Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Reclama multa=produs bun, au ba?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 29.10.2017

View Postdem3ntor, on 14 ianuarie 2019 - 21:56, said:

Sunt cateva produse si servicii care rup la capitolul reclama.
Fie ca este reclama la vodafone ori la alifie de hemoroizi esti bombardat din 20in 20 de min....

Ce parere va face un produs care este mediatizat din juma' in juma' de ora?
Mie unu imi pare o mare risipa de bani, din partea vanzatorului.
O fi marketingul sufletul comertului, dar cand iti vine sa vomiti de la atata Nico sau Antonia .... parca mi-as baga....in produsul lor.
Ori, produsele bune, nu au nevoie de atata surle si trambite pentru a se vinde!

La voi cum e? ��
Iei alifia ca spune reclama sau iei ca ai hemoroizi?
Zice ca dormi bine, dar sunt cinstiti, nu te scapa de ei. Trebuie sa ai nevoie si poimâine.

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postgeostorm, on 14 ianuarie 2019 - 22:04, said:

Eu cred ca e fix invers, cu cat bagi mai multi bani in reclama cu atat iti raman mai putini bani pentru a produce un produs bun si ieftin.

UIte un exemplu din UK, cel mai mare magazin de haine nu plateste reclama, asta ii face sa aiba cele mai mici preturi si cele mai mari vanzari:

https://m.primark.co...eeps-prices-low
Stii ca de acolo cumpara doar pleava , aia care stau pe ajutoarele sociale , nu ? Aia nu-si permit sa faca reclama ca-si dau foc la valiza ...

#21
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Normal ca pleava, ca doar nu se'nghesuie clasa de mijloc la Primark. Sau la George.

Iar Primark aplica o strategie simpla pentru "reclama": nu vand online, nu expun nimic online. Pleava tre' sa se duca in magazine sa vada si sa cumpere. Se descurca ei dupa ce atrag spuma societatii in magazine...

Quote

For many shoppers, Primark has an irresistible offer: amazing trendy clothes at amazingly low prices. The result is a new and even faster kind of fast fashion, which forces consumers to buy heaps of items sometimes even the same ones to use when the first ones worn out, discard them after a few wears and then come back for another batch of new outfits.

Asa'i, nu'si fac reclama... Posted Image

P.S. Marketingul si reclamele au caile lor nebanuite. Aviz amatorilor de chinezarii care rezista 3 luni. :D

Edited by dexterash, 15 January 2019 - 01:15.


#22
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

View PostGingisHan2015, on 14 ianuarie 2019 - 22:08, said:

S-o luam babeste .Ai vazut vreodata reclame la Ferrari, Lamborghini, Bentley, la tv ? Ai vazut la Scania, MAN, sau Volvo vreodata ? Stii ca la Scania si Volvo, firmele de transport marfa au liste de asteptare, si sunt livrari  de camioane si noaptea, direct de pe standuri din uzinele producatoare ?

Ei, nici chiar așa colegule han. Ai dat exemple de niște mărci de nișă și de lux. Alea au reclamă de alt tip, nu au nevoie de spoturi tv, mai ales la noi. Cât despre ceilalți din listă, cu camioanele, au reclame tv. Că nu se fac la noi pentru că nu se justifică e altceva. Dar pe-afară au, găsești pe YouTube spoturile lor tv.

#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Există mai multe variante, produs slab calitativ cu reclama, produs bun cu reclamă, produs slab calitativ fara reclama, produs bun fara reclama.
Am (re)constatat de curind, cu un detergent de vase fara reclama, ieftin, ca nu este obligatoriu varianta cîștigătoare, dar am încercat.
Am zis ca deh, este produs in Germania.
Vax.
Am revenit la detergentul mai scump, cu reclama la greu.
Culmea, in practica, facem economie, cu ăla mai scump :)
Există si rahaturi, care au reclamă.
Altceva nu explic.

Edited by crisstonne, 15 January 2019 - 03:16.


#24
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

View Postgeostorm, on 14 ianuarie 2019 - 22:04, said:

Eu cred ca e fix invers, cu cat bagi mai multi bani in reclama cu atat iti raman mai putini bani pentru a produce un produs bun si ieftin.

UIte un exemplu din UK, cel mai mare magazin de haine nu plateste reclama, asta ii face sa aiba cele mai mici preturi si cele mai mari vanzari:

https://m.primark.co...eeps-prices-low

Pai Primark in UK e un fel de Dragonul la noi. Articole ieftine, dar slabe calitativ. Gasesti haine ,mult mai ok la sh-uri pe acolo. Deia e atat de popular.

#25
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Intr-o lume cu multe produse si un mediu atat de concurential, daca nu faci reclama, nu te stie lumea; sau te uita.
De unde sa stie lumea ca a aparut un film nou, un produs nou, un instalator nou?

...sau deschizi topice pe SP:  De unde cumpar cuie?  Care sunt cele mai bune chibrite?  Iaurtul e pt. consum uman?

#26
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019

View PostBaxon, on 15 ianuarie 2019 - 01:06, said:

Stii ca de acolo cumpara doar pleava , aia care stau pe ajutoarele sociale , nu ? Aia nu-si permit sa faca reclama ca-si dau foc la valiza ...
este "exact" invers .
"este bogat acela care cheltuie putin, nu cel care catiga multi bani" ...proverb spaniol
patronul companiei IKEA, o spune chiar el, se tunde de 2 ori pe an cand calatoreste in Filipine. plateste doar 0,5 EUR ptr o tunsoare.
mai departe. miliardarul Europei, isi spala "la galeata" propriul autoturism, un Golf 1 cumparat in 1978.

Edited by editielimitata, 15 January 2019 - 05:30.


#27
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posteditielimitata, on 15 ianuarie 2019 - 05:24, said:

patronul companiei IKEA se tunde de 2 ori pe an cand calatoreste in Filipine. plateste doar 0,5 EUR ptr o tunsoare.
isi spala "la galeata" propriul autoturism, un Golf 1 cumparat in 1978.
Da, dar Hagi Tudose asta se duce cu Gulfstreamu' la frizer in Manila.

#28
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,687
  • Înscris: 21.06.2016

View PostGingisHan2015, on 14 ianuarie 2019 - 22:08, said:

S-o luam babeste .Ai vazut vreodata reclame la Ferrari, Lamborghini, Bentley, la tv ? Ai vazut la Scania, MAN, sau Volvo vreodata ? Stii ca la Scania si Volvo, firmele de transport marfa au liste de asteptare, si sunt livrari  de camioane si noaptea, direct de pe standuri din uzinele producatoare ?

Haha ce copilarie.
Ferrari si Lamborghini in sine au doar scopul de reclama. Asta e singura lor menire.
Tot ce fac ei (sporturi cu motor, F1)  e legat de reclama, reclama la reclama.
Voi credeti ca daca nu se face reclama "la televizor" insemna ca nu se face. E o prostie, reclama se face in asa fel incit sa atingi segmentul tintit. Citi oameni care se uita la TV cumpara camioane si ferrari? la televizor e reclama entru gospodine.

TOATE, absolut toate firmele astea, au departamente de marketing similare si agenti de vinzari pe comision. Faptul ca tu crezi ca Bentley, Ferrari si Lambo sint masini bune e exact rezultatul muncii acesto departamente de marketing, ca de aproape nu ai vazut vreunul si nici nu stii pe nimeni care are unul (apropo, nici nu sint masini "bune" in sensul muritorului de rind).

#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Marketingul actual foloseste o tona de reclama pentri a putea impinge in piata produse indoielnice (chinezarii) la preturi mari.
Asa se face ca mall-urile sunt pline de chinezarii sau branduri proprii  de calitate redusa (fabricate tot prin China si Bangladesh) dar marketizate ca si cand ar fi branduri de valoare, care fac banii.

Marketingul modern spune ca omul scoate din buzunar nu cat face produsul, ci in functie de valoarea perceputa. Asa se face ca Emag sau altii vand tenisi oribili, din carpa, cu 300 lei perechea, pe care chinezu a pus un brand pe lateral.

Edited by rosix, 15 January 2019 - 08:34.


#30
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Definitia data de catre marketing unui produs bun este "un produs care este perceput de consumator ca fiind bun". Majoritatea produselor de consum au in general cam aceeasi calitate, mai mult, sunt produse in general doar de 2-3 firme mari. Reclama nu face decat sa arate deosebirea intre un produs bun si unul mai putin bun sau sa le pozitioneze pe segmente de consumatori.

Oricum marketingul nu mai este acela din anii 60, cind exista o concurenta acerba pe piata, acum tendinta este de oligopol si cateva corporatii mari isi "disputa" cateva produse, de fapt exista doar pentru a nu cadea sub incidenta legilor antimonopol, actionariatul poate fi in parte identic.
Publicitatea actuala nu mai merge pe ideea "cumpara produsul meu si nu pe al concurentei" ci mai degraba pe ideea "adu-ti aminte sa cumperi naibii ceva, orice, dar cumpara".

#31
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Mie imi place reclama la farmacii si la medicamente, data peste tot.

#32
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

View PostArianna-D, on 14 ianuarie 2019 - 22:20, said:

Și haine la care te trezești cu găuri după 2 3 spălări.
Sunt fan Primark, produse bune la pret mic.
Toata familia o aprovizinez cu haine de acolo, nu sau gaurit dupa 20 de spalari, am tricouri de un an de zile care sunt impecabile, asa ca parerile sunt impartite.
Am un magazin aici in Liege si in fiecare sambata colind magazinul, nu am  plecat cu mana goala niciodata.

Este clar ca un produs este prost cand esti terorizat de reclame.

#33
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

View Postdem3ntor, on 14 ianuarie 2019 - 21:56, said:

Sunt cateva produse si servicii care rup la capitolul reclama.
Fie ca este reclama la vodafone ori la alifie de hemoroizi esti bombardat din 20in 20 de min....

Ce parere va face un produs care este mediatizat din juma' in juma' de ora?
Mie unu imi pare o mare risipa de bani, din partea vanzatorului.
O fi marketingul sufletul comertului, dar cand iti vine sa vomiti de la atata Nico sau Antonia .... parca mi-as baga....in produsul lor.
Ori, produsele bune, nu au nevoie de atata surle si trambite pentru a se vinde!

La voi cum e? ��
Cele mai stresante sunt reclamele la tot felul de medicamente, o sa ne transforme intr-un popor de ipohondri. Era vorba odata sa se interzica genul asta de reclame, ajung sa se trateze multi dupa ureche, dupa cum vad la televizor.

#34
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postgeostorm, on 14 ianuarie 2019 - 22:04, said:

UIte un exemplu din UK, cel mai mare magazin de haine nu plateste reclama, asta ii face sa aiba cele mai mici preturi si cele mai mari vanzari:
https://m.primark.co...eeps-prices-low
Hmmm, adica toti actorii/regizorii/sunetistii/monteorii/etc. care au realizat cele 421 de video de pe canalul lor oficial YouTube au lucrat gratis/benevol/munca de caritate ?!
Aia nu e tot reclama ?
Nu e la tv/ziare, deci nu e reclama ?!

Edited by buyonevideo, 15 January 2019 - 11:07.


#35
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

View PostGingisHan2015, on 14 ianuarie 2019 - 22:08, said:

S-o luam babeste .Ai vazut vreodata reclame la Ferrari, Lamborghini, Bentley, la tv ? Ai vazut la Scania, MAN, sau Volvo vreodata ? Stii ca la Scania si Volvo, firmele de transport marfa au liste de asteptare, si sunt livrari  de camioane si noaptea, direct de pe standuri din uzinele producatoare ?
Alde Ferrari și Lambo au și ei, doar că sînt țintite. N-are sens să dea bani pe reclamă la TV fiindcă nu caută milioane de cumpărători. Au cîteva mii/zeci de mii de clienți / potențiali clienți și poți fi sigur că aceia primesc informații discret, după preferințele fiecăruia.
Camioane - iarăși, ce rost ar avea reclame la TV sau în metrou? De ce ar da bani pe așa ceva? Clienții lor știu ce vor și unde să caute informații. Bașca cei în branșă primesc probabil direct informațiile necesare - cataloage, broșuri, mail, discuții față în față.
N-are treabă cu calitatea ci cu piața.

#36
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Cate afaceri nu s-au ruinat cati nu au falimentat deoarece "erau prea buni ca sa -si faca reclama" si nu a stiut  nimeni ca exista, ba au mai si disparut in tacere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate