac Vanila Posted Image , am luat-o in brate am dus-o in casa, avea acelasi comportament da nu raspundea la nume, eu sceptic, scot ambele telefoane aveam poze cu ea, am verificat fiecare detaliu, culoare, ochi, cum sunt dungile pe cap/corp/coada, fix identic pana si tick-ul lui maicasa cu plimbatu limbi pe langa gura il are.

Eu nu cred in sf-uri din astea, inca sunt sceptic de situatie, cert e ca e aceiasi pisica, vechile obiceiuri pe care le avea sunt inca prezente, pe unde merg in curte sau casa e in urma mea si cum ma prinde ca stau jos, imi sare in brate sa o mangai.


View PostDany_Darke, on 15 ianuarie 2019 - 06:59, said:

din pacate, observ o carenta foarte grava a stapanirii termenilor din limba romana.

visele - sunt acele trairi, imagini ce le avem noaptea in somn

visurile - sunt aspiratiile, dorintele ce le are fiecare pt sine in viitor

asadar, nu mai folositi aiurea termenii, nu mai are nici o noima discutia daca se scrie doar pt a fi scris si-n necunostinta de cauza.

Nici eu nu intelegeam diferenta de scriere. Multumesc!

Edited by Lupulcelrau, 15 January 2019 - 12:26.


#18
sociala

sociala

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.01.2019
In perioada de reverie se retin  scene,secvente,iar unii mai vorbesc si prin somn,si se ajunge la corelatia cu registrele audio subliminale-cu amplificatoare de referinta,si sub lupa acustica a expertilor prin captare sa nu te mire de vezi street show  cu scene din vis-vä aduceti aminte prin tabere in vacanta cum chinuiam prietenii si le susuram la ureche:pishäte ca pleaca trenul-si chiar executau comanda-nu postez www-uri dar azi performantele sant uluitoare in domeniul oniric-sant relatari in reviste de specialitate-detectoare de minciuni cititori de ganduri-telepatia-deci si inoculari liminale si subliminale-Te piseaza cineva cu informatii la infinit pina ajunge obsesie sau declanseaza alte resorturi neuronale-asa ca picatura japoneza cunoscuta metoda de tortura-cazand in acelasi loc cu frecventa si intensitate constanta auzeai in finalul patologic cu gaura in cutia craniana si mii de dangate-

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate