Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Firma cu sediul in apartamentul meu, fara acordul meu.

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View PostAdm, on 14 ianuarie 2019 - 14:37, said:

[...]Poti merge la Registrul Comertului si sa intrebi ce se poate face[...]

Răspunsul e: nimic. registrul Comerțului nu poate radia sediul firmei decât dacă ANAF cere asta sau o instanță judecătorească. Iar în justiție tre' să dovedești că acel sediu al firmei ți-a provocat daune.
Altfel, ești la mâna fostului proprietar.

Foștii mei proprietari și-au făcut abonamente de tel. și internet pe adresa mea, după ce au vândut apt. Și n-am ce face. Legal. Și executori s-au perindat pe-aici. Ciuciu banane!

#20
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007
multi dintre cei care iti dau sfaturi n-au intrat in viata lor in Registrul comertului.
uitate pe aceste decizii ale instantelor judecatoresti, ca sa iti dai seama in ce poveste esti. ce faci mai departe, e treaba ta. neoficial, te poti descurca cu cei de la DITL, daca gasesti pe cine trebuie, daca faci o cerere la primar sau ... te judeci. pierzi timp, bani, nervi, in viata nimic nu e simplu.

Edited by strongsss, 14 January 2019 - 19:21.


#21
rogerdude

rogerdude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 12.02.2005
Mă duc maine la Registrul Comerțului (am mai fost în trecut, am avut PFA) și dacă e nevoie apelez și la un avocat.
Cu DGITL a rezolvat soția, însă nu mi-a dat încă detalii.
Dar vrem să scăpăm de această "tinichea" cu sediul pentru că poate vom dori să deschidem o Î.I. în viitorul apropiat sau să vindem pe termen mediu.
O să scriu mâine cum a decurs.
Deocamdată vă mulțumesc pentru că mi-ați răspuns.

#22
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Doar în justiție. Am bătut și noi drumurile la ANAF și RC. Firma e deja suspendată da' de radiat doar cu decizie judecătorească.

#23
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007
pare ca aici si aici deciziile sunt mai pe larg.

Edited by strongsss, 14 January 2019 - 20:19.


#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,025
  • Înscris: 07.11.2006
2019 - 2004 = 15 ani.Hai 14 ani.
Au trecut 14 ani,in care ti-au venit hartii peste hartii despre o anumita firma su sediul in apartamentul tau.Au trecut 14 in care te-a durut exact in cur,scuze anticipate,de situatia data.
Ce ai sperat pana la urma,de n-ai actionat pana acum?

#25
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Din pacate asta este tara care ne omoara,la propriu...

Am tot sperat ca noua lege legat de Asociatiile de Proprietari,sa mai rezolve din problemele proprietarilor dar si Asociatilor de proprietari....si am sperat de pomana.
Legea 196/2018 este un alt exemplu de neputinta/prostie/dovada ca cei care legifereaza traiesc intr-o lume paralela.....

Cazul prezentat de initiator se poate complica teribil....si am sa spun si de ce.
Firma de salubritate nu are treaba direct cu proprietarul de la apartamentul X care este pe firma....ci cu Asociatia de proprietari,care datorita faptului ca primeste o factura marita ai pune acestui initiator in Listele de intretinere o suma de plata mare
Suma pe care initiator nu o plateste...o luna--2---3 pana este dat in judecata pentru neplata intretinerii...
El(initiator) se indreapta la randul sau cu un proces vis-a-vis cu Asociatia....care la randul ei are un alt proces cu Firma de salubritate.....
Frumos, nu??

#26
rogerdude

rogerdude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 12.02.2005

View Postvalecris16, on 15 ianuarie 2019 - 09:49, said:

El(initiator) se indreapta la randul sau cu un proces vis-a-vis cu Asociatia....care la randul ei are un alt proces cu Firma de salubritate.....
Nu cred că are treabă cu Asociația, în sectorul 4 salubritatea se plătește individual din 2018,

Am fost la Registru Comerțului și practic mi-au spus că trebuie să dau în judecată firma. Numai cu hotarâre definitivă pot obține radierea sediului.
Mi se pare o nedreptate strigătoare la cer și voi contacta un avocat specializat pe imobiliare. Adică tot eu să fac efortul, care am fost un cumpărător de bună credință.

Știu CNP-ul și adresa de acum 15 ani a fostului proprietar (cel care este și deținătorul SRL-ului), poate voi reuși să dau cumva de el.

#27
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Fiind in sector 4, da...acolo asa se plateste.
Curat ghinion dar si o nedreptate maxima.
Firma de salubritate cand incheie un contract....al incheie cu o persoana Nu cu un apartament....sa fim seriosi.
Bine ca mai ai CNP-ul celui care a vandut ap.
Si da...e nevoie de un avocat care sa te reprezinte.

#28
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011
Am si eu un caz din asta: o vanzare de garaj. Cica proprietarul nu mai statea acolo, era debransat de la enel.

A spus asta la notar.

Dar el cica avea curent. Ne-am dus la fata locului si... mergea lumina.

Si el se inchina la notar, cand ii spuneam toti ca nu merge sa ai si curent sa fii si deconectat.

:D

#29
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pai, era bransat ilegal la curent.
In fata oamenilor s-a facut de ras ca a mintit si s-a dovedit hot (de electricitate), iar in fata legii un infractor.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrosix, on 14 ianuarie 2019 - 16:28, said:



Poti incerca si la Registrul Comertului dar ma indoiesc ca te baga aia in seama in conditiile in care administratorul firmei trebuie sa faca un demers. Cum sa verifice cei de la RECOM daca tu nu cumva ai inchiriat intre timp o camera pentru sediul de firma?
RECOM cu asta se ocupa. Ulterior sunt obligati sa instiinteze si ANAF de orice modificari in legatura cu sediul firmelor!

#31
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Da, dar poate maxim suspenda o firmă dacă nu-și actualizează la timp datele. Nu poate radia sediul fără o decizie judecătorească.

#32
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Propietarul firmei poate a schimbat sediul, dar nu a anuntat la circa financiara sector 4 ca sa mutat. Poate nu a facut intentionat,incearca sa luati legatura si rezolvi mai usor.

#33
Cagula

Cagula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 29.06.2009

View Postrogerdude, on 14 ianuarie 2019 - 13:44, said:

Salut,

Mă confrunt cu o situație ciudată.
Pe adresa apartamentului meu figurează la ministerul de finanțe o firmă care și-a deschis activitatea in aprilie 2004, iar eu am cumpărat apartamentul în noiembrie 2004.
Eu nu am știut nimic inițial, dar de-a lungul anilor au mai venit avize de la poștă pe numele acelei firme, pe care le-am aruncat la coș.
Ei bine, în sectorul 4 s-a trecut din anul precedent la altă procedură de incasare a taxei de salubritate, individual.
După ce anul trecut am plătit fără să îmi comunice DGITL vreo neregulă, anul acesta nu am mai putut plăti, ei justificând că trebuie plătit pe acea firmă, iar banii de anul trecut plătiți de mine i-au trecut în contul firmei ?!
Chiar acum soția încearcă să lămurească situația cu un inspector de salubritate.
Din câte am citit ar trebui să merg la Registrul Comerțului și să cer radierea sediului.

Orice sfat este binevenit.

Asa am patit eu am un ap cumparat in 2012 imi vine de la taxe si impozite pe adresa mea pentru o firma care are adresa de corespondenta la adresa mea si ce crezi din ce am verificat firma aia a fost infintata in anul 2017 nu stiu cum si-a facut fara acordul meu asa ceva

#34
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postrosix, on 14 ianuarie 2019 - 16:28, said:

.......
DITL-ul ar trebui sa aiba in baza de date exact data la care ai devenit proprietar al apartamentului ca persoana fizica, ca doar platesti impozit acolo, iar daca vrea taxe de gunoi de la vreo firma sa se indrepte impotriva firmei,......
DITL lucreaza FIX cu informatiile ce ii sint comunicate .
A facut cineva demersuri sa " stearga " firma de la adresa respectiva ? Nu ? Atunci firma acolo exista .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate