Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Achiziționarea unui sistem utilizat în medicină.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mpc

mpc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.09.2012
Bună seara și la mulți ani tuturor utilizatorilor și adminilor.


Trec brief prin cele câteva cerințe care fac regulile subiectului începând cu ceea ce dețin în momentul actual.

1. Sursă - SIRTEC ECO II HPC-550-H12S, 550W, ATX 2.3, PFC activ.
2. RAM - HyperX Savage Red 8GB, DDR3, 1600MHz, CL9, 1.5V, kit 2x4GB.
3. Procesor : Intel® Core™ i3-4170, 3.70GHz, Haswell, 3MB, Socket 1150, Box
4. Stocare : (SSD) Samsung 850 EVO, 2.5", 120GB, SATA III, respectiv
HDD : WD Blue 1TB, 7200rpm, 64MB cache, SATA III.
5. Placă de bază : Gigabyte Technology Model B85M-HD3 .
6. Grafică integrată în main board. (Intel HD Graphics 4400)
7. Carcasă COOL MASTER HAF II - excelentă, cu 5- ventilatoare interne, achiziționată cu multă vreme în urmă când făceam moding și OC, etc.

Acum revenim la problema actuală.

1. Achiziția o voi face cât de curând posibil, după lămuririle pe care le voi primi de la dvs.
2. Vechiul sistem îl voi pasa tatălui meu, noul sistem îl voi folosi în editare video, utilizarea simulatoarelor de Cone Beam Computed Tomography, exemple: OnDemand3d, Romexis, Blue Sky Plan, Nobel Clinician - unde am observat că ai nevoie de video rendering și performanță pe toate planurile, începând de la performanțe video, procesor, memorie internă, etc.
3. BUGET : aproximativ 2500 lei +/- micile diferențe de performanță în favoarea unor componente premium pe care dvs. le cunoașteți mai bine, excluzând monitor și periferice de genul imprimantă, sunet, retroproiecție, carcasă, rețelistică. Mai pe scurt, din lista de mai sus, rămâne punctul 7.
4. NU este cazul!
5. Carcasa HAF 2.
6. De-a lungul lungii mele colaborări cu eMAG și Pc Garage, presupun că tot pe-aici o să gravitez, iar modalitatea este plata ramburs integral/ sau ordin de plată.


Mențiuni :

Sunt medic activ în branșă și am neglijat foarte mult evoluția din 2015-2016  a componentelor PC după ce le-am achiziționat pe cele mai sus enumerate, așadar sunt indecis legat de platforma pe care o voi păstra, aș merge totuși pe intel, fiindcă experiențele mele cu AMD n-au fost foarte plăcute. Dacă AMD a intrat cu Calul Troian de-atunci în marketingul mondial, cu noile FX-uri , și dvs. considerați că ar fi un avans considerabil privind performanța, atunci I will go for it!

SSD cu m2 si port PCI-e dedicat cauzei pentru a beneficia de viteza maximală de read/write nu ar fi rău să conțină placa de bază pe care MI_O VETI RECOMANDA, dar sunt și aici puțin în ceață cu ajustarea compatibilității dintre Main Board -SSD, astfel încât să creez sinergia optimă dintre aceste componente.

Placa video nu o voi folosi în super jocuri noi apărute, dar editarea video și procesarea imaginilor CT am observat că are niște cerințe destul de mari. Așadar dacă există o placă de bază care incorporează ceva ceea ce ar putea acoperi aceste deziderate, de dragul economisirii, aș alege și această variantă, dacaă nu, DEDICATĂ.

În rest vă voi mulțumi cu bunele vostre recomandări, ca de fiecare dată!

Cu respect.

Edited by mpc, 15 January 2019 - 00:51.


#2
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Nu sunt in bransa si nu pot da un sfat pertinent , insa remarc ca se doreste ceva asemanator sistemelor profi de editare
Poate nu este cel mai stralucit , dar las un link ...asa ca idee :
https://configpc.inf...tare-video.html


Spor in alegeri

#3
mpc

mpc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.09.2012
Fac o mențiune, nu se vor crea capodopere de editare video, ci mai degrabă trebuia să subliniez de la bun început că prioritatea este utilizarea softurilor medicale care au cerințe ridicate video/procesare pentru o optimă vizualizare.

Presupun că nu mă încadrez în 2500-3000 RON cu ceea ce mi-a fost sugerat de dvs. Sau mă-nșel?

Edited by mpc, 15 January 2019 - 00:58.


#4
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Nu este vorba de capodopere...doar ca sistemele sunt asemanatoare ca si cerinte hardware .
...greu si cu suma aceea ...
Sigur maine dimineata se trezesc baietii mai avizati si poate au sugestii mai pertinente

#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Sistemele de cone beam CT vin cu cerinte clare.
Nevas-mea are unul in cabinet, dar a venit cu tot cu sistem. Daca vrei cind ajung pe acolo iti spun ce are in el.
Ce mi se pare mie ciudat e cum naiba sa dai zeci de mii de E pe un CB CT si sa te mai gidesti la 300E plus sau minus la calculator. Cumpara un i7 superior cu o placa video ca lumea si gata...

#6
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Totusi, la o prima vedere aruncata pe cerintele programelor enumerate, nu trebuie cine stie ce sistem performant.
In ajutorul colegilor , pun 2 poze[attachment=2181216:Screenshot_20190115-025852.png]

#7
FuN-dmG

FuN-dmG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.04.2008
Eu iti recomand ceva de genul https://www.pcgarage...shlist/3648444/

- Procesor AMD 1600X 6-core, frecventa 3.6Ghz. La pretul acesta este best buy si vine si cu un cooler decent cadou
- Placa de baza format mATX cu etaj de alimentare decent, 4 porturi SATA 3, port M2, 4 USB 3.0
- 8GB Ram DDR4 cu frecventa 3000 (AMD lucreaza mai bine cu frecvente mai ridicate)
- Placa video Geforce GTX 1060. MSI are o implementare decenta fiind o placa destul de rece si un raport pret-calitate foarte bun
- SSD 120GB in format M2 pentru sistemul de operare
- HDD 1TB pentru stocare
- Sursa 500W FSP cu electronica buna, diverse protectii, suficienta ca sa-ti duca sistemul si sa-ti ramana si o rezerva de putere
Total: 2.837,31 RON

Ce monitor detii? In functie de raspunsul tau s-ar putea sa mai fie nevoie sa achizitionezi si un adaptor pentru placa video

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
1. Programele respective nu par a cere placi video care sa aiba tehnologii de accelerare grafica deosebite => pune un procesor bun si o placa video medie.
2. problema este bugetul de 2500 lei, care nu permite deloc mofturi.
3. Nu visa la cine stie ce SSD, pt ca nu are rost. SATA 3 Clasic, de 250 Gb

#9
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Inca un ciudat care vrea sa faca medicina la el in pivnita...
Daca ai lucra in domeniu, ai afla ca fiecare sistem medical (CT, RMN, NGS..) se vinde impreuna cu softuri si un calculator care ruleaza garantat toate softurile necesare interpretarii!

#10
mpc

mpc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.09.2012

 johnsmith07, on 15 ianuarie 2019 - 08:47, said:

Inca un ciudat care vrea sa faca medicina la el in pivnita...
Daca ai lucra in domeniu, ai afla ca fiecare sistem medical (CT, RMN, NGS..) se vinde impreuna cu softuri si un calculator care ruleaza garantat toate softurile necesare interpretarii!


Ai văzut tu ca Merlin/Mama Omida în glob cum îmi desfășor eu activitatea? De ce mă jignești? Dacă tu stai în chirpici, neapărat toată lumea stă la bloace și în pivniță?

Nu e așa, habar n-ai. În implantologie îți primești licența softului, dacă o cumperi împreună cu kit-urile chirurgicale, recte Nobel Bio-Care/Straumann. În rest soft-urile, cel puțin la mine în oraș ți le pun la dispoziție contra-cost radiologiile, exemplu Ondemand3D. Bineînțeles că sunt alte câteva mii de companii care fac soft-uri de interpretare CBCT și probabil sunt tot atâtea modalități de comercializare care vin cu calculator, mașină de splălat sau baie cu ultrasunete.

Ești off-topic total și o dai pe arătură ca românu.

 FuN-dmG, on 15 ianuarie 2019 - 06:12, said:

Eu iti recomand ceva de genul https://www.pcgarage...shlist/3648444/

- Procesor AMD 1600X 6-core, frecventa 3.6Ghz. La pretul acesta este best buy si vine si cu un cooler decent cadou
- Placa de baza format mATX cu etaj de alimentare decent, 4 porturi SATA 3, port M2, 4 USB 3.0
- 8GB Ram DDR4 cu frecventa 3000 (AMD lucreaza mai bine cu frecvente mai ridicate)
- Placa video Geforce GTX 1060. MSI are o implementare decenta fiind o placa destul de rece si un raport pret-calitate foarte bun
- SSD 120GB in format M2 pentru sistemul de operare
- HDD 1TB pentru stocare
- Sursa 500W FSP cu electronica buna, diverse protectii, suficienta ca sa-ti duca sistemul si sa-ti ramana si o rezerva de putere
Total: 2.837,31 RON

Ce monitor detii? In functie de raspunsul tau s-ar putea sa mai fie nevoie sa achizitionezi si un adaptor pentru placa video


Monitorul e un Ultra-wide LED LG 25UM57-P

Edited by mpc, 15 January 2019 - 09:37.


#11
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
.

Edited by johnsmith07, 15 January 2019 - 09:41.


#12
mpc

mpc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.09.2012

 FuN-dmG, on 15 ianuarie 2019 - 06:12, said:

Eu iti recomand ceva de genul https://www.pcgarage...shlist/3648444/

- Procesor AMD 1600X 6-core, frecventa 3.6Ghz. La pretul acesta este best buy si vine si cu un cooler decent cadou
- Placa de baza format mATX cu etaj de alimentare decent, 4 porturi SATA 3, port M2, 4 USB 3.0
- 8GB Ram DDR4 cu frecventa 3000 (AMD lucreaza mai bine cu frecvente mai ridicate)
- Placa video Geforce GTX 1060. MSI are o implementare decenta fiind o placa destul de rece si un raport pret-calitate foarte bun
- SSD 120GB in format M2 pentru sistemul de operare
- HDD 1TB pentru stocare
- Sursa 500W FSP cu electronica buna, diverse protectii, suficienta ca sa-ti duca sistemul si sa-ti ramana si o rezerva de putere
Total: 2.837,31 RON

Ce monitor detii? In functie de raspunsul tau s-ar putea sa mai fie nevoie sa achizitionezi si un adaptor pentru placa video


Multumesc frumos, am mers pe varianta excelenta recomandata de tine!
Mult noroc si succes!

#13
FuN-dmG

FuN-dmG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.04.2008
Sa-l stapanesti sanatos.

E ok si monitorul. Il poti conecta prin HDMI.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate