Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intrebare GDPR si reclame SMS

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View Postalseeme, on 14 ianuarie 2019 - 14:31, said:

Suna la Operatorul de telefonie mobila si spune-le ca primesti SPAM de la numarul in cauza, trebuie sa il blocheze.
Nu au voie sa faca asa ceva. (operatorul)
Primeste bani pt fiecare SMS ;)

Doar el il poate bloca din telefonul lui.

#38
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Incredibil cate prosti pot fi sustinute cu buna-credinta !

View Postrosix, on 14 ianuarie 2019 - 12:21, said:

Numarul de telefon, desi e personal, nu are un caracter privat, cat timp e postat pe pe o pagina publica.
Ai un numar postat pe o sursa publica, gen OLX (toti avem) si atunci sunt firme care se servesc de acolo.  Intrucat sursa e publica si nu scrie clar in textul anuntului ca "numarul de telefon nu poate fi folosit in scop de transmitere mesaje promotionale" si nici legea nu interzice asa ceva.. baietii se servesc de acolo...

Nu trebuie acord explicit daca numarul e postat public pe site-uri de anunturi.

Orice numar de mobil personal este data personala. Pentru orice utilizare a sa este necesar un consimtamant specific. Daca il faci public pentru a fi sunat in cadrul unui anunt pe OLX poate fi utilizat strict doar pentru anuntul respectiv.

View Postlukyan_yeu, on 14 ianuarie 2019 - 11:55, said:

Daca contractul pentru numarul de telefon de pe care primesti sms-urile este facut pe o persoana fizica nu se aplica GDPR-ul.

Persoanele fizice nu au treaba cu GDPR in cazul activitatilor personale. Promovarea unor servicii comerciale nu tine de o persoana fizica si face obiectul GDPR

View PostFC72, on 14 ianuarie 2019 - 13:41, said:

Firma care il apeleaza nu a prelucrat datele personale, putea incerca aleator sau gasi in spatiu public diverse date.
Si daca ar fi avut acces neautorizat la acele date, este raspunderea celor care trebuia sa le securizeze conform GDPR.
Daca apare in ziar, maine, ca esti diagnosticat cu schizofrenie, nu ziarul este raspunzator, ci clinica care a prelucrat datele, binenteles daca informatia este reala, in caz ca nu, poti actiona in justitie ziarul.

Orice operator de date trebuie sa poata sustine caracterul legal al prelucrarii invocand unul dintre cele 6 motive eligibile. Sursa datelor este vinovata de mai multe greseli dar si cel care utilizeaza datele le are pe ale lui.

#39
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View Postanicoara, on 14 ianuarie 2019 - 18:18, said:

Incredibil cate prosti pot fi sustinute cu buna-credinta !

Orice numar de mobil personal este data personala. Pentru orice utilizare a sa este necesar un consimtamant specific. Daca il faci public pentru a fi sunat in cadrul unui anunt pe OLX poate fi utilizat strict doar pentru anuntul respectiv.

Persoanele fizice nu au treaba cu GDPR in cazul activitatilor personale. Promovarea unor servicii comerciale nu tine de o persoana fizica si face obiectul GDPR

Orice operator de date trebuie sa poata sustine caracterul legal al prelucrarii invocand unul dintre cele 6 motive eligibile. Sursa datelor este vinovata de mai multe greseli dar si cel care utilizeaza datele le are pe ale lui.
Multumesc pentru precizarile tale, as crede ca lucrezi in domeniu.
Din punctul tau de vedere consideri ca situatia in cauza intruneste cerintele pentru o plangere la ANSPDCP?

Edited by HAL9000, 14 January 2019 - 19:49.


#40
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

View PostHAL9000, on 14 ianuarie 2019 - 19:49, said:

Multumesc pentru precizarile tale, as crede ca lucrezi in domeniu.
Din punctul tau de vedere consideri ca situatia in cauza intruneste cerintele pentru o plangere la ANSPDCP?

Da, faptele sunt de competența ANSPDCP. Însă ar fi foarte bine să le oferi informații suplimentare respectiv, după cum au sugerat și alți colegi de forum, să intri în discuții cu senderul și să documentezi legătura dintre acesta și sms-ul primit. Altfel investigația nu o să aibă o finalitate.

#41
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Mie mi se pare ca cineva a pus la punct o schema anume.
In urma cu cateva saptamani mi s-a intamplat exact acelasi lucru dar din punctul meu de vedere si mai grav:
faceam anumite cercetari pe net despre implante dentare, la un moment dat am primit un SMS de la un numar nou pentru mine (+40771377886) care promova site-ul www.oferte-dentare.ro cu oferta bont+coroana portelan bla-bla-bla.
Am raspuns tot cu SMS cerand de unde au numarul meu de telefon, evident n-am primit niciun raspuns.
Dupa cateva minute am sunat la acelasi numar dar s-a intamplat fix ce s-a intamplat si azi: niciun raspuns, nicio casuta vocala, dar dupa cateva clipe primesc un apel de la clinica stomatologica "oferte-dentare.ro", o intreb amabil pe doamna de unde au numarul meu de telefon si raspunde evaziv ca ea nu stie samd

Ma enerveaza enorm acest comportament abuziv si lipsit de respect

[attachment=2181174:Screenshot_20190114-224519_Messages.jpg] [attachment=2181173:Screenshot_20190114-224533_Messages.jpg]

#42
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Da tu nu vezi acel link pt dezabonare? Cine știe unde ți-ai pus tu nr și ai abonament la oferte acum.
Dacă nu apeși pe Dezabonare, vei primi veșnic.

#43
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Evident ca m-am dezabonat, dar intrebarea ramane: de unde au luat ei numarul meu de telefon??
Singura explicatie ar fi de pe Olx, dar din cate a zis userul anicoara nu au voie sa faca asta

#44
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

View PostHAL9000, on 14 ianuarie 2019 - 22:49, said:

Mie mi se pare ca cineva a pus la punct o schema anume.
Attachment Screenshot_20190114-224519_Messages.jpg Attachment Screenshot_20190114-224533_Messages.jpg

Da, multi se cred destepti. In cele 2 capturi de ecran apare ca folosesc dezab.ro ceeace simplifica problema - este usor de stabilit cine sunt cei care trimit sms-urile pentru ca au un contract comercial cu platforma.

Pasii pentru cine are chef si timp, a se retine ca per total nu este o tinta meritorie decat pentru cei care se plictisesc.

1. primit sms ca in capturile de ecran
2. vizitat site, notat numar de contact si nume firma
3. trimis email la firma - in baza art 12 GDPR subsemnatul cu numele si nr de mobil va solicit sa-mi comunicati daca detineti date personale despre mine. Este posibil sa vrea sa-ti verifice nr de mobil.
4. Daca raspund ca nu au - reclamatie la ANSPDCP
5. Daca raspund ca existi intr-o baza de date - ceri dovada consimtamantului tau prin care ai ajuns in respectiva baza de date
6. Daca dovada nu exista sau nu este reala - reclamatie la ANSPDCP

Sunt obligati sa raspunda in 30 zile, practic poate dura 2 luni pentru cele 2 ture de mesaje

Reclamatia la anspdcp se face folosind un formular pdf pus la dispozitie la ei pe site. Incluzi copii dupa tot.

Cam asta este versiunea supersimplificata. Exista variatiuni adaptate la cat de sofisticati sunt. Te previn ca solutionarea va dura luni si nu-ti va aduce nici un beneficiu material. Este posibil chiar sa scape.

View PostHAL9000, on 14 ianuarie 2019 - 23:11, said:

Evident ca m-am dezabonat, dar intrebarea ramane: de unde au luat ei numarul meu de telefon??
Singura explicatie ar fi de pe Olx, dar din cate a zis userul anicoara nu au voie sa faca asta

In general lumea crede ca orice este posibil este si permis.

Edited by anicoara, 14 January 2019 - 23:18.


#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View PostHAL9000, on 14 ianuarie 2019 - 23:11, said:

Singura explicatie ar fi de pe Olx, dar din cate a zis userul anicoara nu au voie sa faca asta
Pe olx nr e in clar. Oricine il poate lua si folosi de acolo.
Filtreaza dupa oras si trimite sms doar in zona lui. csf - ncsf ;)

TU l-ai pus pe olx si de acolo... il preia oricine si trimite ce doreste.

#46
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdorin_2k, on 15 ianuarie 2019 - 11:19, said:

Pe olx nr e in clar.
nu e chiar in clar. Copy paste nu prea merge. Pe publi24 e chiar afisat ca imagine. Sigur ca un scraper destept reuseste

#47
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ma refer la boti care formeaza direct de acolo.
Daca eu am o afacere si vreu sa o promovez, cine ma impiedica sa caut vanzatori din zona mea pe olx, le iau numerele de telefon de acolo si le trimit spam de pe un prepay.
"cumparati pepeni (sau orice altceva) ieftini de la xxxx"
Nu patesc nika. Cel mult cativa ca initiatorul vor deschide subiecte "de mare amploare" pe SP ;)
Ce GDPR? Nimeni nu poate demonstra ca eu am facut spamul.
Poate un dusman de-al meu a facut asta in numele meu! Deci: nicio dovada impotriva mea.

Concluzia: nu faci nika impotriva spamului prin sms. Cel mult block la acel numar. Daca insa il schimba zilnic...

#48
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Dorin_2K, te rog sa ma crezi ca nu vreau sa ma contrazic cu tine, dar e tocmai din cauza acestei mentalitati - dovada de o cultura resemnata si corupta, ce Romania este asa cum e. Degeaba isi fac oamenii semnul crucii de trei ori cand trec in fata oricarei biserici, cand in mod voit incalca orice principiu de bun simt si de educatie civica.

#49
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Eu nu te-am contrazis deloc. Ti-am dat singura solutie rapida si viabila. Block la acel numar.
Pt restul te lupti cu morile de vant. Nu o sa recunoasca nimeni ca ti-a trimis vreun sms nesolicitat.
Am sau nu dreptate?

#50
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Dpmdv nu ai dreptate, dar vad ca iti place sa te faci ca nu intelegi.
Problema ta, poate ca te simti cu musca pe caciula.

#51
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
N-am trimis niciun sms nici macar de sarbatori. Si am nelimitate in orice retea.
Doar cu nevasta si copiii mai comunic prin sms sau whattsapp. (cand nu e posibila convorbirea audio)

Edited by dorin_2k, 15 January 2019 - 15:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate