Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Eliberare certificat de deces

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postjimi91, on 14 ianuarie 2019 - 18:55, said:

cu chitantele cum procedez?   inca n-am platit nimic, le dau banii cand il aduc maine....
Deocamdată le strângi și ai grijă de ele. Pe toate să fie numele unei singure persoane, aceea care se va duce la Casa de pensii să depună actele pentru ajutorul de deces.  
Se decontează 4162 de lei, n-am găsit să fi crescut de anul trecut.

Edited by althea, 14 January 2019 - 19:11.


#20
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
...pentru anul 2019 cuantumul ajutorului de deces este 4162 lei.
https://www.pensiata...-deces-in-2019/

Nu se deconteaza chitante, trebuie ca dovada ca te-ai ocupat de toate cele, si se da toata suma.
Daca se face prin firma de servicii funerare, unii zic ca este gratuit, se face contract, dar in cazul asta incaseaza ei suma aia, eventual iti dau si diferenta+pensia pe ianuarie, mai putin un comision de 150 lei in cazul de mai jos, iar daca cheltuielile depasec suma totala, la sfarsit achiti diferenta.
https://funerare-non...onul-de-pensie/

Daca este pensionar se lucreaza cu Casa de pensii, daca este pe ajutor social, cu primaria.

Edited by claudiu1, 14 January 2019 - 19:23.


#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postclaudiu1, on 14 ianuarie 2019 - 19:13, said:

Nu se deconteaza chitante, trebuie dovada ca te-ai ocupat de toate cele, si se da toata suma.
Daca se face prin firma, ei zic ca este gratuit, dar incaseaza ei suma aia, eventual iti da si diferenta.
Nu scriu ca să te corectez, că nu e cazul, ci pentru jimi: dacă nu se ocupă o firmă de toate, ca să poată atașa factură la cererea aia de ajutor, trebuie chitanțele din care să reiasă ce s-a cumpărat: sicriu, învelitori, etc. Se acceptă și bonuri fiscale de la magazinele alimentare, dar la voi nu e cazul - am înțeles că aveți firmă de catering care se ocupă, o să aveți  factură.

#22
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postjimi91, on 14 ianuarie 2019 - 19:06, said:

Da am inteles ca primesti un ajutor de la stat, din cate am inteles e o suma mai mult decat modesta....4000 de lei? (ar acoperi o buna parte din cheltuieli) acum cu chitantele cum procedez? sunt decontate de stat? inca n-am platit nimic, le dau banii cand il aduc maine....

in regula, sunt obosit si vad ca incep sa ma repet....va multumesc pentru sfaturi Posted Image....sper sa ma descurc
Ce chitante?Firma aia se ocupa cam de tot,te cred ca esti obosit,te cred si ca nu ai pe cap taman grija banilor acum,dar daca apelezi la firma fii atent la cheltuieli.Fii atent si la cheltuielile cu popa.
Si asta va trece...

Edited by daniMMM, 14 January 2019 - 19:21.


#23
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004

View PostdaniMMM, on 14 ianuarie 2019 - 19:21, said:

Ce chitante?Firma aia se ocupa cam de tot,te cred ca esti obosit,te cred si ca nu ai pe cap taman grija banilor acum,dar daca apelezi la firma fii atent la cheltuieli.Fii atent si la cheltuielile cu popa.
Popa... chitanta... firma... De obicei lucreaza numai cash si fara chitanta.
Oricum, serviciile religioase sunt separate si optionale.

Sper ca esti la curent cu noile reguli, cum ca decedatul nu mai este dus acasa 3 zile pentru priveghi ci la o casa mortuara/capela de la biserica sau cimitir.

Edited by claudiu1, 14 January 2019 - 19:29.


#24
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

View PostNaijax, on 14 ianuarie 2019 - 18:22, said:

Mergi mai omule la primarie la evidenta populatiei
Nu mai pierde vremea pe forum
Evident, la starea civila de la locul decesului, acolo se tine evidenta.

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu trebuie să meargă niciunde pentru altceva în afară de certificatul de deces.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postjimi91, on 14 ianuarie 2019 - 18:36, said:

le elibereaza pe loc?
De obicei da, 10 min dureaza, te pune mi se pare sa faci copii si dupa buletinul tau daca nu ai cu tine. La sect 1 ai prioritate la certificate deces.

View Postder25, on 14 ianuarie 2019 - 18:40, said:

Condoleante Jimi.   Cel mai important e actul constatator al decesului, apoi sa aveti buletinul lui si daca nu ai celelate acte ,
Buletinul trebuie pentru ca se retine, am uitat de asta.
Deci jimi91, ia si buletinul decedatului.

Edited by andreic, 14 January 2019 - 21:27.


#27
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Ajutorul se ofera pe baza bonurilor, insa este suficient cel de la cosciug, nu ii intereseaza pe cei de la Casa de Pensii daca ai facut sau nu pomana, etc.

Ajutorul este 4162 daca persoana a fost asigurata, 2081 daca nu a fost.

Nu lua firma, pt ca iti ia toti banii, decat daca nu are cine sa te ajute poti proceda asa.

Condoleante!

#28
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postdanvlas, on 14 ianuarie 2019 - 18:38, said:

Sa pastrezi chitantele, iti vor folosi la ajutorul dat de stat pentru deces.
Condoleante.

Doar daca sunt pe numele lui emise.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate