Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Eliberare certificat de deces

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Am nevoie de acest certificat, din cate am inteles pentru a-l obtine trebuie sa fac rost de certificatul de nastere al decedatului si certificatul de casatorie...acum, nu le mai gasesc, nu stiu unde sunt...cum pot rezolva pentru a obtine ceritificatul de deces?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
De la sediul primariilor care le-a eliberat
Ex. - certificatul de nastere a fost eliberat de primaria Timisoara iar certificatul de deces de primaria Craiova
Mergi acolo si faci cerere

Edited by Naijax, 14 January 2019 - 18:11.


#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu te supara, dar tu stai cu decedatul in casa pana cand ti se raspunde pe forum?

cei de la evidenta populatiei, starea civila, primarie sau cine mai are arhivele, nu au stiut sa-ti raspunda?

mergi repede la primarie si intreaba, cauta, nu astepta sa vina ei la tine

Edited by Dany_Darke, 14 January 2019 - 18:12.


#4
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Evidenta Populatiei, acolo trebuie sa mearga.

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View PostDany_Darke, on 14 ianuarie 2019 - 18:11, said:

nu te supara, dar tu stai cu decedatul in casa pana cand ti se raspunde pe forum?

cei de la evidenta populatiei, starea civila, primarie sau cine mai are arhivele, nu au stiut sa-ti raspunda?

mergi repede la primarie si intreaba, cauta, nu astepta sa vina ei la tine
Da' cine a zis ca sta cu decedatul pe masa? Poate are nevoie la o succesiune... Zic si eu...
Altfel, da, se elibereaza duplicate numai celor in drept de catre evidenta populatiei de la primariile care le-au emis. Adica aia de la ofiterul starii civile, nu de la carti de identitate.

Edited by claudiu1, 14 January 2019 - 18:22.


#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDany_Darke, on 14 ianuarie 2019 - 18:11, said:

nu te supara, dar tu stai cu decedatul in casa pana cand ti se raspunde pe forum?

cei de la evidenta populatiei, starea civila, primarie sau cine mai are arhivele, nu au stiut sa-ti raspunda?

mergi repede la primarie si intreaba, cauta, nu astepta sa vina ei la tine

de unde ai tras tu concluzia asta? nici macar nu l-am primit de la morga...astazi a decedat....tot astazi am alergat toata ziua ....stiam de la morga ca am nevoie de aceste doua acte (certificatul de nastere si certificatul de casatorie) pentru a-mi elibera certificatul de deces...banuiam ca il gasesc acasa, dar nu e....d-aia am intrebat aici.

View PostNaijax, on 14 ianuarie 2019 - 18:10, said:

De la sediul primariilor care le-a eliberat
Ex. - certificatul de nastere a fost eliberat de primaria Timisoara iar certificatul de deces de primaria Craiova
Mergi acolo si faci cerere

pai, nu am cum sa fac un drum pana in acele locuri, cel putin nu acum...se pot trimite prin fax? sa vorbesc la primaria din comuna , sa le ceara actele...dar banuiesc ca dureaza ceva...

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Mergi mai omule la primarie la evidenta populatiei
Nu mai pierde vremea pe forum

#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostNaijax, on 14 ianuarie 2019 - 18:22, said:

Mergi mai omule la primarie la evidenta populatiei
Nu mai pierde vremea pe forum


tu inteleg ca e nascut in alt judet? e si casatorit in alt judet....

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postjimi91, on 14 ianuarie 2019 - 18:23, said:

tu inteleg ca e nascut in alt judet? e si casatorit in alt judet....

Si ce daca - evidenta populatiei din cadrul primariei din zona in care ai domiciliu poate elibera duplicat dupa certificate nastere, casatorie, deces.
Faci cerere si ... gata
Desigur - ai nevoie de buletin sau CI

#10
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Preluat din site de la Primaria Cluj Napoca. Si similar se procedeaza la toate primariile.

Documentele se pot obține online?
Specificul muncii cu datele personale ale cetățenilor, în conformitate cu prevederile legale, obligă ca realizarea acestor servicii publice să se facă exclusiv în prezența solicitanților și, după caz, a altor persoane, pentru a certifica în fața ofițerului de stare civilă sau a funcționarului de evidența populației veridicitatea documentelor prezentate și a situațiilor asumate.
Acesta este motivul pentru care cererile-tip necesare acestor tipuri de documente nu pot fi făcute online, singura modalitate de pregătire în prealabil a acestora fiind completarea și listarea de la domiciliu, înainte de a vă prezenta la ghișee pentru a depune solicitarea și actele aferente acesteia.
https://primariacluj...ta-persoanelor/

Teoretic orice duplicat de pe certificate se elibereaza la primaria unde sunt inregistrate sau la cea de domiciliu a celui care solicita:

Nasteri
Eliberarea, la cerere, a certificatelor de nastere(Duplicat)

Certificatele de stare civilă se eliberează persoanelor îndreptăţite, odată cu întocmirea unui act în registrele de stare civilă – de naştere – sau ulterior, pe baza cererii depuse de titular sau de alte persoane îndreptăţite.
Prin alte persoane îndreptăţite – în înţelesul legii, sunt asimilaţi:
• părinţii copilului în vârstă de până la 14 ani
• reprezentanţii legali
Solicitarea eliberării certificatelor de stare civilă se poate face:
1. la primăria care are în păstrare registrele în care au fost înregistrate actele;
2. la primăria locului de domiciliu sau reşedinţă al solicitantului.

ACTE NECESARE
Cerere tip, se obţine de la ghişeu sau se descarcă aici - se semnează în momentul depunerii
Act identitate titular sau persoana împuternicită, (original şi fotocopie)
Taxa de 12 lei achitată la Casieria Stării Civile
În cazul în care titularul nu se poate prezenta, obţinerea certificatului se poate face prin Procură specială autentificată de către un notar public în care se va menţiona expres ,,pentru obţinerea certificatului de naştere/căsătorie/deces (după caz) de la starea civilă.
În cazul cetăţenilor aflaţi în străinătate, duplicatul poate fi obţinut de o altă persoană împuternicită prin procură specială notarială apostilată cf Convenţiei de la Haga (în cazul ţărilor semnatare ale acestei convenţii) sau procură specială consulară(eliberată de Ambasada sau Consulatul României din ţara respectivă), în care se va menţiona expres ,,pentru obţinerea certificatului de naştere/căsătorie/deces (după caz) de la starea civilă”

Condiţii:
Solicitantul să aibă asupra sa un ACT DE IDENTITATE - VALABIL, care poate fi:
1. Pentru cetăţenii români cu domiciliul în România:
• buletinul / cartea de identitate / cartea de identitate provizorie.
Notă:  Persoanele care au atât actul de identitate, cât şi certificatul de stare civilă pierdut, furat sau distrus pot obţine un nou certificat de stare civilă astfel:
• În situaţia în care serviciul public comunitar local de evidenţă a persoanelor care are în păstrare actul de stare civilă este acelaşi cu cel pe raza căruia persoana are domiciliul, aceasta va depune atât cererea pentru obţinerea certificatului de stare civilă, cât şi pentru eliberarea actului de identitate la structura de evidenţă a persoanelor din cadrul serviciului public comunitar local de evidenţă a persoanelor.
•  În cazul în care serviciul public comunitar local de evidenţă a persoanelor care are în păstrare actul de stare civilă nu este acelaşi cu cel pe raza căruia persoana are domiciliul, acesteia i se va elibera, mai întâi, o carte provizorie, în vederea procurării certificatelor de stare civilă.

...

Certificatul de stare civilă se poate elibera şi altei persoane împuternicite (de titular) – prin procură specială*
* sunt necesare anumite explicaţii în legătură cu ÎMPUTERNICIREA – obiectul mandatului constă în obţinerea de către împuternicit, în numele şi pe seama titularului dreptului, a unor certificate de stare civilă.
https://www.dlep-ias...astere(duplicat)--2.html

Pentru primariile care au arhiva se elibereaza pe loc, pentru cele care nu au, cer prin posta de la titulare. Adica poate trece si luna.

Eu stiam ca este suicient BI/CI  si document medical pentru eliberare Certificat deces.

Edited by claudiu1, 14 January 2019 - 18:37.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Jimi, condoleante. Vezi ca exista firme de pompe funebre care se ocupa de toate formalitatile si inmormantare/pomana, poti imputernici teprezentantul firmei prin procura notariala. Incearca sa intrebi la o astfel de firma, nu esti nici primul, nici ultimul aflat in aceasta situatie, cu siguranta cei de la firma au mai intalnit si rezolvat astfel de spete.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postjimi91, on 14 ianuarie 2019 - 18:04, said:

Am nevoie de acest certificat, din cate am inteles pentru a-l obtine trebuie sa fac rost de certificatul de nastere al decedatului si certificatul de casatorie...acum, nu le mai gasesc,
Nu, se obtine fara probleme doar cu certificat constatator al decesului. Atentie, numai ruda de gradul 1, fii, fiice obtin direct.
Totusi e bine sa ai la tine si pe cel de nastere ca mentioneaza pe el si decesul.
La evidenta populatiei, daca e comuna mica la primarie ca acolo e si evidenta.
Certificatul e necesar la cimitir.

Edited by andreic, 14 January 2019 - 18:35.


#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcorinadaniela, on 14 ianuarie 2019 - 18:31, said:

Jimi, condoleante. Vezi ca exista firme de pompe funebre care se ocupa de toate formalitatile si inmormantare/pomana, poti imputernici teprezentantul firmei prin procura notariala. Incearca sa intrebi la o astfel de firma, nu esti nici primul, nici ultimul aflat in aceasta situatie, cu siguranta cei de la firma au mai intalnit si rezolvat astfel de spete.

Multumesc :|

am rezolvat pe partea asta...cei de la morga lucreaza cu cei de la pompe funebre...am dat comanda de sicriu, am inchiriat un local si bagat o firma de catering, a venit popa, cateva babe sa ma ajute cu obiceiurile...am ramas blocat cu acest certificat...nu ma asteptam sa nu gasesc actele acasa

View Postandreic, on 14 ianuarie 2019 - 18:32, said:

Nu, se obtine fara probleme doar cu certificat constatator al decesului. Atentie, numai ruda de gradul 1, fii, fiice obtin direct.
Totusi e bine sa ai la tine si pe cel de nastere ca mentioneaza pe el si decesul.
La evidenta populatiei, daca e comuna mica la primarie ca acolo e si evidenta.
Certificatul e necesar la cimitir.

le elibereaza pe loc?

#14
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Sa pastrezi chitantele, iti vor folosi la ajutorul dat de stat pentru deces.
Condoleante.

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu trebuie duplicate, cine merge să înregistreze decesul dă o declarație în care scrie motivul pentru care nu le poate prezenta - nu le-am găsit, nu știu unde le ține sau dacă le mai are e suficient.
Condoleanțe!

Pentru cine vrea baza legală:
Art. 55
(2) În cazurile în care declarantul nu poate prezenta certificatele de stare civilă şi/sau actul de identitate al persoanei decedate, acesta declară, în scris, motivul neprezentării acestora, precum şi datele de stare civilă ale decedatului.


View Postjimi91, on 14 ianuarie 2019 - 18:36, said:

le elibereaza pe loc?
Depinde cât sunt de aglomerați, dar cu siguranță repede și clar în aceeași zi.

Edited by althea, 14 January 2019 - 18:46.


#16
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 01.12.2017
Condoleante Jimi.   Cel mai important e actul constatator al decesului, apoi sa aveti buletinul lui si daca nu ai celelate acte , te pun sa dai un fel de declaratie , unde s-a nascut ....si cam atat imi amintesc.
In schimb, eu nu mai stiu ce acte mi-au cerut pt. ajutorul ala de deces.

Edited by der25, 14 January 2019 - 18:43.


#17
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postjimi91, on 14 ianuarie 2019 - 18:04, said:

Am nevoie de acest certificat, din cate am inteles pentru a-l obtine trebuie sa fac rost de certificatul de nastere al decedatului si certificatul de casatorie...acum, nu le mai gasesc, nu stiu unde sunt...cum pot rezolva pentru a obtine ceritificatul de deces?
Condoleante.
Apeleaza la orice firma de pompe funebre care stii ca e mai rasarita prin zona.Au oamenii lor.

#18
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postdanvlas, on 14 ianuarie 2019 - 18:38, said:

Sa pastrezi chitantele, iti vor folosi la ajutorul dat de stat pentru deces.
Condoleante.

Da am inteles ca primesti un ajutor de la stat, din cate am inteles e o suma mai mult decat modesta....4000 de lei? (ar acoperi o buna parte din cheltuieli) acum cu chitantele cum procedez? sunt decontate de stat? inca n-am platit nimic, le dau banii cand il aduc maine....

in regula, sunt obosit si vad ca incep sa ma repet....va multumesc pentru sfaturi :)....sper sa ma descurc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate